شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

نحوهٔ تغذيه نوزاد مبتلا به شکاف لب و کام


  علل عدم موفقیت در شیردهی
   علل موضعى
- ناهنجارى‌هاى مادرزادى لب و دهان از قبيل: لب‌شکرى، شکاف کام و يا کوچک بودن چانه به‌طور مادرزادى، در اين حالت نوزاد قادر نخواهد بود، نوک پستان و تمام هاله را در دهان بگيرد و در مکيدن دچار مشکل مى‌شود.
- عفونت‌‌هاى موضعى مانند: برفک و عفونت بينى.
   علل عمومى
- کم وزنى، ضعف عضلانى و نارس بودن، که قدرت مکيدن نوزاد را کاهش مى‌دهد.
- بيمارى‌هاى کودک مانند: عفونت‌هاى شديد خونى، مننژيت و کزاز نوزادان که کودک قادر به مکيدن نخواهد بود.
به غير از علل فوق که در آنها بيشتر جنبه‌هاى پاتولوژيکى و بيمارى نوزاد مورد بحث قرار مى‌گيرد علل ديگرى وجود دارد که نوزاد با سلامت کامل جسمانى، پستان مادر را نمى‌پذيرد. این علل عبارت است از:
- عدم تسلط کودک:
کودک در گرفتن پستان مادر ناشى است براى رفع اين مشکل، بايد طريقهٔ صحيح پستان گرفتن را به او آموخت تا در اين کار مسلط شود.
- عصبانيت کودک:
گاهى مادر با فشار به گونه‌هاى کودک سعى مى‌کند دهان او را باز کرده و با زور به او شير بدهد. اين عمل باعث عصبانيت و امتناع کودک از گرفتن پستان مى‌شود.
   سير بودن کودک
کودکى که کاملاً گرسنه نيست از گرفتن سينه امتناع مى‌کند.
   بى‌قرارى کودک
کودک گاهى به‌علت آلوده بودن به ادرار و مدفوع يا محکم پيچيده شدن يا گرماى خفقان‌آور محيط، ناراحت و بى‌قرار مى‌شود و از گرفتن سينه امتناع مى‌کند.
  شکاف لب و شکاف کام
شکاف لب و کام يکى از موارد غيرطبيعى است که احتمال دارد به تنهائى يا توأماً ديده شود. در شکاف لب تنها مشکل کودک از نظر ظاهرى است و کودک از نظر تغذيه مشکلى نخواهد داشت ولى در شکاف کام کودک مشکل تغذيه‌اى دارد او قادر به مکيدن کامل نمى‌باشد و حتى اگر تلاش براى اين کار نمايد بخشى از غذا از طريق بينى به بيرون دفع خواهد شد.
  نحوهٔ تغذيه نوزاد مبتلا به شکاف لب و کام
شيرخوارى که داراى نقص خفيف لب است ممکن است قادر به مکيدن پستان باشد. در صورت نقص وسيع يا وجود شکاف کام، شيرخوار قادر به مکيدن مؤثر يا قادر به ايجاد خلاء در حفرهٔ دهان نخواهد بود. به اين دليل از سرشيشه با سوراخ نسبتاً بزرگ يا سرشيشه خاص شکاف کام که داراى لبه‌اى براى پوشانيدن نقص است و يا قطره چکان داراى انتهاء لاستيکى استفاده مى‌شود در صورت استفاده از پستانک، به شيرخوار بايد ياد داد که در هنگام مکيدن از حرکات شبيه به گاز گرفتن استفاده کند. به‌کار بردن پستانک به هر شکلى، مى‌تواند نيازهاى طبيعى مکيدن را ارضاء نمايد (شکل سرشيشه‌هاى مخصوص شکاف کام).
هنگامى که براى تغذيه از قطره‌ چکان استفاده مى‌شود، نوک لاستيکى آن را بايد در گوشهٔ دهان در پائين و کنار زبان حتى‌الامکان در قسمت عقب وارد کرد. بايد شيرخوار را وادار کرد که به‌طور مکرر آروغ بزند. زيرا در استفاده از اين شيوه ممکن است هواى زيادى بلعيده شود. در ابتدا شيرخوار را در وضعيت کاملاً نشسته بغل کنيد يا اينکه سر او را با دست‌هاى خود محافظت نمائيد؛ اين وضعيت جريان بلع را تسهيل و استفراغ و آسپيراسيون را برطرف مى‌سازد. پس از دادن شير غالباً از آب براى تميز کردن دهان استفاده مى‌شود. استفاده از هر يک از شيوه‌هاى فوق در امر تغذيه مهم است و مى‌توان با رعايت آنها، احتمال آسپيراسيون را به حداقل رساند. در صورتى‌که عمل شيردادن سريع انجام گيرد از طريق شکاف به بيرون دفع خواهد شد. بهتر است به محض کسب توانائى در جريان مکيدن، انجام آن تشويق شود، زيرا مى‌تواند سبب استحکام عضلات گردد.
بعضى از والدين ممکن است مايل باشند که تغذيه شيرخوار را با قاشق انجام دهند. در صورت استفاده از هر يک از روش‌هاى تغذيه بايد هشدار داد که نسبت به ايجاد آزردگى در بافت ظريف دهان احتياط کنند زيرا مى‌تواند سبب عفونت شود.
  آسپيراسيون (Aspiration)
بسيارى از مواد جامد يا مايع در صورتى‌که وارد نايژه‌ها، نايژک‌ها و يا کيسه‌هاى هوائى شوند آسپيراسيون را ايجاد مى‌کنند. مواد آسپيره شده موجب التهاب در اين نسوج مى‌گردد و برونکوپنومونى (Brobncho Pnevmonia) آسپيراسيون ناميده مى‌شود.
   علل آسپيراسيون
شايع‌ترين موادى که در کودکان آسپيره مى‌شود شير و مواد غذائى در هنگام تغذيه و يا محتويات معده در صورت بازگشت به دهان و استفراغ است. همچنين آسپيره شدن قطره‌هاى بينى روغنى و داروهائى که به زور به کودک خورانده مى‌شود و نيز مسموميت با نفت (در خردسالى) در صورت وادار نمودن طفل به استفراغ از موارد ديگر آسپيراسيون به‌شمار مى‌آيند.
آسپيراسيون مواد غذائى در نوزادان و شيرخواران به‌ويژه نوزادان نارس و کم‌وزن و همچنين در کودکان دچار سوءتغذيه يا بيمار و يا دچار ضايعات مغزى، شکاف کام و در بيماران در حالت اغما شايع است.
  خطرات آسپيراسيون
آسپيراسيون خطرناک است و بسا که شکل حادّ آن موجب آپنه (Apnea 'وقفهٔ تنفسى' )، خفگى و احياناً مرگ کودک شود و در صورتى‌که بيمار از اين مرحله بگذرد دچار سرفه، تنگى نفس و تنفس سريع در ساعات و روزهاى بعد واکنش التهابى ريه‌ها موجب تب، سرفه و مشکلات تنفسى مى‌گردد. اضافه شدن عفونت ثانويه شايع بوده حتى ممکن است منجر به آبسه ريه شود.
   درمان
درمان آسپيراسيون با خارج کردن مواد آسپيره شده به‌وسيلهٔ ساکشن (دستگاه مکنده Suction) توسط پزشک صورت مى‌گيرد که سريعاً بايد اقدامات لازم انجام شود و سپس برحسب شرايط، درمان‌هاى لازم از جمله تجويز آنتى‌بيوتيک توسط پزشک عملى گردد.
   پيشگيرى از آسپيراسيون
براى پيشگيرى از آسپيراسيون توجه به نکات زير ضرورى است:
- در مورد نوزادان لازم است تغذيه آنان با صرف وقت و دقّت انجام شود به‌خصوص در مهد کودک‌ها و محل نگهدارى کودکان به‌صورت شبانه‌روزى که مادر عهده‌دار تغذيه کودک نيست مراقبين کودک بايد با کمال حوصله و شکيبائى کودکان را تغذيه نمايند.
- پس از تغذيه شيرخوار بهتر است هواى بلعيده شده خارج شود و سپس طفل به پهلو و يا بر روى شکم خوابانيده شود.
- از تغذيه و دادن داروهاى خوراکى از راه دهان به کودکان بيمار، دچار استفراغ، ضايعات مغزى شديد و يا در حالت اغما بايد خوددارى نمود.
- بايد از به زور خوراندان مواد غذائى، مايعات و داروها به کودکان خوددارى نمود و از چکاندن قطره‌هاى بينى روغنى و شير در بينى آنان اجتناب کرد.
- نفت و مواد مشابه ديگر بايد در ظرف‌هاى مناسب و جاى مخصوص دور از دسترس کودک، نگهدارى شود و در صورت اتفاق، اگر کودک نفت خورده باشد نبايد وى را وادار به استفراغ نمود زيرا موجب آسپيراسيون مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء , محمود امراللهی , بخش پژوهشی , فضل الله کفیل , حقیقت عجیب , معاونت دانشجویی وزارت بهداشت , تحقیقات برنج , رده‌بندی یونیورسیاد 2015 , امیر خداوردی , اطلاع رسانی ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی , جهان , رویدادهای سیاسی / معمای ۱۱ سپتامبر , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد نظری , نظام‌‌ها و نظریه‌های اقتصادی / اقتصاد و ایدئولوژی , بانک اطلاعاتی کتاب / خلاصه استانداردهای حسابداری برای مدیران غیر مالی , بانک اطلاعاتی کتاب / ترجمه تفسیر المیزان , بانک اطلاعاتی کتاب / الثوره فی فکر الامام الخمینی (قدس‌سره) , بانک اطلاعاتی کتاب / حساب دیفرانسیل و انتگرال: برای رشته‌های بازرگانی, زیست‌شناسی و علوم اجتماعی , بانک اطلاعاتی کتاب / گل دو فاطمه (س): مجموعه شور و نوحه , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین ـ حقوق / نظام جزائی در اسلام , بانک اطلاعاتی کتاب / کاردرس ریاضی سوم راهنمایی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای جامع و تست‌های تالیفی روانشناسی هیلگارد "بر اساس ترجمه دکتر نصرت‌الله پورافکاری" ,

برخی منابع مهم خبری
roozannews.ir روزنامه روزان , icana.ir خانه ملت , namehnews.ir نامه نیوز , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , alef.ir الف , rokna.ir رکنا , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , varzesh3.com ورزش سه , e-estekhdam.com ای استخدام , mosalas.ir مثلث ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی