یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 19 August, 2018

ورنی‌بافی، استان اردبیل


  نقاشى، استان اصفهان
در اصفهان شغل نقاشى از اهميت وافرى برخوردار است. شاغلان اين صنعت، ‌ علاوه بر هنرمندان نقاشى رنگ و روغن و آب‌رنگ، ‌ مينياتورسازان معروف، نقشه‌کشان قالى، کاشى و دورنماسازان و غيره را نيز در بر مى‌گيرد.
  نقره‌سازى، استان آذربايجان شرقى
صنعت نقره‌سازى از ديرباز در تبريز رواج داشته است. تا ۲۰ سال پيش حدود ۲۵ کارگاه نقره‌سازى با ۱۰۰ نفر در تبريز فعاليت داشتند، اما در حال حاضر اين هنر بى‌نظير دستى در حال نابودى است و صاحبان اين هنر به مشاغل ديگرى روى آوردند.
  نقره‌سازى، استان اصفهان
نقره‌سازى يکى از صنايع دستى مشهور و رايج اصفهان است و در اين رشته استادکاران ماهرى تربيت يافته‌اند. محصول نقرهٔ اصفهان، ‌ در حدود ۲۰% مصرف خرده‌فروشى محلى دارد و بقيهٔ آن به شهرهاى داخلى و خارجى صادر مى‌شود.
  نقره‌كارى و مسگرى، استان‌ فارس
ظروف مسى و نقره‌کارى از جمله صنايع مهم فارس است. مسگرى و نقره‌کارى شيراز نيز معروف است.
  نمد مالى، استان گلستان
اگر قالى ترکمن همانند اسب اصيلى است که ترکمن از داشتن آن به خود مى‌بالد، نمدهاى رنگارنگ ترکمن شتر صبورى را به خاطر مى‌آورد که پابه‌پاى صاحبش بار سنگين زندگى را به دوش کشيده است.
هنگام تهيهٔ نمد، زنان فاميل در ميدانگاه يا روستا جمع مى‌شوند تا خانوادهاى را که قصد درست کردن نمد دارد، يارى دهند. در آغاز حصيرى بر زمين افکنده و پشم‌ها را بر آن پهن مى‌کنند. زنى پشم‌هاى رنگين شده را با شانه‌اى آهنين که بر پايه‌اى چوبى (ديوانگ دارق) قرار دارد شانه مى‌کند و زنى آن‌ها را جدا کرده و تکه‌‌هاى ديگر مناسب را براى طرح نقش نمد کنار مى‌گذارد. (انداختن نقش‌هاى نمد بر عهدهٔ‌ زنان ماهر و با تجربه است.)
پس از انداختن طرح‌هاى رنگين با پشم‌هاى رنگ شده بر زمينه تيرهٔ پشم‌هاى سياه يا قهوه‌اى، پشم‌ها را خيس کرده و آن را با حصير لوله مى‌کنند. ابتدا مردان آن را مى‌غلطانند تا پشم خيس شده فشرده شود. پس از باز کردن حصير زن‌ها پشم مرطوب و فشرده را لوله کرده و شروع به ماليدن مى‌‌کنند. تعداد نمد‌مالان، بسته به بزرگى نمد، از چهار تا هشت نفر است. کار با تقلايى موزون و حرکت يکنواخت دست‌ها آغاز مى‌شود. صداى کار و حرکت، صداى نفس بريده بريده، صداى دم و بازدم، آفتاب و گرما، حرکات آهنگين بازوان غرق در رنگ‌ و پشم، کمر خم‌کردن‌ها، به سرعت بلند شدن‌ها و با ساعد و مچ بر نمد کوبيدن و ادامه اين همه تا زمانى که رنگ و پشم، بر نمد بنشيند تا طرح جادويى شاخ قوچ چونان موج‌هاى يکنواخت درياى متلاطم از ميان باز و بسته شدن‌ها و آب خوردن‌هاى نمد ظاهر شود، ‌ ادامه مى‌يابد.
نقش مرکزى نمد هر چه باشد، چشم شترى، عقرب رد، قوچ، تنها براى زمان کوتاهى واضح مى‌ماند و به مرور پريده‌رنگ و نامشخص مى‌شود. نمد را معمولاً براى استفاده شخصى تهيه مى‌کنند، ولى به بازار نيز عرضه مى‌شود.
مهم‌ترين سوغات استان گلستان شامل قالى و قاليچه، پشتى‌هاى ترکمن، جاجيم‌هاى کوهستان‌هاى گرگان، صنايع دستى روستايى، ‌ ماهى و خاويار است.
  نمد‌مالى، استان بوشهر
نمد از سنتى‌ترين توليدات دستى منطقه بوشهر است و در گذشته، شهر برازجان در زمينهٔ توليد نمد بسيار مشهور بود و کارگاه‌هاى زيادى به توليد آن اشتغال داشتند. نمد از جمله محصولاتى است که به دليل سبکى وزن و نم‌گير بودن مورد توجه بسيارى از عشاير است. امروزه نمدبافى به جز در بعضى از روستاهايى که در صحارى قرار گرفته و داراى شتر هستند رواج چندانى ندارد.
  نمدمالى، استان چهارمحال وبختيارى
ساخت نمد در چهارمحال و بختيارى اختصاص به شهر کرد و بروجن دارد. بعضى از نمد مالان شهر کرد يا بروجن در محل‌هاى ييلاقى عشاير چلگرد، شيخ عليخان و دشتک براى مدت ۳ الى ۴ ماه اتراق مى‌کنند و يا در مرکز تجمع عشاير اقدام به نمدمالى مى‌نمايند:
به طور کلى نمدمالان در طول سال حدود ۵ تا ۶ ماه از اوايل ارديبهشت تا اوايل مهرماه به کار نمدمالى مى‌پردازند و معمولاً بقيه ماه‌هاى سال را با توجه به سرماى منطقه بيکار مى‌‌مانند. توليد نمد شامل کف‌پوش، کپنک يا نمد کول، جليقه و عرق‌‌گير اسب و يا قاطر است.
به طور متوسط يک عدد نمد (زيرانداز) ۱/۵×۲ متر مساحت دارد و در توليد آن ۷/۵ کيلو پشم مصرف مى‌شود. اين محصول اغلب منقوش است. طرح و نقش‌هايى که در آن به کار مى‌رود تماماً ذهنى است.
   نمدمالى، استان خراسان
در ميان عشاير خراسان، صنعت نمدمالى از رونق فراوانى برخوردار است و دو مرکز اصلى توليد آن، شهرهاى مشهد و قوچان است.
  نمدمالى، استان سمنان
يکى ديگر از صنايع دستى که قدمتى ديرينه در استان سمنان دارد، نمدمالى است. وضعيت فعلى توليد نمد در استان سمنان از نظر کمى و کيفى بسيار مطلوب است و مراکز مهم توليد نمد در استان، شهرستان سمنان، دامغان و روستاى ابرسيج شاهرود است.
مواد اوليه مصرف شده در نمدمالى پشم است که در اندازه‌هاى مختلف تهيه مى‌شود. آنچه در نمدمالى مى‌توان مشاهده کرد، ذوق و هنر، به همراه تحرک توليد‌کننده است. توليدات اين زحمتکشان علاوه بر استفادهٔ شخصى به روستاهاى شمالى استان و شهرستان مازندران ارسال مى‌شود.
  نمكدان، استان چهارمحال وبختيارى
نمکدان يا تى‌ور گونه‌اى خاص از صنعت دستى عشاير است که براى حمل و نگهدارى نمک و در مواردى ساير لوازم کوچک مورد استفاده قرار مى‌گيرد و قسمت رويهٔ آن به صورت فرش و قسمت زيرين آن به صورت جاجيم بافته مى‌شود.
  ورنى‌بافى، استان اردبيل
عشاير و روستائيان منطقه مغان در استان اردبيل ورنى‌هاى نفيس توليد مى‌کنند، و ثبت نقش و نگارهاى زيبا ‌روى ورنى‌ها، بيشتر از طبيعت منطقه و شيوه زندگى عشيره‌اى الهام گرفته شده است.
در سال‌هاى نه چندان دور در اين منطقه، ورنى در سطحى گسترده توليد مى‌شد اما گرانى آن رفته‌رفته از شمار مشتريان داخلى ورنى کاست.
پس از پيروزى انقلاب اسلامى، صدور اين فرآورده به خارج نيز به دليل مشکلات ايجاد شده، کاهش يافت و هم اکنون ورنى‌بافان مغان بر اساس نياز بازارهاى داخلى يا خارجى به توليد آن مى‌پردازند.
مشکل بازاريابى و محدوديت صادرات ورنى به خارج از کشور، از دلايل افت اين صنعت در استان اردبيل، در سال‌هاى گذشته است.
   وَرنى‌بافى، استان آذربايجان شرقى
وَرنى نوعى گليم ريزباف فرش‌نما است که داراى بافت و طرح خاصى است و جز در استان آذربايجان شرقى در کم‌تر منطقه‌اى از ايران بافته مى‌شود.
بافت وَرنى بين اهالى اطراف اهر متداول است و سال‌هاى اخير در بازارهاى خارج و داخل کشور مشتريان زيادى پيدا کرده است. اغلب زنان عشاير در ييلاق و قشلاق به ورنى‌بافى اشتغال دارند؛ از اين‌رو روستاهاى مولان، على‌آباد، تازه کند، بال بيکلو، لاريجان، ناحيهٔ هوراند از توابع کليبر، در رديف مراکز ورنى‌بافى هستند.
نقش‌هايى که به وسيلهٔ بافندگان بر روى ورنى تصوير مى‌شود ذهنى است و بنا به ذوق و سليقهٔ بافندگان طراحى و بافته مى‌شود. معمولى‌ترين نقش‌ها عبارتند از : طاووس، آهو، روباه، قطار شتر که مربوط به حاشيهٔ فرش‌ها است.
   وريس، استان چهارمحال وبختيارى
وريس يا ويريس نوعى تسمه بافته شده از پشم است که بيشتر توسط زنان ايل بافته مى‌شود و براى استفاده‌هاى گوناگون در زندگى کوچ‌‌نشينى به کار برده مى‌شود. وريس داراى ابعاد و اشکال گوناگون است بلندى آن تا ۱۲ متر مى‌رسد. يک سر وريس را به صورت حلقه‌اى در مى‌آورند و سر ديگر آن را به حلقه‌اى چوبى به نام «جمجمه» مى‌‌بندند. اين نوع وريس براى بسته‌بندى بار بر روى چارپايان به کار برده مى‌شود. وريس توسط دستگاه بافندگى ويژه‌اى بافته مى‌شود. اين دستگاه در حين سادگى مى‌‌تواند نقش‌هاى گوناگون و زيبايى را بر روى اين بند پديد آورد. موارد استفادهٔ وريس عبارتند از : بار کردن باروبنه بر روى چارپايان، استفاده براى لگام، شکم‌بند و سربند، جابجا کردن گهواره، مشک‌زنى، جابجا کردن مشک آب، حمل هيزم و مواد سوختى، تزئينات و …
  صنايع دستى و سوغاتى‌ها، استان لرستان
صنايع دستى لرستان در سه نوع متمايز عشايرى ، روستايى و شهرى شکل گرفته‌اند. بيش‌تر توليدات صنايع دستى عشايرى به مصرف خانوار مى‌رسند و کمتر به بازار عرضه مى‌شوند. انواع صنايع دستى عشاير استان لرستان عبارت‌‌اند از : سياه‌چادر ، چيت ، قالى و گليم. صنايع دستى روستايى را قالى ، گليم ، رنگرزى و جاجيم‌بافى تشکيل مى‌دهند و عمده صنايع دستى شهرى نيز خراطى ، نمدبافى ، قلم‌زنى ، ورشوسازى ، قالى ، موج و گليم‌بافى هستند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آلکس وطنخواه , ابعاد سیاسی , خطرناکترین حیوانات , حساب ذخیره ارزی , نامزد شدن , استان پاپوآ , جلادان سعودی , حوزه صنایع دستی , Nikon , طرح دست مهربان ,

مقالات پربیننده امروز
بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / رضایتمندی اهداکنندگان خون از سازمان انتقال خون ایران و عوامل مرتبط با آن در سال , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار کودک (شماره 1 و 2): واحدهای کار تربیت دینی و روخوانی قرآن (ویژه دوره پیش‌دبستانی) , بانک اطلاعاتی کتاب / Din handbook 140: Fasteners 4: Dimensional stanards for nuts and accessories for bolt/nut assemblies , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه دروس رشته زبان و ادبیات فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / 61 داستان شیرین: مجموعه‌ای از داستانهای ایرانی برای کودکان و نوجوانان , کامپیوتر و اینترنت , اینترنت , دانستنیهای اینترنتی / بیماری عصر جدید , بانک اطلاعاتی کتاب / جدیدترین تمرینات درس به درس و نمونه سوالات استاندارد ریاضی: پایه سوم راهنمایی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات , فن‌آوری‌ ارتباطات‌ و اطلاعات / رهگیری آنلاین تروریست‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / "سوره مبارکه" انعام "و طریقه ختم آن" و دعای توسل با ترجمه , بهداشت و درمان , بیماریها / درمان غیرهورمونی پوکی استخوان ,

برخی منابع مهم خبری
fararu.com فرارو , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , fa.alalam.ir العالم , varzesh3.com ورزش سه , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , vista.ir وبگردی , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , cinemakhabar.ir سینما خبر ,وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.