چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

نورپینفرین تزریقی - NOREPINEPHRINE INJECTION


  نام فارسى نورپينفرين تزريقى
  نام انگليسى NOREPINEPHRINE INJECTION
  نام تجارى دارو Levarterenol, Levophed
  گروه دارويى آگونيست آدرنرژيك
  گروه شيميايى دارو کاته‌کولامين
  مكانيسم اثر با تأثير روى گيرنده‌هاى بتا در قلب باعث افزايش قدرت انقباضى و تعداد ضربان قلب مي‌شود، هم‌چنين با تأثير روى گيرنده‌هاى آلفا باعث انقباض رگ‌هاى خونى مي‌شود؛ فشارخون افزايش مي‌يابد، جريان خون کرونرى بهتر مي‌شود، برون‌ده قلبى بالا مي‌رود.
  موارد مصرف هيپوتانسيون حاد ناشى از شوک، سمپاتکتومي، فئوکروموسيتومکتومي، فلج نخاعي، MI، سپتمي‌سمي، آنافيلاکسى و ايست قلبي.
  ميزان مصرف بالغين: انفوزيون وريدى ۱۲ـ۸ mcg/min که برحسب فشارخون، دوز نگهدارنده بين ۴ـ۲ mcg/min تنظيم مي‌شود.
کودکان: در شروع ۲mcg/min به‌صورت وريدى و سپس براساس دوز نگهدارنده ۱/۰ mcg/kg/min تنظيم مي‌شود.
موارد منع مصرف:
حساسيت مفرط، فيبريلاسيون دهليزي، اختلالات ريتم توأم با تاکيکاردي، فئوکروموسيتوم، حاملگى (در گروه D قرار دارد).
  توضيحات دارو عوارض جانبي:
دستگاه عصبي‌مرکزي: سردرد، اضطراب، سرگيجه، بي‌خوابي، بي‌قراري، ترمور.
قلبي‌عروقي: طپش قلب، تاکيکاردي، هيپرتانسيون، ضربان‌هاى اکتوپيک، آنژين صدري.
گوارشي: تهوع، استفراغ.
پوستي: نکروز، تخريب بافتى با منشاء خارج عروقي، گانگرن.
تنفسي: تنگي‌نفس.
ادراري‌تناسلي: کاهش برون‌ده ادراري.
احتياطات: در شيردهي، آمبولى شرياني، بيمارى عروق محيطي، هيپرتانسيون، پرکارى تيروئيد، پيري، بيمارى قلبى بااحتياط مصرف شود.
فارماکوکينتيک: شروع اثر: سريع. مدت اثر: ۲ـ۱ دقيقه پس از پايان تزريق. انتشار: گسترده. از جفت رد مي‌شود. متابوليسم: در کبد و بافت‌ها (توسط آنزيم‌هاى MAO و COMT). دفع: کليوي.
تداخلات داروئي: متيل دوپا، گوانيتيدين، آلکالوئيدهاى ارگوت، فورازوليدون و TCA باعث تشديد اثر وازوپرسورى مي‌شود؛ هالوتان و سيکلوپروپان باعث تشديد خطر آريتمي‌ها مي‌شوند.
ملاحظات پرستاري:
پيگيرى آزمايشگاهي:
ـ نسبت I&O: در صورتي‌که برون‌ده ادرارى کمتر از ۳۰cc/hr است به پزشک اطلاع دهيد.
ECG مداوم در طى تجويز دارو، در صورت افزايش فشارخون، دارو بايد کاهش يابد.
ـ فشار خون و نبض هر ۵ دقيقه بعد از داروى تزريقي.
ـ در صورت امکان CVP يا PWP در طول انفوزيون.
توصيه‌ها:
ـ افزاينده‌هاى پلاسما براى هيپوولمى استفاده شوند.
ـ تزريق وريدى بعد از رقيق کردن در ۱۰۰۰ـ۵۰۰ نرمال سالين يا محلول قندى %۵، که هر دقيقه ۳ـ۲ ml تزريق مي‌شود؛ برحسب پاسخ بيمار بسنجيد.
ـ استفاده از ۲ بطرى براى تزريق به‌طورى که امکان قطع دارو در عين ادامه انفوزيون وريدى وجود داشته باشد، از پمپ انفوزيون استفاده نمائيد.
روش تهيه / تجويز:
ـ محلول آماده شده را بيش از ۲۴ ساعت و در يخچال نگهدارى نکنيد.
ـ از استفاده از محلول‌هائى که تغيير رنگ داده‌اند خوددارى نمائيد.
ارزيابى باليني:
بي‌حسى و سردى انتهاها؛ جريان خون محيطى ممکن است کاهش يابد.
محل تزريق: تخريب بافتي؛ در صورت ايجاد از ۱۰ـ۵ mg فنتول‌آمين مخلوط با ۱۵ـ۱۰ ml نرمال سالين استفاده نمائيد.
پاسخ‌درماني: افزايش فشارخون با پايدار شدن مريض.
آموزش به بيمار و خانواده:
ـ دليل تجويز دارو را توضيح دهيد.
درمان مصرف بيش از حد دارو: تجويز مايعات و جايگزينى الکتروليت‌ها.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آلبرکامو , نمایشگاه فنی و حرفه ای , سفیر آفریقای جنوبی در تهران , سفیر صلح , المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی , پهلوان اندیمشکی , احد و صمد , فیبر , شیخ علی برهان , معدن یشم ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , جهان , ریاست جمهوری / پایان حیات ژنرال , بانک اطلاعاتی کتاب / نیاز به دین , بانک اطلاعاتی کتاب / آدم آهنی , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر / داوری امروز و داوری فردا , بانک اطلاعاتی کتاب / دنیای هنر قلاب‌بافی 10: مجموعه‌ای بینظیر از زیباترین طرحهای رومیزی کوسن, رومتکایی, زیرلیوانی ... , علم و زندگی , آیا می‌دانید که... / آیا می‌دانید درخشندگی کرم شب تاب از چیست؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / خورشید بی‌غروب نهج‌البلاغه , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با نیچه , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت بهداشتی و روشهای پیشگیری و درمان بیماریهای ماهی , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / مردان شیخ و یپرم ,

برخی منابع مهم خبری
bartarinha.ir برترینها , asrekhodro.com عصر خودرو , baharnews.ir بهارنیوز , fararu.com فرارو , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , salamatnews.com سلامت نیوز , smtnews.ir روزنامه صمت , vista.ir وبگردی , varzesh3.com ورزش سه ,وبگردی
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!