یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

تداخل‌های داروئی


در حال حاضر آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین داروهای خط دوم درمان اسکیزوفرنی و سایر اختلالات پسیکوتیک می‌باشند. البته به‌علت اثر آرام‌کنندگی فوری آنها، آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین برای درمان اپیزودهای حاد پسیکوز، خط اول می‌باشند.
آثار درمانی و عوارض جانبی عصبی و آندوکرین (مربوط به غدد درون‌ریز) این داروها، در نتیجه مسدود کردن گیرنده‌های دوپامین به‌وجود می‌آیند. به‌علاوه برخی از آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین، گیرنده‌های نورآدرنرژیک، کولینرژیک و هیستامینرژیک را هم مسدود می‌کنند. آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین در طیفی هستند که یک سوی آن داروهای پرقدرت با احتمال بیشتری برای عوارض جانبی پارکینسونی قرار دارند و در سوی دیگر داروهای کم‌قدرت، که احتمال بیشتری برای تعامل با گیرنده‌های غیردوپامینرژیک و بنابراین ایجاد عوارض جانبی کاردیوتوکسیک، صرع‌زا، و آنتی‌کولینرژیک دارند، می‌باشند.
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین به‌طور مؤثری علایم مثبت (توهم، هذیان، اختلال تفکر، و آژیتاسیون) را کنترل می‌کنند، اما بر روی علایم منفی (گوشه‌گیری، عاطفه سطحی، فقدان لذت، کاتاتونی) اثر کمی دارند، و همچنین باعث عوارض جانبی می‌شوند که ممکن است واقعاً باعث بدتر شدن علایم منفی شوند. آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین در درمان نقص‌های شناختی (اعوجاج‌های ادراکی، نقایص حافظه، بی‌توجهی) هم بی‌تأثیر هستند.
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین به‌طور معمول برای درمان افرادی که به شدت آژیته و مهاجم هستند به‌کار می‌روند. اگرچه سایر داروها مانند بنزودیازپین‌ها و باربیتورات‌ها نیز معمولاً برای کنترل فوری رفتار آژیته و تهاجمی مؤثر می‌باشند. علایمی مانند تحریک‌پذیری شدید، نداشتن کنترل تکانه، خصومت شدید، بیش‌فعالی بارز و آژیتاسیون به درمان کوتاه‌مدت با آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین پاسخ می‌دهند.
  احتیاط‌ها و واکنش‌های جانبی
احتمال بیشتری وجود دارد که آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین کم‌قدرت باعث عوارض جانبی غیرعصبی شوند و آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین پرقدرت احتمال بیشتری دارد که عوارض جانبی عصبی (خارج‌هرمی) به‌وجود می‌آورند (جدول قدرت و عوارض جانبی آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین).
  جدول قدرت و عوارض جانبی آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین
دارو قدرت اثر آرام بخشی رخوتزایی اثر هیپوتانسیو اثر آنتی کولینرژیک اثر خارج هرمی
فنوتیازین‌ها
آلیفاتیک
کلرپرومازین
کم زیاد زیاد متوسط کم
پیپریدین‌ها
مزوریدازین
تیوریدازین
کم
کم
متوسط
زیاد
متوسط
زیاد
متوسط
زیاد
کم
زیاد
پیپرازین‌ها
فلوفنازین
پرفنازین
تری‌فلوپرازین
زیاد
متوسط
زیاد
متوسط
کم
متوسط
کم
کم
کم
کم
کم
کم
زیاد
زیاد
زیاد
تیوگزانتن
تیوتیکسن
زیاد کم کم کم زیاد
دی‌بنزودیازپین‌ها
لوکساپین
متوسط
 
متوسط متوسط متوسط زیاد
بوتیروفنون‌ها
دروپریدول (تنها تزریقی)
هالوپریدول
متوسط
زیاد
کم
کم
کم
کم
کم
کم
زیاد
زیاد
ایندولون
مولیندون  
متوسط متوسط کم متوسط زیاد
دی‌فنیل بوتیل پیپریدین
پیموزاید
زیاد کم کم کم زیاد
- بیشترین عوارض قلبی و تغییرات الکتروکاردیوگرام در کدام داروی فنوتیازین زیر دیده می‌شود؟ (پیش‌کارورزی اسفند ۷۸)
الف ـ تیوریدازین ب ـ پرفنازین ج ـ کلرپرومازین د ـ فلوفنازین
پاسخ: گزینه الف
  تداخل‌های داروئی
آنتاگونیست‌های گیرنده دوپامین چون بر روی گیرنده‌های متعددی اثر می‌گذارند و قسمت عمده آنها در کبد متابولیزه می‌شود، با تداخل‌هی داروئی فارماکوکینتیک و فارماکودینامیک بسیاری همراه هستند (جدول تداخل‌های داروهای آنتی‌پسیکوتیک).
  جدول تداخل‌های داروهای آنتی‌پسیکوتیک
دارو نتایج
ضدافسردگی‌های سه‌حلقه‌ای افزایش غلظت هر دو
آنتی‌کولینرژیک‌ها مسمومیت آنتی‌کولینرژیک، کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
آنتی‌اسیدها کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
سایمتیدین کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
غذا کاهش جذب آنتی‌پسیکوتیک‌ها
بوسپیرون بالا بردن سطح هالوپریدول
باربیتورات‌ها افزایش متابولیسم آنتی‌پسیکوتیک‌ها، اثر آرام‌بخشی - رخوت‌زائی بیش از حد
فنی‌توئین کاهش متابولیسم فنی‌توئین
گوانتیدین کاهش اثر هیپتانسیو
کلونیدین کاهش اثر هیپتانسیو
آلفا - متیل دوپا کاهش اثر هیپتانسیو
لوودوپا کاهش آثار هر دو
سوکسینیل کولین فلج طولانی عضله
مهارکننده‌های مونوآمینواکسیداز هیپوتانسیون
هالوتان هیپوتانسیون
الکل تشدید و تضعیف CNS
سیگار کاهش سطح پلاسمائی آنتی‌پسیکوتیک‌ها
اپی‌نفرین هیپوتانسیون
پروپرانولول افزایش غلظت پلاسمائی هر دو
وارفارین کاهش غلظت پلاسمائی وارفارین
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آیت‌الله محمدباقر تحریری , كلنگ زني , دنش آموزی اوقات فراغت , کمیسیون مشترک حمل و نقل جاده ای , کمیسیون انرژی مجلس , درس‌گفتارهایی درباره‌ سنایی , پولداران , آخرین بازماندگان باغ وحش موصل , باشگاه مشت‌زنی , فخرآباد ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / شیرینی‌های آسان و خوشمزه و مفید , فرهنگ و جامعه , ادبیات و شعر , معرفی کتاب / کتاب , علمی و آموزشی , نجوم , جرم‌ها و پدیده‌های خاص ـ ستارگان / عکاسی از خوشه های ستاره ای , فرهنگی و هنری , موسیقی , موسیقی پاپ / این کلاف سردرگم , بانک اطلاعاتی کتاب / آتلیه عکاسی رنگی , سیاسی , جهان , نفت / دیپلماسی آشفته نفت , بانک اطلاعاتی کتاب / تغییر وزن، اندازه و شکل , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار و راهنمای زبان فارسی 3 , بهداشت و درمان , توصیه های پزشکی , دخانیات / توتون چیست؟ , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / برآورد امید زندگی مردم ایران به روش مستقیم در سال ۱۳۸۲ ,

برخی منابع مهم خبری
parsine.com پارسینه , https: نکست هالیدی , salamatnews.com سلامت نیوز , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , cinemakhabar.ir سینما خبر , banifilm.ir بانی فیلم , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم ,وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند