چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 26 September, 2018

مهارکننده‌های کولین‌استراز


  کارآئی درمانی
دونپزیل و ریواستیگمین از معدود درمان‌های تأییدشده برای دمانس خفیف تا متوسط از نوع آلزایمر می‌باشند. این داروها تجزیه و غیرفعال شدن داخل سیناپسی استیل‌کولین را مهار می‌کنند و در نتیجه انتقال عصبی کولینرژیک را تقویت می‌کنند، که به‌نوبه خود باعث بهبود متوسطی در حافظه و تفکر هدفمند می‌شود. این داروها برای افرادی بیشترین فایده را دارند که به فراموشی خفیف تا متوسط مبتلا هستند و با این وجود هنوز به‌ اندازه کافی دارای نورون‌های کولینرژیک در قاعده مغز قدامی می‌باشند تا بتوانند از تقویت انتقال عصبی کولینرژیک منتفع گردند.
دونپزیل به‌خوبی تحمل می‌شود و به‌طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌نظر می‌رسد که ریواستیگمین بیش از دونپزیل می‌تواند باعث عوارض گوارشی و عصبی - روانی شود. تاکرین که یک مهارکننده کولین استراز قدیمی‌تر می‌باشد. در حال حاضر به‌علت احتمال سمیت کبدی به‌ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد. مهارکننده‌های کولین استراز به‌طور همزمان با ویتامین E و عصاره Gingko biloba تجویز شده است.
مهارکننده‌های کولین استراز در استفاده طولانی‌مدت پیشرفت زوال حافظه را کند می‌کنند و آپاتی، افسردگی، توهم، اضطراب، اوفوری و رفتارهای حرکتی بی‌هدف را کاهش می‌دهند. خودمختاری کارکردی کمتر حفظ می‌شود. در برخی افراد وضعیت حافظه، خلق، علایم پسیکوتیک و مهارت‌های بین‌فردی به سرعت بهتر می‌شود. بقیه در ابتدا فایده کمی می‌برند، اما قادر خواهند بود که توانائی‌های شناختی و تطبیقی خود را برای چند ماه در سطح نسبتاً پایداری حفظ کنند. استفاده از مهارکننده‌های کولین استراز ممکن است نیاز برای قرار دادن در خانه سالمندان را به تأخیر اندازند یا کاهش دهند.
  رهنمودهای بالینی
- ارزیابی قبل از درمان:
قبل از شروع درمان با مهارکننده‌های کولین استراز، باید علل قابل درمان دمانس را رد کرد و با یک ارزیابی کامل عصبی، تشخیص دمانس از نوع آلزایمر را قطعی کرد. آزمون دقیق عصبی - روانی می‌تواند نشانه‌های اولیه بیماری آلزایمر را مشخص کند. ارزیابی روانپزشکی باید بر روی افسردگی، اضطراب و پسیکوز متمرکز شود.
- دوزاژ و تجویز:
۱. دونپزیل:
دونپزیل دارای قرص‌های ۵ و ۱۰ میلی‌گرمی است درمان باید با دوز ۵ میلی‌گرم در روز که هنگام شب تجویز می‌شود، آغاز گردد. اگر پس از ۴ هفته به‌خوبی تحمل شود و اثرهای مفید قابل‌مشاهده‌ای وجود داشته باشد، دوز را باید به سطح نگه‌دارنده ۱۰ میلی‌گرم در روز افزایش داد. جذب دونپزیل با غذا تغییری نمی‌کند.
۲. ریواستیگمین:
ریواستیگمین دارای کپسول‌های ۵/۱، ۳، ۵/۴ و ۶ میلی‌گرمی است. دوز توصیه‌شده ابتدائی ۵/۱ میلی‌گرم دو بار در روز و برای دست کم دو هفته است که پس از آن می‌توان در فواصل دوهفته‌ای دوز را به اندازه ۵/۱ میلی‌گرم در روز افزایش داد تا به دوز هدف ۶ میلی‌گرم در روز که در دو دوز مساوی داده می‌شود، برسد. در صورت تحمل دوز را می‌توان به‌تدریج تا ۶ میلی‌گرم دو بار در روز افزایش داد. خطر عوارض جانبی گوارشی را می‌توان با تجویز ریواستیگمین با غذا کاهش داد.
  احتیاطات و عوارض جانبی
- دونپزیل:
دونپزیل معمولاً در دوزهای تجویزی به‌خوبی تحمل می‌شود. کمتر از ۳% افرادی که دونپزیل می‌گیرند، دچار تهوع، استفراغ و اسهال می‌شوند. این علایم خفیف با دوز ۱۰ میلی‌گرم شایع‌تر از ۵ میلی‌گرم هستند و در صورت وجود معمولاً به دنبال ۳ هفته مصرف مداوم برطرف می‌شوند. دونپزیل ممکن است باعث کاهش وزن شود. درمان با دونپزیل به‌طور ناشایعی با برای آریتمی همراه بوده است. به‌خصوص در افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای قلبی هستند. تعداد کمی از افراد دچار سنکوپ می‌شوند.
- ریواستیگمین:
ریواستیگمین معمولاً به‌خوبی تحمل می‌شود، اما ممکن است در ابتدای دوره درمان و برای محدود کردن عوارض جانبی گوارشی و CNS، لازم شود تا دوزهی توصیه‌شده را به‌تدریج کاهش داد. این علایم خفیف در دوزهای بالای ۶ میلی‌گرم در روز شایع‌تر هستند، و رد صورت بروز با پائین آوردن دوز معمولاً برطرف می‌شوند.
شایع‌ترین عوارض جانبی مربوط به ریواستیگمین عبارتند از تهوع (۳۸% در برابر ۱۰% با دارونما)، استفراغ (۲۴% در برابر ۶% با دارونما)، گیجی (۲۰% در برابر ۱۰% با دارونما)، سردرد (۱۶% در برابر ۱۳% با دارونما)، اسهال (۱۶% در برابر ۹% با دارونما)، درد شکمی (۱۲% در برابر ۷% با دارونما)، عوارض جانبی دستگاه عصبی مرکزی و محیطی و روانپزشکی با مصرف ریواستیگمین شایع‌تر از هنگام مصرف دارونما می‌باشند. ریواستیگمین ممکن است باعث کاهش وزن شود، اما به‌نظر نمی‌رسد که باعث اختلالات کبدی، کلیوی، خونی یا الکترولیتی شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تجمع هواداران , محمد جوا ظریف , کانسیلر , خریداری میوه , انیمیشن کله آهنی , محمد حسین نیرومند , یک چهارم نهایی , دشت بهشت , محمدمهدی مفتح , آب پرتغال ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / الحدیث: گفتار حکیمانه: باب المختار من حکم امیرالمومنین علیه‌السلام , فرهنگی و هنری , هنرهای نمایشی , نقد ـ معرفی / نگاهی به نمایش «تندباد خیال» , بانک اطلاعاتی کتاب / ادعیه احمدیه: مجموعه‌ای از اوراد و ادعیه و زیارات و نمازهای مستحبی , بانک اطلاعاتی کتاب / در انتظار ققنوس: کاوشی در قلمرو موعودشناسی و مهدی‌باوری , بانک اطلاعاتی کتاب / جغرافیای تاریخی ولایت باستانی رویان و رستمدار تاریخی , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش قرآن مجید با قواعد و آیات , کامپیوتر و اینترنت , سخت افزار , حافظه / اولین رم دی دی آر۳ در ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / روابط دختران و پسران: آیا داشتن دوست برای دختران و پسران به سبک غربی معقول است؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / اتومبیل‌ها , بهداشت , تغذیه , تغذیه بیماران / سرماخوردگی و مکمل های تغذیه ای ,

برخی منابع مهم خبری
armanshargh.ir آرمان شرق , iran-newspaper.com روزنامه ایران , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , khabarsport.com خبر ورزشی , sourehcinema.ir سوره سینما , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , armandaily.ir روزنامه آرمان , siasatrooz.ir سیاست روز , pana.ir خبرگزاری پانا , ettelaat.com روزنامه اطلاعات ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.