پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

روان‌درمانی (۳)


   رفتاردرمانی شناختی
این درمان براساس این نظریه استوار است که رفتار را آنچه که افراد درباره خودشان و نقش‌شان در جهان فکر می‌کنند تعیین می‌کند. رفتار غیرتطابقی، ثانویه به افکار ریشه‌دار کلیشه‌ای است که می‌توانند باعث اعوجاج (distortion) شناختی یا اشتباهاتی در تفکر شوند. هدف این نظریه اصلاح اعوجاج‌های شناختی و رفتارهای خودشکنی که از آنها ناشی می‌شوند، می‌باشد. درمان کوتاه‌مدت است و معمولاً ۱۵ تا ۲۰ جلسه در طی یک دوره ۱۲ هفته‌ای می‌باشد. بیماران از اعوجاج‌های شناختی خود و فرض‌هائی که بر آنها استوار می‌باشند آگاه می‌گردند. از بیماران خواسته می‌شود که در منزل در برخی موقعیت‌های استرس‌زا آنچه را که فکر می‌کنند ثبت کنند (برای مثال 'من خوب نیستم' یا 'هیچ‌کس به من اهمیت نمی‌دهد' ) و نیز فرض‌های زمینه‌ای را اغلب نسبتاً ناخودآگاه هستند و شناخت‌های منفی را تغذیه می‌کنند ذکر کنند. این فرآیند 'شناسائی و اصلاح افکار خودآیند ـ automatic' ) نامیده می‌شود. مدل‌شناختی افسردگی شامل یک سه‌گانه شناختی (cognitive triad) است، که توصیفی از اعوجاج‌های فکری است که هنگام افسردگی به‌وجود می‌آید. این سه‌گانه عبارت است از:
- دید منفی نسبت به خود.
- تفسیر منفی از تجربیات فعلی و قبلی.
- انتظار منفی از آینده (جدول زیر).
- فرض‌های عمومی شناخت درمانی:
  درک و تجربه در کل فرآیندهای متعالی هستند که هم داده‌های مشاهده‌ای و هم داده‌های درون‌نگری را دربرمی‌گیرند.
  شناخت‌های بیمار حاصل ترکیبی از محرک‌های درونی و بیرونی می‌باشند.
  چگونگی ارزیابی موقعیت توسط بیماران در شناخت‌های آنها نمایان می‌باشد (افکار و تصویر بینائی). این شناخت‌ها جریان هوشیاری یا میدان پدیداری آنها را تشکیل می‌دهد که نشان‌دهنده تصور آنها از خودشان، جهانشان و گذشته و آینده‌شان می‌باشد.
  تغییر در محتوای ساختارشناختی زمینه‌ای آنها بر وضعیت‌ عاطفی و الگوی رفتاری آنها اثر می‌گذارد.
  یا درمان روان‌شناختی، بیماران می‌توانند از اعوجاج‌های شناختی خودآگاه شوند.
  اصلاح این ساختارهای اشتباه ناکارآمد می‌تواند باعث بهبودی از نظر بالینی شود.
  خانواده‌درمانی
خانواده‌درمانی براساس این نظریه استوار می‌باشد که خانواده، سیستمی است که سعی می‌کند هومئوستاز را حفظ کند، بدون توجه به اینکه کارکرد سیستم چقدر ممکن است غیرتطابقی باشد. این نظریه 'سوگیری سیستم‌های خانواده ـ family systems orientation' نامیده شده است و روش‌های آن به‌جای بیماری مشخص، بر روی خانواده متمرکز می‌شوند. بنابراین، به‌تجای بیمارشناختی عضوی از خانواده که بیمار نامیده می‌شود، خانواده، بیمار دانسته می‌شود. یکی از اهداف الی درمانگر خانواده این است که تعیین کند فرد بیمار چه نقش هومئوستاتیک - البته بیمارگونه - در سیستم خانواده خود ایفاء می‌کند.
یک مثال کودک سه‌وجهی (triangulated child) است؛ کودکی که در خانواده بیمار دانسته می‌شود، در واقع با درگیر شدن در تعارض خانوادگی به شکل سیر بلا (scapegoat)، دارو، یا حتی جایگزین همسر، در حال حفظ سیستم خانواده می‌باشد. کار درمانگر این است که به خانواده کمک کند این فرآیند سه‌وجهی شدن را درک کند و به تعارض عمیق‌تری که در ورای این رفتار به وضوح از هم‌گسیخته کودک وجود دارد، توجه شود. روش‌ها شامل طرح‌ریزی مجدد و دلالت مثبت می‌باشند (نام‌گذاری مجدد تمام احساس‌ها و رفتارهائی که به شکل منفی اظهار می‌شوند، به شکلی مثبت)؛ برای مثال 'این کودک غیرقابل تحمل است' این‌گونه تغییر داده می‌شود: 'این کودک ناامیدانه سعی می‌کند شما را از آنچه در نظرش ازدواج ناموفق است، دور یا حفظ کند' .
اهداف دیگر خانواده‌درمانی عبارتند از تغییر قواعد غیرتطابقی که در خانواده جاری می‌باشند. افزایش آگاهی از پویش‌های بین‌نسلی، متعادل کردن 'دستیابی به فردیت ـ individuation' و انسجام 'cohesiveness' ، افزایش ارتباط مستقیم یک به یک، و کاهش سرزنش کردن و سپر بلا قرار دادن.
  درمان بین‌فردی
یک نوع روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که ۱۲ تا ۱۶ هفته طول می‌کشد و اختصاصاً برای درمان افسردگی غیر دوقطبی و غیرپسیکوتیک ابداع شده است. تعارضات درون‌ روان‌ مورد توجه قرار نمی‌گیرند. تأکید بر روی روابط بین‌فردی فعلی و راهکارهائی برای بهبود زندگی بین‌فردی بیمار است از داروی ضدافسردگی اغلب به‌عنوان کمکی در درمان بین‌فردی استفاده می‌شود. درمانگر در کمک به تبیین بخش‌هائی که مشکل بین‌فردی بیمار بیشتر می‌باشد، بسیار فعال است؛ این مسئله کانون درمان را مشخص می‌کند (جدول روان‌درمانی بین‌فردی).
  جدول روان‌درمانی بین‌فردی
هدف بهبود در مهارت‌های بین‌فردی جاری
معیارهای انتخاب سرپائی، اختلال غیردوقطبی، اختلال افسردگی غیرپسیکوتیک
طول مدت ۱۶-۱۲ هفته، معمولاً جلسات هفتگی
روش اطمینان‌بخشی
روش‌سازی حالات احساسی
بهبود ارتباط بین‌فردی
آزمون ادراک‌ها
رشد مهارت‌های بین‌فردی
  زوج‌درمانی (couple therapy) و درمان زناشوئی (marital therapy)
حدس زده می‌شود که تا ۵۰% بیماران در ابتدا به‌علت مشکلات زناشوئی به روان‌درمانی روی می‌آورند؛ ۲۵% دیگر از بیماران همراه با سایر مشکلات دچار مشکل زناشوئی نیز می‌باشند. درمان زناشوئی یا زوج‌درمانی ابزار مؤثری برای کمک به هر دو شریک می‌باشد تا در حالی‌که بر روی مشکلات خود کار می‌کنند، به دانشی از خود دست یابند. زوج‌درمانی و درمان زناشوئی شامل طیف وسیعی از روش‌های درمانی با هدف افزایش رضایت زناشوئی یا توجه به اختلال زناشوئی می‌باشد. همانند خانواده‌درمانی، به‌جای هرکدام از افراد، ارتباط، بیمار در نظر گرفته می‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سردار مهدی معصوم بیگی , مرزهای شرقی , علی حیدری , مرکز نظام ایمنی هسته ای کشور , گروه پاپیون , احمد ظریف رفتار , اعتبار بین المللی , مادر , امن است , بازیکنان تاریخ کالچو ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه / ادبیات و شعر / ادبیات / مطالعه شخصی , بانک اطلاعاتی کتاب / هفت گوی بلوری , اجتماعی / گردشگری / کشورها / بروید تا نرفته‌اند , فرهنگی و هنری / فستیوال‌ها و جشنواره‌ها / جشنواره موسیقی فجر / برتری کیفیت بر کمیت , فرهنگی و هنری / ادبیات و شعر / شخصیت‌ها / وقتی «پاپا» دلگیر شد , نشریات و مطبوعات / علمی ـ اطلاع‌رسانی / ماهنامه شهرنگار / شهرنگار ـ سال هشتم، شماره ۴۸، شهریور ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / فنون نجات غریق: تکنیک و تاکتیک در نجات غریق , بانک اطلاعاتی کتاب / پنج نفری که در بهشت به ملاقاتت می‌آیند , فرهنگ و جامعه / ادیان و مذاهب / راز و نیاز / صدایی که فقط به تو می رسد , بانک اطلاعاتی کتاب / شرح نوین اصول استنباط ,

برخی منابع مهم خبری
shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , javanonline.ir جوان آنلاین , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , https: سخت افزار مگ , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , mosalas.ir مثلث , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , fararu.com فرارو , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
خستگی د‌ر زند‌گی ماشینی
یکی از مشکلاتی که بشر د‌ر زند‌گی ماشینی امروز، بیش از گذشته با آن روبرو است، مسأله خستگی است کمتر کسی است که د‌ر شبانه روز، د‌ست‌کم یکبار نگوید‌ خسته‌ام یا خسته شد‌ه‌ام البته …