چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 26 September, 2018

مدیریت بیمارستان


برخورداری از خصلت نیک و پسندیده میهمان‌نوازی را همه به عنوان یک صنعت ممتاز و برجسته می‌شناسند. ما ایرانیان به این صنعت آراسته‌ایم و مردم بسیاری از دیگر کشورهای جهان اعتراف دارند که ایرانیان میهمان‌نواز بوده و هستند و رعایت این سابقه را به فرزندان خویش سفارش می‌کرده‌اند. در این مورد نیز قصه‌های فراوانی در کتاب‌ها می‌خوانیم که هر یک به جای خود از جنبه‌های پندآموز برخوردار است. مدیریت هتل نیز باید به این نکته بیاندیشد که میهمان‌نواز بودنش می‌تواند ارزش و اهمیت نقش وجودی او در هتل را به کمال برساند و پیش از دیگر فعالیت‌ها و حسابگری‌ها و معاملاتی، که به‌طور روزانه انجام می‌دهد، بر دعوت و جذب مشتریان و میهمانان تأثیر داشته باشد. چنین مدیری نه تنها در محبت میهمانان هتل می‌تواند تأثیرعمده‌ای برجای بگذارد بلکه موجبات تقویت و ایجاد مهر و علاقه میان مردم و خود را فراهم می‌آورد.
فراوانند کسانی که در محیط‌های گرم خانواده‌ها بر سر مشکلات کوچک و بی‌مقدار و بی‌آنکه خود بخواهند، با یکدیگر مجادله می‌کنند و کانون آرام خانواده را متشنج می‌سازند تا دیگر افراد فامیل برای برقراری همان محیط پرصفا پای به میان می‌گذارند و با برگزاری یک مجلس دعوت در هتل دلخواه خود مشاجره‌ها به مراوده‌ها و تیرگی‌ها را به زلال تبدیل می‌نمایند. این یک موهبت است که شخص بتواند مایه برقراری روحیه تفاهم و عشق و دوستی میان دیگران باشد و یک مدیر هتل از هر حیث می‌تواند چنین اثری از خود به جای گذارد و در این صورت خواهد توانست مسئولیت مؤسسه‌هائی همچون بیمارستان‌ها و کلوپ‌ها را نیز بر عهده گیرد و به خوبی انجام دهد.
این نکته را هم نباید از نظر دور بداریم که مدیر در تقسیم‌بندی مسئولیت‌های هتل سهم عمده‌ای بر دوش دارد و بی‌تردید مسئولیت آنچه که در هتل یا مؤسسات مشابه روی دهد از هر بابت به مدیریت آن باز می‌گردد. با توجه به مشابهت‌هائی که میان مدیریت هتل‌ها با دیگر مدیریت‌ها وجود دارد، بر آن هستیم که نکاتی چند پیرامون وظایف و مسئولیت‌های مقام مدیر در مؤسسه‌ای نظیر بیمارستان را نیز یادآور شویم و از این راه بتوانیم نکات مشترک را برشماریم و از هر سوی، بر اهمیت مدیریت اشاره داشته باشیم.
  مدیریت بیمارستان
وارد‌شدن در اجتماع کسانی که با هدفی پر‌ارج و سازنده عضویّت آن را پذیرفته‌اند به آموزش بنیادین احتیاج ندارد، ولی پیش از آن و قبل از هر نوع تجربه‌اندوزی یا آموزش می‌باید که درباره مشکلات و تنگناها و نابسامانی‌های موجود به یک درک واقعی و برداشت صحیح رسیده باشد و این واقعیت را بپذیرد که آنچه دشوار است و باید از پیش برداشته شود در برابر مدیر قرار گرفته و این مدیر است که باید خود را برای مبارزه با مشکلات آماده سازد. از آنجا که نگارنده به تجربه دریافته است که مشکلات موجود در بیمارستان نیز از همان نوع مشکلات مربوط به هتل‌هاست و شیوه مبارزه با آنها را می‌داند و شباهت زیاد بین آنها را با مسایل جاری هتل‌ها از یاد نمی‌برد، ترجیح می‌دهد که بدین مثال روی‌ آورد. در بعضی از بخش‌های یک بیمارستان برای انجام کارها و مسئولیت‌ها روش‌هائی اجرا می‌شود که گوئی در یک هتل جریان یافته است.
نمونه این بخش‌ها را می‌توان قسمت پذیرش و خانه‌داری مثال آورد. قسمت‌های دیگری هم در بیمارستان‌ها فعالیّت می‌کنند که برای اداره آنها بایستی از متخصصان همین رشته کمک خواست و از آن جمله بخش پرستاری است. درمانگاه‌ها معمولاً توسط هیأت مدیره یا یک دایره دولتی اداره می‌شوند و این مدیریت‌ها نیز با روش‌های مشابه در هتل‌ها عمل می‌کنند. بیمارستان‌های بسیار بزرگ زیر نظر دو نفر مدیر اداره می‌شوند که یک مدیر، جنبه‌های پزشکی و روش‌های لازم برای مداوای بیماران و نحوه آن و دیگر موضوع‌های مشابه را زیر نظر می‌گیرد و مدیر دیگر به جنبه هتلی یا اداری پرسنل، محاسبه‌ها، برقراری نظم و انضباط و مسائلی از این گونه توجه می‌نماید. در ‌بسیاری از بیمارستان‌ها این دو مقام از یک ارزش برخوردارند و توان اجرائی و قدرت اداری آنها یکسان است، ولی در بعضی دیگر نیز مدیریت غیر‌پزشکی در مقامی پایین‌تر از مدیر پزشک بیمارستان شمرده می‌شود.
اکنون چنین تشخیص داده‌اند که یک پزشک بهتر است همه وقت و نیروی خود را در کار معالجه و رسیدگی به بیماران خود صرف نماید و اداره امور بیمارستان‌ها بر عهده یک مدیر مجرب و کارآزموده غیر پزشک محول گردد. یک نکته را به تأکید یادآور می‌شویم و آن چنین است که هر مؤسسه‌ای از جمله یک بیمارستان می‌باید به هر حال پول به دست بیاورد و درآمد داشته باشد که در غیر این‌ صورت ممکن است به زودی از ادامه فعالیت بازمانده و به تعطیلی کشانده شود، مگر آنکه دولت هزینه‌ای را در این مورد تقبل نماید. مدیری که بیشتر با روش‌های تجاری آشنا باشد و به خوبی بتواند در برقراری سرویس‌ها و خدمات بیماران از خود لیاقت نشان دهد و بررسی‌ها و کنترل‌های لازم را برقرار نماید، خواهد توانست هم به جای یک مدیر و هم به جای یک پزشک مدیر انجام وظیفه کند.
چنین مدیری از هر بابت مسئول مشکلات تجاری، حسابداری، پرسنل، خانه‌داری، آشپزخانه، حفاظت، رختشویخانه، تهیه و ارائه سفارش‌ها و از این نوع وظایف خواهد بود و از آنجا که با روش‌های متداول در زمینه امور مالی و کنترل چنین اقدام‌ها آشنائی دارد، بهتر می‌تواند حساب درآمدها و هزینه‌ها را در هر بخش نگاهداری و مشخص نماید و نحوه خدمات و سرویس‌های داده شده را با توجه به نیازهای بیمارستان متعادل سازد. مدیر پزشک بیمارستان به پژوهش‌های انجام شده پیرامون آخرین پیشرفت‌های پزشکی می‌پردازد و تلاش وی بر آن است تا آخرین شیوه‌های ابداعی و تکنولوژی به کار رفته برای معالجه‌های بیماران را به دست آورد و در صورت لزوم در اختیار همکاران خود نیز قرار دهد، به تهیه و نصب اسباب و لوازم پزشکی در بیمارستان اقدام کند و از این طریق بتواند در زمینه مداوای بهتر و کامل‌تر بیماران گام‌های مفید بردارد.
مراقبت از بیماران و توجه به روش‌های انجام شده برای درمان آنها و نتایج حاصل از معالجات، داروهای تجویز شده و انواع آن، چگونگی اجرای وظایف از سوی پرستاران و از این گونه را می‌باید که یک مدیر پزشک سرپرستی و اجرا کند. در بعضی بیمارستان‌های کوچک‌تر مشاهده می‌شود که یک پزشک، هم عهده‌دار مدیریت امور پزشکی و هم به عنوان یک مدیراجرائی انجام وظیفه می‌ند و ناگفته پیداست که چنین پزشک (مدیری) ناچار خواهد بود که بخش عمده‌ی از وقت خود را صرف رسیدگی به مسایل غیر درمانی نماید.
از مسایل عمده و مشترک میان صنعت هتلداری و بیمارستان‌ها موضوع ضعف مدیریت‌ها و نبود برنامه‌ریزی صحیح و تداخل وظایف یا موازی بودن آنهاست که در عمل باعث هدررفتن توانائی‌ها و زیانباری یا دست کم بی‌فایده است و سودی ندارد. در بیمارستان‌ها این نکته مهم جای خود را باز کرده است که مدیر غیر پزشک بهتر می‌تواند از عهده اداره امور آن برآید، خرج‌های بیهوده و هزینه‌های بی‌مورد را کم کند و ضرررسانی بیمارستان را کاهش دهد و این روند را به سوددهی تبدیل نماید. اکثر بیمارستان‌هائی که اینجانب با آنها تماس داشته‌ام به علت بالا بودن هزینه‌ها ضرر می‌داده‌اند، ولی با آنکه اداره آنها زیر نظر افراد تحصیل کرده ادامه داشته هنوز به این نکته فکر نکرده‌اند که یک مشاور هتلداری می‌تواند یک مشاور خوب برای بیمارستان هم باشد و آنها با کمک‌گیری از تجربه‌های مشاور هتلداری به آسانی می‌توانند دست کم ضرررسانی بیمارستان را کمتر کنند و یا حتی جریان کارها را به گونه‌ای ادامه دهند که ضرری متوجه بیمارستان نگردد.
می‌دانیم حقوق پرسنل در بیمارستان‌ها از حقوق کارکنان هتل‌ها بیشتر است و چون نرخ‌های رایج در بیمارستان‌ها را دولت تعیین می‌کند، مبالغی از بیماران دریافت می‌کنند ولی همان‌طور که گفته شد سودی نصیب گردانندگان بیمارستان‌ها نمی‌شود. باید گفت که میان یک هتل و یک بیمارستان تفاوت‌های اداری هم وجود دارد، و از آن جمله اینکه در بیمارستان‌ها بر خلاف هتل برای بیماران اتاق یا سالن غذاخوری جمعی وجود ندارد و هر بیمار غذای مخصوص خود را دریافت و صرف می‌نماید و غذای هر بیمار را بیمارستان انتخاب و در اختیارش قرار می‌دهد ولی در هتل‌ها حق انتخاب غذا با میهمان است و در بیمارستان می‌توان نوع و مقدار غذای بیماران را تعیین کرد و همان غذا را برای بیمار آماده نمود، چرا که ممکن است همین غذا خود بخشی از برنامه درمانی بیمار را تشکیل دهد، حال آن که در هتل‌ها چنین نیست و میهمانان غذای خود را خود انتخاب می‌کنند.
استفاده از ملافه‌های تمیز و پاکیزه در هر دو مورد اهمیت دارد و ظرف‌های غذا بایستی از نوع مرغوب انتخاب گردد، به ویژه که در بیمارستان‌ها سعی می‌شود که بیماران را به مصرف غذای خود تشویق نمایند، تا از این راه بتوانند نیروی از دست رفته را بازیابند و از طریق ارائه غذا در سینی‌های مزیّن به گل‌های قشنگ، اشتهای بیماران را تحریک کنند و بدین وسیله میزان تأثیر تقویتی غذا را افزایش می‌دهند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
فرهنگ اهل بیت(ع) , میهمانی لاله ها , هفته بیستم لیگ برتر فوتبال , سامانه کم فشار , مدینه , امپراتور ژاپن , زنان یزیدی , رستمی نژاد , احمد خوروش , کشف محموله کوکائین ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / دراسات فی علم الرجال , بانک اطلاعاتی کتاب / جزئ سی‌ام قرآن کریم , بانک اطلاعاتی کتاب / تفسیر نمونه: تفسیر و بررسی تازه‌ای درباره قرآن مجید با در نظر گرفتن نیازها, خواستها, پرسشها, مکتبها , سیاسی , جهان , رسانه / رخنه در دیوار چین , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گام به گام ریاضی (3) فنی و حرفه‌ای (کلیه رشته‌های صنعت، رشته کامپیوتر زمینه خدمات) (کد: 482/8): شرح و توضیح کامل هر درس به روش کلاسهای ... , بانک اطلاعاتی کتاب / قرآن کریم , بانک اطلاعاتی کتاب / ارزش والدین و تربیت فرزند , بانک اطلاعاتی کتاب / خلاقیت و نوآوری (مبانی، اصول و تکنیک‌ها) , علم و زندگی , مشاغل , رشته تجربی / مسئول پذیرش و مدارک پزشکی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده زمین‌شناسی: سال سوم - پیش‌دانشگاهی: کنکورهای سراسری و آزاد همراه با تست‌های سال 86 و پاسخ تشریحی ,

برخی منابع مهم خبری
isna.ir ایسنا , sourehcinema.ir سوره سینما , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , kojaro.com کجارو , resalat-news.com روزنامه رسالت , sakhtafzarmag.com سخت افزار مگ , khordadnews.ir خرداد نیوز , banifilm.ir بانی فیلم , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , honarnews.com هنرنیوز ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.