جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ / Friday, 18 January, 2019

اضطراب


ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
۱. برای فرار از اضطراب، از موقعیت‌ها، مکان‌ها، و مردمان دوری می‌شود.
۲. حملات وحشت‌زدگی (دوره‌های کوتاه و بدون دلیل ترس یا ناراحتی شدید) وجود دارد.
۳. علائم مزمن مثل تنش، سردرد، درد ماهیچه‌ای، مشکل دفع مدفوع، کوتاهی تنفس، ناراحتی در قفسهٔ سینه، گرفتاری‌های معده، یا سرگیجه وجود دارد.
ـ اضطراب نشانهٔ چیست:
چطور می‌توانید حداقل بدون کمی دلشوره خود را برای یک امتحان، سر رسید مهلت، یا رویاروئی با یک رویداد مهم آماده کنید؟ وجود کمی اضطراب طبیعی است و شما را برای شروع و انجام کاری تحریک می‌کند. اما اگر این دلشوره شدید شود و احساس کنید گرفتار ترسی شده‌اید که آرامش را از شما گرفته است، این اضطراب مشکل آفرین می‌شود.
ـ درمان اضطراب:
می‌‌توان این ترس شدید را به دلشورهٔ معمولی تبدیل کرد. انواع روان‌درمان، شیوه‌های عملی، و درمان‌های داروئی برای کنترل اضطراب وجود دارد. ورزش کنید. با کمی پیاده‌روی اضطراب را از خود دور کنید. یک برنامهٔ ورزش روزانه لااقل به مدت نیم‌ ساعت به شما کمک زیادی خواهد کرد. چای و قهوه نخورید. خوردن کافئین در هنگام اضطراب مانند ریختن آب به آسیاب آن است.
الکل ننوشید. گرچه الکل در آغاز آرام‌کننده به‌نظر می‌آید، روز بعد احساس اضطراب بیشتر می‌کنید، چون اثر تحریکی ترک الکل بر روی مغز وجود دارد. به آرامی نفس بکشید. نفس نفس یا تنفس شدید نخستین حدس برای علت اضطراب است و می‌تواند احساس گیجی، اضطراب، و افسردگی را در شما ایجاد کند.
اشکال اصلی در تنفس سریع نیست، بلکه در تنفس با قسمت بالای سینه به جای دیافراگم است. تنفس عمیق‌تر می‌تواند شما را آرام کند. برای این کار، دراز کشیده و یک دست خود را بر روی سینه و دست دیگر را بر روی شکم بگذارید. اکنون با بینی طوری نفس بکشید که فقط دست روی شکم بالا و پائین رود. با انجام این تمرین نفس عمیق می‌توانید در هنگام شروع اضطراب تنفس خود را کنترل کنید. با تمرکز بر روی تنفس عملاً می‌توانید بر اضطراب غلبه کنید.
زمان غصه برای خود بسازید. یک علت شایع اضطراب این است که می‌گذارید تمام روز غصه و نگرانی داشته باشید. به‌جای آن، هر روز نیم ساعت را بنشینید و فقط غصه بخورید. وقتی در طول روز نگرانی به سراغتان می‌آید، به خود بگوئید و بعداً و در زمان نگرانی غصه آن را خواهم خورد.
ـ کارهای فوری در لحظات اضطراب:
به بالا نگاه کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که احساسات با سر به زیر انداختن شدید می‌شوند. به سقف اتاق نگاه کنید. به‌آرامی نفس بکشید. تنفس خود را آرام کنید، هوا را کاملاً بیرون دهید، و در ذهن خود کلمه‌ای آرام‌بخش را با هر بازدم تکرار کنید، مثل 'آرام ... آرام ... آرام' . شانه‌ها را پائین بندازید. بالا گرفتن شانه‌ها تنش را زیاد می‌کند. شانه‌ها را شل کنید تا تنش کم شود.
آهسته فکر کنید. وقتی افکار مضطرب کننده به سرعت می‌آیند، شما آهسته و با جملات کامل فکر کنید. صدای خود را تغییر دهید. آهسته کردن گفتار و پائین آوردن صدا آرامش می‌بخشد و خود و دیگران را تحت کنترل در می‌آورد. حرکت کنید. وقتی احساس می‌کنید که اضطراب شروع می‌شود، چند لحظه در جا بدوید یا بالا و پائین بپرید. حالت صورت را تغییر دهید. با باز کردن اخم‌ها و بالا کشیدن گوشه‌های دهان می‌توانید مغز را گول زده و آن را آرام کنید.
از دید دیگری به خود نگاه کنید. خود را مضطرب و عصبی از نگاه فرد دیگری و از گوشهٔ دیگر اتاق مجسم کنید. وقتی اضطراب دست بر‌نمی‌دارد. اگر هر کاری می‌کنید از دست اضطراب خلاص نمی‌شوید، از پزشکتان داروی ضد اضطراب درخواست کنید یا از او بخواهید شما را به یک روان‌پزشک معرفی کند. روان‌درمانی را امتحان کنید. ممکن است پزشک معالج شما را به یک متخصص بیماری‌های روانی معرفی کند که می‌تواند شما را در تغییر افکاری که باعث شروع اضطراب می‌شوند کمک کند. روان‌‌درمانی چیزی عجیب، معجزه‌گر، یا ترسناک نیستو فقط روش‌ها و تمرین‌هائی به شما آموزش داده می‌شود تا در شناخت و مقابله با آنچه که ناراحتتان می‌کند کمکتان کند.
از دارو استفاده کنید. پزشک ممکن است داروئی برای استفادهٔ کوتاه مدت یا گاه‌گاه تجویز کند. داروهای مؤثر شامل بنزودیازپین‌ها، ضدافسردگی‌های سه حلقه‌ای، و مهارکننده‌های مونو آمین اکسید از (MAOI) است. محدودیت‌های غذائی مهمی در استفاده از داروهای MAOI وجود دارد، پس حتماً از پزشک خود فهرست غذاهای ممنوع را بپرسید.
ـ در حملهٔ وحشت‌زدگی چه باید کرد:
حملهٔ وحشت‌زدگی از کنترل خارج شدن اضطراب است. بعضی افراد مستعد دوره‌های کوتاه ترس یا ناراحتی شدید هستند. علائم آن ممکن است کوتاهی تنفس، سرگیجه یا از حال رفتن، لرزیدن، تپش یا تندی ضربان قلب، عرق کردن، احساس خفگی، دل به هم خوردگی، احساس کرختی یا سوزش، برافروختگی یا لرز، درد یا ناراحتی در قفسهٔ سینه و ترس از مردن یا دیوانه شدن باشد.
حملات وحشت‌زدگی ناراحتیی‌ است که باید با پزشک در میان بگذارید. با این حال، کارهائی نیز هست که خود نیز می‌توانید برای رفع آن انجام دهید. به‌ خود بقبولانید که این جمله گذرا است، معمولاً ظرف پنج تا ده دقیقه. به خاطر بیاورید که هرگز کسی از حملهٔ وحشت‌زدگی نمرده و دیوانه نشده است. به خود بگوئید: 'این هم می‌گذرد' . بر احساستان غلبه کنید و به خود بگوئید: 'فقط یک احساس است.' بگذارید تنفس سخت را تجربه کنید و به آرامی نفس بکشید. این‌طور اکسیژن کافی دریافت می‌کنید.
هر یک یا دو دقیقه میزان اضطراب خود را بر حسب درجه‌بندی از یک تا ده حدس بزنید. با این کار، متوجه خواهید شد که گرچه سطح آن بالا و پائین می‌رود، ولی به‌تدریج کاهش پیدا می‌کند. ده تنفس آهسته، عمیق و دیافراگمی انجام دهید. میزان اضطراب را باز حدس بزنید. بر روی اجسام اطراف خود تمرکز کنید. در ذهن خود اتاق، لباس‌هایتان، صداها و بوها را تضعیف کنید. توجه خود را از درون بدن به بیرون آن جلب کنید. این مراحل را تا از بین رفتن حمله وحشت‌زدگی تکرار کنید.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رییس صندوق رفاه دانشجویان , لاکشمی , تورنمنت برلین آلمان , هیاتهای مذهبی , وام‌های زیر ۱۰۰ میلیون تومان , عکاس ایسنا , کاوه بهرامی‌مقدم , تجمع آواره , متن جوابیه , تلفات تصادفات ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آفتاب ولایت , بانک اطلاعاتی کتاب / الگو و برش به روش متری: لباس کودک و نوجوان دختران: 2 تا 14 سال پسران: 2 تا 17 سال , سیاسی , ایران , احزاب و گروه‌های سیاسی / چنار و منار , اجتماعی , شهر و شهرنشینی / ID Card کارت خودشناسی ملی , بانک اطلاعاتی کتاب / القرآن الکریم , بانک اطلاعاتی کتاب / جدیدترین تمرینات درس به درس و نمونه سوالات استاندارد پویندگان خزائی: عربی پایه دوم راهنمایی , دین و اندیشه , اخلاق , اخلاق با نفس / تزکیه نفس و آثار آن در قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی کار , بانک اطلاعاتی کتاب / سرزمین جاوید , بانک اطلاعاتی کتاب / کاملترین راهنمای زبان انگلیسی عمومی (دانشگاه پیام نور) شامل ترجمه کلیه لغات، اصطلاحات، متون انگلیسی - حل تشریحی تمرینهای هر درس - جدول پیشوندها ... ,

برخی منابع مهم خبری
kayhan.ir روزنامه کیهان , khabaronline.ir خبر آنلاین , entekhab.ir انتخاب , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , ghanoondaily.ir روزنامه قانون , e-estekhdam.com ای استخدام , alef.ir الف , farspage.com ویژه‌نامه , siasatrooz.ir سیاست روز , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا ,وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.