شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ / Saturday, 22 September, 2018

چرا ترک عادت مکيدن انگشت در شب متفاوت است؟


بچه‌ها از روى عادت و بى‌آنکه متوجه باشند، به هنگام خواب، انگشت مى‌خورند. انگشت مکيدن قبل از خواب رايج‌ترين و در ضمن سمج‌ترين بخش مکيدن انگشت است. بچه‌ها قبل از خواب و در مواقعى وقتى به خواب مى‌روند انگشت مى‌مکند.
   چرا ترک عادت مکيدن انگشت در شب متفاوت است؟
از بين بردن عادت مکيدن انگشت در شب دشوارتر است. هنگام خواب سنگين، تکان‌هاى جسمانى و فيزيکى به حداقل خود مى‌رسد. در اين زمان است که فعاليت مکيدن انگشت به حداقل مى‌رسد اما در مواقعى، خواب سنگين نيست. در جريان خواب سبک، کودک تکان مى‌خورد، ممکن است پتو را از روى خود کنار بزند و شروع به مکيدن انگشت بکند. مکيدن انگشت، کودک را دوباره به خواب سنگينى فرو مى‌برد اما کودکى که مى‌خواهد انگشت نمکد از خواب بيدار مى‌شود.
   کارى که از پدر و مادر ساخته است
براى اينکه مطمئن شويم کودک انگشت مکيدن را در شب رها مى‌کند، بايد قبل از گذاردن فرزند خود در رختخواب، نکاتى را رعايت کنيد. بدون توجه به خستگى خود، وقتى که در اين زمان با فرزند خود صرف مى‌کنيد، سريع‌ترين راه رسيدن به موفقيت است. از آن گذشته سبب مى‌شود که شما و فرزندتان به هم نزديک‌تر شويد.
   زمان خواب را راحت کنيد
کودکى که عادت به مکيدن انگشت دارد بايد بياموزد که بدون مکيدن انگشت هم به راحتى بخوابد. به هنگام خواب فرصت بيشترى به فرزند خود بدهيد. هدف اين است که آداب به خواب رفتن براى کودک شما شخصى‌تر و خودمانى‌تر شود. کارى کنيد که فرزند شما بداند براى ترک عادت مکيدن، شما با او همراه هستيد.
   کارى که قبل از خواب نبايد بکنيد
فرزند شما قبل از اينکه بخوابد بايد در موقعيت آرامى قرار بگيرد. به همين دليل کودک نبايد تا دو ساعت قبل از خواب به هيجان بيايد و معناى آن اين است که در اين فاصله کار زياد نکند، ورزش نکند، بحث و مباحثه و مشاجره نداشته باشد و برنامه‌هاى تلويزيونى ناراحت کننده تماشا نکند.
   کارى که قبل از خواب بايد بکنيد
مى‌توانيم کارى کنيم که خوابيدن به مراتب ساده‌تر شود. گرفتن حمام آب‌گرم، به‌خصوص خوابيدن در وان آب‌گرم، براى بچه‌ها لذت‌بخش است. در ضمن، حمام کردن به‌ معناى تمام شدن فعاليت روز است. بچه‌ها با حمام کردن، به لحاظ روانى براى خوابيدن آماده مى‌شوند. خوردن يک غذاى سبک به‌خصوص اگر با يک ليوان شير همراه باشد به بهتر خوابيدن بچه‌ها کمک مى‌کند.
اگر با همه اين اقدامات، کودک شما در خوابيدن مشکل داشت، مى‌توانيد کمى بدن او را ماساژ بدهيد و يا لحظاتى در کنار او دراز بکشيد. به خاطر داشته باشيد که يکى، دو هفته اول براى کودک شما بسيار دشوار مى‌گذرد. او سال‌ها به مکيدن انگشت عادت کرده است و حالا براى اينکه بدون مکيدن انگشت بخوابد به حمايت شما احيتاج دارد. اگر قرار شد که شب‌ها کنار کودک دراز بکشيد، به‌تدريج و با گذشت شب‌ها، از ميزان و مدت آن بکاهيد. مثلاً در شب نخست مى‌توانيد تا زمان به خواب رفتن او کنار او دراز بکشيد. بعد از شب اول، زمان خوابيدن را به ده تا بيست دقيقه کاهش دهيد. به او بگوئيد که پانزده دقيقه بعد به او سر مى‌زنيد. بعد مواظب باشيد همان طور که قول داده‌ايد پس از گذشت پانزده دقيقه به او سر بزنيد. با اين اقدام کودک را در کار ترک عادت مکيدن تنها نگذاشته‌ايد.
   از خاطرنشان‌هاى شبانه استفاده کنيد
قبل از اينکه به کودک خود خاطرنشانى را معرفى کنيد و به او بگوئيد وقتى خواب است متوجه نيست انگشت مى‌مکد. به او بگوئيد در بسيارى از مواقع، وقتى در شب به او سر مى‌زنيد، مى‌بينيد که در حال مکيدن انگشت است و حالا مى‌خواهيد کارى کنيد که او از اين عادت دست بکشد. براى تهيه وسيله خاطرنشان شبانه، مى‌توانيد از يک جفت جوراب يا دستکش استفاده کنيد.
کودک هنگام خواب دستکش را به‌دست مى‌کند. بالاى دستکش را محکم کنيد تا از دست‌هاى او بيرون نرود. مى‌توانيد زير جوراب يا دستکش، به انگشت کودک نوارى بچسبانيد تا در طول روز از آن استفاده کند.
   از کجا متوجه مى‌شويد که عادت تمام شده است؟
اگر کودک سه ماه تمام با دستکش خوابيد و اگر ديديد که در طى روز، انگشت به دهان نمى‌برد، مى‌توانيد به کمک يک آزمايش مشخص کنيد که او در شب انگشت نمى‌مکد. مى‌توانيد قبل از خواب يک قرص رنگى به فرزند خود بدهيد تا تمام دهان خود را رنگى کند. بعد نوارى پارچه‌اى به انگشت فرزند خود ببنديد. اگر صبح نوار روى انگشت فرزند شما رنگى شده بود، مى‌فهميد که او در شب انگشت مکيده است.
اگر صبح متوجه شديد که انگشت او رنگى نشده است، مى‌توانيد دستکش را از دست‌هاى او بيرون بياوريد. ولى لازم است تا مدتى همچنان به انگشت او نوار ببنديد. توصيه من اين است که اين آزمايش را دو، سه بار در مدت دو يا سه هفته تکرار کنيد تا از نتيجه کار خود مطمئن گرديد.
   اگر کودک به عادت گذشته بازگشت
ممکن است کودکى هفت يا هشت ماه انگشت نمکد و بعد، به‌دنبال يک روز پر استرس، دوباره انگشت خود را به دهانش ببرد. اگر يک‌بار اين کار را کرد، توجه نکنيد، مراقب باشيد و ببينيد که در روزهاى ديگر چه اتفاقى مى‌افتد. اگر متوجه شديد که کودک شما به عادت قديم بازگشته، اين احتمال هست که او از موضوعى ناراحت و در فشار باشد. اگر به اين نتيجه رسيديد که در منزل موضوع به‌خصوصى او را ناراحت نمى‌کند، در مدرسه با آموزگار او حرف بزنيد. به هر صورت اگر اين عادت ادامه پيدا کرد مى‌توانيد دوباره از برنامه چند هفته ديگر بايد به انگشت او نوار بچسبانيد و يا شب‌ها به هنگام خواب به‌دست او دستکشى ببنديد. دوباره در مواقع مناسب آزمايش کنيد و نتيجه را ببينيد.
به خاطر داشته باشيد که ترک عادت مکيدن انگشت در شب به مراتب دشوارتر از ترک اين عادت در روز است. مهم اين است که از رفتار مثبت استفاده کنيد، صبور و شکيبا باشيد و مداومت به خرج دهيد. با بازگشت عادت، برخورد همدلانه داشته باشيد. فرزند خود را درک کنيد. ديرى نخواهد پائيد که اين مشکل به‌کلى برطرف خواهد شد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حمید بقایی , انقلاب , رمان پلیسی , محرومیت هواداران صنعت نفت آبادان , سخنگوی جنبش حماس , دربی اهواز , راهپیمایی 450 کیلومتری , میمون های برفی , نیروگاه های خورشیدی , گوش دراز ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / قاموس قرآن (2 ـ 1) , سایر , ن , نـ ـ ا / ناوهای هواپیمابر , بانک اطلاعاتی کتاب / The legend of the young archer , بانک اطلاعاتی کتاب / دیه, یا, مجازات مالی , فرهنگی و هنری , سینما , سینمای ایران / رویدادهای مهم سینمایی در سال ۱۳۸۶ , اجتماعی , زنان / وضعیت زنان در هند , بانک اطلاعاتی فیلم / آقای جاهل , بانک اطلاعاتی کتاب / تحقیق در عملیات: شامل شرح درس، نکته، مثال‌های حل شده، نکات کلیدی، تست‌های طبقه‌بندی... , بانک اطلاعاتی کتاب / سفینه البحار و مدینه الحکم و الاثار مع تطبیق النصوص الوارده فیها علی بحارالانوار بطبعتیه القدیمه و الجدیده , بانک اطلاعاتی کتاب / آشپزی ماندگار (غذاهای محلی ایران زمین) ,

برخی منابع مهم خبری
cinemakhabar.ir سینما خبر , aftabnews.ir آفتاب نیوز , etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , cinemapress.ir سینما پرس , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , namehnews.ir نامه نیوز , iranart.ir ایران آرت , mizanonline.com خبرگزاری میزان , shana.ir شانا ,وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.