جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 20 July, 2018

روان‌درمانی (۳)


   رفتاردرمانی شناختی
این درمان براساس این نظریه استوار است که رفتار را آنچه که افراد درباره خودشان و نقش‌شان در جهان فکر می‌کنند تعیین می‌کند. رفتار غیرتطابقی، ثانویه به افکار ریشه‌دار کلیشه‌ای است که می‌توانند باعث اعوجاج (distortion) شناختی یا اشتباهاتی در تفکر شوند. هدف این نظریه اصلاح اعوجاج‌های شناختی و رفتارهای خودشکنی که از آنها ناشی می‌شوند، می‌باشد. درمان کوتاه‌مدت است و معمولاً ۱۵ تا ۲۰ جلسه در طی یک دوره ۱۲ هفته‌ای می‌باشد. بیماران از اعوجاج‌های شناختی خود و فرض‌هائی که بر آنها استوار می‌باشند آگاه می‌گردند. از بیماران خواسته می‌شود که در منزل در برخی موقعیت‌های استرس‌زا آنچه را که فکر می‌کنند ثبت کنند (برای مثال 'من خوب نیستم' یا 'هیچ‌کس به من اهمیت نمی‌دهد' ) و نیز فرض‌های زمینه‌ای را اغلب نسبتاً ناخودآگاه هستند و شناخت‌های منفی را تغذیه می‌کنند ذکر کنند. این فرآیند 'شناسائی و اصلاح افکار خودآیند ـ automatic' ) نامیده می‌شود. مدل‌شناختی افسردگی شامل یک سه‌گانه شناختی (cognitive triad) است، که توصیفی از اعوجاج‌های فکری است که هنگام افسردگی به‌وجود می‌آید. این سه‌گانه عبارت است از:
- دید منفی نسبت به خود.
- تفسیر منفی از تجربیات فعلی و قبلی.
- انتظار منفی از آینده (جدول زیر).
- فرض‌های عمومی شناخت درمانی:
  درک و تجربه در کل فرآیندهای متعالی هستند که هم داده‌های مشاهده‌ای و هم داده‌های درون‌نگری را دربرمی‌گیرند.
  شناخت‌های بیمار حاصل ترکیبی از محرک‌های درونی و بیرونی می‌باشند.
  چگونگی ارزیابی موقعیت توسط بیماران در شناخت‌های آنها نمایان می‌باشد (افکار و تصویر بینائی). این شناخت‌ها جریان هوشیاری یا میدان پدیداری آنها را تشکیل می‌دهد که نشان‌دهنده تصور آنها از خودشان، جهانشان و گذشته و آینده‌شان می‌باشد.
  تغییر در محتوای ساختارشناختی زمینه‌ای آنها بر وضعیت‌ عاطفی و الگوی رفتاری آنها اثر می‌گذارد.
  یا درمان روان‌شناختی، بیماران می‌توانند از اعوجاج‌های شناختی خودآگاه شوند.
  اصلاح این ساختارهای اشتباه ناکارآمد می‌تواند باعث بهبودی از نظر بالینی شود.
  خانواده‌درمانی
خانواده‌درمانی براساس این نظریه استوار می‌باشد که خانواده، سیستمی است که سعی می‌کند هومئوستاز را حفظ کند، بدون توجه به اینکه کارکرد سیستم چقدر ممکن است غیرتطابقی باشد. این نظریه 'سوگیری سیستم‌های خانواده ـ family systems orientation' نامیده شده است و روش‌های آن به‌جای بیماری مشخص، بر روی خانواده متمرکز می‌شوند. بنابراین، به‌تجای بیمارشناختی عضوی از خانواده که بیمار نامیده می‌شود، خانواده، بیمار دانسته می‌شود. یکی از اهداف الی درمانگر خانواده این است که تعیین کند فرد بیمار چه نقش هومئوستاتیک - البته بیمارگونه - در سیستم خانواده خود ایفاء می‌کند.
یک مثال کودک سه‌وجهی (triangulated child) است؛ کودکی که در خانواده بیمار دانسته می‌شود، در واقع با درگیر شدن در تعارض خانوادگی به شکل سیر بلا (scapegoat)، دارو، یا حتی جایگزین همسر، در حال حفظ سیستم خانواده می‌باشد. کار درمانگر این است که به خانواده کمک کند این فرآیند سه‌وجهی شدن را درک کند و به تعارض عمیق‌تری که در ورای این رفتار به وضوح از هم‌گسیخته کودک وجود دارد، توجه شود. روش‌ها شامل طرح‌ریزی مجدد و دلالت مثبت می‌باشند (نام‌گذاری مجدد تمام احساس‌ها و رفتارهائی که به شکل منفی اظهار می‌شوند، به شکلی مثبت)؛ برای مثال 'این کودک غیرقابل تحمل است' این‌گونه تغییر داده می‌شود: 'این کودک ناامیدانه سعی می‌کند شما را از آنچه در نظرش ازدواج ناموفق است، دور یا حفظ کند' .
اهداف دیگر خانواده‌درمانی عبارتند از تغییر قواعد غیرتطابقی که در خانواده جاری می‌باشند. افزایش آگاهی از پویش‌های بین‌نسلی، متعادل کردن 'دستیابی به فردیت ـ individuation' و انسجام 'cohesiveness' ، افزایش ارتباط مستقیم یک به یک، و کاهش سرزنش کردن و سپر بلا قرار دادن.
  درمان بین‌فردی
یک نوع روان‌درمانی کوتاه‌مدت است که ۱۲ تا ۱۶ هفته طول می‌کشد و اختصاصاً برای درمان افسردگی غیر دوقطبی و غیرپسیکوتیک ابداع شده است. تعارضات درون‌ روان‌ مورد توجه قرار نمی‌گیرند. تأکید بر روی روابط بین‌فردی فعلی و راهکارهائی برای بهبود زندگی بین‌فردی بیمار است از داروی ضدافسردگی اغلب به‌عنوان کمکی در درمان بین‌فردی استفاده می‌شود. درمانگر در کمک به تبیین بخش‌هائی که مشکل بین‌فردی بیمار بیشتر می‌باشد، بسیار فعال است؛ این مسئله کانون درمان را مشخص می‌کند (جدول روان‌درمانی بین‌فردی).
  جدول روان‌درمانی بین‌فردی
هدف بهبود در مهارت‌های بین‌فردی جاری
معیارهای انتخاب سرپائی، اختلال غیردوقطبی، اختلال افسردگی غیرپسیکوتیک
طول مدت ۱۶-۱۲ هفته، معمولاً جلسات هفتگی
روش اطمینان‌بخشی
روش‌سازی حالات احساسی
بهبود ارتباط بین‌فردی
آزمون ادراک‌ها
رشد مهارت‌های بین‌فردی
  زوج‌درمانی (couple therapy) و درمان زناشوئی (marital therapy)
حدس زده می‌شود که تا ۵۰% بیماران در ابتدا به‌علت مشکلات زناشوئی به روان‌درمانی روی می‌آورند؛ ۲۵% دیگر از بیماران همراه با سایر مشکلات دچار مشکل زناشوئی نیز می‌باشند. درمان زناشوئی یا زوج‌درمانی ابزار مؤثری برای کمک به هر دو شریک می‌باشد تا در حالی‌که بر روی مشکلات خود کار می‌کنند، به دانشی از خود دست یابند. زوج‌درمانی و درمان زناشوئی شامل طیف وسیعی از روش‌های درمانی با هدف افزایش رضایت زناشوئی یا توجه به اختلال زناشوئی می‌باشد. همانند خانواده‌درمانی، به‌جای هرکدام از افراد، ارتباط، بیمار در نظر گرفته می‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ماموران آگاهی , گارد نینوا , Apple , کشف گور جمعی در سوریه , شرایط خصوصی , هیئت هندی , محمدرضا واعظ مهدوی , ملی پوش فوتبال , حملات یازده سپتامبر , وکیل روسی ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / داستان یک قتل نیمه کاره , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , شبكه درمانی / تزریقات ایمن , بانک اطلاعاتی کتاب / 3000 تست آموزشی کنکور هنر , فرهنگ و جامعه , تمدن , شهر و شهر‌نشینی / خانه ای برای جوان ایرانی , سیاسی , جهان , سازمانها ونهادها / چالش‌ جدید سازمان پیمان امنیت جمعی , بانک اطلاعاتی کتاب / سوگنامه عاشورا: همراه با نوحه‌سرایی شیدای اهل‌بیت علیهم‌السلام 'حاج منصور ارضی' , بانک اطلاعاتی گردشگری / کاروان‌سرای سن‌سن کاشان ، قریه سن‌سن ، کاشان , دین و اندیشه , دین و مذهب , فرقه‌ها و مذاهب اسلامی / شیخیه، بستر پیدایش بابیت و بهائیت , بانک اطلاعاتی کتاب / الثوره فی فکر الامام الخمینی (ره) , سیاسی , ایران , انرژی‌هسته‌ای / چالش‌های پیش روی رئیس‌جمهور در ماموریت هسته‌ای کشور ,

برخی منابع مهم خبری
mizanonline.com خبرگزاری میزان , salamatnews.com سلامت نیوز , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد , karyab.net کاریاب , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , faradeed.ir فرادید , mehrnews.com خبرگزاری مهر , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , farsnews.ir خبرگزاری فارس ,وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند