سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

چرا ترک عادت مکيدن انگشت در شب متفاوت است؟


بچه‌ها از روى عادت و بى‌آنکه متوجه باشند، به هنگام خواب، انگشت مى‌خورند. انگشت مکيدن قبل از خواب رايج‌ترين و در ضمن سمج‌ترين بخش مکيدن انگشت است. بچه‌ها قبل از خواب و در مواقعى وقتى به خواب مى‌روند انگشت مى‌مکند.
   چرا ترک عادت مکيدن انگشت در شب متفاوت است؟
از بين بردن عادت مکيدن انگشت در شب دشوارتر است. هنگام خواب سنگين، تکان‌هاى جسمانى و فيزيکى به حداقل خود مى‌رسد. در اين زمان است که فعاليت مکيدن انگشت به حداقل مى‌رسد اما در مواقعى، خواب سنگين نيست. در جريان خواب سبک، کودک تکان مى‌خورد، ممکن است پتو را از روى خود کنار بزند و شروع به مکيدن انگشت بکند. مکيدن انگشت، کودک را دوباره به خواب سنگينى فرو مى‌برد اما کودکى که مى‌خواهد انگشت نمکد از خواب بيدار مى‌شود.
   کارى که از پدر و مادر ساخته است
براى اينکه مطمئن شويم کودک انگشت مکيدن را در شب رها مى‌کند، بايد قبل از گذاردن فرزند خود در رختخواب، نکاتى را رعايت کنيد. بدون توجه به خستگى خود، وقتى که در اين زمان با فرزند خود صرف مى‌کنيد، سريع‌ترين راه رسيدن به موفقيت است. از آن گذشته سبب مى‌شود که شما و فرزندتان به هم نزديک‌تر شويد.
   زمان خواب را راحت کنيد
کودکى که عادت به مکيدن انگشت دارد بايد بياموزد که بدون مکيدن انگشت هم به راحتى بخوابد. به هنگام خواب فرصت بيشترى به فرزند خود بدهيد. هدف اين است که آداب به خواب رفتن براى کودک شما شخصى‌تر و خودمانى‌تر شود. کارى کنيد که فرزند شما بداند براى ترک عادت مکيدن، شما با او همراه هستيد.
   کارى که قبل از خواب نبايد بکنيد
فرزند شما قبل از اينکه بخوابد بايد در موقعيت آرامى قرار بگيرد. به همين دليل کودک نبايد تا دو ساعت قبل از خواب به هيجان بيايد و معناى آن اين است که در اين فاصله کار زياد نکند، ورزش نکند، بحث و مباحثه و مشاجره نداشته باشد و برنامه‌هاى تلويزيونى ناراحت کننده تماشا نکند.
   کارى که قبل از خواب بايد بکنيد
مى‌توانيم کارى کنيم که خوابيدن به مراتب ساده‌تر شود. گرفتن حمام آب‌گرم، به‌خصوص خوابيدن در وان آب‌گرم، براى بچه‌ها لذت‌بخش است. در ضمن، حمام کردن به‌ معناى تمام شدن فعاليت روز است. بچه‌ها با حمام کردن، به لحاظ روانى براى خوابيدن آماده مى‌شوند. خوردن يک غذاى سبک به‌خصوص اگر با يک ليوان شير همراه باشد به بهتر خوابيدن بچه‌ها کمک مى‌کند.
اگر با همه اين اقدامات، کودک شما در خوابيدن مشکل داشت، مى‌توانيد کمى بدن او را ماساژ بدهيد و يا لحظاتى در کنار او دراز بکشيد. به خاطر داشته باشيد که يکى، دو هفته اول براى کودک شما بسيار دشوار مى‌گذرد. او سال‌ها به مکيدن انگشت عادت کرده است و حالا براى اينکه بدون مکيدن انگشت بخوابد به حمايت شما احيتاج دارد. اگر قرار شد که شب‌ها کنار کودک دراز بکشيد، به‌تدريج و با گذشت شب‌ها، از ميزان و مدت آن بکاهيد. مثلاً در شب نخست مى‌توانيد تا زمان به خواب رفتن او کنار او دراز بکشيد. بعد از شب اول، زمان خوابيدن را به ده تا بيست دقيقه کاهش دهيد. به او بگوئيد که پانزده دقيقه بعد به او سر مى‌زنيد. بعد مواظب باشيد همان طور که قول داده‌ايد پس از گذشت پانزده دقيقه به او سر بزنيد. با اين اقدام کودک را در کار ترک عادت مکيدن تنها نگذاشته‌ايد.
   از خاطرنشان‌هاى شبانه استفاده کنيد
قبل از اينکه به کودک خود خاطرنشانى را معرفى کنيد و به او بگوئيد وقتى خواب است متوجه نيست انگشت مى‌مکد. به او بگوئيد در بسيارى از مواقع، وقتى در شب به او سر مى‌زنيد، مى‌بينيد که در حال مکيدن انگشت است و حالا مى‌خواهيد کارى کنيد که او از اين عادت دست بکشد. براى تهيه وسيله خاطرنشان شبانه، مى‌توانيد از يک جفت جوراب يا دستکش استفاده کنيد.
کودک هنگام خواب دستکش را به‌دست مى‌کند. بالاى دستکش را محکم کنيد تا از دست‌هاى او بيرون نرود. مى‌توانيد زير جوراب يا دستکش، به انگشت کودک نوارى بچسبانيد تا در طول روز از آن استفاده کند.
   از کجا متوجه مى‌شويد که عادت تمام شده است؟
اگر کودک سه ماه تمام با دستکش خوابيد و اگر ديديد که در طى روز، انگشت به دهان نمى‌برد، مى‌توانيد به کمک يک آزمايش مشخص کنيد که او در شب انگشت نمى‌مکد. مى‌توانيد قبل از خواب يک قرص رنگى به فرزند خود بدهيد تا تمام دهان خود را رنگى کند. بعد نوارى پارچه‌اى به انگشت فرزند خود ببنديد. اگر صبح نوار روى انگشت فرزند شما رنگى شده بود، مى‌فهميد که او در شب انگشت مکيده است.
اگر صبح متوجه شديد که انگشت او رنگى نشده است، مى‌توانيد دستکش را از دست‌هاى او بيرون بياوريد. ولى لازم است تا مدتى همچنان به انگشت او نوار ببنديد. توصيه من اين است که اين آزمايش را دو، سه بار در مدت دو يا سه هفته تکرار کنيد تا از نتيجه کار خود مطمئن گرديد.
   اگر کودک به عادت گذشته بازگشت
ممکن است کودکى هفت يا هشت ماه انگشت نمکد و بعد، به‌دنبال يک روز پر استرس، دوباره انگشت خود را به دهانش ببرد. اگر يک‌بار اين کار را کرد، توجه نکنيد، مراقب باشيد و ببينيد که در روزهاى ديگر چه اتفاقى مى‌افتد. اگر متوجه شديد که کودک شما به عادت قديم بازگشته، اين احتمال هست که او از موضوعى ناراحت و در فشار باشد. اگر به اين نتيجه رسيديد که در منزل موضوع به‌خصوصى او را ناراحت نمى‌کند، در مدرسه با آموزگار او حرف بزنيد. به هر صورت اگر اين عادت ادامه پيدا کرد مى‌توانيد دوباره از برنامه چند هفته ديگر بايد به انگشت او نوار بچسبانيد و يا شب‌ها به هنگام خواب به‌دست او دستکشى ببنديد. دوباره در مواقع مناسب آزمايش کنيد و نتيجه را ببينيد.
به خاطر داشته باشيد که ترک عادت مکيدن انگشت در شب به مراتب دشوارتر از ترک اين عادت در روز است. مهم اين است که از رفتار مثبت استفاده کنيد، صبور و شکيبا باشيد و مداومت به خرج دهيد. با بازگشت عادت، برخورد همدلانه داشته باشيد. فرزند خود را درک کنيد. ديرى نخواهد پائيد که اين مشکل به‌کلى برطرف خواهد شد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آسیب های کودکان , سپاه منصور , روحامی , تجمیعی , سامپروریا , فیلم محمد رسول الله ص , ایران مقتدر , سپیده صباغ , دکتر مجتبی صدیقی , سیاه‌قلم ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , سیاسی , سیاسی / گوردون براون , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / گورباچف رئیس جمهور مردمی , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسفه برای جوانان , بهداشت و درمان , دارو و درمان , دارو و درمان ـ تحقیق و پژوهش / خالص‌سازی آنتی لنفوسیت گلوبولین (ALG) انسانی , علمی و آموزشی , کشاورزی و شیلات , كشاورزی / کود سبز , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ ادبیات ایران و جهان (2) (کنکوری) , تفریح و سرگرمی , کوتاه و خواندنی , SMS / اس ام اس‌های رسیده در هفته سوم فروردین ماه , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ‌نامه انقلاب اسلامی برای نوجوانان , بانک اطلاعاتی کتاب / خصایص الرسول الاعظم , بانک اطلاعاتی کتاب / اسرار آل محمد (ع): ترجمه کتاب سلیم بن قیس هلالی اولین کتاب حدیثی و تاریخی از قرن اول هجری ,

برخی منابع مهم خبری
sourehcinema.ir سوره سینما , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , fardanews.com فردا نیوز , afkarpress.ir روزنامه افکار , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , goftarnews.ir گفتار نیوز , iranart.ir ایران آرت , rasad.org رصد ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.