پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

دکستران ۴۰ - DEXTRAN 40


  نام فارسى دکستران ۴۰
  نام انگليسى DEXTRAN 40
  نام تجارى دارو Gentran 40, Hyskon, 10% LMD, Rheomacrodex
  گروه دارويى افزايش‌دهنده حجم پلاسما
  گروه شيميايى دارو پلي‌ساكاريد با وزن مولكول كم
  مكانيسم اثر همانند آلبومين انساني، با كشاندن مايع فضاى بينابينى به فضاى داخل عروقى باعث افزايش حجم پلاسما مي‌شود.
  موارد مصرف افزايش حجم پلاسما، پيشگيرى از آمبولي، ريوي، و ترمبور وريدي.
  ميزان مصرف شوك:
بالغين: انفوزيون وريدى 500mL در طى 30-15 دقيقه، دوز كلى در 24 ساعت نبايد بيش از 20mL/kg شود، سپس دوزهاى بعدى به ‌آهستگى داده مي‌شود، اگر به‌مدت بيش از 24 ساعت داده مي‌شود بايد دوز دارو حداكثر 1ml/kg/day بشود و بيش از 5 روز مصرف نشود.
ترومبوز و آمبولي:
بالغين: انفوزيون وريدى 1000-500 ميلي‌ليتر در روز جراحي، سپس 500ml/day به‌مدت 3 روز، سپس 500ml از دارو هر 3-2 روز به‌مدت 2 هفته درصورت نياز داده مي‌شود.
موارد منع مصرف: حساسيت مفرط، نارسائى كليوي، نارسائى احتقانى قلب (شديد)، ازدست دادن مقدار زيادى مايعات.
احتياطات: خونريزى حاد، حاملگى (در گروه C قرار دارد).
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
خوني: كاهش هماتوكريت، كاهش عملكرد پلاكت، افزايش زمان انعقاد و زمان سيلان.
پوستي: راش، كهير، خارش، انژيوادم، لرز، تب، گُرگرفتگي.
تنفسي: خس‌خس، تنگى نفس، برونكواسپاسم، ادم ريوي.
قلبى عروقي: افت فشارخون، ايست قلبي.
ادرارى تناسلي: نفروز اسموتيک، نارسائى کليوي، استاز.
گوارشي: تهوع، استفراغ، افزايش ALT, AST.
سيستميک: آنافيلاکسي
احتياطات: خونريزى حاد، حاملگى (در گروه C قرار دارد).
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ علائم حياتى هر ۵ دقيقه به مدت ۳۰ دقيقه.
ـ فشار وريد مرکزى در هنگام انفوزيون (مقدار طبيعى آن ۱۰ـ۵ سانتي‌متر آب است).
ـ دفع ادرارى هر ساعت يک‌بار؛ به افزايش دفع ادرارى که به‌طور شايعى ديده مي‌شود؛ توجه داشته باشيد، در صورت عدم افزايش دفع ادراري، دوز دارو را کاهش داده يا مصرف دارو را قطع کنيد.
ـ نسبت I&O و وزن مخصوص، اسمولاليته ادراري: در صورتي‌که وزن مخصوص خيلى پائين باشد، کليرانس کليوى پائين است و در اين حالت مصرف دارو را قطع کنيد.
توصيه‌ها:
ـ در ابتدا يک CROSS-MATCH انجام دهيد، چون ممکن است تزريق خون نيزصورت گيرد.
ـ در صورت تجويز، يک پروميت دکستران براى جلوگيرى از آنافيلاکسى مصرف شود.
روش تهيه / تجويز:
ـ در دماى ثابت ۳۰ـ۱۵ درجه سانتي‌گراد نگهدارى شود؛ قسمت‌هاى باقي‌مانده محلول را دور بريزيد، از يخ‌زدن محلول جلوگيرى کنيد.
ارزيابى باليني:
آلرژي: راش، کهير، خارش، خس‌خس، تنگي‌نفس، برونکواسپاسم، در صورت بروز اين حالات مصرف دارو را سريعاً متوقف کنيد.
افزايش حجم در گردش: افزايش تعداد نبض و تنفس، تنفس کوتاه، خس‌خس، سفتى قفسه صدري، درد قفسه صدري.
دهيدراتاسيون پس از انفوزيون: کاهش دفع ادراري، کاهش وزن مخصوص، افزايش دما، تورگور ضعيف پوستي، افزايش وزن مخصوص، خشکى پوست.
تداخل با تست‌هاى آزمايشگاهي:
افزايش کاذب: قند خون، پروتئين ادراري، بيليروبين، پروتئين تام.
تداخل با: تعيين گره خونى و عامل Rh و CROSS-MATCHING.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ییتس , پبت با سند برابر است , حملات تروریستی شب گذشته پاریس , مدیریت جنگل , مراث جهانی , روز دحوالارض , آئین بزرگداشت , مسابقات قران , بنتکه , آزادسازی عراق ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مگر بهار مرده بود شامل: غزل, دوبیتی و اشعار نو , ورزشی / فوتبال / جام جهانی / جدال برای اثبات ادعای قهرمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / صد آسمان ستاره: مجموعه شعر در مدایح و مراثی ائمه معصومین (ع) و فصلنامه عاشورایی (سروده‌های ولایی و عاشورایی استاد عباس حدادکاشانی) , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان شهریار (ترکی) به انضمام "حیدربابا یا سلام" , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز طراحی مکانیکی با CATIA V5 , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش نرم‌افزارهای صوتی و ویدیویی , اقتصاد و بازرگانی / اقتصاد و خانواده / هزینه‌ها / دخل و خرج , بانک اطلاعاتی کتاب / تاب, تاب, تاب‌بازی , سیاسی / تاریخ سیاسی / ایران / از « آشتی ملی » تا « کشتار ملی »! , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های بهلول ,

برخی منابع مهم خبری
shahrefarda.ir شهرفردا , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , baharnews.ir بهارنیوز , icana.ir خانه ملت , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , kayhan.ir روزنامه کیهان , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , mizanonline.ir خبرگزاری میزان , namehnews.ir نامه نیوز , seemorgh.com سیمرغ ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
6 مورد از انتظاراتی که کارمندان شرکت از شما دارند!
یکی از چالش‌هایی که یک کارآفرین با آن مواجه می‌شود، نحوه مدیریت کارکنان است. در این رابطه کتاب‌های زیادی تالیف شده‌اند و کلاس‌های آموزشی متعددی نیز تشکیل شده‌ است. اما زمانی که اداره خود را پر از کارمندان نسل جدیدی می‌بینید که هرکدام شخصیت متمایز، نقاط قو