جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 22 June, 2018

تورم


ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
1. تورم بی‌دلیل یا نسبتاً کم بیش از یک روز طول کشیده است. (تورم‌های بزرگ‌تر را باید فوراً به پزشک نشان داد.)
2. تورم با تغییر رنگ یا کرختی همراه است یا مانع انجام حرکات عادی می‌شود.
3. تورم به دنبال گزش عنکبوت،مار یا حشرهٔ دیگری روی داده است.
4. تورم ناشی از سوختگیی است که ایجاد تاول کرده یا پوست را تخریب کرده است.
5. اگر تورم در گلو یا گردن است، یا تنفس مشکل شده است، یا احساس سرگیجه یا غش می‌کنید، فوراً نزد پزشک بروید.
- تورم نشانهٔ چیست:
پوست به هر برخوردی از یک ضربهٔ شدید گرفته تا گزش زنبور و حتی کارهای تحریکی مثل مالیدن پوست واکنش نشان می‌دهد. این واکنش به‌صورت برآمدن مانند یک بادکنک بروز می‌کند. واکنش پوست به محرک یک ساز و کار دفاعی است. رگ‌های خونی گشاد می‌شوند تا خون بیشتری به ناحیهٔ آزرده برسد؛ مایع از این رگ‌ها به بافت پوست تراوش کرده و در آن تجمع می‌یابد؛ سلول‌هائی به آنجا رفته و ماده‌ای مثل هیستامین آزاد می‌کنند که با جذب سلول‌های بیشتر باعث التهاب می‌گردد؛ و دستگاه ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت و ترمیم بافت آسیب دیده سلول‌های بیشتر تولید می‌کند.
بسیاری انواع تحریکات این فرایند التهابی را به‌وجود می‌آورند. واکنش گفته شده در پاسخ به ضربهٔ آشکار بود. اما اگر آسیب آهسته و بدن سر و صدا پوست را گرفتار کند چه؟ هر بریدگی پوست محلی برای ورود عوامل خارجی مثل باکتر‌ی‌ها، قارچ‌ها، یا ویروس‌هاست که می‌توانند ایجاد عفونت‌ کنند. این عفونت ممکن است محدود به موضع بریدگی باشد یا از طریق پوست به هر جای بدن برود.
گاهی پوست به مواد مختلغی بیش از حد حساس می‌شود، به‌طوری که حتی تماس با آنها برای آزردن پوست کافی است. این حالت را التهاب تماسی پوست می‌نامند. التهاب ناشی از این به دو صورت می‌تواند باشد. اول التهاب تحریکی پوست که ناشی از تماس یا تکرار آن با صابو‌ن‌های تند، پاک‌کننده‌ها، و مواد شیمیائی دیگر است؛ و دوم، آلرژی تماسی که پاسخ حساسیتی به لوازم آرایش، جواهرات، یا گیاهان سمی مثل پیچک سمی است.
علت نوعی التهاب پوست که اکزما نام دارد نامعلوم است. این دانه‌های پوستی مزمن و راجعهٔ همراه با خارش، قرمزی، و لکه‌های فلسی ممکن است منشأ وراثتی داشته باشند یا در اثر برخوردن برخی غذاها باشد.
غذاها و داروها نیز در برخی افراد ایجاد ناگهانی برآمدگی‌های متورم و خارش‌دار در پوست می‌کنند که کهیر نام دارد. این لکه‌های متورم که از چند دقیقه تا چند ساعت دوام دارند، پاسخی آلرژیائی به داروهائی مثل آسپیرین و پنی‌سیلین یا خوراکی‌هائی مثل توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، یا ماهی هستند. در موارد شدیدتر، کهیر ممکن است به‌ چیزی که آنافیلاکسی نام دارد منجر شود که یک حالت خطرناک است و در آن، حلق و شش‌ها متورم و پر از مایع می‌شود. اگر آنافیلاکسی فوراً درمان نشود، ممکن است باعث مرگ شود.
ـ درمان تورم:
تورم طولانی پوست می‌تواند باعث آسیب بافتی گردد، بنابراین، درمان سریع آن اهمیت زیادی دارد. آن را خنک کنید. شستن با آب خنک یا گذاشتن کیسهٔ یخ بر ناحیهٔ متورم چندبار در روز به مدت ۱۵ دقیقه رگ‌های خونی آن را منقبض می‌کند. این انقباض بیشتر انواع تورم‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین بالا گرفتن ناحیهٔ متورم به تخلیه مایع از آن و کاهش التهاب کمک می‌کند.
آن را گرم کنید. پیچیدن یک حولهٔ گرم و مرطوب به دور ناحیهٔ التهاب ناشی از عفونت خون بیشتری را به آنجا آورده و به کنترل گسترش باکتری‌ها و دیگر عوامل عفونت کمک کرده و تورم را مهار می‌کند. گرم کردن باید هر چند ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار شود.
هیدروکورتیزون بزنید. بیشتر داروهای موضعی تورم ناشی از التهاب تماسی پوست را برطرف نمی‌کنند. تنها استثنای این مورد کرم ۵/۰ تا ۱ درصد هیدروکورتیزون است. این کرم التهاب‌های جزئی و خارش را برطرف می‌کند. اما اگر عفونت موجود باشد، استفاده از هیدروکورتیزون آن را بدتر می‌کند.
چیزهای تازه را بررسی کنید. اگر لباس نو یا چیز تازهٔ دیگری خریده‌اید، تورم ممکن است به‌علت تماس با آن باشد. گاهی خودداری از این تماس تورم آلرژی به آن را متوقف می‌کند. دستکش بپوشید. اگر با مواد شیمیائی یا تحریک‌کننده، مثل پاک‌کننده‌ها و روغن‌های صنعتی، زیاد سر و کار دارید، دستکش لاستیکی، چکمه و پیش‌بند بپوشید. اما مواظب باشید، چون گاهی این وسائل فرمالدهید دارند یا از لاتکس ساخته شده‌اند که خود اینها تحریک‌کننده هستند.
ضدحساسیت بخورید. داروهائی برای از بین بردن تورم وجود دارد. در دسترس‌ترین اینها داروهای ضد حساسیت مثل دیفن‌هیدرامین است. آنتی‌بیوتیک بخورید. بسیاری از عفونت‌های پوستی به داروهای موضعی جواب نمی‌دهند. در این موارد، پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی مناسب تجویز می‌کند. آسپیرین نخورید. آسپیرین به‌عنوان داروی ضد التهابی شناخته شده است، ولی ممکن است با ایجاد خونریزی باعث تشدید تورم شود. بی‌حس‌کننده‌های موضعی، مثل بنزوکائین، هم تورم را بیشتر می‌کنند.
پوست را نخارانید. تحریک بیشتر ناحیه با خاراندن و مالیدن آن باعث تشدید تورم می‌گردد. پوست را دستکاری نکنید و لباس گشاد بپوشید تا کمتر تحریک شود. نیش را خارج کنید. نیش زنبور یا هر جسم خارجی فرورفته در پوست را خارج کنید، چون تا زمانی که در آنجا باشد، تورم را از بین نمی‌رود. اگر جسم یا نیش در عمق پوست است، برای درآوردن آن از پزشک کمک بگیرید.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مغازه دار , عبدالله بن زاید آل نهیان , فرمانداری بروجرد , قوانی , مدت خدمت , سیروس نصیری , فیلم فصل شکار , جلیل عرفان منش , شبکه ترانزیت , تکثیر حیوانات ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری , موسیقی , سازهای ایرانی / پس از تهرانی... , بانک اطلاعاتی کتاب / بخوانیم (متن‌های روخوانی) ویژه نوآموزان (پایه اول) دبستان , بانک اطلاعاتی کتاب / بابا شمل و خر تنبل , علمی و آموزشی , آموزش و پرورش , مدیریت مدارس ـ معلمین / ویژگی های معلم , فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , معنویت / آثار ایمان‌ , بانک اطلاعاتی کتاب / Sleeping Beauty , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح مثنوی مولوی موسوم‌ به مخزن الاسرار , بانک اطلاعاتی کتاب / فلسفه اخلاق: عناصر خوشبختی در تفکر ارسطو , بانک اطلاعاتی کتاب / افسانه‌ی‌ شاهان و پهلوانان: تولد رستم , بانک اطلاعاتی کتاب / معماری اسلامی در اندلس ,

برخی منابع مهم خبری
roozannews.ir روزنامه روزان , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , tarafdari.ir طرفداری , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , asianews.ir روزنامه آسیا , e-estekhdam.com ای استخدام , taraznews.com تراز نیوز , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , javanonline.ir روزنامه جوان ,وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!