سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

قیمت‌گذاری منطقه‌ای


  قيمت‌گذارى روانى
در قيمت‌گذارى رواني، فروشندگان بيشتر روان‌شناسى قيمت و نه جنبه‌هاى اقتصادى آن را در نظر مى‌گيرند. براى مثال، نتيجه يک بررسى درباره ارتباط قيمت و برداشت ذهنى از کيفيت اتومبيل، حاکى از اين بوده که هرچه قيمت اتومبيل بالاتر بوده است، مصرف‌کنندگان کيفيت آن را بالاتر دانسته‌اند. همين بررسى نشان داده است که مصرف‌کنندگان، قيمت اتومبيل‌هاى با کيفيت بالا را بيش از قيمت واقعى آنها تخمين زده‌اند. اگر مصرف‌کنندگان براى قضاوت درباره کيفيت کالا بتوانند آن را مورد آزمايش قرار دهند يا به تجربيات خود در گذشته مراجعه کنند کمتر از قيمت کالا به‌عنوان معيار قضاوت درباره کيفيت آن استفاده خواهند کرد. ولى اگر در اثر فقدان اطلاعات يا مهارت لازم، مصرف‌کنندگان نتوانند درباره کيفيت کالايى قضاوت کنند، قيمت کالا معرف کيفيت آن خواهد شد.
  قيمت‌گذارى تبليغاتى
براى قيمت‌گذارى تبليغاتي، شرکت‌ها قيمت کالاهاى خود را به‌طور موقت کاهش مى‌دهند. بعضى اوقات حتى قيمت فروش زير قيمت تمام‌شده تعيين مى‌شود. قيمت‌گذارى تبليغاتي، اشکال مختلفى دارد. سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌هاى بزرگ اغلب به‌منظور جلب مشتريان به‌طرف فروشگاه و با اين اميد که مشتريان، ساير اقلام فروشگاه را به قيمت معمول بخرند، بر بعضى از کالاهاى خود قيمت‌هاى بسيار پايينى مى‌گذارند و در واقع آنها را قربانى مى‌کنند. فروشندگان نيز در فصول معينى از سال و براى جلب مشتريان بيشتر از مناسبت‌هاى خاص استفاده مى‌کنند. توليدکنندگان نيز اغلب براى مصرف‌کنندگانى که ظرف مدت زمان مشخصي، کالايى را مى‌خرند تخفيفاتى نقدى در نظر مى‌گيرند. در اين‌جا يک توليد‌کننده، تخفيف نقدى را مستقيماً براى مشترى مى‌فرستد. پرداخت تخفيفات نقدى اخيراً در خريد اتومبيل، کالاهاى بادوام و ابزارآلات دستى کوچک بسيار مرسوم و متداول شده است. بعضى از توليدکنندگان نيز براى کاهش قيمت مصرف‌کننده از نرخ بهره تأمين مالى کمتر، ضمانت‌هاى طولانى‌مدت‌تر يا ارائه خدمات تعمير و نگهدارى مجانى استفاده مى‌کنند.
  قيمت‌گذارى جغرافيايى
يک شرکت بايد درباره قيمت کالاهاى خود براى مشتريان مختلفى که در سراسر کشور پراکنده هستند، نيز تصميم بگيرد. آيا منطقى است از مشتريانى که در فاصله دورى از شرکت قرار دارند و طبعاً بايد هزينه بيشترى براى حمل کالاى ايشان پرداخت شود، قيمت فروش بالاترى مطالبه شود؟ آيا با اين کار امکان از دست دادن اين مشتريان وجود ندارد؟ آيا بدون توجه به مکان استقرار مشتريان، اعمال قيمت يکسان براى تمام مشتريان کار عاقلانه‌‌اى است؟انواع قيمت‌گذارى جغرافيايى عبارتند از:
  قيمت‌گذارى فوب مبدأ
قيمت‌گذارى فوب مبدأ بدان معنا است که کالا در بندر تحويل خريدار مى‌شود و از آنجا به بعد، مالکيت و مسؤوليت کالا به خريدار محول مى‌شود. هزينه حمل کالا از کارخانه تا مقصد نيز برعهده خريدار خواهد بود. اصطلاح فوب (FOB) نيز به همين معنا است.
  قيمت‌گذارى يکسان
قيمت‌گذارى يکسان، درست نقطه مقابل روش قيمت‌گذارى فوب است. در اين روش، شرکت بدون توجه به فاصله مشتريان مختلف تا کارخانه براى تمام آنها قيمتى مشابه و هزينه حمل يکسانى را اعمال مى‌کند. ميانگين هزينه حمل هزينه‌اى است که از هر مشترى وصول مى‌شود.
  قيمت‌گذارى منطقه‌اى
قيمت‌گذارى منطقه‌اي، حد ميانى قيمت فوب مبدأ و قيمت‌گذارى يکسان است. در اين‌جا شرکت دو يا چند منطقه فروش را براى خود تعيين مى‌کند و از کليه مشتريانى که در يک منطقه واقع شده‌اند قيمت يکسانى را مطالبه خواهد کرد. البته قيمت براى مشتريانى که به فاصله نسبتاً دورترى قرار گرفته‌اند، بيشتر است.
  قيمت‌گذارى نقطه مبنا
در اين شيوه قيمت‌گذاري، فروشنده شهرى را به‌عنوان نقطه مبنا انتخاب مى‌کند و آنگاه بدون توجه به شهرى که کالا از آن‌جا حمل مى‌شود، از کليه مشتريان، کرايه حمل از شهر انتخاب شده به محل مشترى را دريافت مى‌کند.
  قيمت‌گذارى بدون هزينه حمل
فروشنده‌اى که مشتاق انجام کار با مشترى خاص يا منطقه جغرافيايى خاصى است، از قيمت‌گذارى بدون هزينه حمل استفاده مى‌کند. در اين شيوه قيمت‌گذاري، فروشنده براى حفظ مشترى خود پرداخت تمام يا قسمتى از هزينه حمل را به عهده مى‌گيرد. فروشنده ممکن است چنين استدلال کند که با افزايش تعداد مشتريان، متوسط هزينه کاهش مى‌يابد و در نهايت عايدات از هزينه حمل اضافي، پيشى مى‌گيرد. از قيمت‌گذارى بدون احتساب هزينه حمل، براى نفوذ هرچه بيشتر در بازار و همچنين بقا در شرايط رقابتى شديد، استفاده مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سالگرد ارتحال آیت الله موسوی اردبیلی , تیم دوچرخه سواری پیشگامان یزد , جورج تنت , فیلم آرگو , بوئین میاندشت , سیفی , محروهای برون شهری , بازار آتی ارز , قطع روابط دیپلماتیک , جبیب مرادی ,

مقالات پربیننده امروز
کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , موتورهای جستجو / ساختار نمایه‌سازی در موتورهای کاوش وب , بانک اطلاعاتی کتاب / دین و زندگی دوم، سوم و پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / وحدت در آیینه مطبوعات , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , داستان / معصوم دوم , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , بورس / بررسی تأثیر متغیرهای کلان اقتصادی بر شاخص قیمت سهام بورس اوراق بهادار تهران , بانک اطلاعاتی کتاب / مباحثی در اقتصاد خرد (بازارها, تعادل عمومی و اقتصاد رفاه) , اجتماعی , گردشگری , استان‌های ایران / اردبیل، شهر چشمه های آب گرم‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / شیطنت‌های عاشقانه , بانک اطلاعاتی کتاب / پیرایش زنانه , بانک اطلاعاتی کتاب / اسکلیگ و بچه‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
ensafnews.com انصاف نیوز , alodoctor.ir الو دکتر , isna.ir ایسنا , jamnews.ir جام نیوز , rokna.ir رکنا , sharghdaily.ir روزنامه شرق , car.ir کار(خودرو) , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , didarnews.ir دیدارنیوز , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.