جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ / Friday, 14 December, 2018

مهارکننده‌های کولین‌استراز


  کارآئی درمانی
دونپزیل و ریواستیگمین از معدود درمان‌های تأییدشده برای دمانس خفیف تا متوسط از نوع آلزایمر می‌باشند. این داروها تجزیه و غیرفعال شدن داخل سیناپسی استیل‌کولین را مهار می‌کنند و در نتیجه انتقال عصبی کولینرژیک را تقویت می‌کنند، که به‌نوبه خود باعث بهبود متوسطی در حافظه و تفکر هدفمند می‌شود. این داروها برای افرادی بیشترین فایده را دارند که به فراموشی خفیف تا متوسط مبتلا هستند و با این وجود هنوز به‌ اندازه کافی دارای نورون‌های کولینرژیک در قاعده مغز قدامی می‌باشند تا بتوانند از تقویت انتقال عصبی کولینرژیک منتفع گردند.
دونپزیل به‌خوبی تحمل می‌شود و به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌نظر می‌رسد که ریواستیگمین بیش از دونپزیل می‌تواند باعث عوارض گوارشی و عصبی - روانی شود. تاکرین که یک مهارکننده کولین استراز قدیمی‌تر می‌باشد. در حال حاضر به‌علت احتمال سمیت کبدی به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهارکننده‌های کولین استراز به‌طور همزمان با ویتامین E و عصاره Gingko biloba تجویز شده است.
مهارکننده‌های کولین استراز در استفاده طولانی‌مدت پیشرفت زوال حافظه را کند می‌کنند و آپاتی، افسردگی، توهم، اضطراب، اوفوری و رفتارهای حرکتی بی‌هدف را کاهش می‌دهند. خودمختاری کارکردی کمتر حفظ می‌شود. در برخی افراد وضعیت حافظه، خلق، علایم پسیکوتیک و مهارت‌های بین‌فردی به سرعت بهتر می‌شود. بقیه در ابتدا فایده کمی می‌برند، اما قادر خواهند بود که توانائی‌های شناختی و تطبیقی خود را برای چند ماه در سطح نسبتاً پایداری حفظ کنند. استفاده از مهارکننده‌های کولین استراز ممکن است نیاز برای قرار دادن در خانه سالمندان را به تأخیر اندازند یا کاهش دهند.
  رهنمودهای بالینی
- ارزیابی قبل از درمان:
قبل از شروع درمان با مهارکننده‌های کولین استراز، باید علل قابل درمان دمانس را رد کرد و با یک ارزیابی کامل عصبی، تشخیص دمانس از نوع آلزایمر را قطعی کرد. آزمون دقیق عصبی - روانی می‌تواند نشانه‌های اولیه بیماری آلزایمر را مشخص کند. ارزیابی روانپزشکی باید بر روی افسردگی، اضطراب و پسیکوز متمرکز شود.
- دوزاژ و تجویز:
۱. دونپزیل:
دونپزیل دارای قرص‌های ۵ و ۱۰ میلی‌گرمی است درمان باید با دوز ۵ میلی‌گرم در روز که هنگام شب تجویز می‌شود، آغاز گردد. اگر پس از ۴ هفته به‌خوبی تحمل شود و اثرهای مفید قابل‌مشاهده‌ای وجود داشته باشد، دوز را باید به سطح نگه‌دارنده ۱۰ میلی‌گرم در روز افزایش داد. جذب دونپزیل با غذا تغییری نمی‌کند.
۲. ریواستیگمین:
ریواستیگمین دارای کپسول‌های ۵/۱، ۳، ۵/۴ و ۶ میلی‌گرمی است. دوز توصیه‌شده ابتدائی ۵/۱ میلی‌گرم دو بار در روز و برای دست کم دو هفته است که پس از آن می‌توان در فواصل دوهفته‌ای دوز را به اندازه ۵/۱ میلی‌گرم در روز افزایش داد تا به دوز هدف ۶ میلی‌گرم در روز که در دو دوز مساوی داده می‌شود، برسد. در صورت تحمل دوز را می‌توان به‌تدریج تا ۶ میلی‌گرم دو بار در روز افزایش داد. خطر عوارض جانبی گوارشی را می‌توان با تجویز ریواستیگمین با غذا کاهش داد.
  احتیاطات و عوارض جانبی
- دونپزیل:
دونپزیل معمولاً در دوزهای تجویزی به‌خوبی تحمل می‌شود. کمتر از ۳% افرادی که دونپزیل می‌گیرند، دچار تهوع، استفراغ و اسهال می‌شوند. این علایم خفیف با دوز ۱۰ میلی‌گرم شایع‌تر از ۵ میلی‌گرم هستند و در صورت وجود معمولاً به دنبال ۳ هفته مصرف مداوم برطرف می‌شوند. دونپزیل ممکن است باعث کاهش وزن شود. درمان با دونپزیل به‌طور ناشایعی با برای آریتمی همراه بوده است. به‌خصوص در افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای قلبی هستند. تعداد کمی از افراد دچار سنکوپ می‌شوند.
- ریواستیگمین:
ریواستیگمین معمولاً به‌خوبی تحمل می‌شود، اما ممکن است در ابتدای دوره درمان و برای محدود کردن عوارض جانبی گوارشی و CNS، لازم شود تا دوزهی توصیه‌شده را به‌تدریج کاهش داد. این علایم خفیف در دوزهای بالای ۶ میلی‌گرم در روز شایع‌تر هستند، و رد صورت بروز با پائین آوردن دوز معمولاً برطرف می‌شوند.
شایع‌ترین عوارض جانبی مربوط به ریواستیگمین عبارتند از تهوع (۳۸% در برابر ۱۰% با دارونما)، استفراغ (۲۴% در برابر ۶% با دارونما)، گیجی (۲۰% در برابر ۱۰% با دارونما)، سردرد (۱۶% در برابر ۱۳% با دارونما)، اسهال (۱۶% در برابر ۹% با دارونما)، درد شکمی (۱۲% در برابر ۷% با دارونما)، عوارض جانبی دستگاه عصبی مرکزی و محیطی و روانپزشکی با مصرف ریواستیگمین شایع‌تر از هنگام مصرف دارونما می‌باشند. ریواستیگمین ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما به‌نظر نمی‌رسد که باعث اختلالات کبدی، کلیوی، خونی یا الکترولیتی شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سیگارهای خارجی , کازمتیک , آزار و اذیت دختران , جایزه سسیل بی.دمیل , کارت گارانتی تقلبی , پارک ملی دنا , مناظره داشجویی , خطوط لوله فرآورده های نفتی , مدیران شرکت , نوار چسب ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات و شعر / شعر ایران در آلمان , بانک اطلاعاتی کتاب / ساغر سحر (در نیایش و آداب نماز شب) , بانک اطلاعاتی کتاب / قصص النبیین للاطفال , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گام به گام مطالعات اجتماعی سال اول نظام جدید , خانه و خانواده , آشپزی , خوراکهای متنوع / فتو چینی با میگو , بانک اطلاعاتی کتاب / آیین همسرداری , فرهنگی و هنری , سینما , معرفی فیلم / صورت‌ها و سیرت‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / شیمی تجزیه: پرسش‌های چهارگزینه‌ای و پاسخنامه ‌تشریحی (ویژه آزمون‌های کارشناسی به کارشناسی ارشد شیمی) , بانک اطلاعاتی کتاب / تمرین برتر سوالات ریاضی سال اول راهنمایی همراه با پاسخ تشریحی , سیاسی , جهان , فناوری‌ هسته ای / برنامه سلاحهای هسته ای اسرائیل ,

برخی منابع مهم خبری
siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , mashreghnews.ir مشرق نیوز , tabnak.ir تابناک , rooyeshnews.com رویش , siasatrooz.ir سیاست روز , vatanemrooz.ir روزنامه وطن امروز , mosalas.ir مثلث , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».