دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

تتراکائین - TETRACAINE HCL


  نام فارسى تتراکائين
  نام انگليسى TETRACAINE HCL
  نام تجارى دارو Pontocaine HCl
  گروه دارويى بي‌حس‌كننده موضعى
  گروه شيميايى دارو استر
  مكانيسم اثر با رقابت با کلسيم در نشستن بر روى گيرنده‌هاى غشائى عصبى باعث کنترل عبور سديم از وراء غشاى سلولى مي‌شود و مرحله دپولاريزاسيون پتاسيل عمل را کاهش مي‌دهد.
  موارد مصرف بي‌حسى نخاعي، اپيدورال، بلوک‌کردن عصب محيطي، پري‌نوريوم، اندام تحتاني.
  ميزان مصرف به روش‌هاى مختلف بي‌حسى بستگى دارد.
موارد منع مصرف: حساسيت مفرط به بي‌حس‌کننده‌هاى موضعى استرى (پروکائين، ...) يا PABA، بچه‌هاى زير ۱۲ سال، سالمندي، بيمارى کبدى شديد.
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
دستگاه عصبى مرکزي: اضطراب، بي‌قراري، تشنج، از دست دادن هوشياري، خواب‌آلودگي، عدم آگاهى به زمان و مکان، ترمور، تکانه.
قلبى عروقي: تضعيف ميوکارد، ايست قلبي، ديس‌آريتمي، براديکاردي، افت فشارخون، ازدياد فشارخون، براديکاردى جنيني.
گوارشي: تهوع، استفراغ.
چشم، گوش، حلق و بيني: تاري‌ديد، وزوز گوش، انقباض مردمک.
پوستي: راش، کهير، واکنش‌هاى آلرژيک، خيز، سوزش، تغيير رنگ پوست در محل‌هاى تزريق، نکروز بافتي.
تنفسي: آسم وضعيتي، وقفه تنفسي، آنافيلاکسي.
احتياطات: در سالمندان، آلرژى داروئى شديد، نارسائى قلبي، حاملگى (در گروه C قرار دارد) بااحتياط مصرف شود.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ فشارخون، نبض و تنفس را در طى درمان بررسى کنيد.
ـ اگر دارو در طى زايمان مورد استفاده قرار گيرد بايد تون قلب جنين بررسى شود.
توصيه‌ها:
ـ فقط از فرم شفاف دارو که رسوب نداده است استفاده کنيد.
ـ در هنگام استفاده از دارو، لوازم احياء در دسترس داشته باشيد.
ـ فقط از داروهاى کوتاه‌اثر براى بي‌حسى اپيدورال و دنبالچه‌اى استفاده کنيد.
روش تهيه / تجويز:
ـ از محلول تازه استفاده کنيد و قسمت‌هاى بدون استفاده را دور بريزيد.
ارزيابى باليني:
پاسخ‌درماني: ايجاد بي‌حسى لازم براى اقدام موردنظر.
واکنش‌هاى آلرژيک: راش، کهير، خارش.
وضعيت قلبي: ECG براى ديس‌‌آريتمى بگيريد و نبض و فشارخون را طى بي‌حسى بررسى کنيد.
درمان مصرف بيش از حد دارو: باز نگه‌داشتن راه‌هوائي، دادن اکسيژن و تنگ‌کننده عروقي، دادن مايعات وريدى و در مواردى که صرع وجود داشته باشد از داروهاى ضدتشنج استفاده کنيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مقاله ظریف در روزنامه الرای کویت , تست فشار خون , 16 بهمن 1395 , روکانا , حمله اسرائیل , لایه محافظ , عتبات , سیاست خارجی , 6 هکتاری , ترک‌آبادی سفیر ایران در سوریه ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / تنوع زیستی , بانک اطلاعاتی کتاب / القرآن الکریم , بانک اطلاعاتی کتاب / سیاحت غرب بزبان آذری بخط کریل , بانک اطلاعاتی کتاب / فروغ فرخزاد: مجموعه اشعار فارسی - انگلیسی: ایمان بیاوریم به آغاز فصل سرد , گردهمایی و نمایشگاه , خارجی / حکایت غریب از دل گریختگان به غربت , بانک اطلاعاتی کتاب / در خلوت سلطان , بانک اطلاعاتی کتاب / لقائ‌الله , بهداشت و درمان , تغذیه و سلامتی , تغذیه و حافظه / چه چیزهایی باعث تقویت یا تضعیف حافظه می شود ؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت استراتژیک (1): سی مجموعه مقالات موضوعی برگزیده مدیریتی , بانک اطلاعاتی کتاب / تندرست با تغذیه درست ,

برخی منابع مهم خبری
jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , cinemapress.ir سینما پرس , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , rokna.ir رکنا , bahardaily.ir روزنامه بهار , karyab.net کاریاب , fa.alalam.ir العالم , shafaqna.com شفقنا ,وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند