سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 16 October, 2018

سواد و آموزش (۲)


  نرخ سواد
از شاخص‌هاى جمعيتى مربوط به سواد و آموزش مى‌توان نرخ يا ميزان سواد جمعيت را نام برد. نرخ سواد عبارت است از نسبت باسوادى مردم در هر ۱۰۰ نفر از جمعيت ۶ ساله و بالاتر. نرخ سواد کسرى است که صورت آن تعداد باسوادان و مخرج آن جمعيت ۶ ساله و بيشتر يک جامعه است که برحسب درصد محاسبه مى‌شود:
LR = PL/P(6+) ×100
نرخ سواد جمعيت کشور در سال ۱۳۷۵ به تفکيک جنس و شهر و روستا در جدول منعکس شده است.
  جدول نرخ سواد جمعيت کشور در سال ۱۳۷۵
منطقه - جنس مرد زن
مناطق شهرى ۸۹/۵۶ ۸۱/۷۰
نقاط روستائى ۷۶/۷۴ ۶۲/۴۱
جمعيت غيرساکن ۶۴/۷۲ ۲۹/۲۷
کل کشور ۸۴/۶۶ ۷۴/۲۱
منبع: سرشمارى عمومى ۱۳۷۵
   اشتغال به تحصيل
ثبت‌نام و ادامهٔ تحصيل جمعيت از هر جنس و سن در مدارس و دانشگاه‌هاى کشور را اشتغال به تحصيل مى‌نامند. افرادى را که از دوره‌هاى پيش دبستانى تا پايان دورهٔ متوسطه در نظام آموزش و پرورش کشور تحت نظر وزارت آموزش و پرورش تحصيل مى‌کنند 'دانش‌آموز' مى‌خواننند و افرادى که در مؤسسه‌هاى آموزش عالى و دانشگاه‌هاى کشور تحت نظر وزارت فرهنگ و آموزش عالي، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکى و ساير مؤسسات آموزش عالى تحصيل مى‌کنند، 'دانشجو' ناميده مى‌شوند. در مطالعات جمعيتى و اجتماعى و آموزشي، دانش‌آموز و دانشجو را 'محصل' نيز مى‌نامند.
   سن تحصيل
سن تحصيل در هر جامعه‌اى با توجه به شرايط و قوانين آن تعيين مى‌شود. در ايران، نخستين سن براى تحصيل در پايهٔ اول ابتدائى ۶ سال تمام در نظر گرفته شده و براى پايه‌هاى ديگر نيز بر مبناى اين سال، حداقل و با مراعات سال‌هاى اجتماعى افت تحصيلي، حداکثرى منظور شده است.
   نرخ‌هاى تحصيل
- نرخ اشتغال به تحصيل:
نرخ اشتغال به تحصيل که به دو صورت عمومى و ويژه مورد بررسى قرار مى‌گيرد:
نرخ اشتغال به تحصيل عمومى = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت ۶ سال و بالاتر ، b = جمعيت در حال تحصيل)
نرخ اشتغال به تحصيل ويژه = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت ۶ سال و بالاتر اين گروه ، b = جمعيت در حال تحصيل گروه ويژه)
- نرخ پوشش تحصيلى:
نرخ پوشش تحصيلى که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم‌بندى مى‌شود:
نرخ پوشش تحصيلى ظاهرى = a / b × ۱۰۰
(a = جمعيت واقع در گروه سنى اين دوره ، b = دانش‌‌آموزان يک دورهٔ تحصيلى)
نرخ پوشش تحصيلى واقعى = a / b × ۱۰۰
( a = جمعيت واقع در گروه سنى اين دوره ، b = جمعيت واقع در سن خاص يک دورهٔ تحصيلى)
- نرخ گذر تحصيلى يا نرخ ارتقاء:
نرخ گذر تحصيلى يا نرخ ارتقاء که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم مى‌شود:
نرخ گذر تحصيلى (ارتقاء) ظاهرى = a / b × ۱۰۰
(a = پذيرفته شدگان سال آخر دورهٔ قبل ، b = دانش‌آموزان پايهٔ اول دورهٔ بعد)
نرخ گذر تحصيلى (ارتقاء) واقعى = a / b × ۱۰۰
( a = پذيرفته شدگان سال آخر دورهٔ قبل ، b = مردودين - دانش‌آموزان سال اول دورهٔ بعد)
- نرخ بازماندگى از تحصيل:
نرخ بازماندگى از تحصيل که به دو صورت واقعى و ظاهرى تقسيم مى‌شود:
نرخ بازماندگى از تحصيل ظاهرى = a - b
(۱۰۰ = b ، a = نرخ پوشش تحصيلى ظاهرى)
نرخ بازماندگى از تحصيل واقعى = a - b
(۱۰۰ = b ، a = نرخ پوشش تحصيلى واقعى)
- نرخ پيشرفت تحصيلى يا نرخ قبولى:
نرخ پيشرفت تحصيلى يا نرخ قبولى = a / b × ۱۰۰
(a = پذيرفته شدگان يک پايهٔ تحصيلى = b ، شرکت کنندگان در امتحان اين پايه)
- نرخ افت تحصيلى (مردود، مشروط يا تجديدى):
نرخ افت تحصيلى = a / b × ۱۰۰
(a = شرکت کنندگان در امتحان اين پايه ، b = مردودين (مشروط يا تجديدى) يک پايهٔ تحصيلى)
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رسمی , سید مرتضی صالحی خوانساری , دوشنبه ها , مالک باشگاه نساجی قائم‌شهر , فرزندان، , بازی ساده , تولید گردو , تعطیلات عیدفطر , برنامه چهارم توسعه , دانشگاه کرج ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با قرآن (تفسیر سوره حمد و قسمتی از بقره) , بانک اطلاعاتی کتاب / اهل البیت (ع) فی القرآن و السنه , بانک اطلاعاتی کتاب / میکروکنترلر 8051 , بانک اطلاعاتی کتاب / مراقب باشیم , کامپیوتر و اینترنت , سخت افزار , دیسک سخت ـ Hard Disk / دیسک بلو - رِی (Blu-ray) چیست؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار دانش‌آموز: مهارت‌های زندگی (واحدهای پرورشی دوره متوسطه) , بانک اطلاعاتی کتاب / انقلاب‌های اروپایی 1992 ـ 1492: بررسی تحلیلی پانصد سال تاریخ سیاسی اروپا (آموزه‌های انقلاب) , علمی و آموزشی , کشاورزی و شیلات , مرغداری / بیماری برونشیت در طیور , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی ادبیات فارسی سال اول , اقتصاد و بازرگانی , نیرو و انرژی , آب / نگرشی به ضرورت‌ها و الزام‌های بررسی و تأمین منابع آب پایدار استان قزوین ,

برخی منابع مهم خبری
javanonline.ir جوان آنلاین , farsnews.ir خبرگزاری فارس , gsm.ir جی اس ام , didarnews.ir دیدارنیوز , tabnak.ir تابناک , fardanews.com فردا نیوز , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , plus.ir تی وی پلاس , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی