شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 21 July, 2018

میتونات - MITOTANE


  نام فارسى ميتونات
  نام انگليسى MITOTANE
  نام تجارى دارو Lysorden
  گروه دارويى آنتي‌نئوپلاستيک
  گروه شيميايى دارو هورمون، عامل سيتوتوکسيک آدرنال.
  مكانيسم اثر با اثر روى قشر آدرنال فعاليت آن را سرکوب مي‌کند، يک عامل سيتوتوکسيک است که باعث سرکوب فعاليت و مرگ سلول مي‌شود.
  موارد مصرف کارسينوم آدرنوکورتيکال
  ميزان مصرف بالغين: حداکثر ۱۰ـ۹ گرم خوراکى روزانه در دوزهاى منقسم سه تا چهار بار در روز، در صورت بروز واکنش شديد ممکن است کاهش دوز لازم شود (شروع دوز روزانه ۶ـ۲ گرم روزانه است که هر ۷ـ۳ روز قابل افزايش است).
موارد منع مصرف:
حساسيت مفرط.
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
گوارشي: تهوع، استفراغ، بي‌اشتهائي، اسهال.
ادرارى تناسلي: پروتئين اوري، هماچوري.
پوستي: راش.
ريوي: فيبروز، انفيلتراسيون ريوي.
قلبي‌عروقي: افزايش فشارخون، کاهش فشارخون وضعيتي.
دستگاه عصبى مرکزي: احساس سبک‌شدن سر، گرگرفتگي، تخدير، سرگيجه.
احتياطات: در شيردهي، حاملگى (در گروه C قرار دارد)، بيمارى کبدى بااحتياط مصرف شود.
فارماکوکينتيک: جذب گوارشي: ۴۰%. شروع اثر: ۴ـ۲ هفته. اوج اثر: ۵ـ۳ ساعت. انتشار: به اکثر بافت‌هاى بدن خصوصاً بافت چربي. متابوليسم: کبدي. دفع: صفراوى (نيمه عمر ۱۵۹ـ۱۸ روز).
تداخلات داروئي: باعث تشديد اثر سداتيو موادمخدر و خواب‌آور و الکل مي‌شود.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ نارسائى آدرنال، خستگي، کاهش فشارخون وضعيتي، از دست دادن وزن، ضعف، تهوع، استفراغ، اسهال.
ـ آزمايشات عملکرد ريوي: CXR، قبل و در طول درمان؛ CXR بايد هر ۲ هفته در طول درمان گرفته شود.
ـ آزمايشات عملکرد کليوي: BUN، اسيداوريک سرم، کليرانس کراتينين ادراري، الکتروليت‌ها قبل و در طول درمان.
ـ نسبت I&O.
ـOHCsـ۱۷ ادرارى قبل و در طول درمان.
توصيه‌ها:
ـ آنتي‌اسيد قبل از فرم خوراکى داده شود؛ دارو را بعد از شام و قبل از خواب مصرف کنيد.
ـ تجويز ضداستفراغ ۶۰ـ۳۰ دقيقه قبل از مصرف دارو براى جلوگيرى از استفراغ.
ـ ضداسپاسموديک.
روش تهيه / تجويز:
ـ افزايش مصرف مايعات تا ۳ـ۲ ليتر در روز براى جلوگيرى از دهيدراتاسيون.
ـ بلندکردن زير سر براى تسهيل تنفس.
ـ افزايش مايعات دريافتى تا ۲۰۰۰ml در روز در صورتي‌که ممنوع نباشد.
ـ تقويت غذا با آهن و مکمل‌هاى ويتامينى طبق دستور.
ـ در ظروف محکم و تيره‌رنگ نگهدارى شود.
ارزيابى باليني:
تنگي‌نفس، درد سينه، تاکي‌پنه، خستگي، افزايش نبض، رنگ‌پريدگي، بي‌حالي.
ليست غذاهاى مطلوب و نامطلوب از نظر بيمار.
ضعف عضلاني، خستگي، اوليگوري، هيپوگليسمي.
تعداد دفعات اجابت مزاج و ويژگى آن، کرامپ، اسيدوز، نشانه‌هاى دهيدراتاسيون، (تنفس سريع، تورگور پوستى ضعيف، کاهش برون‌ده ادراري، خشکى پوست، بي‌قراري، ضعف).
علائمى که نشانه واکنش آلرژيک شديد هستند مثل: راش، خارش، گرگرفتگي.
نشانه‌هاى عفونت: افزايش درجه حرارت، سرفه، خستگي، بي‌حالي.
آموزش به بيمار و خانواده:
ـ گزارش کردن هر نوع شکايت و عوارض جانبى به پرستار يا پزشک.
ـ گزارش کردن تغييرات تنفسى و سرفه.
ـ پرهيز از رانندگى و ديگر فعاليت‌هائى که نياز به هوشيارى دارند.
تداخل با تست‌هاى آزمايشگاهي:
کاهش: PBI و OHCSـ۱۷هاى ادراري.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اطلاعات دیجیتالی , یارالله نصیری , تبلیغ عقاید افراطی , شامر , نویسنده کودک , تیم تخصصی , پیامد دیپلماتیک , شهر چهاردانگه , چخت , وزنه برداری بانوان ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , آموزش و پرورش , آموزش عالی / دانشگاه تهران در کنترل , بانک اطلاعاتی کتاب / آنچه شما باید درباره آلرژیها بدانید (راهنمای بیماران و والدین) , بانک اطلاعاتی کتاب / تحقیق در عملیات (1) (رشته مدیریت دولتی، بازرگانی، حسابداری) , بانک اطلاعاتی گردشگری / رود اترک ، قوچان , هنر , موسیقی , سازهای موسیقی / نای انبان , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , کادر پزشکی / هنری با نام نگارش صحیح گواهی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , سرمایه‌گذاری / سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار , فرهنگی و هنری , میراث‌فرهنگی و تاریخی , فرهنگ ملل / یلدا، شبی دراز که به ایزد مهر پیوند می‌زنند , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما / صدور حکم برای حکم , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش عقاید (جلد 1 و 2 و 3) ,

برخی منابع مهم خبری
jamnews.ir جام نیوز , javanonline.ir روزنامه جوان , e-estekhdam.com ای استخدام , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , khabarsport.com خبر ورزشی , rokna.ir رکنا , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , rooyeshnews.com رویش , khorasannews.com روزنامه خراسان ,وبگردی
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند