دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

تکنیک نقاشی‌های متحرک


  انواع تکنيک‌هاى فيلمبردارى
فيلمبردارى مانند ديگر حرفه‌ها و هنرها تکنيک‌ها و فنونى دارد که هرکسى که مى‌خواهد اين کار را انجام دهد بايد به اين فنون و تکنيک‌ها آگاهى داشته باشد. اين تکنيک‌ها عبارتند از:
  فيلمبردارى معمولى
بيشتر فيلمبرداريها با استفاده از اين تکنيک صورت مى گيرد.در اين نوع از فيلمبردارى حرکات حالت عادى را داشته و دوربين به همان صورت فيلمبردارى مى کند که چشمان ما صحنه ها را مى بيند. اکثر فيلم هاى آموزشى نيز به همين صورت تهيه مى شوند.
  فيلمبردارى براى نمايش آهسته
همان‌طورى که مورد بحث قرار گرفت، سرعت فيلم در پروژکتورها و دوربين‌هاى فيلمبردارى در حالت معمولى ۲۴ فريم در ثانيه است. حال چنانچه حرکت فيلم در پروژکتور و دوربين هردو يکسان باشد، حرکت از حالت طبيعى و معمولى خود برخوردار است ولى اگر فيلمبردارى را با سرعت بيشترى انجام دهيم مثلاً سرعت حرکت فيلم را در دوربين معادل ۶۴ فريم در ثانيه درنظر بگيريم ولى آن را با سرعتى معادل ۲۴ فريم در ثانيه که همان سرعت معمولى است نمايش دهيم، نوع حرکت حاصله حرکتى است آهسته‌تر از حد معمول و متعارف آن. با استفاده از اين تکنيک مى‌توان حرکت سريع اجزاى ماشين‌ها و دستگاه‌هاى مختلف را بصورت آرام و قابل رؤيتى در کلاس نمايش داد.
  فيلمبردارى با فاصله زمانى
استفاده از اين تکنيک، نمايش و حرکات بى‌نهايت آرام را ميسّر مى‌سازد. چنانچه از صحنه‌اى با سرعت آهسته نظير يک يا چند فريم در ثانيه فيلمبردارى نموده و آن را با سرعتى عادى نمايش دهيم، حرکت موردنظر بخوبى قابل رؤيت مى‌شود. مثال بسيار بارزى در اين مورد مى‌تواند بازشدن تدريجى و آرام غنچه گلها در طبيعت باشد. نمونه‌هاى ديگرى از اين قبيل را در صنعت و ديگر زمينه‌هاى علمى و فنى مى‌توان يافت.
  تکنيک نقاشى‌هاى متحرک
به‌طور کلى استفاده از نقاشى‌هاى متحرک و کارتون‌ها، گذشته از جنبه سرگرمى و تفريحى آنها در مواقعى که نمايش عقايد، اصول و فرضيه‌هايى که جنبه ذهنى دارند صورت مى‌گيرد. با استفاده از اين تکنيک، ابتدا ايده‌ها و يا آنچه را که نمايش آن موردنظر است بصورت نقاشى تهيه کرده سپس از نقاشى بصور تک‌فريم و يا بيشتر فيلمبردار مى‌کنند.
  اجزاى تشکيل‌دهنده پروژکتور
تمام پروژکتورها جدا از تفاوت‌هاى ظاهرى داراى ساختمان مشابهى هستند. اجزاى تشکيل‌دهنده پروژکتورها به‌طور کلى عبارتند از:
  رفلکتور
آينه مقعرى است که در پشت لامپ قرار گرفته و نور را به‌طرف عدسى‌هاى همگرا متمرکز مى‌کند.
  لامپ
که با قدرت‌هاى مختلف منبع نورى پروژکتور به‌حساب مى‌آيد.
  عدسى‌هاى همگرا
متشکل از دو يا چند عدسى که نور حاصله از لامپ را روى فيلم متمرکز مى‌کنند.
  شاتر
شاتر که از يک يا چند تيغه گردان تشکيل شده است، بين نور و فيلم قرار مى‌گيرد. در اثناى کار پروژکتور اين تيغه‌ها به‌طور متوالى از جلوى روزنه دريچه فيلم عبور مى‌کنند. مسلماً زمانى که شاتر باز باشد نور را از خود عبور داده، نور حاصله از فيلم گذشته و تصوير فيلم را بر روى پرده منعکس مى‌سازد و زمانى که شاتر بسته باشد، هيچ تصويرى روى پرده وجود ندارد ولى ثبات بصرى که يکى از خواص چشم ما است از احساس اين وضع جلوگيرى مى‌کند و ما تصاوير را به‌هم پيوسته و داراى تداوم مى‌بينيم.
  دريچه فيلم
عبارت از روزنه‌اى است که فيلم از جلوى آن عبور مى‌کند. اين روزنه فيلم را در معرض عبور نور قرار مى‌دهد. صفحه‌اى که در پشت دريچه قرار دارد، متحرک بوده و به قسمت متحرک ديگرى به نام فريمر متصل است. خاصيت فريمر اينست که در فواصل زمانى معين يک فريم از فيلم را در جلوى روزنه قرار مى‌دهد.
  چنگک
کار چنگک عبور دادن فيلم در داخل پروژکتور است. زمانى که شاتر بسته باشد دنده‌هاى چنگک در سوراخ‌هاى فيلم قرار گرفته، آن را به حرکت در آورده و به‌طرف پايين مى‌کشد؛ برعکس در مواقعى که شاتر باز باشد، چنگک آزاد بوده و فيلم حرکتى ندارد. در صورتى‌که از پروژکتور با سرعت معمولى استفاده کنيم (۲۴ فريم در ثانيه) تعداد چرخش چنگک ۲۴بار در ثانيه خواهد بود.
  عدسى پروژکتور
عدسى پروژکتور متشکل از دو يا چند قسمت است که در يک استوانه قرار گرفته‌اند. کار اين عدسى انعکاس تصوير بر روى پرده است.
  صدا در فيلم‌هاى متحرک
به‌طور کلى دو نوع سيستم صوتى را در فيلم‌هاى متحرک مى‌توان يافت که يکى را اپتيک يا نورى و ديگرى را مغناطيسى مى‌نامند. در سيستم اپتيک، ارتعاشات صدا را به‌صورت ارتعاشات نورى در روى باند صدا چاپ مى‌کنند، در حالى‌که در طريقه مغناطيسى صداگذارى بر روى فيلم با استفاده از حاشيه يا باند صدا که با نوار مغناطيسى پوشانده شده است صورت مى‌گيرد.
  نحوه بهره‌گيرى از پروژکتور نمايش فيلم
براى استفاده از پروژکتور نمايش فيلم ابتدا بايد شرايط بهره‌گيرى و شيوه استفاده از آن را بدانيم تا بتوانيم درست و معقول از آن استفاده کنيم. براى اين کار بايد به نکات مهم زير توجه کرد:
  آماده کردن پروژکتور
۱. نسبت به تميزبودن عدسي، چرخ‌هاى دنده‌دار، صفحه تنظيم فشار و دريچه عبور فيلم مطمئن شويد.
۲. با روشن‌کردن پروژکتور، نور را در روى پرده تنظيم يا نت نماييد.
۳. بلندگوى دستگاه را مورد آزمايش قرار دهيد.
۴. دکمه‌هاى تنظيم صدا، سرعت و حرکت فيلم در پروژکتور را امتحان کنيد.
۵. با امتحان کردن حلقه خالى مطمئن شويد که کج‌شدگى و بريدگى نداشته باشد، فراموش نکنيد که حلقه خالى بايستى مساوى و يا بزرگتر از حلقه پر باشد.
  پيچيدن فيلم
۱. حلقه پر را روى بازوى حامل بگذاريد و از ليدر يا قسمت ابتدايى فيلم براى شروع کار استفاده کنيد.
۲. چون نحوه پيچيدن فيلم در پروژکتورهاى مختلف تفاوت دارد، از راهنماى پروژکتور براى پيچيدن فيلم در داخل پروژکتور استفاده کنيد.
۳. پس از قراردادن فيلم در پروژکتور، با استفاده از دست، مکانيسم گردش فيلم را به حرکت در آوريد و مطمئن شويد که سوراخ‌هاى فيلم با دنده‌هاى چرخ مطابقت داشته باشد.
  نمايش فيلم
۱. دکمه صدا را بازکرده و آن را در حداقل ميزان صدا نگهداريد.
۲. با روشن‌کردن موتور تنها نسبت به نمايش ليدر و يا چند فوت اوليه فيلم اقدام کنيد، پس از آن موتور را خاموش کنيد. چنانچه پروژکتور بدون نقص بود بقيه فيلم‌ را هم نمايش دهيد.
۳. نسبت به تنظيم مجدد فيلم بر روى پرده اقدام کنيد.
۴. صداى فيلم را به آهستگى زياد کنيد.
۵. درصورت مشاهده هرگونه نقصى بلافاصله پروژکتور را خاموش کرده و نسبت به رفع آن اقدام کنيد.
۶. پس از خاتمه نمايش، صدا را به‌آرامى کم کنيد، لامپ را خاموش کنيد، کليد موتور و صدا را ببنديد و فيلم را روى حلقه اصلى برگردانيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
انتخابات اینترنتی , بروت ماجک , نخستین عکس رسمی , کیف های امدادی , بمب آتش زا , دوپینگ خونی , صحن علنمی , مباذله , پتیزای مکزیکی لوبیا , حیفا ,

مقالات پربیننده امروز
اجتماعی , خانه و خانواده , كودكان / وقتی فرزندان به جای ما تصمیم می گیرند , بهداشت و درمان , بیماریها , بیماریهای ویروسی / تحقق رویای پیشگیری از آنفولانزا , بانک اطلاعاتی کتاب / زمین‌شناسی نفت (رشته زمین‌شناسی) , موفقیت , کار , تمرکز / ۵ روش برای افزایش حافظه , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن مجید , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۶ اسفند ـ ۱۷ مارس ـ تاسیس کلانتری پلیس در تهران , بانک اطلاعاتی کتاب / لکه‌های سرخ و عجیب , بانک اطلاعاتی کتاب / آشپزی گیاهی (بیش از صدها نوع دستور آشپزی از ملل مختلف) , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گام به گام تاریخ‌شناسی (دوره‌ی پیش‌دانشگاهی ـ رشته‌ی علوم انسانی) خلاصه‌ی درس به صورت پرسش ... , بانک اطلاعاتی کتاب / آداب معاشرت برای دختران و پسران جوان ,

برخی منابع مهم خبری
cup.ir کاپ , mosalas.ir مثلث , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , khorasannews.com روزنامه خراسان , taraznews.com تراز نیوز , vista.ir وبگردی , resalat-news.com روزنامه رسالت , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , asrekhodro.com عصر خودرو , entekhab.ir انتخاب ,وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!