شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

مولوسكوم‌ كنتاژیوزوم‌ ـ molluscum contagiosum


مولوسكوم‌ كنتاژیوزوم‌ یك‌ عفونت‌ ویروسی‌ مسری‌ پوست‌ كه‌ هر جای‌ بدن‌ را ممكن‌ است‌ درگیر سازد. این‌ ضایعه‌ معمولاً در كودكان‌ بر روی‌ صورت‌ و در بزرگسالان‌ بر روی‌ قسمت‌ داخلی‌ ران‌، شكم‌ و ناحیه‌ تناسلی‌ ظاهر می‌شود.
ـ علایم‌ شایع‌:
برآمدگی‌های‌ پوستی‌ كوچك‌ (پاپول‌) با خصوصیات‌ زیر: این‌ برآمدگی‌ها سفت‌، صاف‌، هم‌رنگ‌ پوست‌ یا سفیدرنگ‌ و كوهانی‌ شكل‌ با یك‌ فرورفتگی‌ مركزی‌ هستند. پوست‌ پوشاننده‌ این‌ ضایعات‌ شفاف‌ و نازك‌ است‌. این‌ برآمدگی‌ها معمولاً 3-2 میلی‌متر قطر دارند ولی‌ تعداد اندكی‌ از آنها ممكن‌ است‌ قطری‌ به‌ اندازه‌ ۱۰ میلی‌متر داشته‌ باشند. در صورتی‌ كه‌ بر روی‌ پلك‌ها ظاهر شوند باعث‌ تحریك‌ چشم‌ها می‌گردند. این‌ ضایعات‌ خارش‌ یا سوزش‌ ندارند.
ـ علل‌ بیماری:
ماده‌ ژنتیكی‌ ویروسی‌ از گروه‌ آبله‌. این‌ ویروس‌ ممكن‌ است‌ از طریق‌ جنسی‌ منتقل‌ شود. دوره‌ نهفتگی‌ آن‌ دو هفته‌ تا شش‌ ماه‌ است‌.
ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
سابقه‌ قبلی‌ آلرژی‌ یا سابقه‌ خانوادگی‌ آلرژی‌، مصرف‌ داروهای‌ سركوبگر ایمنی‌.
ـ پیشگیری‌:
برای‌ جلوگیری‌ از انتشار آن‌ به‌ سایر نواحی‌ بدن‌ یا انتقال‌ به‌ سایر افراد، از خاراندن‌ ضایعات‌ اجتناب‌ كنید.
ـ عواقب‌ موردانتظار:
در صورت‌ عدم‌ درمان‌، چند پاپول‌ معدود ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند هفته‌ به‌ 50-20 ضایعه‌ افزایش‌ یابند. این‌ ضایعات‌ در عرض‌ 24-10 ماه‌ خودبه‌خود برطرف‌ می‌شوند ولی‌ به‌منظور جلوگیری‌ از انتقال‌ آنها به‌ افراد دیگر، باید درمان‌ شوند.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
تشكیل‌ جوشگاه‌ بر روی‌ پوست‌ یا بدشكلی‌ ظاهری‌ پوست‌
ـ درمان‌:
درمان‌ طبی‌ برای‌ حذف‌ پاپول‌ها با نیتروژن‌ مایع‌ (گاهی‌)، پس‌ از درمان‌ با نیتروژن‌ مایع‌، تاول‌های‌ ایجاد شده‌ را به‌ حال‌ خود واگذارید. در عرض‌ 14-7 روز پوست‌ روی‌ آنها پاره‌ شده‌ و برطرف‌ می‌شوند. تاول‌ها را خشك‌ نگه‌ دارید. در نواحی‌ از بدن‌ كه‌ ضایعات‌ در اثر لباس‌ تحریك‌ می‌شوند از بانداژ چسبان‌ بر روی‌ ضایعات‌ استفاده‌ كنید.
ـ داروها:
برای‌ این‌ اختلال‌ معمولاً دارویی‌ نیاز نیست‌. در برخی‌ موارد كانتاریدین‌ (كانتارون‌) یا سایر داروهای‌ موضعی‌ جهت‌ از بین‌ بردن‌ ویروس‌ها ممكن‌ است‌ تجویز شود.
ـ فعالیت‌:
محدودیتی‌ وجود ندارد، مگر رابطه‌ جنسی‌ كه‌ تا پس‌ از ناپدید شدن‌ ضایعات‌ باید متوقف‌ شود.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. تب‌
۲. علایم‌ عفونت‌ (تورم‌، قرمزی‌، درد، احساس‌ درد در لمس‌ یا گرمی‌) در محل‌ درمان‌
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
گیاهان دارویی , ورود ممنوع , نهت عاشورا , منطقه عملیاتی سومار , ماکسیما 2015 , تالیسمان , دوره های آموزش ضمت خدمت , سوره بیاورید , محل اختفای ابوبکر بغدادی , زباله جمع کن ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با کتابخانه و منابع آن (رشته علوم تربیتی) , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها / تنیا سولیوم یا کرم کدوی مسلح یا تنیای خوک , بانک اطلاعاتی کتاب / سر الوجود , بانک اطلاعاتی کتاب / برنامه‌ریزی جامع تولید , بانک اطلاعاتی کتاب / پنجاه و سه نفر , بانک اطلاعاتی کتاب / بیماریهای کبد, مجاری صفراوی و پانکراس , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسفه عیسی , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چهارگزینه‌ای گیاه‌شناسی عمومی , بانک اطلاعاتی کتاب / فروغ ابدیت: تجزیه و تحلیل کاملی از زندگانی پیامبر اکرم (ص) , علوم انسانی , روانشناسی , روانشناسی / مشاهده‌ی هاله ,

برخی منابع مهم خبری
irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , isna.ir ایسنا , mehrnews.com خبرگزاری مهر , iranart.ir ایران آرت , cinemakhabar.ir سینما خبر , asrekhodro.com عصر خودرو , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , khabarsport.com خبر ورزشی , rooyeshnews.com رویش , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد ,وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!