چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

اتواسكلروز ـ otosclerosis


اتواسكلروز رشد غیرطبیعی‌ تدریجی‌ استخوان‌ اسفنجی‌ در گوش‌ میانی‌. این‌ رشد مانع‌ عملكرد طبیعی‌ یكی‌ از استخوان‌های‌ كوچك‌ گوش‌ میانی‌ كه‌ مسؤول‌ انتقال‌ صداست‌ شده‌ و از این‌ طریق‌ سبب‌ كاهش‌ شنوایی‌ می‌شود.
اتواسكلروز معمولاً هر دو گوش‌ را مبتلا می‌سازد و در هر دو جنس‌ و همه‌ سنینن‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در جنس‌ مؤنث‌ دوبرابر شایع‌تر بوده‌ و در سنین‌ 30-15 سال‌ شایع‌تر است‌.
ـ علایم‌ شایع‌:
۱. وزوزگوش‌
۲. كاهش‌ شنوایی‌ تدریجی‌ و پیشرونده‌
۳. شنوایی‌ بهتر در محیط‌های‌ شلوغ‌ نسبت‌ به‌ محیط‌های‌ ساكت‌
ـ علل‌ بیماری:
این‌ اختلال‌ به‌ نظر می‌رسد ارثی‌ باشد. 60% افراد مبتلا دارای‌ سابقه‌ خانوادگی‌ این‌ بیماری‌ هستند.
ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
۱. سابقه‌ خانوادگی‌ كاهش‌ شنوایی‌
۲. بارداری‌ كه‌ ممكن‌ است‌ تحریك‌كننده‌ آغاز بیماری‌ باشد.
۳. نژاد سفیدپوست‌. حدود 10% افراد سفیدپوست‌ به‌ درجاتی‌ از اتواسكلروز مبتلا هستند.
ـ پیشگیری‌:
در حال‌ حاضر این‌ بیماری‌ قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌. در صورت‌ وجود سابقه‌ خانوادگی‌ این‌ بیماری‌، قبل‌ از تشكیل‌ خانواده‌ مشاوره‌ ژنتیك‌ الزامی‌ است‌.
ـ عواقب‌ مورد انتظار:
در بیشتر موارد با جراحی‌، شنوایی‌ حداقل‌ به‌ طور نسبی‌ حفظ‌ می‌شود.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
كری‌ كامل‌ در عرض‌ 15-10 سال‌. در صورت‌ عدم‌ درمان‌ هرچه‌ بیمار جوانتر باشد، سرعت‌ كاهش‌ شنوایی‌ بیشتر خواهد بود.
ـ درمان‌:
تشخیص‌ بیماری‌ براساس‌ آزمون‌های‌ شنوایی‌ نظیر اودیوگرام‌ و آزمون‌ رینه‌ (بررسی‌ هدایت‌ استخوانی‌ صدا) داده‌ می‌شود. درمان‌ معمولاً عبارتست‌ از جراحی‌ برای‌ برداشت‌ استخوان‌ چكشی‌ (یكی‌ از استخوان‌های‌ گوش‌ میانی‌) و جایگزین‌ كردن‌ آن‌ با استخوان‌ مصنوعی‌. در اكثر موارد و با این‌ درمان‌، شنوایی‌ حداقل‌ به‌ طور نسبی‌ اصلاح‌ می‌گردد. ممكن‌ است‌ به‌ جای‌ درمان‌ جراحی‌ از سمعك‌ استفاده‌ شود.
ـ داروها:
۱. آنتی‌بیوتیك‌ ممكن‌ است‌ پس‌ از جراحی‌ تجویز شود.
۲. درمان‌ با قرص‌ فلوریدسدیم‌، كلسیم‌ و ویتامین‌ ـ د ممكن‌ است‌ با سخت‌ كردن‌ استخوان‌ اسفنجی‌ تشكیل‌ شده‌ مانع‌ پیشرف‌ بیشتر كاهش‌ شنوایی‌ گردد.
ـ فعالیت‌:
پس‌ از جراحی‌ به‌ تدریج‌ فعالیت‌های‌ طبیعی‌ خود را از سر بگیرید.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. اگر شما یا یكی‌ از اعضا خانواده‌تان دارای‌ علایم‌ اتواسكلروز باشید.
۲. اگر دچار علایم‌ عفونت‌، نظیر تب‌، درد یا منگی‌ بیش‌ از حد پس‌ از جراحی‌.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اجلاس سراسزی , فارور , تشییع یپکر , ابراهیم حسینی , کاهش هزینه ها , اختتامیه بیستمین جشنواره تولیدات استانی صداوسیما , فردوگاه , نمایشگاه سیمان , اخراج از تیم به‌خاطر ساندویچ خوردن , گفتگوی سازنده ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , مذهبی , عالم و فاضل / سلامی شاهی , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , صنایع دستی / سیدمحمد مذهّب السلطان , کامپیوتر و اینترنت , نرم‌افزار , ویندوز Xp / قابلیت Caller ID موجود در ویندوز XP , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ایران در دوران صفویه , بانک اطلاعاتی کتاب / همه چیز درباره سکته قلبی و بیماری‌های عروقی قلب‌! , بانک اطلاعاتی کتاب / سرگذشت شاه عباس اول تلخیص و بازنویسی کتاب عالم آرای عباسی اثر اسکندر بیگ منشی , بانک اطلاعاتی کتاب / فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه مدرسه خان (یزد - ایران) , بانک اطلاعاتی کتاب / شگفتیهای نقاشی , علوم انسانی , علوم اجتماعی , مهارت‌های اجتماعی ـ زندگی / قدر لحظه‌ها را در سال پیش رو بدانیم , بانک اطلاعاتی کتاب / قانون مدنی با اصطلاحات و الحاقات به‌انضمام قانون مسئولیت مدنی ,

برخی منابع مهم خبری
snn.ir دانشجو , resalat-news.com روزنامه رسالت , cinemapress.ir سینما پرس , kayhan.ir روزنامه کیهان , zamandaily.ir روزنامه زمان , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , pana.ir خبرگزاری پانا , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.