چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

دکستران ۴۰ - DEXTRAN 40


  نام فارسى دکستران ۴۰
  نام انگليسى DEXTRAN 40
  نام تجارى دارو Gentran 40, Hyskon, 10% LMD, Rheomacrodex
  گروه دارويى افزايش‌دهنده حجم پلاسما
  گروه شيميايى دارو پلي‌ساكاريد با وزن مولكول كم
  مكانيسم اثر همانند آلبومين انساني، با كشاندن مايع فضاى بينابينى به فضاى داخل عروقى باعث افزايش حجم پلاسما مي‌شود.
  موارد مصرف افزايش حجم پلاسما، پيشگيرى از آمبولي، ريوي، و ترمبور وريدي.
  ميزان مصرف شوك:
بالغين: انفوزيون وريدى 500mL در طى 30-15 دقيقه، دوز كلى در 24 ساعت نبايد بيش از 20mL/kg شود، سپس دوزهاى بعدى به ‌آهستگى داده مي‌شود، اگر به‌مدت بيش از 24 ساعت داده مي‌شود بايد دوز دارو حداكثر 1ml/kg/day بشود و بيش از 5 روز مصرف نشود.
ترومبوز و آمبولي:
بالغين: انفوزيون وريدى 1000-500 ميلي‌ليتر در روز جراحي، سپس 500ml/day به‌مدت 3 روز، سپس 500ml از دارو هر 3-2 روز به‌مدت 2 هفته درصورت نياز داده مي‌شود.
موارد منع مصرف: حساسيت مفرط، نارسائى كليوي، نارسائى احتقانى قلب (شديد)، ازدست دادن مقدار زيادى مايعات.
احتياطات: خونريزى حاد، حاملگى (در گروه C قرار دارد).
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
خوني: كاهش هماتوكريت، كاهش عملكرد پلاكت، افزايش زمان انعقاد و زمان سيلان.
پوستي: راش، كهير، خارش، انژيوادم، لرز، تب، گُرگرفتگي.
تنفسي: خس‌خس، تنگى نفس، برونكواسپاسم، ادم ريوي.
قلبى عروقي: افت فشارخون، ايست قلبي.
ادرارى تناسلي: نفروز اسموتيک، نارسائى کليوي، استاز.
گوارشي: تهوع، استفراغ، افزايش ALT, AST.
سيستميک: آنافيلاکسي
احتياطات: خونريزى حاد، حاملگى (در گروه C قرار دارد).
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ علائم حياتى هر ۵ دقيقه به مدت ۳۰ دقيقه.
ـ فشار وريد مرکزى در هنگام انفوزيون (مقدار طبيعى آن ۱۰ـ۵ سانتي‌متر آب است).
ـ دفع ادرارى هر ساعت يک‌بار؛ به افزايش دفع ادرارى که به‌طور شايعى ديده مي‌شود؛ توجه داشته باشيد، در صورت عدم افزايش دفع ادراري، دوز دارو را کاهش داده يا مصرف دارو را قطع کنيد.
ـ نسبت I&O و وزن مخصوص، اسمولاليته ادراري: در صورتي‌که وزن مخصوص خيلى پائين باشد، کليرانس کليوى پائين است و در اين حالت مصرف دارو را قطع کنيد.
توصيه‌ها:
ـ در ابتدا يک CROSS-MATCH انجام دهيد، چون ممکن است تزريق خون نيزصورت گيرد.
ـ در صورت تجويز، يک پروميت دکستران براى جلوگيرى از آنافيلاکسى مصرف شود.
روش تهيه / تجويز:
ـ در دماى ثابت ۳۰ـ۱۵ درجه سانتي‌گراد نگهدارى شود؛ قسمت‌هاى باقي‌مانده محلول را دور بريزيد، از يخ‌زدن محلول جلوگيرى کنيد.
ارزيابى باليني:
آلرژي: راش، کهير، خارش، خس‌خس، تنگي‌نفس، برونکواسپاسم، در صورت بروز اين حالات مصرف دارو را سريعاً متوقف کنيد.
افزايش حجم در گردش: افزايش تعداد نبض و تنفس، تنفس کوتاه، خس‌خس، سفتى قفسه صدري، درد قفسه صدري.
دهيدراتاسيون پس از انفوزيون: کاهش دفع ادراري، کاهش وزن مخصوص، افزايش دما، تورگور ضعيف پوستي، افزايش وزن مخصوص، خشکى پوست.
تداخل با تست‌هاى آزمايشگاهي:
افزايش کاذب: قند خون، پروتئين ادراري، بيليروبين، پروتئين تام.
تداخل با: تعيين گره خونى و عامل Rh و CROSS-MATCHING.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
برخوردهای خشن , موزه خانه کرد , کرسی تلاوت , اعتبار اسنادی , پنل خورشیدی , طرح دانش آموزی , مک‌بوک , حرم زینبیه اصفهان , شیخ ناصر اخضر , کمیسیون نخبگان ,

مقالات پربیننده امروز
علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , مدیریت کیفیت / کارآئی و اثربخشی کیفیت ؛ پیشران تعالی سازمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / داستان زندگی امام رضا (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه مقالات فارسی کنگره بین المللی علامه بلاغی , بانک اطلاعاتی کتاب / تصوف اسلامی و رابطه انسان و خدا , بانک اطلاعاتی کتاب / کمکهای اولیه و امداد = First aid and relief , دین و اندیشه , دین و مذهب , مناسبت‌ها ـ محرم و صفر / جنبه‏های غیبی عاشورا , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱ آبان ۱۳۸۶ ــ ریشه های بیماری مزمن ایران از زبان دکتر علی امینی , سیاسی , علوم سیاسی , دموكراسی‌ / آموزش همگانی گامی به سوی دموکراسی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۳۰ سپتامبر سال ۱۷۸۰ ـ عقاید اکتسابی و نتیجه عقل و شعور و تجربه فرد هستند(فرضیه تشکل ها ) , بانک اطلاعاتی کتاب / گوی آتش ,

برخی منابع مهم خبری
banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , ilna.ir ایلنا , parsine.com پارسینه , fararu.com فرارو , armandaily.ir روزنامه آرمان , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , namehnews.ir نامه نیوز , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , asianews.ir روزنامه آسیا , tebyan.net تبیان ,وبگردی
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.