پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ / Thursday, 17 January, 2019

تداخل‌های داروئی


در حال حاضر آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین داروهای خط دوم درمان اسکیزوفرنی و سایر اختلالات پسیکوتیک می‌باشند. البته به‌علت اثر آرام‌کنندگی فوری آنها، آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین برای درمان اپیزودهای حاد پسیکوز، خط اول می‌باشند.
آثار درمانی و عوارض جانبی عصبی و آندوکرین (مربوط به غدد درون‌ریز) این داروها، در نتیجه مسدود کردن گیرنده‌های دوپامین به‌وجود می‌آیند. به‌علاوه برخی از آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین، گیرنده‌های نورآدرنرژیک، کولینرژیک و هیستامینرژیک را هم مسدود می‌کنند. آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین در طیفی هستند که یک سوی آن داروهای پرقدرت با احتمال بیشتری برای عوارض جانبی پارکینسونی قرار دارند و در سوی دیگر داروهای کم‌قدرت، که احتمال بیشتری برای تعامل با گیرنده‌های غیردوپامینرژیک و بنابراین ایجاد عوارض جانبی کاردیوتوکسیک، صرع‌زا، و آنتی‌کولینرژیک دارند، می‌باشند.
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین به‌طور مؤثری علایم مثبت (توهم، هذیان، اختلال تفکر، و آژیتاسیون) را کنترل می‌کنند، اما بر روی علایم منفی (گوشه‌گیری، عاطفه سطحی، فقدان لذت، کاتاتونی) اثر کمی دارند، و همچنین باعث عوارض جانبی می‌شوند که ممکن است واقعاً باعث بدتر شدن علایم منفی شوند. آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین در درمان نقص‌های شناختی (اعوجاج‌های ادراکی، نقایص حافظه، بی‌توجهی) هم بی‌تأثیر هستند.
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین به‌طور معمول برای درمان افرادی که به شدت آژیته و مهاجم هستند به‌کار می‌روند. اگرچه سایر داروها مانند بنزودیازپین‌ها و باربیتورات‌ها نیز معمولاً برای کنترل فوری رفتار آژیته و تهاجمی مؤثر می‌باشند. علایمی مانند تحریک‌پذیری شدید، نداشتن کنترل تکانه، خصومت شدید، بیش‌فعالی بارز و آژیتاسیون به درمان کوتاه‌مدت با آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین پاسخ می‌دهند.
  احتیاط‌ها و واکنش‌های جانبی
احتمال بیشتری وجود دارد که آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین کم‌قدرت باعث عوارض جانبی غیرعصبی شوند و آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین پرقدرت احتمال بیشتری دارد که عوارض جانبی عصبی (خارج‌هرمی) به‌وجود می‌آورند (جدول قدرت و عوارض جانبی آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین).
  جدول قدرت و عوارض جانبی آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین
دارو قدرت اثر آرام بخشی رخوتزایی اثر هیپوتانسیو اثر آنتی کولینرژیک اثر خارج هرمی
فنوتیازین‌ها
آلیفاتیک
کلرپرومازین
کم زیاد زیاد متوسط کم
پیپریدین‌ها
مزوریدازین
تیوریدازین
کم
کم
متوسط
زیاد
متوسط
زیاد
متوسط
زیاد
کم
زیاد
پیپرازین‌ها
فلوفنازین
پرفنازین
تری‌فلوپرازین
زیاد
متوسط
زیاد
متوسط
کم
متوسط
کم
کم
کم
کم
کم
کم
زیاد
زیاد
زیاد
تیوگزانتن
تیوتیکسن
زیاد کم کم کم زیاد
دی‌بنزودیازپین‌ها
لوکساپین
متوسط
 
متوسط متوسط متوسط زیاد
بوتیروفنون‌ها
دروپریدول (تنها تزریقی)
هالوپریدول
متوسط
زیاد
کم
کم
کم
کم
کم
کم
زیاد
زیاد
ایندولون
مولیندون  
متوسط متوسط کم متوسط زیاد
دی‌فنیل بوتیل پیپریدین
پیموزاید
زیاد کم کم کم زیاد
- بیشترین عوارض قلبی و تغییرات الکتروکاردیوگرام در کدام داروی فنوتیازین زیر دیده می‌شود؟ (پیش‌کارورزی اسفند ۷۸)
الف ـ تیوریدازین ب ـ پرفنازین ج ـ کلرپرومازین د ـ فلوفنازین
پاسخ: گزینه الف
  تداخل‌های داروئی
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین چون بر روی گیرنده‌های متعددی اثر می‌گذارند و قسمت عمده آنها در کبد متابولیزه می‌شود، با تداخل‌هی داروئی فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک بسیاری همراه هستند (جدول تداخل‌های داروهای آنتی‌پسیکوتیک).
  جدول تداخل‌های داروهای آنتی‌پسیکوتیک
دارو نتایج
ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای افزایش غلظت هر دو
آنتی‌کولینرژیک‌ها مسمومیت آنتی‌کولینرژیک، کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
آنتی‌اسیدها کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
سایمتیدین کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
غذا کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
بوسپیرون بالا بردن سطح هالوپریدول
باربیتورات‌ها افزایش متابولیسم آنتی‌پسیکوتیک‌ها، اثر آرام‌بخشی - رخوت‌زائی بیش از حد
فنی‌توئین کاهش متابولیسم فنی‌توئین
گوانتیدین کاهش اثر هیپتانسیو
کلونیدین کاهش اثر هیپتانسیو
آلفا - متیل دوپا کاهش اثر هیپتانسیو
لوودوپا کاهش آثار هر دو
سوکسینیل کولین فلج طولانی عضله
مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز هیپوتانسیون
هالوتان هیپوتانسیون
الکل تشدید و تضعیف CNS
سیگار کاهش سطح پلاسمائی آنتی‌پسیکوتیک‌ها
اپی‌نفرین هیپوتانسیون
پروپرانولول افزایش غلظت پلاسمائی هر دو
وارفارین کاهش غلظت پلاسمائی وارفارین
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آیه مودّة , مجموعه عروسکی , رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر , نیکلای گوگول , آنتن , خط دهم , نظم جامعه , رئیس کمیسیون اروپا , کد فروشی , کشتن عابرین پیاده ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / تمرین‌های دشیفراژ (برای پیانو): فاصله‌ها و آکردها = Preparation au dechiffrage pianistique , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات كودك و نوجوان / قصه و تأثیر آن در تربیت کودکان , دین و اندیشه , دین و مذهب , شخصیت‌ها و بزرگان دین / یادی از نویسنده «الغدیر» , اقتصاد و بازرگانی , صنایع معادن و فلزات , صنعت سیمان / نگاهی به تحولات اخیر صنعت سیمان , بانک اطلاعاتی کتاب / تکنیکهای پرتونگاری آزمونهای رادیولوژی دست و پا , بانک اطلاعاتی کتاب / مهارت پنجم: گواهینامه بین‌المللی کامپیوتر (ICDL) پایگاه‌های داده = Module 5: databases , بانک اطلاعاتی کتاب / مهارت اول: توانایی شناخت مفاهیم بنیادین فناوری اطلاعات (IT) مطابق با آخرین استاندارد ICDL (نسخه 4) , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام شیمی برای زندگی سال اول دبیرستان , بانک اطلاعاتی کتاب / موج‌های اروند , بانک اطلاعاتی کتاب / گزارش فنی زلزله یازدهم فروردین سال 1385 سیلاخور (لرستان) ,

برخی منابع مهم خبری
khordadnews.ir خرداد نیوز , parsnews.com پارس نیوز , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , kayhan.ir روزنامه کیهان , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , aftabnews.ir آفتاب نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , seemorgh.com سیمرغ ,وبگردی
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد
کی‌روش: بعد از پیام رهبر انقلاب، وزارت ورزش علیه من شد - سرمربی تیم ملی فوتبال ایران با اشاره به پیام تشکر رهبر انقلاب بعد از جام جهانی، گفت: بعد از آن پیام، وزارت ورزش کاملاً علیه من شد. خواسته وزیر ورزش این بود که نمی‌خواهد کی‌روش اینجا باشد، هیچوقت از بازیکنان و تیم ملی حمایت نشد و تمام برنامه آماده‌سازی ما لطمه خورد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.