دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ / Monday, 22 October, 2018

تداخل‌های داروئی


در حال حاضر آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین داروهای خط دوم درمان اسکیزوفرنی و سایر اختلالات پسیکوتیک می‌باشند. البته به‌علت اثر آرام‌کنندگی فوری آنها، آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین برای درمان اپیزودهای حاد پسیکوز، خط اول می‌باشند.
آثار درمانی و عوارض جانبی عصبی و آندوکرین (مربوط به غدد درون‌ریز) این داروها، در نتیجه مسدود کردن گیرنده‌های دوپامین به‌وجود می‌آیند. به‌علاوه برخی از آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین، گیرنده‌های نورآدرنرژیک، کولینرژیک و هیستامینرژیک را هم مسدود می‌کنند. آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین در طیفی هستند که یک سوی آن داروهای پرقدرت با احتمال بیشتری برای عوارض جانبی پارکینسونی قرار دارند و در سوی دیگر داروهای کم‌قدرت، که احتمال بیشتری برای تعامل با گیرنده‌های غیردوپامینرژیک و بنابراین ایجاد عوارض جانبی کاردیوتوکسیک، صرع‌زا، و آنتی‌کولینرژیک دارند، می‌باشند.
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین به‌طور مؤثری علایم مثبت (توهم، هذیان، اختلال تفکر، و آژیتاسیون) را کنترل می‌کنند، اما بر روی علایم منفی (گوشه‌گیری، عاطفه سطحی، فقدان لذت، کاتاتونی) اثر کمی دارند، و همچنین باعث عوارض جانبی می‌شوند که ممکن است واقعاً باعث بدتر شدن علایم منفی شوند. آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین در درمان نقص‌های شناختی (اعوجاج‌های ادراکی، نقایص حافظه، بی‌توجهی) هم بی‌تأثیر هستند.
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین به‌طور معمول برای درمان افرادی که به شدت آژیته و مهاجم هستند به‌کار می‌روند. اگرچه سایر داروها مانند بنزودیازپین‌ها و باربیتورات‌ها نیز معمولاً برای کنترل فوری رفتار آژیته و تهاجمی مؤثر می‌باشند. علایمی مانند تحریک‌پذیری شدید، نداشتن کنترل تکانه، خصومت شدید، بیش‌فعالی بارز و آژیتاسیون به درمان کوتاه‌مدت با آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین پاسخ می‌دهند.
  احتیاط‌ها و واکنش‌های جانبی
احتمال بیشتری وجود دارد که آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین کم‌قدرت باعث عوارض جانبی غیرعصبی شوند و آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین پرقدرت احتمال بیشتری دارد که عوارض جانبی عصبی (خارج‌هرمی) به‌وجود می‌آورند (جدول قدرت و عوارض جانبی آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین).
  جدول قدرت و عوارض جانبی آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین
دارو قدرت اثر آرام بخشی رخوتزایی اثر هیپوتانسیو اثر آنتی کولینرژیک اثر خارج هرمی
فنوتیازین‌ها
آلیفاتیک
کلرپرومازین
کم زیاد زیاد متوسط کم
پیپریدین‌ها
مزوریدازین
تیوریدازین
کم
کم
متوسط
زیاد
متوسط
زیاد
متوسط
زیاد
کم
زیاد
پیپرازین‌ها
فلوفنازین
پرفنازین
تری‌فلوپرازین
زیاد
متوسط
زیاد
متوسط
کم
متوسط
کم
کم
کم
کم
کم
کم
زیاد
زیاد
زیاد
تیوگزانتن
تیوتیکسن
زیاد کم کم کم زیاد
دی‌بنزودیازپین‌ها
لوکساپین
متوسط
 
متوسط متوسط متوسط زیاد
بوتیروفنون‌ها
دروپریدول (تنها تزریقی)
هالوپریدول
متوسط
زیاد
کم
کم
کم
کم
کم
کم
زیاد
زیاد
ایندولون
مولیندون  
متوسط متوسط کم متوسط زیاد
دی‌فنیل بوتیل پیپریدین
پیموزاید
زیاد کم کم کم زیاد
- بیشترین عوارض قلبی و تغییرات الکتروکاردیوگرام در کدام داروی فنوتیازین زیر دیده می‌شود؟ (پیش‌کارورزی اسفند ۷۸)
الف ـ تیوریدازین ب ـ پرفنازین ج ـ کلرپرومازین د ـ فلوفنازین
پاسخ: گزینه الف
  تداخل‌های داروئی
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین چون بر روی گیرنده‌های متعددی اثر می‌گذارند و قسمت عمده آنها در کبد متابولیزه می‌شود، با تداخل‌هی داروئی فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک بسیاری همراه هستند (جدول تداخل‌های داروهای آنتی‌پسیکوتیک).
  جدول تداخل‌های داروهای آنتی‌پسیکوتیک
دارو نتایج
ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای افزایش غلظت هر دو
آنتی‌کولینرژیک‌ها مسمومیت آنتی‌کولینرژیک، کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
آنتی‌اسیدها کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
سایمتیدین کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
غذا کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
بوسپیرون بالا بردن سطح هالوپریدول
باربیتورات‌ها افزایش متابولیسم آنتی‌پسیکوتیک‌ها، اثر آرام‌بخشی - رخوت‌زائی بیش از حد
فنی‌توئین کاهش متابولیسم فنی‌توئین
گوانتیدین کاهش اثر هیپتانسیو
کلونیدین کاهش اثر هیپتانسیو
آلفا - متیل دوپا کاهش اثر هیپتانسیو
لوودوپا کاهش آثار هر دو
سوکسینیل کولین فلج طولانی عضله
مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز هیپوتانسیون
هالوتان هیپوتانسیون
الکل تشدید و تضعیف CNS
سیگار کاهش سطح پلاسمائی آنتی‌پسیکوتیک‌ها
اپی‌نفرین هیپوتانسیون
پروپرانولول افزایش غلظت پلاسمائی هر دو
وارفارین کاهش غلظت پلاسمائی وارفارین
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جایزه کرافورد , شوک , دیدار روحانی با خانواده شهیدان مظفر , قانون اساسی قرقیزستان , چین برای مقابله با ترامپ، زرادخانه هسته‌ای خود را گسترش دهد , آیت اله نورمفیدی , سازمان امداد و نجات , دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی , جعبه ابزار , سازور ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سیره خضر نبی (ع): تفسیر آیاتی از سوره کهف پیرامون دیدار موسی و خضر (ع) , فرهنگی و هنری , کتاب و نشر , کتاب / خوگیری با یار مهربان , بانک اطلاعاتی کتاب / پل , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده آموزش شیمی پیش‌دانشگاهی 2 , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه آزمونهای دستیاری و پرانترنی همراه دستیار (اعصاب 2) , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب آخر ریاضی فیزیک: کنکورهای سراسری 75 و 76 و 77 و 78 و 79 , علمی و آموزشی , آموزش و پرورش , اولیاء و مربیان / خانه اول بر خانه دوم اثر دارد! , بانک اطلاعاتی کتاب / شروع کار با SQL server TM 2005 express edition , فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , شعر / ای روح خدا , فرهنگ و جامعه , ادیان و مذاهب , مذهب تشیع / دفاع از أبو لؤلؤ ,

برخی منابع مهم خبری
shafaqna.com شفقنا , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , caffecinema.com کافه سینما , aparat.com آپارات , honarnews.com هنرنیوز , roozannews.ir روزنامه روزان , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , namehnews.ir نامه نیوز , ibna.ir خبرگزاری کتاب ایران , kojaro.com کجارو ,وبگردی
جهانگیری بعد از دلار ۴۲۰۰
جهانگیری بعد از دلار ۴۲۰۰ - در هر صورت هنگامی که شواهد روشن حکایت از آن داشت که نه‌تن‌ها مجموعه اقتصادی همسو با معاون اول نیستند بلکه دایره تنگ‌تر شده است، تنها فرصت را برای کناره‌گیری از دولت از دست داد و هنگامی که حوادث دی‌ماه ۱۳۹۶ رخ داد، این فرصت بیشتر از پیش از دست رفت و پس از اعلام دلار ۴۲۰۰ تومانی دیگر نه‌تن‌ها نمی‌تواند چنین کند، بلکه معلوم نیست که نتایج مثبتی از کناره‌گیری احتمالی‌اش به دست آورد.
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان