شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ / Saturday, 17 March, 2018

مولوسكوم‌ كنتاژیوزوم‌ ـ molluscum contagiosum


مولوسكوم‌ كنتاژیوزوم‌ یك‌ عفونت‌ ویروسی‌ مسری‌ پوست‌ كه‌ هر جای‌ بدن‌ را ممكن‌ است‌ درگیر سازد. این‌ ضایعه‌ معمولاً در كودكان‌ بر روی‌ صورت‌ و در بزرگسالان‌ بر روی‌ قسمت‌ داخلی‌ ران‌، شكم‌ و ناحیه‌ تناسلی‌ ظاهر می‌شود.
ـ علایم‌ شایع‌:
برآمدگی‌های‌ پوستی‌ كوچك‌ (پاپول‌) با خصوصیات‌ زیر: این‌ برآمدگی‌ها سفت‌، صاف‌، هم‌رنگ‌ پوست‌ یا سفیدرنگ‌ و كوهانی‌ شكل‌ با یك‌ فرورفتگی‌ مركزی‌ هستند. پوست‌ پوشاننده‌ این‌ ضایعات‌ شفاف‌ و نازك‌ است‌. این‌ برآمدگی‌ها معمولاً 3-2 میلی‌متر قطر دارند ولی‌ تعداد اندكی‌ از آنها ممكن‌ است‌ قطری‌ به‌ اندازه‌ ۱۰ میلی‌متر داشته‌ باشند. در صورتی‌ كه‌ بر روی‌ پلك‌ها ظاهر شوند باعث‌ تحریك‌ چشم‌ها می‌گردند. این‌ ضایعات‌ خارش‌ یا سوزش‌ ندارند.
ـ علل‌ بیماری:
ماده‌ ژنتیكی‌ ویروسی‌ از گروه‌ آبله‌. این‌ ویروس‌ ممكن‌ است‌ از طریق‌ جنسی‌ منتقل‌ شود. دوره‌ نهفتگی‌ آن‌ دو هفته‌ تا شش‌ ماه‌ است‌.
ـ عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر:
سابقه‌ قبلی‌ آلرژی‌ یا سابقه‌ خانوادگی‌ آلرژی‌، مصرف‌ داروهای‌ سركوبگر ایمنی‌.
ـ پیشگیری‌:
برای‌ جلوگیری‌ از انتشار آن‌ به‌ سایر نواحی‌ بدن‌ یا انتقال‌ به‌ سایر افراد، از خاراندن‌ ضایعات‌ اجتناب‌ كنید.
ـ عواقب‌ موردانتظار:
در صورت‌ عدم‌ درمان‌، چند پاپول‌ معدود ممكن‌ است‌ در عرض‌ چند هفته‌ به‌ 50-20 ضایعه‌ افزایش‌ یابند. این‌ ضایعات‌ در عرض‌ 24-10 ماه‌ خودبه‌خود برطرف‌ می‌شوند ولی‌ به‌منظور جلوگیری‌ از انتقال‌ آنها به‌ افراد دیگر، باید درمان‌ شوند.
ـ عوارض‌ احتمالی‌:
تشكیل‌ جوشگاه‌ بر روی‌ پوست‌ یا بدشكلی‌ ظاهری‌ پوست‌
ـ درمان‌:
درمان‌ طبی‌ برای‌ حذف‌ پاپول‌ها با نیتروژن‌ مایع‌ (گاهی‌)، پس‌ از درمان‌ با نیتروژن‌ مایع‌، تاول‌های‌ ایجاد شده‌ را به‌ حال‌ خود واگذارید. در عرض‌ 14-7 روز پوست‌ روی‌ آنها پاره‌ شده‌ و برطرف‌ می‌شوند. تاول‌ها را خشك‌ نگه‌ دارید. در نواحی‌ از بدن‌ كه‌ ضایعات‌ در اثر لباس‌ تحریك‌ می‌شوند از بانداژ چسبان‌ بر روی‌ ضایعات‌ استفاده‌ كنید.
ـ داروها:
برای‌ این‌ اختلال‌ معمولاً دارویی‌ نیاز نیست‌. در برخی‌ موارد كانتاریدین‌ (كانتارون‌) یا سایر داروهای‌ موضعی‌ جهت‌ از بین‌ بردن‌ ویروس‌ها ممكن‌ است‌ تجویز شود.
ـ فعالیت‌:
محدودیتی‌ وجود ندارد، مگر رابطه‌ جنسی‌ كه‌ تا پس‌ از ناپدید شدن‌ ضایعات‌ باید متوقف‌ شود.
ـ رژیم‌ غذائی‌:
رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌.
ـ در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمائید:
۱. تب‌
۲. علایم‌ عفونت‌ (تورم‌، قرمزی‌، درد، احساس‌ درد در لمس‌ یا گرمی‌) در محل‌ درمان‌
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مصاحبه رئیس جمهوری , بررگداشت بیست و هشتیمن سالگرد رحلت امام خمینی (ره) , حلق آویز , ولی شریعتی , سلامت کودک , نفتخیز , شکوفه درخت , تجلیل از سه فیلمساز , اتاق بازرگانی قم , تقویم دی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای تجویز دارو (برای پزشکان خانواده شاغل در بیمه روستایی) , بهداشت / دانستنی‌های پزشکی / بهداشت فردی / راز سلامتی در ۵۰ سالگی , علوم انسانی / مدیریت و خدمات اداری / مدیریت منابع انسانی / پاسخگویی؛ ابزارها و استانداردها , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن در ادب فارسی: ترجمه آوایی و تفسیر پیوسته سوره‌ جمعه , سیاسی / جهان / اجلاس‌ها‌ و نشست‌ها / فریاد اعتراض , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان فنی و تخصصی کامپیوتر , بانک اطلاعاتی کتاب / بررسی و عیب‌یابی سیستمهای انژکتوری بنزینی , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش استفاده از توالت به کودک: از جیش گرفتن کودک، روش استفاده از پاتی (لگن بچه) , بانک اطلاعاتی کتاب / امنیت و مسایل سرزمینی در خلیج‌فارس: جغرافیای سیاسی دریایی , فرهنگی و هنری / ادبیات و شعر / شخصیت‌ها ـ شاعران‌ / فخرالدین اسعد گرگانی ,

برخی منابع مهم خبری
fanousnews.com فانوس نیوز , entekhab.ir انتخاب , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , rokna.ir رکنا , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , asianews.ir روزنامه آسیا , plus.ir تی وی پلاس , irna.ir ایرنا , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان ,وبگردی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
مدیر فروش موفق یعنی این!
مربیان برتر فروش جهان فروش را به مراحلی تقسیم می‌کنند و به فروشندگان توصیه می‌کنند که با تسلط یافتن بر روی هر یک از این مراحل، بتوانند در انتها محصول یا خدمت خود را به مشتری بفروشند و رضایت او را جلب کنند.