سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 18 December, 2018

شمه‌ای از احوال کریمخان و شهر شیراز


کريمخان اگرچه بالطبع سرورپسند و لهوطلب بود، به‌علاوه اين انديشه نيز در ضميرش نقش بست که اشرار هر ديار را که در شيراز جنت آثار ساکن ساخته بود سرگرم کارى کند که بيش گرد فتنه و فساد نگردند، و به بهانهٔ جهال پسند ملاهى و مناهى کيسه‌پرداز آنها شده از تهيدستى به خيال مکر و احتيال نيفتند، و قدرت بر منازعه و مواضعه نيابند، دارالعلم شيراز را دارالعيش کرد، و تهيهٔ سامان خوشدلى بيشتر دست به هم داد.
حريف مجلس ما خود هميشه دل مى‌برد على‌الخصوص که پيرانه‌اى بر او بستند
شهر شيراز چنان آراسته شد که از دل‌هاى محرمان راز، به مشاهدهٔ آن مکان تمناى خمر بى‌خمر بهشت و حور مقصر جنان برخاسته شد.
الوان نعمتى که نشايد سپاس گفت اسباب راحتى که نشايد شمار کرد
ساکنان محافل عز و ناز آن سرزمين عَلَى سُرُرٍ مَوضوُعَة مُتکَّئِينَ عَلَيها متقالبلين و ساقيان سيمين ساق بزم نشاطشان، يَطوفُ علَيهم ولدان مُخلّدونَ بِاکوابِ و اَباريق وَ کأسِ مِنْ مَعين، زينت صُفّهاى اسواق و دکاکين جنب فريبش و فاکهةٌ ممّا يَشْتَهون، خرامنده حوران عين در قصور خلد نمون: کاَمثالِ اللُؤلُؤ المَکْنُون، الآيه، سامعهٔ بشارت نيوش تماشائيان مدهوشش: لايَشمعَونُ فِيها لغواً ولاَتأثيمَا اَلّا قَيلا سَلاماً، در اياوين مغبچگان نو آئين: فاکِهَةٌ کثيرةٌ لَامَقْطوعَةٌ وَ لَا مَمْنوعَةٌ فُرشٌ مَرفوعَةٌ و نَمارِقٌ مصفوفَةٌ.
شهرى دلنشين که عرصهٔ بهشت برين بود و بايستى که معمورهٔ ذکر ارباب حال و مقصورهٔ فکر اهل کمال گردد... از عيش جوئى و بى‌پروائي، غافل از قهر خدائى از تقوى و پرهيز جدائى خواستند و به هواى نفس آشنائى جستند، در ميکدها و سرخم‌هاى مدام گشادند و صلاى عام در دادند.
اذا کانَ رَبُّ البَيْتِ بِالدَّفِ مُولعاً فَشِيمَةَ اَهْلِ البَيْتِ کُلُهُم رَقْصٌ
ساقى صلاى عامست کارى به کام گردان دامان خم فراخست دورى تمام گردان
محل مکاشفات غيوب را محل مکاشفات وجوه و مظهر عيوب، دارالمقامه را دارالقمامه، بيت‌الادب را مصطبهٔ بنت‌العنب و کاشانهٔ طَرَب کردند، مَنبِت علم و کمال و مجمع مَردان، مبيت مخانيث و ميدان مُردان و رحاب قحاب و سوق فسوق و مسکن فجور و ام‌الخبائث آمد، جيب و دامن تقوى در آن خاک پاک از پنجهٔ مناهى چاک شد،... طرف قبلى او که قبلهٔ ارباب و کعبهٔ محصلان علوم و محراب فحول بود، کناس فوجى غزلان غضيض الطرف مکحول گرديد، مورد فتوحات قدسيه محفل جمعى شکر لب سيم غبغب ک رضابشان مشمول و هنگام تبسم از درّ دندان کانّه منهلٌ بالرّاح مَعلولٌ آمد. فوجى هرزه‌گرد هرجائى تاراجگر شيدائي، کيسه پرداز بحروکان، دشمن دين و رهزن ايمان، خضم زرق و سالوس، آفت زهد و ناموس، سحرسازان‌ هاروت فن که چشم پرفريب غمازشان هلاک اهل راز را چون جاندادن بى‌دلان و اشک نظر بازان زرپاشى سوختگان به نظر نمى‌آوردند، دلشگاران هوش ربا که غم دلبستگى گرفتاران و شيوهٔ ثبات وفاداران و روز تار آشفتگان را چون کاکل و جعد گيسو بر قفا مى‌افکندند، جمعى بدعهد پيمان گسل که عهد عاشقان را چون طرهٔ خويش و دل‌پريش محنت‌کشان را چون پيمان صفا و پيمانهٔ صهبا از عربده‌جوئى و بدمستى مى‌شکستند.
کانَتْ مَواعيدُ عُرقُوب لَها مَثَلٌ وَ مَا مَواعيدُهها اِلّا الأباطيلٌ
(از مشاهدهٔ اوضاع شيراز هر يک از موزونان را گوهر نظمى است در خريطهٔ ديوان مخزون داشته، اين رباعى از ميرزا محمد نصير طبيب اصفهانى است:
برداشته شد نقاب از دختر رز در پرده شد آفتاب از دختر رز
شهريست پر انقلاب از دختر رز زيبا پسران خراب از دختر رز
حاجى سليمان صباحى راست:
شهر شيرازست و هر سو نغمه‌پردازى دگر
هر طرف سازى دگر هر گوشه آوازى دگر
حاجى لطفعلى‌خان آذر به هاتف نوشته:
در آن ملک شيراز شهرى است شهره که از سبزه دارد بساطى ممهد
در آن روضه از گلرخان سمنبر در آن رحبه از مهوشان سهى قد
نکويان شيرين لب عنبرين خط جوانان سيمين بر ياسمين خد
چو بينى فراموشى از من مبادت که خلد برين است و باشى مخلد
وقتى سرم از هواى آنجا خوش بود و مغزم از نسايم دلکشش عبيروش، به تقاضاى طبع جوانى اين ابيات در وصف‌الحال به قلم آمد:
شيراز بهشت جاودان است خارش گل و گل بهار جان است
از گل چمنش بهشت مينو وز سبزه زمينش آسمان است
زيبا صنمى در آن بهر کوى چون فتنهٔ آخر الزمانست
در ساغر پير مى‌فروشش سرمايهٔ عمر جاودان است
غارتگر عقل پارسايان چشم سيه سمنبران است
صد شکر صبر سوز اينجاست يک شکر اگر از اصفهانست (۱)
(۱) . از علامت قلاب تا اين علامت در اصل نسخه نوشته و تصحيح شده و بعد ترديدى که علت آن هم معلوم است براى مصنف آمده و آنها را قلم‌زده است و امروز که آن نگرانى براى عبدالرزاق بيچاره وجهى ندارد ما آن را اينجا ثبت ساختيم زيرا جنبهٔ تاريخى داشت و حيف بود از بين برود.
مسندآراى ملک (يعنى کريم‌خان زند)... به صيد و شکار شايق نبود ليکن در خلوات باغوانى و عذارى خليع العذار... بود و به صيد آهووشان غزاله‌روى راغب... شب‌ها در شبستان عشرت شراب را با کباب تيهو و بط و خروش بربط با کبک خرامان طاوس رفتار خورشيد طلعت مى‌خورد... گلزار نشاطش از خار ناخواسته پيراسته و بزم دلفروزش بخنياگران پريچهره آراسته؛ هر شام که از ايوان بار برخاستى در حريم عشرت بزم صهبا و خلوت صحبت آراستي، خريدهٔ حوراوشى در جريدهٔ جوارى حرم، عشقش را به جان خريده شاخ نبات نام.
به خون عزيزان فرو برده چنگ سرانگشت‌ها کرده عناب رنگ
بر ابروى عابد فريبش خضاب چو قوس قزح بر رخ آفتاب
دلش به کلى ربودهٔ آن سرو روان بود..... و مدتى به کام دل عشرتى داشت تا روزگارش به کينه برخاست، و جسم محبوبه‌اش از عروض مرض بدر آسا در محاق تب کاست و او را در معرض تعب خواست، دواى اطباء سودمندش نبود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کشیش ایتالیایی , اجلاس رادیو و تلویزون اسلامی , کاندیداها , سفر مسوولان , صید ماهی , دورنما , تناقض , قیمت مواد , حامد خاکی , گونه های در معرض انقراض ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده و استاندارد زبان (3) نظام جدید 'با پاسخ تشریحی' شامل: سوالات ... , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / خروش , بانک اطلاعاتی کتاب / نیروی بیکران و خواب آرام , بانک اطلاعاتی کتاب / کاملترین راهنمای آمار و کاربرد آن در مدیریت , بانک اطلاعاتی کتاب / New interchange English for international communication 1: student's book , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای جهان / بالزاک سینمای آلمان , بهداشت , بهداشت و زیبایی , دندان / دندان‌ها آینه تمام نمای بدن هستند , فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , داستان کوتاه / آزار , بانک اطلاعاتی کتاب / پاسخ‌های کوتاه و تفصیلی به یکصد و چهارده سوال قرآنی , بانک اطلاعاتی کتاب / An integrated English course for university students ,

برخی منابع مهم خبری
vista.ir وبگردی , faradeed.ir فرادید , khordadnews.ir خرداد نیوز , bahardaily.ir روزنامه بهار , bartarinha.ir برترینها , didarnews.ir دیدارنیوز , jamnews.ir جام نیوز , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , eranico.com ارانیکو , khabaronline.ir خبر آنلاین ,وبگردی
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است
فساد همه گیر شده است، و اتفاقاً این یک مساله سیاسی است - اما مساله سیاسی را نباید به مساله حاکمان تقلیل داد. مساله سیاسی است به این معنا، که آنچه به ما در سطح ملی، فرم بخشیده، نادرست است. چیزها در جای خود نیستند و روال غلط امور، همه چیز را و همه کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».