دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

مصالحه بین اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت


چه چيز باعث مى‌شود يک اجرا، ضعيف باشد؟ چرا تعداد زيادى از شرکت‌ها در اجراى درست برنامه‌هاى بازاريابى خود با مشکل روبرو مى‌شوند؟ عوامل چندي، واجد مسائل و مشکلات اجرا هستند. که عبارتند از:
  برنامه‌ريزى يکجانبه
برنامه‌هاى استراتژيک شرکت غالباً يا توسط مديران سطح بالا يا برنامه‌ريزان حرفه‌اي سطح بالا تهيه مى‌شوند. اين افراد با مديران بازاريابى مجرى اين برنامه‌ها، تماس چندانى ندارند. برنامه‌ريزى استراتژيک متمرکز، مزاياى چندى دارد. رهبرى مرکزى قوي، هماهنگى بهتر خط‌مشى‌هاى بين واحدها و توجه و تأکيد بيشتر بر طرز تفکر و کارآيى استراتژيک از جمله اين مزايا هستند. طراحى متمرکز، مسائل و مشکلاتى نيز در پى دارد. مديران و برنامه‌ريزان سطح بالا با خط‌مشى کلى شرکت سروکار دارند. آنها ممکن است درک صحيحى از آن مسائل و مشکلات عملى نداشته باشند که مديران خط با آنها روبرو هستند و ممکن است بسيارى از برنامه‌هايى که تهيه مى‌کنند، غيرواقعى باشند. از اين گذشته، اين امکان وجود دارد که مديران خط، اين برنامه‌ها را کاملاً درک نکنند، زيرا در تهيه آنها نقشى نداشته‌اند. سرانجام اينکه روبرو شدن با يک سرى برنامه‌هاى غيرواقعى که توسط برنامه‌ريزان خيال‌پرداز تهيه شده‌اند، ممکن است رنجش مديرانى را در پى داشته باشد که هر روز با عمليات و کارهاى واقعى سروکار دارند.
بسيارى از شرکت‌ها به اين واقعيت پى برده‌اند که مديران و برنامه‌ريزان سطح بالا قادر به طراحى خط‌مشى‌هاى مورد نياز مديران بازاريابى نيستند. به جاى آن، برنامه‌ريزان بايد به مديران بازاريابى کمک کنند که خود خط‌مشى‌هاى مورد نياز خود را تهيه کنند. بسيارى از شرکت‌ها از تعداد زياد کارکنان برنامه‌ريزى مرکزى خود کاسته‌اند و در خصوص ارائهٔ برنامه‌ها به مديران سطوح پايين‌تر مسؤوليت‌هاى بيشترى را واگذار مى‌کنند. در اين گونه شرکت‌ها، مديران و مسؤولان سطح بالاى طراحي، چندان از ديگران جدا نيستند و براى تهيه خط‌مشى‌هاى قابل استفاده و کاربردى بهتر، مستقيماً با مديران خط همکارى دارند.
  مصالحه بين اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت
خط‌مشى‌هاى بازاريابى شرکت غالباً فعاليت‌هاى بلندمدت را براى سه تا پنج سال آينده نشانه مى‌گيرند. اما مديران بازاريابى که اجراى اين خط‌مشى‌ها را برعهده دارند معمولاً حقوق و پاداش خود را براساس فروش، رشد و سود کوتاه‌مدت دريافت مى‌کنند. مديران امريکايى هنگام انتخاب بين خط‌مشى بلندمدت و عملکرد کوتاه‌مدت، معمولاً از آن چيزى جانبدارى مى‌کنند که در کوتاه‌مدت نتايج بيشترى براى آنان در پى دارد. يک تحقيق، موارد زيادى از چنين مصالحه‌هاى زيان‌‌آورى را نشان داده است. براى مثال، تأکيد يک شرکت هنگام تدوين خط‌مشى بازاريابى خود بر دسترسى کالاها و خدمات به مشتريان بوده است، اما مديران عملياتى اين شرکت براى افزايش سود کوتاه‌مدت خود، اقدام به کاهش هزينه‌ها از طريق کاهش موجودى‌هاى جنسى و کارمندان خدماتى خود کرده‌اند. اين مديران کوشيده‌اند که به اهداف کارآيى کوتاه‌مدت و دريافت پاداش‌هاى مربوطه دست يابند و با همين عمل، به خط‌مشى بلندمدت شرکت آسيب رسانده‌اند.
بعضى از شرکت‌ها براى ايجاد تعادل بين اهداف قابل دستيابى کوتاه‌مدت و بلندمدت به اقداماتى دست مى‌زنند. آنها آگاهى مديران خود را نسبت به اين اهداف افزايش مى‌دهند و اساس ارزيابى کارآيى مديران را بر اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت هر دو قرار مى‌دهند و براى مديرانى که موفق شوند به اهداف بلندمدت دست يابند، پاداش‌هاى لازم را نيز در نظر مى‌گيرند.
  مقاومت طبيعى در مقابل تغيير
به‌عنوان يک قاعده کلي، فعاليت‌ها و عملياتى که هم اکنون در شرکت انجام مى‌شوند براى به اجرا در آوردن برنامه‌ها و خط‌مشى‌هاى گذشته شرکت، برنامه‌ريزى شده‌اند. خط‌مشى‌هاى جديدى که الگوها و عادات و رفتارهاى جديدى را پيش روى شرکت مى‌گذارند ممکن است با مقاومت روبرو شوند و هرچه خط‌مشى جديد و قديم شرکت با يکديگر تفاوت بيشترى داشته باشند، اين مقاومت بيشتر خواهد بود. در مورد خط‌مشى‌هاى جديد، ممکن است يک شرکت در عمل خطوط قديمى شرکت را ميان‌بر بزند. مثلاً هنگامى که شرکتى مى‌کوشد تا با اجراى يک خط‌مشى جديد براى يک خط کالاى قديمي، بازارهاى جديدى را بگشايد و با مقاومت شديد فروشندگان فعلى خود مواجه مى‌گردد ناچار مى‌شود براى نفوذ در بازارهاى جديد، از دايره‌اى جديد و از فروشندگان جديدى مدد بگيرد.
  فقدان برنامه‌هاى اجرايى خاص
اجراى بعضى از برنامه‌هاى بازاريابي، بسيار ضعيف است، چرا که برنامه‌ريزان آنها از تهيه برنامه‌هاى اجرايى تفصيلى طفره مى‌روند. معمولاً برنامه‌ريزان جزئيات امور را به مديران محول مى‌کنند و اين کار نتيجه‌اى جز اجراى ضعيف برنامه يا اساساً عدم اجراى آن را در پى ندارد. برنامه‌ريزان نبايد تصور کنند برنامه‌هاى آنها به اجرا گذاشته خواهد شد. آنها بايد يک برنامه اجرايى تفصيلى تهيه کنند. برنامه‌اى که فعاليت‌هاى خاص مورد نياز براى عملى کردن و اجراى برنامه در آن ارائه شده باشد. تهيه جدول زمانى و تفويض وظايف اجرايى اصل به هر يک از مديران نيز از جمله وظايف برنامه‌ريزان است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
هفته پایانی شرقی غمگین , قطع جریان برق , تنش آبی , صنعت گاز , افزایش جرایم , امراللهی , حبیب سلگی , ذخایر آبی کشور , معاون پرورشی آمورزش و پرورش , آپولو 11 ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای دروس سال چهارم ابتدایی: پاسخ به کلیه‌ی تمرین‌ها و پرسش‌های کتاب ارائه‌ی سوال‌های متن درسی .. , بانک اطلاعاتی کتاب / شادی فیل کوچولو , بانک اطلاعاتی کتاب / ماری کوری: در جستجوی رادیوم , علوم انسانی , روانشناسی , روانشناسی فردی / تقدیم به خودم، با عشق , بانک اطلاعاتی کتاب / اشیاء = Things , بانک اطلاعاتی کتاب / قورباغه را قورت بده!: 21 روش عالی برای غلبه بر تنبلی و انجام بیش‌ترین کار در کم‌ترین زمان , بانک اطلاعاتی کتاب / ادله اثبات دعوا , بانک اطلاعاتی کتاب / پرورش کودکان خودباور , بهداشت , کودکان , اختلالات خواب / بی‌خوابی کودکان با بروز رفتارهای خشن در آنان ارتباط دارد , بانک اطلاعاتی کتاب / فارسی عمومی ,

برخی منابع مهم خبری
hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , shahrefarda.ir شهرفردا , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , eranico.com ارانیکو , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , seemorgh.com سیمرغ , cinemapress.ir سینما پرس , parsnews.com پارس نیوز ,وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند