چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 February, 2019

تتراکائین - TETRACAINE HCL


  نام فارسى تتراکائين
  نام انگليسى TETRACAINE HCL
  نام تجارى دارو Pontocaine HCl
  گروه دارويى بي‌حس‌كننده موضعى
  گروه شيميايى دارو استر
  مكانيسم اثر با رقابت با کلسيم در نشستن بر روى گيرنده‌هاى غشائى عصبى باعث کنترل عبور سديم از وراء غشاى سلولى مي‌شود و مرحله دپولاريزاسيون پتاسيل عمل را کاهش مي‌دهد.
  موارد مصرف بي‌حسى نخاعي، اپيدورال، بلوک‌کردن عصب محيطي، پري‌نوريوم، اندام تحتاني.
  ميزان مصرف به روش‌هاى مختلف بي‌حسى بستگى دارد.
موارد منع مصرف: حساسيت مفرط به بي‌حس‌کننده‌هاى موضعى استرى (پروکائين، ...) يا PABA، بچه‌هاى زير ۱۲ سال، سالمندي، بيمارى کبدى شديد.
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
دستگاه عصبى مرکزي: اضطراب، بي‌قراري، تشنج، از دست دادن هوشياري، خواب‌آلودگي، عدم آگاهى به زمان و مکان، ترمور، تکانه.
قلبى عروقي: تضعيف ميوکارد، ايست قلبي، ديس‌آريتمي، براديکاردي، افت فشارخون، ازدياد فشارخون، براديکاردى جنيني.
گوارشي: تهوع، استفراغ.
چشم، گوش، حلق و بيني: تاري‌ديد، وزوز گوش، انقباض مردمک.
پوستي: راش، کهير، واکنش‌هاى آلرژيک، خيز، سوزش، تغيير رنگ پوست در محل‌هاى تزريق، نکروز بافتي.
تنفسي: آسم وضعيتي، وقفه تنفسي، آنافيلاکسي.
احتياطات: در سالمندان، آلرژى داروئى شديد، نارسائى قلبي، حاملگى (در گروه C قرار دارد) بااحتياط مصرف شود.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ فشارخون، نبض و تنفس را در طى درمان بررسى کنيد.
ـ اگر دارو در طى زايمان مورد استفاده قرار گيرد بايد تون قلب جنين بررسى شود.
توصيه‌ها:
ـ فقط از فرم شفاف دارو که رسوب نداده است استفاده کنيد.
ـ در هنگام استفاده از دارو، لوازم احياء در دسترس داشته باشيد.
ـ فقط از داروهاى کوتاه‌اثر براى بي‌حسى اپيدورال و دنبالچه‌اى استفاده کنيد.
روش تهيه / تجويز:
ـ از محلول تازه استفاده کنيد و قسمت‌هاى بدون استفاده را دور بريزيد.
ارزيابى باليني:
پاسخ‌درماني: ايجاد بي‌حسى لازم براى اقدام موردنظر.
واکنش‌هاى آلرژيک: راش، کهير، خارش.
وضعيت قلبي: ECG براى ديس‌‌آريتمى بگيريد و نبض و فشارخون را طى بي‌حسى بررسى کنيد.
درمان مصرف بيش از حد دارو: باز نگه‌داشتن راه‌هوائي، دادن اکسيژن و تنگ‌کننده عروقي، دادن مايعات وريدى و در مواردى که صرع وجود داشته باشد از داروهاى ضدتشنج استفاده کنيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
روزنامه پیام , عیدی بازنشستگان , رو میزی , مرضیه سبزعلیان , فیلم های توقیفی , رییس کمیته بازاریابی , سفر ماه عسل , راهبردهای هدفمند , شبکه های ماهواره , خانه نمایش دا ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های شاهنامه: رستم و سهراب , علمی و آموزشی , علوم پایه , مغناطیس / تابش الکترومغناطیسی , بانک اطلاعاتی کتاب / تازه عروس , دین و اندیشه , دین و مذهب , فقه و اصول / فقه و حقوق اسلامی؛ چالش‌ها، کاستی‌ها و بایستگی‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / امامت تطبیقی: پژوهشی در مفهوم امامت از دیدگاه شیعه و اهل تسنن , بانک اطلاعاتی کتاب / آه باران ... , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای جامع مبانی سازمان و مدیریت: قابل استفاده برای دانشجویان و داوطلبان کارشناسی ارشد رشته‌های مدیریت و MBA ... , اجتماعی , خانه و خانواده , نکات خانه‌داری / پلوپز برقی؛ ساده و پرکار , کامپیوتر و اینترنت , سخت افزار , کامپیوترها / تهیه کامپیوتر ارزان و باقیمانده قطعات , بانک اطلاعاتی کتاب / گزینه اشعار: قیصر امین‌پور ,

برخی منابع مهم خبری
https: العالم , banifilm.ir بانی فیلم , sourehcinema.ir سوره سینما , afkarpress.ir روزنامه افکار , asriran.com عصرایران , faradeed.ir فرادید , tabnak.ir تابناک , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , e-estekhdam.com ای استخدام , piroozionline.ir روزنامه پیروزی ,وبگردی
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  کاری زشت که به مردم بگوئید کالا ارزان است اما شما نمیتوانید بخرید ولی همسایه میخرد
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / کاری زشت که به مردم بگوئید کالا ارزان است اما شما نمیتوانید بخرید ولی همسایه میخرد - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.