دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ / Monday, 20 August, 2018

نورپینفرین تزریقی - NOREPINEPHRINE INJECTION


  نام فارسى نورپينفرين تزريقى
  نام انگليسى NOREPINEPHRINE INJECTION
  نام تجارى دارو Levarterenol, Levophed
  گروه دارويى آگونيست آدرنرژيك
  گروه شيميايى دارو کاته‌کولامين
  مكانيسم اثر با تأثير روى گيرنده‌هاى بتا در قلب باعث افزايش قدرت انقباضى و تعداد ضربان قلب مي‌شود، هم‌چنين با تأثير روى گيرنده‌هاى آلفا باعث انقباض رگ‌هاى خونى مي‌شود؛ فشارخون افزايش مي‌يابد، جريان خون کرونرى بهتر مي‌شود، برون‌ده قلبى بالا مي‌رود.
  موارد مصرف هيپوتانسيون حاد ناشى از شوک، سمپاتکتومي، فئوکروموسيتومکتومي، فلج نخاعي، MI، سپتمي‌سمي، آنافيلاکسى و ايست قلبي.
  ميزان مصرف بالغين: انفوزيون وريدى ۱۲ـ۸ mcg/min که برحسب فشارخون، دوز نگهدارنده بين ۴ـ۲ mcg/min تنظيم مي‌شود.
کودکان: در شروع ۲mcg/min به‌صورت وريدى و سپس براساس دوز نگهدارنده ۱/۰ mcg/kg/min تنظيم مي‌شود.
موارد منع مصرف:
حساسيت مفرط، فيبريلاسيون دهليزي، اختلالات ريتم توأم با تاکيکاردي، فئوکروموسيتوم، حاملگى (در گروه D قرار دارد).
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
دستگاه عصبي‌مرکزي: سردرد، اضطراب، سرگيجه، بي‌خوابي، بي‌قراري، ترمور.
قلبي‌عروقي: طپش قلب، تاکيکاردي، هيپرتانسيون، ضربان‌هاى اکتوپيک، آنژين صدري.
گوارشي: تهوع، استفراغ.
پوستي: نکروز، تخريب بافتى با منشاء خارج عروقي، گانگرن.
تنفسي: تنگي‌نفس.
ادراري‌تناسلي: کاهش برون‌ده ادراري.
احتياطات: در شيردهي، آمبولى شرياني، بيمارى عروق محيطي، هيپرتانسيون، پرکارى تيروئيد، پيري، بيمارى قلبى بااحتياط مصرف شود.
فارماکوکينتيک: شروع اثر: سريع. مدت اثر: ۲ـ۱ دقيقه پس از پايان تزريق. انتشار: گسترده. از جفت رد مي‌شود. متابوليسم: در کبد و بافت‌ها (توسط آنزيم‌هاى MAO و COMT). دفع: کليوي.
تداخلات داروئي: متيل دوپا، گوانيتيدين، آلکالوئيدهاى ارگوت، فورازوليدون و TCA باعث تشديد اثر وازوپرسورى مي‌شود؛ هالوتان و سيکلوپروپان باعث تشديد خطر آريتمي‌ها مي‌شوند.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ نسبت I&O: در صورتي‌که برون‌ده ادرارى کمتر از ۳۰cc/hr است به پزشک اطلاع دهيد.
ECG مداوم در طى تجويز دارو، در صورت افزايش فشارخون، دارو بايد کاهش يابد.
ـ فشار خون و نبض هر ۵ دقيقه بعد از داروى تزريقي.
ـ در صورت امکان CVP يا PWP در طول انفوزيون.
توصيه‌ها:
ـ افزاينده‌هاى پلاسما براى هيپوولمى استفاده شوند.
ـ تزريق وريدى بعد از رقيق کردن در ۱۰۰۰ـ۵۰۰ نرمال سالين يا محلول قندى %۵، که هر دقيقه ۳ـ۲ ml تزريق مي‌شود؛ برحسب پاسخ بيمار بسنجيد.
ـ استفاده از ۲ بطرى براى تزريق به‌طورى که امکان قطع دارو در عين ادامه انفوزيون وريدى وجود داشته باشد، از پمپ انفوزيون استفاده نمائيد.
روش تهيه / تجويز:
ـ محلول آماده شده را بيش از ۲۴ ساعت و در يخچال نگهدارى نکنيد.
ـ از استفاده از محلول‌هائى که تغيير رنگ داده‌اند خوددارى نمائيد.
ارزيابى باليني:
بي‌حسى و سردى انتهاها؛ جريان خون محيطى ممکن است کاهش يابد.
محل تزريق: تخريب بافتي؛ در صورت ايجاد از ۱۰ـ۵ mg فنتول‌آمين مخلوط با ۱۵ـ۱۰ ml نرمال سالين استفاده نمائيد.
پاسخ‌درماني: افزايش فشارخون با پايدار شدن مريض.
آموزش به بيمار و خانواده:
ـ دليل تجويز دارو را توضيح دهيد.
درمان مصرف بيش از حد دارو: تجويز مايعات و جايگزينى الکتروليت‌ها.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بت پرستی , ولیهعد , برنامه های جدید شبکه , پروکسی , لی ریگبی , گروگان گیری , انجمن مدارس , اتاق تعاون ایران , بازیگر ارباب حلقه ها , زمان افتتاح ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / خستگی و ناتوانی جنسی , بانک اطلاعاتی کتاب / نفحات من السیره: عرض موجز لسیره الرسول (ص) و اهل بیته (ع) , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , نظام‌های اطلاعات و مدیریت ـ مدیریت دانش / مدیریت دانش و سرمایه های انسانی , بهداشت , بهداشت و زیبایی , پوشاک / فصل چکمه‌های کوتاه و بلند , بانک اطلاعاتی کتاب / محاسبات پایه در مهندسی شیمی , بانک اطلاعاتی فیلم / گفت‌وگو - Intervista , بهداشت و درمان , تغذیه و سلامتی , رژیم / چند استراتژی برای کاهش موفقیت آمیز وزن , بانک اطلاعاتی کتاب / المعجم فی فقه لغه القران و سر بلاغته , فرهنگ و جامعه , گردشگری , کشور ایران ـ جاذبه‌های طبیعی / بندپی بابل , بانک اطلاعاتی کتاب / نتایج آمارگیری از اطلاعات پایه‌ای بهداشت باروری در استان تهران سال 1383 ,

برخی منابع مهم خبری
iran-newspaper.com روزنامه ایران , armandaily.ir روزنامه آرمان , tarafdari.ir طرفداری , parsine.com پارسینه , parsnews.com پارس نیوز , setarehnews.ir ستاره‌ها , farspage.com ویژه‌نامه , entekhab.ir انتخاب , baharnews.ir بهارنیوز , ensafnews.com انصاف نیوز ,وبگردی
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…