چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

آلودگی صوتی


افزايش آلودگى تابعى از افزايش جمعيت است. آلوده کننده‌هاى محيط بسيار متنوع هستند و امروزه هيچ يک از منابع طبيعى مورد استفاده آدمى از گزند آلودگى کننده‌ها دور نمانده‌اند. شايد تاکنون بارها از طريق رسانه‌هاى گروهى شنيده و يا خوانده باشيد که به افراد مسن و بيمار ساکن در تهران هشدار مى‌دهند که به‌‌خاطر آلودگى بيش از حد هوا و حفظ سلامت خود از منزل خارج نشوند. البته افراد سالم نيز از گزند اين آلودگى در امان نيستند.
   آلودگى آب
آب آلوده به آبى گفته مى‌شود که خواص آن به گونه‌اى تغيير يابند که بر اثر اين تغييرات غيرقابل مصرف شود. مواد آلوده کننده آب بسيار زياد هستند. در کشور ما وسعت مسئله آلودگى آب از آلودگى هوا بيشتر و کنترل آن نيز مشکل‌تر است. بايد توجه داشت آلودگى آب، سبب آلوده شدن خاک نيز مى‌شود؛ به‌عبارت ديگر هر جا آب آلوده‌اى وجود داشته باشد به خودى خود خاک نيز آلوده مى‌شود. آلوده کننده‌هاى آب شامل: فاضلاب‌هاى خانگى، کشاورزى و صنعتى مى‌باشند.
- فاضلاب‌هاى خانگى:
فاضلاب‌هاى خانگى، بيشتر شامل، پساب ناشى از شستشوى ظروف و لباس و زباله‌هائى هستند که انواع ميکروب‌هاى بيمارى‌زا را همراه خود دارند. در برخى از شهرها از جمله شهرهاى شمالى کشور اين نوع فاضلاب‌ها مستقيماً به رودخانه‌ها مى‌ريزند و باعث آلودگى آب آنها و به مخاطره افتادن حيات در آنها مى‌شوند.
- فاضلاب‌هاى کشاورزى:
فاضلاب‌هاى کشاورزى، شامل: باقى مانده کودهاى شيميائى و سموم دفع آفات هستند که پس از شستشو توسط باران سبب آلودگى آب‌ها مى‌شوند.
- فاضلاب‌‌هاى صنعتى:
فاضلاب‌‌هاى صنعتى، بيشتر حاوى: فلزات سنگين و مواد شيميائى خطرناکى هستند که پساب‌هاى کارخانه مختلف مى‌باشند. مواد نفتى ناشى از شستشوى مخازن نفتى. ترکيدگى لوله‌هاى انتقال نفت و تصادم نفتکش‌ها نيز از ديگر آلوده کننده‌هاى منابع آبى هستند.
   آلودگى هوا
آلودگى هوا يکى از مشکلات عمده امروزه مناطق پرجمعيت صنعتى و شهرها است. آلوده کننده‌هاى هوا شامل دود، ذرات سمى حاصل از دودکش کارخانه‌ها و خانه‌ها و اگزوز اتومبيل‌ها و سوزاندن زباله‌ها است که حاوى ترکبياتى مثل دى‌اکسيدکربن، منواکسيدکربن، ترکيبات گوگردى و سرب هستند. آلوده کننده‌‌هاى هوا باعث آثار مخرب زير در محيط‌زيست مى‌شوند:
- کاهش سلامت و تهديد جدى سلامت انسان
- آسيب رساندن به جانوران و گياهان
- ايجاد فرسودگى در فلزات و ساختمان‌ها
امروزه آلودگى هوا ابعادى جهان به خود گرفته است و پديده‌هائى چون تخريب لايه اُزن، گرم شدن هواى کره زمين و باران‌هاى اسيدى حيات را در زمين مورد تهديد قرار داده‌اند.
   آلودگى صوتى
اين نوع آلودگى خاص مناطق شهرى و پرجمعيت و مناطق صنعتى است. صداهاى ناهنجار و دائمى سبب آزردگى و به هم خوردن تعادل روانى انسان مى‌شوند. پيامد اين پديده بروز ناراحتى‌هاى جسمانى مختلف از جمله ناراحتى‌هاى گوارشى و عصبى است. بعضى افراد عادت کردن به سر و صدا شديد را مصونيت در برابر آنها تلقى مى‌کنند اما بايد توجه داشت آلودگى صوتى به‌تدريج اثرات سوء خود در سلامت باقى مى‌گذارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نتایج رسمی انتخابات , مواد لبنی , فدراسیون قایقرانی , قهوه خانه قنبر , خانه ها , سپیدرود رشت , اندوهبار , آیین اعتکاف , فیلم زندگی‌نامه , اندام باریک ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / قلاب‌بافی تماشا 99 , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , داروها / سرفه , فرهنگ و جامعه , تمدن , شهر نشینی و مشکلات اجتماعی / چهار قدم تا شهر فرنگ , ورزشی , باشگاهها , باشگاه‌های خارجی / پیشواز اردوی ترکیه , اجتماعی , خانه و خانواده , خشونت‌ خانگی‌ / دلاور دیروز ، دیوانه امروز ! , اجتماعی , خانه و خانواده , خانواده / وقتی مادرها پرواز می‌کنند , خانه و خانواده , خانه‌داری , نکات خانه‌داری / رفع بوی سیر و پیاز , بانک اطلاعاتی کتاب / مرجع کاربران گوسین 98 , بانک اطلاعاتی کتاب / تداوم و تغییر در سیاست امنیتی اسرائیل: گزارش شماره 335 آدلفی , بانک اطلاعاتی کتاب / قبسات من معارف القرآن الکریم مع الترجمه الایطالیه (انواری از معارف قرآنی با ترجمه ایتالیایی) ,

برخی منابع مهم خبری
resalat-news.com روزنامه رسالت , rokna.ir رکنا , shahrefarda.ir شهرفردا , asrekhodro.com عصر خودرو , khabaronline.ir خبر آنلاین , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , seemorgh.com سیمرغ , mashreghnews.ir مشرق نیوز , salamatnews.com سلامت نیوز , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.