یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

نورپینفرین تزریقی - NOREPINEPHRINE INJECTION


  نام فارسى نورپينفرين تزريقى
  نام انگليسى NOREPINEPHRINE INJECTION
  نام تجارى دارو Levarterenol, Levophed
  گروه دارويى آگونيست آدرنرژيك
  گروه شيميايى دارو کاته‌کولامين
  مكانيسم اثر با تأثير روى گيرنده‌هاى بتا در قلب باعث افزايش قدرت انقباضى و تعداد ضربان قلب مي‌شود، هم‌چنين با تأثير روى گيرنده‌هاى آلفا باعث انقباض رگ‌هاى خونى مي‌شود؛ فشارخون افزايش مي‌يابد، جريان خون کرونرى بهتر مي‌شود، برون‌ده قلبى بالا مي‌رود.
  موارد مصرف هيپوتانسيون حاد ناشى از شوک، سمپاتکتومي، فئوکروموسيتومکتومي، فلج نخاعي، MI، سپتمي‌سمي، آنافيلاکسى و ايست قلبي.
  ميزان مصرف بالغين: انفوزيون وريدى ۱۲ـ۸ mcg/min که برحسب فشارخون، دوز نگهدارنده بين ۴ـ۲ mcg/min تنظيم مي‌شود.
کودکان: در شروع ۲mcg/min به‌صورت وريدى و سپس براساس دوز نگهدارنده ۱/۰ mcg/kg/min تنظيم مي‌شود.
موارد منع مصرف:
حساسيت مفرط، فيبريلاسيون دهليزي، اختلالات ريتم توأم با تاکيکاردي، فئوکروموسيتوم، حاملگى (در گروه D قرار دارد).
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
دستگاه عصبي‌مرکزي: سردرد، اضطراب، سرگيجه، بي‌خوابي، بي‌قراري، ترمور.
قلبي‌عروقي: طپش قلب، تاکيکاردي، هيپرتانسيون، ضربان‌هاى اکتوپيک، آنژين صدري.
گوارشي: تهوع، استفراغ.
پوستي: نکروز، تخريب بافتى با منشاء خارج عروقي، گانگرن.
تنفسي: تنگي‌نفس.
ادراري‌تناسلي: کاهش برون‌ده ادراري.
احتياطات: در شيردهي، آمبولى شرياني، بيمارى عروق محيطي، هيپرتانسيون، پرکارى تيروئيد، پيري، بيمارى قلبى بااحتياط مصرف شود.
فارماکوکينتيک: شروع اثر: سريع. مدت اثر: ۲ـ۱ دقيقه پس از پايان تزريق. انتشار: گسترده. از جفت رد مي‌شود. متابوليسم: در کبد و بافت‌ها (توسط آنزيم‌هاى MAO و COMT). دفع: کليوي.
تداخلات داروئي: متيل دوپا، گوانيتيدين، آلکالوئيدهاى ارگوت، فورازوليدون و TCA باعث تشديد اثر وازوپرسورى مي‌شود؛ هالوتان و سيکلوپروپان باعث تشديد خطر آريتمي‌ها مي‌شوند.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ نسبت I&O: در صورتي‌که برون‌ده ادرارى کمتر از ۳۰cc/hr است به پزشک اطلاع دهيد.
ECG مداوم در طى تجويز دارو، در صورت افزايش فشارخون، دارو بايد کاهش يابد.
ـ فشار خون و نبض هر ۵ دقيقه بعد از داروى تزريقي.
ـ در صورت امکان CVP يا PWP در طول انفوزيون.
توصيه‌ها:
ـ افزاينده‌هاى پلاسما براى هيپوولمى استفاده شوند.
ـ تزريق وريدى بعد از رقيق کردن در ۱۰۰۰ـ۵۰۰ نرمال سالين يا محلول قندى %۵، که هر دقيقه ۳ـ۲ ml تزريق مي‌شود؛ برحسب پاسخ بيمار بسنجيد.
ـ استفاده از ۲ بطرى براى تزريق به‌طورى که امکان قطع دارو در عين ادامه انفوزيون وريدى وجود داشته باشد، از پمپ انفوزيون استفاده نمائيد.
روش تهيه / تجويز:
ـ محلول آماده شده را بيش از ۲۴ ساعت و در يخچال نگهدارى نکنيد.
ـ از استفاده از محلول‌هائى که تغيير رنگ داده‌اند خوددارى نمائيد.
ارزيابى باليني:
بي‌حسى و سردى انتهاها؛ جريان خون محيطى ممکن است کاهش يابد.
محل تزريق: تخريب بافتي؛ در صورت ايجاد از ۱۰ـ۵ mg فنتول‌آمين مخلوط با ۱۵ـ۱۰ ml نرمال سالين استفاده نمائيد.
پاسخ‌درماني: افزايش فشارخون با پايدار شدن مريض.
آموزش به بيمار و خانواده:
ـ دليل تجويز دارو را توضيح دهيد.
درمان مصرف بيش از حد دارو: تجويز مايعات و جايگزينى الکتروليت‌ها.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
صمیمیت , کشتارگاه مرغ , شهداد کرمان , واژگونی تریلی , فوتبالیستهای مشهور , پردرآمدترین مدیران , رییس آکادمی پرسپولیس , مسعود شاکرمی , شورای راهبردی وزارت ورزش , توضیحات سفارت ایران در برازیلیا در خصوص گوشت های برزیلی ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات داستانی / داستان چه‌گونه پدید می‌آید؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / نیایش ماه مبارک رمضان , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , تجهیزات پزشکی / اسپکتروفتومترها ‏ , فرهنگی و هنری , فرهنگ , فرهنگ عامه / نظریاتی در رابطه با فرهنگ عمومی , بانک اطلاعاتی کتاب / طلوع از مغرب , بانک اطلاعاتی کتاب / المنتخب من سیره المعصومین (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / راش مسی , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب بزرگ دایناسورها: اولین کتاب برای نوجوانان , بانک اطلاعاتی کتاب / مهره‌داران , بانک اطلاعاتی کتاب / حرکت انسانم آرزوست: ماتیلدای عزیز ,

برخی منابع مهم خبری
vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , fa.alalam.ir العالم , qudsonline.ir روزنامه قدس , persiankhodro.com پرشین خودرو , isna.ir ایسنا , shahrefarda.ir شهرفردا , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , fararu.com فرارو , zoomit.ir زومیت ,وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.