یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ / Sunday, 18 November, 2018

نحوهٔ تغذيه نوزاد مبتلا به شکاف لب و کام


  علل عدم موفقیت در شیردهی
   علل موضعى
- ناهنجارى‌هاى مادرزادى لب و دهان از قبيل: لب‌شکرى، شکاف کام و يا کوچک بودن چانه به‌طور مادرزادى، در اين حالت نوزاد قادر نخواهد بود، نوک پستان و تمام هاله را در دهان بگيرد و در مکيدن دچار مشکل مى‌شود.
- عفونت‌‌هاى موضعى مانند: برفک و عفونت بينى.
   علل عمومى
- کم وزنى، ضعف عضلانى و نارس بودن، که قدرت مکيدن نوزاد را کاهش مى‌دهد.
- بيمارى‌هاى کودک مانند: عفونت‌هاى شديد خونى، مننژيت و کزاز نوزادان که کودک قادر به مکيدن نخواهد بود.
به غير از علل فوق که در آنها بيشتر جنبه‌هاى پاتولوژيکى و بيمارى نوزاد مورد بحث قرار مى‌گيرد علل ديگرى وجود دارد که نوزاد با سلامت کامل جسمانى، پستان مادر را نمى‌پذيرد. این علل عبارت است از:
- عدم تسلط کودک:
کودک در گرفتن پستان مادر ناشى است براى رفع اين مشکل، بايد طريقهٔ صحيح پستان گرفتن را به او آموخت تا در اين کار مسلط شود.
- عصبانيت کودک:
گاهى مادر با فشار به گونه‌هاى کودک سعى مى‌کند دهان او را باز کرده و با زور به او شير بدهد. اين عمل باعث عصبانيت و امتناع کودک از گرفتن پستان مى‌شود.
   سير بودن کودک
کودکى که کاملاً گرسنه نيست از گرفتن سينه امتناع مى‌کند.
   بى‌قرارى کودک
کودک گاهى به‌علت آلوده بودن به ادرار و مدفوع يا محکم پيچيده شدن يا گرماى خفقان‌آور محيط، ناراحت و بى‌قرار مى‌شود و از گرفتن سينه امتناع مى‌کند.
  شکاف لب و شکاف کام
شکاف لب و کام يکى از موارد غيرطبيعى است که احتمال دارد به تنهائى يا توأماً ديده شود. در شکاف لب تنها مشکل کودک از نظر ظاهرى است و کودک از نظر تغذيه مشکلى نخواهد داشت ولى در شکاف کام کودک مشکل تغذيه‌اى دارد او قادر به مکيدن کامل نمى‌باشد و حتى اگر تلاش براى اين کار نمايد بخشى از غذا از طريق بينى به بيرون دفع خواهد شد.
  نحوهٔ تغذيه نوزاد مبتلا به شکاف لب و کام
شيرخوارى که داراى نقص خفيف لب است ممکن است قادر به مکيدن پستان باشد. در صورت نقص وسيع يا وجود شکاف کام، شيرخوار قادر به مکيدن مؤثر يا قادر به ايجاد خلاء در حفرهٔ دهان نخواهد بود. به اين دليل از سرشيشه با سوراخ نسبتاً بزرگ يا سرشيشه خاص شکاف کام که داراى لبه‌اى براى پوشانيدن نقص است و يا قطره چکان داراى انتهاء لاستيکى استفاده مى‌شود در صورت استفاده از پستانک، به شيرخوار بايد ياد داد که در هنگام مکيدن از حرکات شبيه به گاز گرفتن استفاده کند. به‌کار بردن پستانک به هر شکلى، مى‌تواند نيازهاى طبيعى مکيدن را ارضاء نمايد (شکل سرشيشه‌هاى مخصوص شکاف کام).
هنگامى که براى تغذيه از قطره‌ چکان استفاده مى‌شود، نوک لاستيکى آن را بايد در گوشهٔ دهان در پائين و کنار زبان حتى‌الامکان در قسمت عقب وارد کرد. بايد شيرخوار را وادار کرد که به‌طور مکرر آروغ بزند. زيرا در استفاده از اين شيوه ممکن است هواى زيادى بلعيده شود. در ابتدا شيرخوار را در وضعيت کاملاً نشسته بغل کنيد يا اينکه سر او را با دست‌هاى خود محافظت نمائيد؛ اين وضعيت جريان بلع را تسهيل و استفراغ و آسپيراسيون را برطرف مى‌سازد. پس از دادن شير غالباً از آب براى تميز کردن دهان استفاده مى‌شود. استفاده از هر يک از شيوه‌هاى فوق در امر تغذيه مهم است و مى‌توان با رعايت آنها، احتمال آسپيراسيون را به حداقل رساند. در صورتى‌که عمل شيردادن سريع انجام گيرد از طريق شکاف به بيرون دفع خواهد شد. بهتر است به محض کسب توانائى در جريان مکيدن، انجام آن تشويق شود، زيرا مى‌تواند سبب استحکام عضلات گردد.
بعضى از والدين ممکن است مايل باشند که تغذيه شيرخوار را با قاشق انجام دهند. در صورت استفاده از هر يک از روش‌هاى تغذيه بايد هشدار داد که نسبت به ايجاد آزردگى در بافت ظريف دهان احتياط کنند زيرا مى‌تواند سبب عفونت شود.
  آسپيراسيون (Aspiration)
بسيارى از مواد جامد يا مايع در صورتى‌که وارد نايژه‌ها، نايژک‌ها و يا کيسه‌هاى هوائى شوند آسپيراسيون را ايجاد مى‌کنند. مواد آسپيره شده موجب التهاب در اين نسوج مى‌گردد و برونکوپنومونى (Brobncho Pnevmonia) آسپيراسيون ناميده مى‌شود.
   علل آسپيراسيون
شايع‌ترين موادى که در کودکان آسپيره مى‌شود شير و مواد غذائى در هنگام تغذيه و يا محتويات معده در صورت بازگشت به دهان و استفراغ است. همچنين آسپيره شدن قطره‌هاى بينى روغنى و داروهائى که به زور به کودک خورانده مى‌شود و نيز مسموميت با نفت (در خردسالى) در صورت وادار نمودن طفل به استفراغ از موارد ديگر آسپيراسيون به‌شمار مى‌آيند.
آسپيراسيون مواد غذائى در نوزادان و شيرخواران به‌ويژه نوزادان نارس و کم‌وزن و همچنين در کودکان دچار سوءتغذيه يا بيمار و يا دچار ضايعات مغزى، شکاف کام و در بيماران در حالت اغما شايع است.
  خطرات آسپيراسيون
آسپيراسيون خطرناک است و بسا که شکل حادّ آن موجب آپنه (Apnea 'وقفهٔ تنفسى' )، خفگى و احياناً مرگ کودک شود و در صورتى‌که بيمار از اين مرحله بگذرد دچار سرفه، تنگى نفس و تنفس سريع در ساعات و روزهاى بعد واکنش التهابى ريه‌ها موجب تب، سرفه و مشکلات تنفسى مى‌گردد. اضافه شدن عفونت ثانويه شايع بوده حتى ممکن است منجر به آبسه ريه شود.
   درمان
درمان آسپيراسيون با خارج کردن مواد آسپيره شده به‌وسيلهٔ ساکشن (دستگاه مکنده Suction) توسط پزشک صورت مى‌گيرد که سريعاً بايد اقدامات لازم انجام شود و سپس برحسب شرايط، درمان‌هاى لازم از جمله تجويز آنتى‌بيوتيک توسط پزشک عملى گردد.
   پيشگيرى از آسپيراسيون
براى پيشگيرى از آسپيراسيون توجه به نکات زير ضرورى است:
- در مورد نوزادان لازم است تغذيه آنان با صرف وقت و دقّت انجام شود به‌خصوص در مهد کودک‌ها و محل نگهدارى کودکان به‌صورت شبانه‌روزى که مادر عهده‌دار تغذيه کودک نيست مراقبين کودک بايد با کمال حوصله و شکيبائى کودکان را تغذيه نمايند.
- پس از تغذيه شيرخوار بهتر است هواى بلعيده شده خارج شود و سپس طفل به پهلو و يا بر روى شکم خوابانيده شود.
- از تغذيه و دادن داروهاى خوراکى از راه دهان به کودکان بيمار، دچار استفراغ، ضايعات مغزى شديد و يا در حالت اغما بايد خوددارى نمود.
- بايد از به زور خوراندان مواد غذائى، مايعات و داروها به کودکان خوددارى نمود و از چکاندن قطره‌هاى بينى روغنى و شير در بينى آنان اجتناب کرد.
- نفت و مواد مشابه ديگر بايد در ظرف‌هاى مناسب و جاى مخصوص دور از دسترس کودک، نگهدارى شود و در صورت اتفاق، اگر کودک نفت خورده باشد نبايد وى را وادار به استفراغ نمود زيرا موجب آسپيراسيون مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ناتوانی ذهنی , گره ترافیکی , تحریم های اتحادیه اروپا , دادگاه جنایات جنگی یوگوسلاوی سابق , ادم ربائی , مرز نخست , مجمع انتخابات همدان , سیدهادی سید افقهی , عطا , اخراج دیپلمات ها ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / درس به درس، نکته به نکته شیمی (برای زندگی) سال اول دبیرستان شامل: آموزش متن کتاب درسی به صورت درس به درس، نکات مهم کنکوری درس‌ها به صورت طبقه‌بندی شده , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ اندیشه‌های کیفری , بانک اطلاعاتی کتاب / منتهی الامال: زندگانی چهارده معصوم (ع) , بهداشت , بهداشت روانی , خنده / چرا برای خندیدن، منتظر دلیل شویم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / معبد سکوت , بانک اطلاعاتی کتاب / آیین سخنرانی , بهداشت و درمان , بیماریها , غده‌ها و سرطان‌ها / نشانه های ابتلا به سـرطـان دهـان را بشنـاسیـد , بانک اطلاعاتی کتاب / دائره‌المعارف نو , بانک اطلاعاتی کتاب / تکنولوژی بتن و آزمایشگاه همراه با طرح اختلاط بتن: مطابق با استاندارد ملی ایران: مبحث نهم و (آبا) و (دت) همراه با استانداردهای ISO - ACI - ASTM - BS - , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد مالی , بورس / نظام راهبری شرکتی و تاثیر آن بر کیفیت سود ,

برخی منابع مهم خبری
mehrnews.com خبرگزاری مهر , khabarsport.com خبر ورزشی , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , bartarinha.ir برترینها , baharnews.ir بهارنیوز , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , alef.ir الف , 90tv.ir نود , bahardaily.ir روزنامه بهار , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم ,وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.