شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 21 July, 2018

لوتیروکسین سدیم - LEVOTHYROXINE SODIUM (T4)


  نام فارسى لوتيروکسين سديم
  نام انگليسى LEVOTHYROXINE SODIUM (T4)
  نام تجارى دارو Eltroxin. Levothroid. Noroxin. Synthroid. Synthox. Syroxine
  گروه دارويى داروهاى تيروئيدى
  گروه شيميايى دارو لووایزومر تیروکسین
  مكانيسم اثر سرعت متابولیک را افزایش می‌دهد، برون‌ده قلبی، مصرف اکسیژن، درجه حرارت بدن، حجم خون، رشد و تکامل سلولی را نیز افزایش می‌دهد.
  موارد مصرف کم‌کاری تیروئید، کومای میکزدم، جایگزینی هورمون تیروئید، کرتینیسم، حالت‌های یوتیروئید، تیروتوکسیکوز.
  ميزان مصرف جایگزینی هورمون تیروئید:
بالغین: روزانه ۱/۰ـ۰۲۵/۰ mg خوراکی که هر 1 تا 4 هفته، ۱/۰ـ۰۵/۰ mg افزایش یافته تا پاسخ مطلوب به‌دست آید، دوز نگهدارنده۴/۰ـ۱/۰ mg در روز.
کودکان: روزانه 10-5 mcg/kg یا روزانه ۱/۰ـ ۲۵/۰ mg خوراکی.
کرتینسم:
کودکان: روزانه ۰۵/۰ـ۰۲۵/۰میلی‌گرم تزریق وریدی که می‌تواند هر 2 تا 3 هفته ۱/۰ـ۰۵/۰ mg خوراکی افزایش یابد.
کومای میکزدم:
بالغین: تزریق وریدی ۵/۰ـ۲/۰ mg که می‌تواند بعد از 24 ساعت ۳/۰ـ۱/۰ mg افزایش یابد؛ در اولین فرصت ترکیب خوراکی را جایگزین کنید.
موارد منع مصرف: نارسائى آدرنال، انفارکتوس ميوکارد، تيروتوکسيکوز.
  توضيحات دارو عوارض جانبی:
دستگاه عصبی مرکزی:
اضطراب، بی‌خوابی، ترمور، سردرد، طوفان تیروئیدی.
قلبی عروقی: تاکیکاردی، طپش قلب، آنژین صدری، اختلال ریتم، افزایش فشار خون، ایست قلب.
گوارشی: تهوع، اسهال، افزایش یا کاهش اشتهاء، کرامپ.
دیگر موارد: اختلالات قاعدگی، کاهش وزن، تعريق، عدم تحم گرما، تب.
احتياطات: در پيري، آنژين صدري، افزايش فشارخون، ايسکمي، بيمارى قلبي، حاملگى (در گروه A قرار دارد)، شيردهى بااحتياط مصرف شود.
فارماکوکينتيک: جذب گوارشي: متغير (۸۰ـ۵۰%). اوج اثر: ۳ـ۱ هفته. مدت اثر: ۴ـ۳ هفته. دفع: صفراوى (نيمه عمر ۷ـ۶ روز).
تداخلات داروئي: کلستيرامين و کلستيپول باعث کاهش جذب گوارشى آن مي‌شوند؛ باعث تشديد اثر وارفاين مي‌شود؛ با اپي‌نفرين و نوراپي‌نفرين باعث تشديد خطر نارسائى قلب مي‌شود.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ فشارخون، نبض، قبل از هر دوز.
ـ نسبت I&O.
ـ اندازه‌گيرى وزن به‌طور روزانه در همان لباس، در همان ساعت و با استفاده از همان نمودار.
ـ در صورت تجويز دارو به بچه‌ها اندازه‌گيرى قد و سرعت رشد.
ـ FTI T4, T3 که کاهش يافته است، TSH با روش راديوايمونواسى که افزايش يافته است، جذب ماده راديواکتيو که در صورتى که بيمار برروى يک دوز خيلى پائين قرار گرفته است، کاهش يافته است.
ـ PT؛ ممکن است نياز به کاهش ضدانعقاد داشته باشد، خونريزى و کبودى را چک کنيد.
توصيه‌ها:
ـ تزريق وريدى بعد از رقيق کردن در محلول مناسب به اندازه ۵/۰ mg/5ml؛ محلول را تکان داده و با استفاده از لوله Y يا شير سه‌راه که در هر دقيقه ۱/۰ mg يا کمتر تجويز مي‌شود.
ـ براى کاهش بي‌خوابى در صورت امکان، هنگام صبح و به‌صورت تک‌دوز تجويز شود.
ـ تزريق براى حفظ سطح خونى دارو، در همان ساعت صورت گيرد.
ـ فقط براى تعادل هورمونى استفاده شود، دارو در درمان چاقي، نابارورى مرد، اختلالات قاعدگى به‌کار برده نشود.
ـ به‌کار بردن کمترين دوزى که علائم را تخفيف مي‌دهد.
ـ دارو را در ظروف محکم و تيره نگهداريد؛ در صورت عدم مصرف محلول‌ها، آنها را دور بريزيد.
ـ قطع مصرف دارو ۴ هفته قبل از آزمايش RAIU.
ـ انتقال از لووتيروکسين به لووتيرونين: لووتيروکسين را قبل از شروع دوز داروى جديد قطع کنيد.
انتقال از لووتيرونين به لووتيروکسين: ابتدا لووتيروکسين را شروع کنيد، سپس بعد از چند روز داروى قبلى را قطع کنيد.
ارزيابى باليني:
پاسخ درماني: برطرف شدن افسردگي، افزايش از دست دادن وزن، ديورز، نبض، اشتهاء، برطرف شدن يبوست، ادم محيطي، عدم تحمل سرما، رنگ‌پريدگي، پوست خشک و سرد، شکنندگى ناخن‌ها، آلوپسي، خشونت موها، menorrhagia، کورى شبانه، بي‌حسي، سنکوپ، کوما، کندذهني، قرمزى گونه‌ها.
افزايش حالت عصبي، هيجان، تحريک‌پذيري، که ممکن است نشانه دوز بالاى دارو باشد، معمولاً ۱ تا ۳ هفته بعد از درمان ايجاد مي‌شود.
وضعيت قلبي: آنژين صدري، طپش قلب، درد سينه، تغيير در علائم حياتي.
آموزش به بيمار و خانواده:
ـ ريزش مو، گهگاهى بوده و در بچه‌ها ايجاد مي‌شود.
ـ گزارش کردن مواردى مانند حالت هيجاني، تحريک‌پذيرى که نشانه مصرف بيش از حد دارو مي‌باشند.
ـ نوع دارو (فرم تجارتي) را بدون اطلاع پزشک تغيير ندهد.
ـ مصرف دارو بعد از به‌دنيا آوردن نوزاد قطع شده و وضعيت تيروئيد ۱ تا ۲ ماه بعد بررسى شود.
ـ در صورتي‌که بچه به کم‌کارى تيروئيد مبتلا باشد بلافاصله تغييرات رفتارى و شخصيتى را نشان مي‌دهد.
ـ دارو به‌منظور کاهش وزن استفاده نشود.
ـ پرهيز از داروهاى OTC که داراى يد هستند.
ـ پرهيز از غذاهاى حاوى يد، نمک‌ يددار.
تداخل با تست‌هاى آزمايشگاهي:
افزايش: PBI, AST, LDH, CPK, قند خون.
کاهش: TSH, تست برداشت ۱۳۱I، اسيد اوريک، تري‌گليسريدها.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
قوانین زندگی , پلیس آگاهی اراک , فیگور , قوم لوط , هنرمند خیابانی , آستانه اشرفیه , حجت السلام والمسلمین مختاری , نمایشنامه پدر , صندوق ذخیره فرهنگیان , گشت هوایی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / 30 سال کنکور: ریاضیات رشته‌ی ریاضی: حساب دیفرانسیل و حسابان (مباحث مشترک): 1500 تست از کنکورهای سراسری و آزاد , ورزشی , دیگر ورزشها , ورزشهای رزمی / خداحافظی باشکوه هادی ساعی از دنیای تکواندو , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای ایران / حضور پررنگ تهران در سینمای اجتماعی , بانک اطلاعاتی کتاب / Manual Of Urology Diagnosis & Therapy , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ انقلاب مشروطیت ایران (جلد چهارم و پنجم) , علمی و آموزشی , علوم پایه , ‌دانشمندان‌ / دالامبر , بهداشت و درمان , بهداشت روان , روانشناسی ـ تحقیق و پژوهش / بررسی میزان شیوع و عوامل موثر بر افسردگی بعد از زایمان , بانک اطلاعاتی کتاب / منتهی الامال: زندگانی چهارده معصوم (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / حقوق مدنی: عقود معین: عقد مزارعه - عقد مساقات - عقد مضاربه - عقد جعاله - عقد شرکت - عقد ودیعه - گروبندی - عقد عاریه - عقد قرض - عقد وکالت - عقد ضمان - , علمی و آموزشی , فنی و مهندسی , عمران و شهرسازی / شیشه ؛ کاهنده مصرف انرژی در ساختمان ,

برخی منابع مهم خبری
didarnews.ir دیدارنیوز , farspage.com ویژه‌نامه , vista.ir وبگردی , eranico.com ارانیکو , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , khorasannews.com روزنامه خراسان , shabakeh-mag.com مجله شبکه , fartaknews.com فرتاک نیوز , sourehcinema.ir سوره سینما , gsm.ir جی اس ام ,وبگردی
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند