یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

سواد و آموزش (۲)


  نرخ سواد
از شاخص‌هاى جمعيتى مربوط به سواد و آموزش مى‌توان نرخ يا ميزان سواد جمعيت را نام برد. نرخ سواد عبارت است از نسبت باسوادى مردم در هر ۱۰۰ نفر از جمعيت ۶ ساله و بالاتر. نرخ سواد کسرى است که صورت آن تعداد باسوادان و مخرج آن جمعيت ۶ ساله و بيشتر يک جامعه است که برحسب درصد محاسبه مى‌شود:
LR = PL/P(6+) ×100
نرخ سواد جمعيت کشور در سال ۱۳۷۵ به تفکيک جنس و شهر و روستا در جدول منعکس شده است.
  جدول نرخ سواد جمعيت کشور در سال ۱۳۷۵
منطقه - جنس مرد زن
مناطق شهرى ۸۹/۵۶ ۸۱/۷۰
نقاط روستائى ۷۶/۷۴ ۶۲/۴۱
جمعيت غيرساکن ۶۴/۷۲ ۲۹/۲۷
کل کشور ۸۴/۶۶ ۷۴/۲۱
منبع: سرشمارى عمومى ۱۳۷۵
   اشتغال به تحصيل
ثبت‌نام و ادامهٔ تحصيل جمعيت از هر جنس و سن در مدارس و دانشگاه‌هاى کشور را اشتغال به تحصيل مى‌نامند. افرادى را که از دوره‌هاى پيش دبستانى تا پايان دورهٔ متوسطه در نظام آموزش و پرورش کشور تحت نظر وزارت آموزش و پرورش تحصيل مى‌کنند 'دانش‌آموز' مى‌خواننند و افرادى که در مؤسسه‌هاى آموزش عالى و دانشگاه‌هاى کشور تحت نظر وزارت فرهنگ و آموزش عالي، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکى و ساير مؤسسات آموزش عالى تحصيل مى‌کنند، 'دانشجو' ناميده مى‌شوند. در مطالعات جمعيتى و اجتماعى و آموزشي، دانش‌آموز و دانشجو را 'محصل' نيز مى‌نامند.
   سن تحصيل
سن تحصيل در هر جامعه‌اى با توجه به شرايط و قوانين آن تعيين مى‌شود. در ايران، نخستين سن براى تحصيل در پايهٔ اول ابتدائى ۶ سال تمام در نظر گرفته شده و براى پايه‌هاى ديگر نيز بر مبناى اين سال، حداقل و با مراعات سال‌هاى اجتماعى افت تحصيلي، حداکثرى منظور شده است.
   نرخ‌هاى تحصيل
- نرخ اشتغال به تحصيل:
نرخ اشتغال به تحصيل که به دو صورت عمومى و ويژه مورد بررسى قرار مى‌گيرد:
نرخ اشتغال به تحصيل عمومى = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت ۶ سال و بالاتر ، b = جمعيت در حال تحصيل)
نرخ اشتغال به تحصيل ويژه = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت ۶ سال و بالاتر اين گروه ، b = جمعيت در حال تحصيل گروه ويژه)
- نرخ پوشش تحصيلى:
نرخ پوشش تحصيلى که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم‌بندى مى‌شود:
نرخ پوشش تحصيلى ظاهرى = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت واقع در گروه سنى اين دوره ، b = دانش‌‌آموزان يک دورهٔ تحصيلى)
نرخ پوشش تحصيلى واقعى = a / b × ۱۰۰
( a = جمعيت واقع در گروه سنى اين دوره ، b = جمعيت واقع در سن خاص يک دورهٔ تحصيلى)
- نرخ گذر تحصيلى يا نرخ ارتقاء:
نرخ گذر تحصيلى يا نرخ ارتقاء که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم مى‌شود:
نرخ گذر تحصيلى (ارتقاء) ظاهرى = a / b × ۱۰۰
(a = پذيرفته شدگان سال آخر دورهٔ قبل ، b = دانش‌آموزان پايهٔ اول دورهٔ بعد)
نرخ گذر تحصيلى (ارتقاء) واقعى = a / b × ۱۰۰
( a = پذيرفته شدگان سال آخر دورهٔ قبل ، b = مردودين - دانش‌آموزان سال اول دورهٔ بعد)
- نرخ بازماندگى از تحصيل:
نرخ بازماندگى از تحصيل که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم مى‌شود:
نرخ بازماندگى از تحصيل ظاهرى = a - b
(۱۰۰ = b ، a = نرخ پوشش تحصيلى ظاهرى)
نرخ بازماندگى از تحصيل واقعى = a - b
(۱۰۰ = b ، a = نرخ پوشش تحصيلى واقعى)
- نرخ پيشرفت تحصيلى يا نرخ قبولى:
نرخ پيشرفت تحصيلى يا نرخ قبولى = a / b × ۱۰۰
(a = پذيرفته شدگان يک پايهٔ تحصيلى = b ، شرکت کنندگان در امتحان اين پايه)
- نرخ افت تحصيلى (مردود، مشروط يا تجديدى):
نرخ افت تحصيلى = a / b × ۱۰۰
(a = شرکت کنندگان در امتحان اين پايه ، b = مردودين (مشروط يا تجديدى) يک پايهٔ تحصيلى)
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فرهنگ دریایی , کاهش بارش برف , زن کولی , قوانین سختگیرانه مهاجرتی , صالح اباذری , انتقال , هادی‌پور , ایستگاه مترو , بندر آبادان , دیار اجدادی ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , علوم انسانی , معرفی کتاب / مسئله شر , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحی سازه‌های فولادی , بانک اطلاعاتی کتاب / نگاهی به سیستم سیاسی اسلام , بانک اطلاعاتی کتاب / پدران, فرزندان, نوه‌ها , هنر , کاردستی / توپ های فضایی , سیاسی , تاریخ سیاسی , جنگها / شهید محمد منتظر قائم و معمای طبس , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن کریم , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / مظفرالدین جهانشاه قراقوینلو , بانک اطلاعاتی کتاب / بازآموز علوم تجربی (کتاب کار اول راهنمایی) , علم و زندگی , آیا می‌دانید که... / آیا می‌دانید بزرگترین فرودگاه کدام است؟ ,

برخی منابع مهم خبری
tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , rasad.org رصد , javanonline.ir روزنامه جوان , khabaronline.ir خبر آنلاین , cinemapress.ir سینما پرس , smtnews.ir روزنامه صمت , caffecinema.com کافه سینما , aftabnews.ir آفتاب نیوز ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.