چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

سواد و آموزش (۲)


  نرخ سواد
از شاخص‌هاى جمعيتى مربوط به سواد و آموزش مى‌توان نرخ يا ميزان سواد جمعيت را نام برد. نرخ سواد عبارت است از نسبت باسوادى مردم در هر ۱۰۰ نفر از جمعيت ۶ ساله و بالاتر. نرخ سواد کسرى است که صورت آن تعداد باسوادان و مخرج آن جمعيت ۶ ساله و بيشتر يک جامعه است که برحسب درصد محاسبه مى‌شود:
LR = PL/P(6+) ×100
نرخ سواد جمعيت کشور در سال ۱۳۷۵ به تفکيک جنس و شهر و روستا در جدول منعکس شده است.
  جدول نرخ سواد جمعيت کشور در سال ۱۳۷۵
منطقه - جنس مرد زن
مناطق شهرى ۸۹/۵۶ ۸۱/۷۰
نقاط روستائى ۷۶/۷۴ ۶۲/۴۱
جمعيت غيرساکن ۶۴/۷۲ ۲۹/۲۷
کل کشور ۸۴/۶۶ ۷۴/۲۱
منبع: سرشمارى عمومى ۱۳۷۵
   اشتغال به تحصيل
ثبت‌نام و ادامهٔ تحصيل جمعيت از هر جنس و سن در مدارس و دانشگاه‌هاى کشور را اشتغال به تحصيل مى‌نامند. افرادى را که از دوره‌هاى پيش دبستانى تا پايان دورهٔ متوسطه در نظام آموزش و پرورش کشور تحت نظر وزارت آموزش و پرورش تحصيل مى‌کنند 'دانش‌آموز' مى‌خواننند و افرادى که در مؤسسه‌هاى آموزش عالى و دانشگاه‌هاى کشور تحت نظر وزارت فرهنگ و آموزش عالي، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکى و ساير مؤسسات آموزش عالى تحصيل مى‌کنند، 'دانشجو' ناميده مى‌شوند. در مطالعات جمعيتى و اجتماعى و آموزشي، دانش‌آموز و دانشجو را 'محصل' نيز مى‌نامند.
   سن تحصيل
سن تحصيل در هر جامعه‌اى با توجه به شرايط و قوانين آن تعيين مى‌شود. در ايران، نخستين سن براى تحصيل در پايهٔ اول ابتدائى ۶ سال تمام در نظر گرفته شده و براى پايه‌هاى ديگر نيز بر مبناى اين سال، حداقل و با مراعات سال‌هاى اجتماعى افت تحصيلي، حداکثرى منظور شده است.
   نرخ‌هاى تحصيل
- نرخ اشتغال به تحصيل:
نرخ اشتغال به تحصيل که به دو صورت عمومى و ويژه مورد بررسى قرار مى‌گيرد:
نرخ اشتغال به تحصيل عمومى = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت ۶ سال و بالاتر ، b = جمعيت در حال تحصيل)
نرخ اشتغال به تحصيل ويژه = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت ۶ سال و بالاتر اين گروه ، b = جمعيت در حال تحصيل گروه ويژه)
- نرخ پوشش تحصيلى:
نرخ پوشش تحصيلى که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم‌بندى مى‌شود:
نرخ پوشش تحصيلى ظاهرى = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت واقع در گروه سنى اين دوره ، b = دانش‌‌آموزان يک دورهٔ تحصيلى)
نرخ پوشش تحصيلى واقعى = a / b × ۱۰۰
( a = جمعيت واقع در گروه سنى اين دوره ، b = جمعيت واقع در سن خاص يک دورهٔ تحصيلى)
- نرخ گذر تحصيلى يا نرخ ارتقاء:
نرخ گذر تحصيلى يا نرخ ارتقاء که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم مى‌شود:
نرخ گذر تحصيلى (ارتقاء) ظاهرى = a / b × ۱۰۰
(a = پذيرفته شدگان سال آخر دورهٔ قبل ، b = دانش‌آموزان پايهٔ اول دورهٔ بعد)
نرخ گذر تحصيلى (ارتقاء) واقعى = a / b × ۱۰۰
( a = پذيرفته شدگان سال آخر دورهٔ قبل ، b = مردودين - دانش‌آموزان سال اول دورهٔ بعد)
- نرخ بازماندگى از تحصيل:
نرخ بازماندگى از تحصيل که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم مى‌شود:
نرخ بازماندگى از تحصيل ظاهرى = a - b
(۱۰۰ = b ، a = نرخ پوشش تحصيلى ظاهرى)
نرخ بازماندگى از تحصيل واقعى = a - b
(۱۰۰ = b ، a = نرخ پوشش تحصيلى واقعى)
- نرخ پيشرفت تحصيلى يا نرخ قبولى:
نرخ پيشرفت تحصيلى يا نرخ قبولى = a / b × ۱۰۰
(a = پذيرفته شدگان يک پايهٔ تحصيلى = b ، شرکت کنندگان در امتحان اين پايه)
- نرخ افت تحصيلى (مردود، مشروط يا تجديدى):
نرخ افت تحصيلى = a / b × ۱۰۰
(a = شرکت کنندگان در امتحان اين پايه ، b = مردودين (مشروط يا تجديدى) يک پايهٔ تحصيلى)
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آلبرکامو , نمایشگاه فنی و حرفه ای , سفیر آفریقای جنوبی در تهران , سفیر صلح , المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی , پهلوان اندیمشکی , احد و صمد , فیبر , شیخ علی برهان , معدن یشم ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , جهان , ریاست جمهوری / پایان حیات ژنرال , بانک اطلاعاتی کتاب / نیاز به دین , بانک اطلاعاتی کتاب / آدم آهنی , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر / داوری امروز و داوری فردا , بانک اطلاعاتی کتاب / دنیای هنر قلاب‌بافی 10: مجموعه‌ای بینظیر از زیباترین طرحهای رومیزی کوسن, رومتکایی, زیرلیوانی ... , علم و زندگی , آیا می‌دانید که... / آیا می‌دانید درخشندگی کرم شب تاب از چیست؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / خورشید بی‌غروب نهج‌البلاغه , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با نیچه , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت بهداشتی و روشهای پیشگیری و درمان بیماریهای ماهی , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / مردان شیخ و یپرم ,

برخی منابع مهم خبری
bartarinha.ir برترینها , asrekhodro.com عصر خودرو , baharnews.ir بهارنیوز , fararu.com فرارو , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , salamatnews.com سلامت نیوز , smtnews.ir روزنامه صمت , vista.ir وبگردی , varzesh3.com ورزش سه ,وبگردی
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!