ویستا مرجع مهمترین عناوین خبری / یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۳ / Sunday, 13 July, 2014

نظریه ثرندایک (کوشش و خطا)

يکى از نظريه‌پردازان نظريه شرطى ادوارد لى ثرندايک است. او در سال ۱۸۹۸ نتيجهٔ پژوهش‌هاى خود را دربارهٔ رفتار حيوانات در کتابى به نام هوش حيوانى (Animal Intelligence) منتشر ساخت. ثرندايک، تحت تأثير روانشناسى فيزيولوژيک قرار داشت و معتقد بود که مشخص‌ترين يادگيرى در انسان‌ها و حيوان‌هاى ديگر، يادگيرى از راه کوشش و خطاست که وى بعدها آن را يادگيرى از طريق گزينش و پيوند ناميد؛ به بيان ديگر، عکس‌العمل يا پاسخ موجود زنده (اعم از انسان يا حيوان) در مقابل محرک يا محرک‌ها، ناشى از برقرارى ارتباطات عصبى در درون سازواره‌ است، به طورى که در طول يادگيري، بتدريج پاسخ‌هاى نادرست کم مى‌شود و به جاى آن پاسخ‌هاى درست ـ که موجود را به هدف مى‌رساند ـ ظاهر مى‌شود و در ادامهٔ کار به يادگيرى منجر مى‌گردد.
ثرندايک با ترتيب دادن آزمايش معروف خود، يعنى قرار دادن گربهٔ گرسنه‌اى در داخل قفس، سعى مى‌کند او را با موقعيت مسأله‌آفرينى روبه‌رو کند، تا مجبور شود براى رسيدن به هدف ـ به دست آوردن غذا ـ تلاش کند. در اين آزمايش، گربه بر اثر حرکت‌هاى متعدد و تصادفي، به دستهٔ اهرم فشار مى‌آورد و به دنبال آن به مواد غذايى دسترسى پيدا مى‌کند. بتدريج، دفعات تلاش و مدت زمان لازم براى خروج از قفس و رسيدن به غذا، به طور نامنظم کاهش مى‌يابد تا اينکه گربه رابطهٔ فشار آوردن به دستهٔ يادگيري، به اين نتيجه رسيد که گربه به هيچ‌وجه متوجه راه فرار از جعبه نمى‌شود، بلکه اين کار را در نتيجهٔ تثبيت تدريجى پاسخ‌هاى پاداش يافته و زوال پاسخ‌هاى ناموفق مستلزم تبيين ماشين‌گرايانه از نحوهٔ تغيير عملکرد حيوان در فاصلهٔ نخستين کوشش‌‌هاى بعدى است. در يادگيرى ماشيني، هيچ‌گونه نيازى به هوش و فراست نيست. ثرندايک در آزمايش‌هاى مختلف خود به اين نتيجه رسيد که او هيچ نوع نشانه‌اى عملى که کوچکترين شباهتى به استدلال داشته باشد، نيافته است. (هليگارد، ارنست و آرو بارو - ۱۳۶۷؛ ص ۴۴ - ۴۷ .) و از مجموع آزمايش‌هاى مکرر به نتايج زير دست يافت:
الف- در ابتداى آزمايش گربه کورکورانه و بى‌هدف رفتار مى‌کند.
ب- پيشرفت گربه در يادگيرى به صورت کوشش و خطا انجام مى‌پذيرد.
ج- گربه به طور تصادفى با فشار دادن دستهٔ اهرم پاسخ درست مى‌دهد.
د- پاداش (مواد غذايى) موجب تکرار رفتار گربه مى‌شود.


همچنین مشاهده کنید


همچنین سایر کاربران این صفحات را هم دیده‌اند
کشاورزی جنگلداری و شیلات    دامپروری    تغذیه نشخوارکنندگان    غذا    غذاهای کنسانتره    غذاهای مکمل پروتئینی    غذاهای با منشأ حیوانی   
موسیقی    موسیقی جهان    تاریخ هنر موسیقی غرب    رمانتیسیم در موسیقی (۱۹۰۰-۱۸۲۰)    بدریش اسمتانا   
سرگرمی    تعبیر خواب   
شعر و ادب    سعدی    دیوان اشعار    غزلیات   
شعر و ادب    مولوی    دیوان شمس    غزلیات   
بانک و بیمه    حقوق دریایی    بارگیری، تخلیّه و تحویل کالا   
شعر و ادب    سیف فرغانی    غزلها   
دارو و درمان    درمان    جراحی    تومورهای سر و گردن    انواع سرطان و تومورهای سر و گردن    سرطان حفرهٔ بینی، نازوفارنکس و سینوس ها   
آموزش    رشته های تحصیلی    علوم ریاضی و فنی   
دارو و درمان    درمان    بیماری های داخلی    بیماری های قلبی - عروقی    معاینه فیزیکی قلب   


کلمات در حال جستجو
مسافران برزیل    ممنوع الکاری    تلویزیون    سینما    معیشت    اقتصاد خرد    جان کری    وین    مذاکرات هسته ای    آمریکا    افغانستان    توافق    انتخابات    علی مطهری    هیئت نظارت    مجلس    حصر    تکدر قیمتی    قیمت خودرو   
‌مهم‌ترین مستند سیاسی و امنیتی سال‌های اخیر را تماشا کنید
‌مهم‌ترین مستند سیاسی و امنیتی سال‌های اخیر را تماشا کنید
سوای مباحث مطرح شده، این مستند را به لحاظ فنی می‌توان یک اثر بسیار جدی در حوزه سیاسی قلمداد کرد که تقریباً همترازش در دهه‌های اخیر در کشورمان تولید نشده و از این منظر تماشایش یک اتفاق تازه و یک فرصت متفاوت به حساب می‌آید که نمی‌توان از دست داد.

لحظه به لحظه با دوازدهمین روز «وین ۶»؛ 11:20
دیدار ظریف و کری، مذاکرات تمدید می‌شود؟
دیدار ظریف و کری، مذاکرات تمدید می‌شود؟
محمدجواد ظریف عصر امروز در وین با جان کری، وزیر خارجه آمریکا که برای گفت‌وگو و شرکت در مذاکرات ایران و 1+5 به اتریش سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو می‌کند. قرار است وزیر امور خارجه امروز طی دیدارهای چندجانبه و دوجانبه با وزیران خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان نیز گفت‌وگو و تبادل نظر کند. همچنین قرار است ظریف عصر امروز با لی، معاون وزیر خارجه چین و احتمالا سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز مذاکراتی داشته باشد.

شرط آمریکا برای تمدید دوره مذاکرات هسته‌ای ایران
شرط آمریکا برای تمدید دوره مذاکرات هسته‌ای ایران
در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵ در وین همچنان ادامه دارد، دو طرف هنوز نتوانسته‌اند بر سر برخی از مهم‌ترین موضوعات به توافق دست یابند و همین، ‌گمانه‌هایی را درباره احتمال تمدید دوره مذاکرات برانگیخته است. با این حال، در جدید‌ترین موضع‌گیری در این زمینه، برخی مقامات آمریکایی، شروطی ‌برای تمدید دوره مذاکرات بیان کرده‌اند.

مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۲ تیرماه؛
تهدیدات ضمنی مشاوران تیم مذاکره‌کننده آمریکا درباره نتیجه مذاکرات
تهدیدات ضمنی مشاوران تیم مذاکره‌کننده آمریکا درباره نتیجه مذاکرات
یک هفته مانده به پایان مهلت شش ماهه برای ‌توافق جامع هسته‌ای، سرنوشت مذاکرات موضوعی است که امروز مورد توجه چند روزنامه قرار گرفته است. روزنامه کیهان رسیدن به صبح پیروزی در غزه را دور ندانسته است. وزیر اقتصاد نیز با اشاره به دیدگاه‌های رهبر انقلاب در مورد اقتصاد، از سرمایه‌گذاری خودروسازان خارجی بدون مشارکت با داخلی‌ها خبر داده است.

احزاب و شخصیت‌ها - رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:اتفاقات اخیر نوار غزه تابلویی از بدترین خشونت ها و ظلم های صهیونیست هاست
صنعت - مقایسه قیمت پراید و خودروهای روز دنیا نشان می دهد که افزایش قیمت این خودرو باعث شده تا فاصله قیمتی پراید با خودروهای روز دنیا کم شود.
تئاتر - نمایش «هیولاخوانی» محمد یعقوبی که در تالار چهارسو به صحنه می رود، پرفروش ترین نمایش مجموعه تئاتر شهر است.
شهری - بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در پیام روز جمعیت خود از جمعیت جوان دنیا سخن گفت و امیدها و بیم هایی که جمعیت جوان دنیا با آن مواجه است.
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
اسکولاری: رئیس فدراسیون فوتبال برزیل در مورد آینده من تصمیم می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال برزیل بعد از دومین شکست پیاپی در جام جهانی گفت: استعفا نخواهم داد، رئیس فدراسیون فوتبال برزیل در مورد آینده من تصمیم خواهد گرفت.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۰۴:۳۴
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
لوئیس فان خال: این بهترین گروه بازیکنانی بود که تا به حال با آنها کار کرده‌ام
سرمربی تیم ملی هلند بعد از پیروزی 3 بر صفر تیمش مقابل برزیل در دیدار رده بندی و کسب عنوان سومی جام جهانی از عملکرد شاگردانش در این تورنمنت تمجید کرد.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۰۳:۵۰
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
اسکار: چیزی برای گفتن ندارم/ تلاش‌مان را کردیم اما روز ما نبود
هافبک تکنیکی تیم ملی فوتبال برزیل بعد از شکست این تیم در دیدار رده بندی گفت: تمام تلاش مان را کردیم و موقعیت های زیادی هم ایجاد کردیم اما امروز روز ما نبود.
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۰۳:۳۵
بیستمین دوره جام جهانی - برزیل؛
آرین روبن: در یک قدمی فینال بودیم/ سومی جام جهانی افتخار بزرگی است
مهاجم تیم ملی فوتبال هلند بعد از پیروزی در دیدار رده بندی مقابل برزیل و کسب عنوان سومی گفت: بازی خوبی به نمایش گذاشتیم و به نظر کسب عنوان سومی در جام جهانی افتخار بزرگی ...
۱۳۹۳/۴/۲۲ - ۰۳:۲۰


بیشترین بازدیدها - سرویس خبر
Copyright © 2008 - 2014 vista.ir. All Rights Reserved