یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 19 August, 2018

فراموشکاری


ـ چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:
۱. ناگهان گیج شده‌اید یا در مکان آشنائی یک دفعه فراموش می‌کنید کجا هستید.
۲. به یاد نمی‌آورید در چه سال یا چه ماهی هستید.
ـ فراموشکاری نشانهٔ چیست:
در جشن عروسی فرزندتان با عدهٔ زیادی از دوستانش آشنا می‌شوید. انتظار نمی‌رود اسم همهٔ آنها را به‌خاطر بسپارید. ولی دیروز با کسی ملاقات کرده‌اید که روی شما تأثیر بسیار گذاشته و برایتان مهم بوده است و حالا اصلاً نام او را به یاد نمی‌آورید. آیا این چیز مهمی است؟ به هیچ وجه؛ این فقط عارضهٔ پیری است. اما اگر اصلاً به یاد نمی‌آورید که در جشن عروسی شرکت کرده‌اید، این جای نگرانی دارد.
پیری در هر کس با اشکال در به یاد آوردن انواع خاصی از رویدادهای همراه است. در حالی که نام دوستان قدیمی، یا قسمت‌های تشکیل دهندهٔ چیزی به‌طور خودکار به ذهن می‌آید، جزئیاتی که زود فراموش می‌شوند مربوط به زمان و مکان است؛ مثلاً فراموش می‌کنید عینک خود را بردارید یا اتومبیلتان را کجا پارک کرده‌اید.
اما این فراموشی پیری به کلی بد نیست و دلیل آن نیست که مغز شما رو به افول است. بسیاری از توانائی‌های مغز (مثل خلاقیت) با افزایش سن تقویت می‌شود. گرچه به‌ندرت علامت شروع بیماری آلزایمر است. اگر ۷۳ سال دارید و نام‌ها را فراموش می‌کنید، به احتمال ۹۹ درصد یک فراموشی طبیعی دارید.
ـ درمان فراموشکاری:
اگر فراموشی برایتان دردسر شده است، کارهای زیر را انجام دهید. افسردگی را درمان کنید. اگر دچار افسردگی یا تحت تنش روانی هستید، ممکن است گرفتار فراموشکاری شوید. با درمان بیماری اصلی اطلاعات فراموش شده باز می‌گردد. عجله نکنید. لزومی ندارد فراموشکاری خود را مخفی کنید یا از آن شرمنده شوید. پرسیدن نام تک تک افراد روش خوبی برای به‌خاطر سپردن آنهاست؛ این طور 'صبر کنید ببینم اسم شما مسعود است، و شما هم دل‌آرا هستید، درست است؟' طبیعی است که افراد سالمند به آهستگی و شمرده شمرده اطلاعات را به‌خاطر بسپارند و به یاد آورند.
به حافظه عینی تکیه کنید. اگر پیش‌بینی وضع هوا می‌گوید امشب باران می‌بارد، همین حالا چترتان را بردارید. وقتی مطلبی به ذهنتان می‌آید، بلافاصله آنچه را لازم است انجام دهید. مثلاً اگر باید سر راه لباسهایتان را از لباس‌شوئی بگیرید، قبض آن را همین حالا در جلو چشم بگذارید.
گره بزنید یادتان نرود. چیزهائی را که نمی‌خواهید فراموش کنید یادداشت کنید و در جاهائی بگذارید که در دید شما باشد، مثلاً روی آینه دستشوئی، در یخچال، روی در خروجی، یا داشبورد اتومبیل. بعضی افراد تعدادی کارت در جیب می‌گذارند و کارهای لازم را روی آنها می‌نویسند و با انجام هر کار، کارت آن را کنار می‌گذارند.
جای چیزهای ضروری را مشخص کنید. جای ثابتی را در خانه برای وسائل لازم، مثل کلیدها اختصاص بدهید. مثلاً اگر کیف پولتان را از جیبتان برداشته و در کیف دستی می‌گذارید و بعداً فراموش می‌کنید، سبدی را در خانه بگذارید و به محض برگشت به خانه وسائل جیبتان را در آن بریزید و وقت بیرون رفتن آنها را بردارید.
حواس را به کار بگیرید. ایجاد تصاویر ذهنی وسیلهٔ خوبی برای بهبود حافظه است. اگر فکر می‌کنید هنگام برگشت محل پارک اتومبیلتان را فراموش می‌کنید، به اطراف نگاه کنید و مسیر برگشت خود را در ذهنتان مجسم کنید. آیا بوئی در این مسیر می‌شنوید؟ مثلاً بوی دود یا غذا از یک رستوران؛ آیا صدای موسیقی می‌شنوید؟ استفاده از حواس راه بسیار خوبی برای به یاد آوردن است.
با خود حرف بزنید. گفتگو با خود هم می‌تواند مفید باشد. مثلاً 'الان وارد لباس فروشی فروشگاه می‌شوم' یا 'حالا در را قفل می‌کنم' و 'دارم یک چک می‌نویسم و در جیبم می‌گذارم' . با این کار شما مطالبی را ضبط می‌کنید، به آنها توجه می‌کنید، و در ذهن سازمان می‌دهید که باید به یاد داشته باشید. اینها اصول یادآوری هستند.
غذای کافی بخورید. اگر رژیم غذائی فاقد برخی مواد مغذی دارید، ممکن است دچار فراموشی شوید. مطالعات نشان داده است که رژیم غذائی غنی از ویتامین B۲، آهن و روی مفید است. ویتامین B را از لبنیات کم چربی، آهن را از سیب‌زمینی پخته، غلات، و غذاهای اسیدی (مثل سس گوجه فرنگی) تهیه شده در قابلمهٔ آهنی و روی را از غذاهای دریائی و گوشت به دست آورید.
ورزش کنید. مطالعات نشان داده است که ورزش حافظهٔ کوتاه مدت را تقویت می‌کند. پیاده‌روی روزانه و شنا اکسیژن بیشتری به مغز می‌رساند و سوخت و ساز گلوکز را در آن افزایش می‌دهد که نقش مهمی در یادآوری دارد. پس به‌طور منظم ورزش کنید.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
درگیری قبیله ای , اندیشه امام خمینی(ره) , سینمای انقلاب و دفاع مقدس , مخفیگاه , مسابقات تایم‌تریل , عضو هیات مدیره باشگاه سایپا , شش میلیون لیتر , رییس سازمان صنعت ومعدن , انتشار قطعه موسیقی , آکادمی بازیگری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / عدالت از نگاه سوم شخص مفرد , بانک اطلاعاتی فیلم / سیلویا اسکارلت - Sylvia Scarlett , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱ مارس ۱۴۱۶ ـ افتادن کرمان به دست شاهرخ میرزای گورکانی و مبادله هنری ایران و چین , فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , ائمه‌اطهار و اولیاءالله / عظمت نامگذاری علی(ع) , ورزشی , فوتبال , مربیان / جرات نداشتند با کره بازی کنند , شخصیت‌ها , مذهبی , عالم و فاضل / سید مهدی‌بن علی‌بن محمد علی طباطبائی , بانک اطلاعاتی کتاب / ماکس سر به هواست , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ بزرگ سخن , فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / سرگردان میان فانتزی و واقع گرایی , بانک اطلاعاتی کتاب / اسرار العارفین: در اذکار و اوراد ائمه طاهرین علیهم‌السلام ,

برخی منابع مهم خبری
etemadnewspaper.ir روزنامه اعتماد , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , irna.ir ایرنا , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , cinemakhabar.ir سینما خبر , rasad.org رصد , ensafnews.com انصاف نیوز ,وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.