پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

ورنی‌بافی، استان اردبیل


  نقاشى، استان اصفهان
در اصفهان شغل نقاشى از اهميت وافرى برخوردار است. شاغلان اين صنعت، ‌ علاوه بر هنرمندان نقاشى رنگ و روغن و آب‌رنگ، ‌ مينياتورسازان معروف، نقشه‌کشان قالى، کاشى و دورنماسازان و غيره را نيز در بر مى‌گيرد.
  نقره‌سازى، استان آذربايجان شرقى
صنعت نقره‌سازى از ديرباز در تبريز رواج داشته است. تا ۲۰ سال پيش حدود ۲۵ کارگاه نقره‌سازى با ۱۰۰ نفر در تبريز فعاليت داشتند، اما در حال حاضر اين هنر بى‌نظير دستى در حال نابودى است و صاحبان اين هنر به مشاغل ديگرى روى آوردند.
  نقره‌سازى، استان اصفهان
نقره‌سازى يکى از صنايع دستى مشهور و رايج اصفهان است و در اين رشته استادکاران ماهرى تربيت يافته‌اند. محصول نقرهٔ اصفهان، ‌ در حدود ۲۰% مصرف خرده‌فروشى محلى دارد و بقيهٔ آن به شهرهاى داخلى و خارجى صادر مى‌شود.
  نقره‌كارى و مسگرى، استان‌ فارس
ظروف مسى و نقره‌کارى از جمله صنايع مهم فارس است. مسگرى و نقره‌کارى شيراز نيز معروف است.
  نمد مالى، استان گلستان
اگر قالى ترکمن همانند اسب اصيلى است که ترکمن از داشتن آن به خود مى‌بالد، نمدهاى رنگارنگ ترکمن شتر صبورى را به خاطر مى‌آورد که پابه‌پاى صاحبش بار سنگين زندگى را به دوش کشيده است.
هنگام تهيهٔ نمد، زنان فاميل در ميدانگاه يا روستا جمع مى‌شوند تا خانوادهاى را که قصد درست کردن نمد دارد، يارى دهند. در آغاز حصيرى بر زمين افکنده و پشم‌ها را بر آن پهن مى‌کنند. زنى پشم‌هاى رنگين شده را با شانه‌اى آهنين که بر پايه‌اى چوبى (ديوانگ دارق) قرار دارد شانه مى‌کند و زنى آن‌ها را جدا کرده و تکه‌‌هاى ديگر مناسب را براى طرح نقش نمد کنار مى‌گذارد. (انداختن نقش‌هاى نمد بر عهدهٔ‌ زنان ماهر و با تجربه است.)
پس از انداختن طرح‌هاى رنگين با پشم‌هاى رنگ شده بر زمينه تيرهٔ پشم‌هاى سياه يا قهوه‌اى، پشم‌ها را خيس کرده و آن را با حصير لوله مى‌کنند. ابتدا مردان آن را مى‌غلطانند تا پشم خيس شده فشرده شود. پس از باز کردن حصير زن‌ها پشم مرطوب و فشرده را لوله کرده و شروع به ماليدن مى‌‌کنند. تعداد نمد‌مالان، بسته به بزرگى نمد، از چهار تا هشت نفر است. کار با تقلايى موزون و حرکت يکنواخت دست‌ها آغاز مى‌شود. صداى کار و حرکت، صداى نفس بريده بريده، صداى دم و بازدم، آفتاب و گرما، حرکات آهنگين بازوان غرق در رنگ‌ و پشم، کمر خم‌کردن‌ها، به سرعت بلند شدن‌ها و با ساعد و مچ بر نمد کوبيدن و ادامه اين همه تا زمانى که رنگ و پشم، بر نمد بنشيند تا طرح جادويى شاخ قوچ چونان موج‌هاى يکنواخت درياى متلاطم از ميان باز و بسته شدن‌ها و آب خوردن‌هاى نمد ظاهر شود، ‌ ادامه مى‌يابد.
نقش مرکزى نمد هر چه باشد، چشم شترى، عقرب رد، قوچ، تنها براى زمان کوتاهى واضح مى‌ماند و به مرور پريده‌رنگ و نامشخص مى‌شود. نمد را معمولاً براى استفاده شخصى تهيه مى‌کنند، ولى به بازار نيز عرضه مى‌شود.
مهم‌ترين سوغات استان گلستان شامل قالى و قاليچه، پشتى‌هاى ترکمن، جاجيم‌هاى کوهستان‌هاى گرگان، صنايع دستى روستايى، ‌ ماهى و خاويار است.
  نمد‌مالى، استان بوشهر
نمد از سنتى‌ترين توليدات دستى منطقه بوشهر است و در گذشته، شهر برازجان در زمينهٔ توليد نمد بسيار مشهور بود و کارگاه‌هاى زيادى به توليد آن اشتغال داشتند. نمد از جمله محصولاتى است که به دليل سبکى وزن و نم‌گير بودن مورد توجه بسيارى از عشاير است. امروزه نمدبافى به جز در بعضى از روستاهايى که در صحارى قرار گرفته و داراى شتر هستند رواج چندانى ندارد.
  نمدمالى، استان چهارمحال وبختيارى
ساخت نمد در چهارمحال و بختيارى اختصاص به شهر کرد و بروجن دارد. بعضى از نمد مالان شهر کرد يا بروجن در محل‌هاى ييلاقى عشاير چلگرد، شيخ عليخان و دشتک براى مدت ۳ الى ۴ ماه اتراق مى‌کنند و يا در مرکز تجمع عشاير اقدام به نمدمالى مى‌نمايند:
به طور کلى نمدمالان در طول سال حدود ۵ تا ۶ ماه از اوايل ارديبهشت تا اوايل مهرماه به کار نمدمالى مى‌پردازند و معمولاً بقيه ماه‌هاى سال را با توجه به سرماى منطقه بيکار مى‌‌مانند. توليد نمد شامل کف‌پوش، کپنک يا نمد کول، جليقه و عرق‌‌گير اسب و يا قاطر است.
به طور متوسط يک عدد نمد (زيرانداز) ۱/۵×۲ متر مساحت دارد و در توليد آن ۷/۵ کيلو پشم مصرف مى‌شود. اين محصول اغلب منقوش است. طرح و نقش‌هايى که در آن به کار مى‌رود تماماً ذهنى است.
   نمدمالى، استان خراسان
در ميان عشاير خراسان، صنعت نمدمالى از رونق فراوانى برخوردار است و دو مرکز اصلى توليد آن، شهرهاى مشهد و قوچان است.
  نمدمالى، استان سمنان
يکى ديگر از صنايع دستى که قدمتى ديرينه در استان سمنان دارد، نمدمالى است. وضعيت فعلى توليد نمد در استان سمنان از نظر کمى و کيفى بسيار مطلوب است و مراکز مهم توليد نمد در استان، شهرستان سمنان، دامغان و روستاى ابرسيج شاهرود است.
مواد اوليه مصرف شده در نمدمالى پشم است که در اندازه‌هاى مختلف تهيه مى‌شود. آنچه در نمدمالى مى‌توان مشاهده کرد، ذوق و هنر، به همراه تحرک توليد‌کننده است. توليدات اين زحمتکشان علاوه بر استفادهٔ شخصى به روستاهاى شمالى استان و شهرستان مازندران ارسال مى‌شود.
  نمكدان، استان چهارمحال وبختيارى
نمکدان يا تى‌ور گونه‌اى خاص از صنعت دستى عشاير است که براى حمل و نگهدارى نمک و در مواردى ساير لوازم کوچک مورد استفاده قرار مى‌گيرد و قسمت رويهٔ آن به صورت فرش و قسمت زيرين آن به صورت جاجيم بافته مى‌شود.
  ورنى‌بافى، استان اردبيل
عشاير و روستائيان منطقه مغان در استان اردبيل ورنى‌هاى نفيس توليد مى‌کنند، و ثبت نقش و نگارهاى زيبا ‌روى ورنى‌ها، بيشتر از طبيعت منطقه و شيوه زندگى عشيره‌اى الهام گرفته شده است.
در سال‌هاى نه چندان دور در اين منطقه، ورنى در سطحى گسترده توليد مى‌شد اما گرانى آن رفته‌رفته از شمار مشتريان داخلى ورنى کاست.
پس از پيروزى انقلاب اسلامى، صدور اين فرآورده به خارج نيز به دليل مشکلات ايجاد شده، کاهش يافت و هم اکنون ورنى‌بافان مغان بر اساس نياز بازارهاى داخلى يا خارجى به توليد آن مى‌پردازند.
مشکل بازاريابى و محدوديت صادرات ورنى به خارج از کشور، از دلايل افت اين صنعت در استان اردبيل، در سال‌هاى گذشته است.
   وَرنى‌بافى، استان آذربايجان شرقى
وَرنى نوعى گليم ريزباف فرش‌نما است که داراى بافت و طرح خاصى است و جز در استان آذربايجان شرقى در کم‌تر منطقه‌اى از ايران بافته مى‌شود.
بافت وَرنى بين اهالى اطراف اهر متداول است و سال‌هاى اخير در بازارهاى خارج و داخل کشور مشتريان زيادى پيدا کرده است. اغلب زنان عشاير در ييلاق و قشلاق به ورنى‌بافى اشتغال دارند؛ از اين‌رو روستاهاى مولان، على‌آباد، تازه کند، بال بيکلو، لاريجان، ناحيهٔ هوراند از توابع کليبر، در رديف مراکز ورنى‌بافى هستند.
نقش‌هايى که به وسيلهٔ بافندگان بر روى ورنى تصوير مى‌شود ذهنى است و بنا به ذوق و سليقهٔ بافندگان طراحى و بافته مى‌شود. معمولى‌ترين نقش‌ها عبارتند از : طاووس، آهو، روباه، قطار شتر که مربوط به حاشيهٔ فرش‌ها است.
   وريس، استان چهارمحال وبختيارى
وريس يا ويريس نوعى تسمه بافته شده از پشم است که بيشتر توسط زنان ايل بافته مى‌شود و براى استفاده‌هاى گوناگون در زندگى کوچ‌‌نشينى به کار برده مى‌شود. وريس داراى ابعاد و اشکال گوناگون است بلندى آن تا ۱۲ متر مى‌رسد. يک سر وريس را به صورت حلقه‌اى در مى‌آورند و سر ديگر آن را به حلقه‌اى چوبى به نام «جمجمه» مى‌‌بندند. اين نوع وريس براى بسته‌بندى بار بر روى چارپايان به کار برده مى‌شود. وريس توسط دستگاه بافندگى ويژه‌اى بافته مى‌شود. اين دستگاه در حين سادگى مى‌‌تواند نقش‌هاى گوناگون و زيبايى را بر روى اين بند پديد آورد. موارد استفادهٔ وريس عبارتند از : بار کردن باروبنه بر روى چارپايان، استفاده براى لگام، شکم‌بند و سربند، جابجا کردن گهواره، مشک‌زنى، جابجا کردن مشک آب، حمل هيزم و مواد سوختى، تزئينات و …
  صنايع دستى و سوغاتى‌ها، استان لرستان
صنايع دستى لرستان در سه نوع متمايز عشايرى ، روستايى و شهرى شکل گرفته‌اند. بيش‌تر توليدات صنايع دستى عشايرى به مصرف خانوار مى‌رسند و کمتر به بازار عرضه مى‌شوند. انواع صنايع دستى عشاير استان لرستان عبارت‌‌اند از : سياه‌چادر ، چيت ، قالى و گليم. صنايع دستى روستايى را قالى ، گليم ، رنگرزى و جاجيم‌بافى تشکيل مى‌دهند و عمده صنايع دستى شهرى نيز خراطى ، نمدبافى ، قلم‌زنى ، ورشوسازى ، قالى ، موج و گليم‌بافى هستند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سنتورنوازی , شنبه هفتم اسفند , سیزدهمین جلسه , محمداسماعیل حداد دباغی , جشنواره سیمرغ وزارت بهداشت , سرانه فضای سبز , انجمن شعر , کشتی آزاد جوانان , پت سیتی , سرانه مطالعه ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , پوست‌ و ‌‌مو و ‌‌‌ناخن / خشکی و خارش پوست در زمستان , بانک اطلاعاتی کتاب / نیمه تاریک وجود: توان، خلاقیت، استعداد و رویاهای خود را بازیابید , بانک اطلاعاتی کتاب / گزارش نظارتی پروژه‌های عمرانی ملی سال 1382 , بانک اطلاعاتی فیلم / مرد عوضی , موفقیت , کار , آرامش / تند نرفتن , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , روش‌های درمان / تاثیر درمانی موسیقی بر اسکیزوفرنی , بانک اطلاعاتی کتاب / پرتوی از اخلاق علوی در نهج‌البلاغه , بانک اطلاعاتی کتاب / مقدمه‌ای بر روش‌های تحقیق در تعلیم و تربیت , بانک اطلاعاتی کتاب / الرقائق , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , شخصیت‌ها ـ نویسندگان / چارلز دیکنز بزرگترین آموزگار قرن نوزدهم ,

برخی منابع مهم خبری
parsine.com پارسینه , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , taraznews.com تراز نیوز , khorasannews.com روزنامه خراسان , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , javanonline.ir روزنامه جوان , salamatnews.com سلامت نیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , fa.alalam.ir العالم ,وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!