یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

تورم


ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
1. تورم بی‌دلیل یا نسبتاً کم بیش از یک روز طول کشیده است. (تورم‌های بزرگ‌تر را باید فوراً به پزشک نشان داد.)
2. تورم با تغییر رنگ یا کرختی همراه است یا مانع انجام حرکات عادی می‌شود.
3. تورم به دنبال گزش عنکبوت،مار یا حشرهٔ دیگری روی داده است.
4. تورم ناشی از سوختگیی است که ایجاد تاول کرده یا پوست را تخریب کرده است.
5. اگر تورم در گلو یا گردن است، یا تنفس مشکل شده است، یا احساس سرگیجه یا غش می‌کنید، فوراً نزد پزشک بروید.
- تورم نشانهٔ چیست:
پوست به هر برخوردی از یک ضربهٔ شدید گرفته تا گزش زنبور و حتی کارهای تحریکی مثل مالیدن پوست واکنش نشان می‌دهد. این واکنش به‌صورت برآمدن مانند یک بادکنک بروز می‌کند. واکنش پوست به محرک یک ساز و کار دفاعی است. رگ‌های خونی گشاد می‌شوند تا خون بیشتری به ناحیهٔ آزرده برسد؛ مایع از این رگ‌ها به بافت پوست تراوش کرده و در آن تجمع می‌یابد؛ سلول‌هائی به آنجا رفته و ماده‌ای مثل هیستامین آزاد می‌کنند که با جذب سلول‌های بیشتر باعث التهاب می‌گردد؛ و دستگاه ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت و ترمیم بافت آسیب دیده سلول‌های بیشتر تولید می‌کند.
بسیاری انواع تحریکات این فرایند التهابی را به‌وجود می‌آورند. واکنش گفته شده در پاسخ به ضربهٔ آشکار بود. اما اگر آسیب آهسته و بدن سر و صدا پوست را گرفتار کند چه؟ هر بریدگی پوست محلی برای ورود عوامل خارجی مثل باکتر‌ی‌ها، قارچ‌ها، یا ویروس‌هاست که می‌توانند ایجاد عفونت‌ کنند. این عفونت ممکن است محدود به موضع بریدگی باشد یا از طریق پوست به هر جای بدن برود.
گاهی پوست به مواد مختلغی بیش از حد حساس می‌شود، به‌طوری که حتی تماس با آنها برای آزردن پوست کافی است. این حالت را التهاب تماسی پوست می‌نامند. التهاب ناشی از این به دو صورت می‌تواند باشد. اول التهاب تحریکی پوست که ناشی از تماس یا تکرار آن با صابو‌ن‌های تند، پاک‌کننده‌ها، و مواد شیمیائی دیگر است؛ و دوم، آلرژی تماسی که پاسخ حساسیتی به لوازم آرایش، جواهرات، یا گیاهان سمی مثل پیچک سمی است.
علت نوعی التهاب پوست که اکزما نام دارد نامعلوم است. این دانه‌های پوستی مزمن و راجعهٔ همراه با خارش، قرمزی، و لکه‌های فلسی ممکن است منشأ وراثتی داشته باشند یا در اثر برخوردن برخی غذاها باشد.
غذاها و داروها نیز در برخی افراد ایجاد ناگهانی برآمدگی‌های متورم و خارش‌دار در پوست می‌کنند که کهیر نام دارد. این لکه‌های متورم که از چند دقیقه تا چند ساعت دوام دارند، پاسخی آلرژیائی به داروهائی مثل آسپیرین و پنی‌سیلین یا خوراکی‌هائی مثل توت‌فرنگی، گوجه‌فرنگی، یا ماهی هستند. در موارد شدیدتر، کهیر ممکن است به‌ چیزی که آنافیلاکسی نام دارد منجر شود که یک حالت خطرناک است و در آن، حلق و شش‌ها متورم و پر از مایع می‌شود. اگر آنافیلاکسی فوراً درمان نشود، ممکن است باعث مرگ شود.
ـ درمان تورم:
تورم طولانی پوست می‌تواند باعث آسیب بافتی گردد، بنابراین، درمان سریع آن اهمیت زیادی دارد. آن را خنک کنید. شستن با آب خنک یا گذاشتن کیسهٔ یخ بر ناحیهٔ متورم چندبار در روز به مدت ۱۵ دقیقه رگ‌های خونی آن را منقبض می‌کند. این انقباض بیشتر انواع تورم‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین بالا گرفتن ناحیهٔ متورم به تخلیه مایع از آن و کاهش التهاب کمک می‌کند.
آن را گرم کنید. پیچیدن یک حولهٔ گرم و مرطوب به دور ناحیهٔ التهاب ناشی از عفونت خون بیشتری را به آنجا آورده و به کنترل گسترش باکتری‌ها و دیگر عوامل عفونت کمک کرده و تورم را مهار می‌کند. گرم کردن باید هر چند ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه تکرار شود.
هیدروکورتیزون بزنید. بیشتر داروهای موضعی تورم ناشی از التهاب تماسی پوست را برطرف نمی‌کنند. تنها استثنای این مورد کرم ۵/۰ تا ۱ درصد هیدروکورتیزون است. این کرم التهاب‌های جزئی و خارش را برطرف می‌کند. اما اگر عفونت موجود باشد، استفاده از هیدروکورتیزون آن را بدتر می‌کند.
چیزهای تازه را بررسی کنید. اگر لباس نو یا چیز تازهٔ دیگری خریده‌اید، تورم ممکن است به‌علت تماس با آن باشد. گاهی خودداری از این تماس تورم آلرژی به آن را متوقف می‌کند. دستکش بپوشید. اگر با مواد شیمیائی یا تحریک‌کننده، مثل پاک‌کننده‌ها و روغن‌های صنعتی، زیاد سر و کار دارید، دستکش لاستیکی، چکمه و پیش‌بند بپوشید. اما مواظب باشید، چون گاهی این وسائل فرمالدهید دارند یا از لاتکس ساخته شده‌اند که خود اینها تحریک‌کننده هستند.
ضدحساسیت بخورید. داروهائی برای از بین بردن تورم وجود دارد. در دسترس‌ترین اینها داروهای ضد حساسیت مثل دیفن‌هیدرامین است. آنتی‌بیوتیک بخورید. بسیاری از عفونت‌های پوستی به داروهای موضعی جواب نمی‌دهند. در این موارد، پزشک آنتی‌بیوتیک خوراکی مناسب تجویز می‌کند. آسپیرین نخورید. آسپیرین به‌عنوان داروی ضد التهابی شناخته شده است، ولی ممکن است با ایجاد خونریزی باعث تشدید تورم شود. بی‌حس‌کننده‌های موضعی، مثل بنزوکائین، هم تورم را بیشتر می‌کنند.
پوست را نخارانید. تحریک بیشتر ناحیه با خاراندن و مالیدن آن باعث تشدید تورم می‌گردد. پوست را دستکاری نکنید و لباس گشاد بپوشید تا کمتر تحریک شود. نیش را خارج کنید. نیش زنبور یا هر جسم خارجی فرورفته در پوست را خارج کنید، چون تا زمانی که در آنجا باشد، تورم را از بین نمی‌رود. اگر جسم یا نیش در عمق پوست است، برای درآوردن آن از پزشک کمک بگیرید.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
معاملات فردا , اسپید , واژگومی , پرستوی دریایی , پربازدیدها , پدران نیازمند , نوروز ایرانی‌ها در ترکیه , گوشه گیری , اخادی , فرار از مرکز ترک اعتیاد ,

مقالات پربیننده امروز
دین و اندیشه , دین و مذهب / عدالت مردم‏گرا , بانک اطلاعاتی کتاب / نگره‌های عمده در پیوند دین و فلسفه , بانک اطلاعاتی کتاب / ددی دست و پا چلفتی: برای پیش‌دبستانی‌ها و سالهای اول و دوم , فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , شعر / فردای زیبا , بانک اطلاعاتی کتاب / نقوش برجسته: گچبری ـ منبت‌کاری ـ قلمزنی ـ فلزکاری , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب ریاضیات من: ترتیب منطقی و سازماندهی یک رویداد از نظر زمانی و مکانی , اقتصاد و بازرگانی , صنایع نفت و گاز , نفت / برندگان و بازندگان , بانک اطلاعاتی کتاب / کلید رفع اشکال کامپیوتر , بانک اطلاعاتی کتاب / مملی یه باغبون شده , بانک اطلاعاتی کتاب / داستانهای اخلاقی، قرآنی: حکایتهای شنیدنی و درسهایی از تاریخ و معاصرین در آثار و تفاسیر شهید محراب آیه‌الله دستغیب (ره) ,

برخی منابع مهم خبری
nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , baharnews.ir بهارنیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , rasad.org رصد , shabakeh-mag.com مجله شبکه , javanonline.ir روزنامه جوان , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , gsm.ir جی اس ام , fararu.com فرارو , ilna.ir ایلنا ,وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.