شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

سبب‌شناسی


مصرف داروهای آنتی‌پسیکوتیک تیپیک، با گروهی از عوارض نورولوژیک ناراحت‌کننده و بالقوه خطرناک همراه است. این داروها، از طریق جلوگیری از اتصال دوپامین به گیرنده‌های دوپامینی عمل می‌کنند که این مسئله هم در کنترل حرکات ارادی و هم غیرارادی نقش ایفاء می‌کند. داروهای آنتی‌پسیکوتیک جدیدتر (آنتاگونیست‌های سروتونین - دوپامین)، بسیار کمتر از اتصال به گیرنده‌های دوپامینی جلوگیری می‌کنند و کمتر احتمال دارد که چنین سندرم‌هائی را ایجاد نمایند.
  پارکینسونیسم ناشی از مصرف نورولپتیک
  تشخیص، علایم و نشانه‌ها
نشانه‌های این اختلال شامل سفتی عضلات (ریژیدیته لوله سوئی ـ lead pipe)، ریژیدیته چرخ‌دنده‌ای (cogwheel)، راه رفتن لخ لخ‌کنان (shuffling gait) (راه فتن به‌صورت کشیدن پا بر روی زمین)، حالت خمیده و آبریزش از دهان می‌شوند، لرزش (ترمور) به حالت تسبیح چرخاندن (pill-rolling) که از علامات پارکینسونیسم ایدیوپاتیک است به‌ندرت دیده می‌شود، اما ممکن است لرزش منظم واحضی مشابه لرزش ذاتی (essential tremor) وجود داشته باشد. یکی دیگر از عوارض پارکینسونی که همراه آنتی‌پسیکوتیک‌ها دیده می‌شود. نوعی لرزش موضعی دور دهانی است که گاهی از آن، با عنوان سندرم خرگوش (rabbit syndrome) یاد می‌گردد. البته این نوع لرزش نسبت به دیگر انواع لرزش‌ها، بیشتر بعد از دوره‌های طولانی درمان دیده می‌شود.
  اپیدمیولوژی
عوارض جانبی پارکینسونی، در تقریباً ۱۵% از بیمارانی که با آنتی‌پسیکوتیک‌ها درمان می‌شوند (معمولاً ظرف مدت ۵ تا ۹۰ روز از آغاز درمان) دیده می‌شود. زنان حدوداً دو برابر مردان مبتلا می‌شوند، و این عوارض در تمامی سنین می‌تواند اتفاق بیفتد، اگرچه بعد از ۴۰ سالگی شایع‌تر است.
  سبب‌شناسی
این عارضه به‌علت انسداد مسیر انتقال دوپامین در تراکت نیگرواستریاتال رخ می‌دهد. تمامی آنتی‌پسیکوتیک‌ها، به‌خصوص آنتی‌کولینرژیکی (مانند تری‌فلوئوپرازین)، می‌توانند این علایم را ایجاد نمایند. احتمالاً کلرپرومازین و تیوریدازین در ایجاد این علایم نقشی ندارند. احتمال ایجاد پارکینسونیسم توسط داروهای آنتی‌پسیکوتیک آتی‌پیکِ جدیدتر (مانند ریسپریدون) کمتر است.
  تشخیص افتراقی
شامل پارکینسونیسم ایدیوپاتیک، دیگر علل ارگانیک پارکینسونیسم، و افسردگی (که می‌تواند با علایم پارکینسونیسم همراه باشد) می‌گردد.
  درمان
این عارضه را می‌توان با داروهای آنتی‌کولینرژیک، آمانتادین، یا دیفن‌هیدرامین، درمان نمود (جدول درمان داروئی اختلالات راه‌های خارج‌هرمی (extrapyramidal)).
  جدول درمان داروئی اختلالات راه‌های خارج‌هرمی (extrapyramidal)
نام ژنریک دوزاژ معمول روزانه موارد کاربرد
آنتی‌کولینرژیک‌ها
بنزتروپین ۰/۵ تا ۲ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز
۱ تا ۲ میلی‌گرم عضلانی یا وریدی
دیستونی حاد، پارکینسونیسم، آکینزی، آکاتیژیا
بیپریدین ۲ تا ۶ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز
۲ میلی‌گرم عضلانی یا وریدی
پروسیکلیدین ۲/۵ تا ۵ میلی‌گرم خوراکی دو تا چهار بار در روز
تری‌هگزل فنیدیل ۲ تا ۵ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز
اورفنادرین ۵۰ تا ۱۰۰ میلی‌گرم خوراکی دو تا چهار بار در روز
۶۰ میلی‌گرم وریدی
سندرم خرگوش
آنتی‌هیستامین
دیفن‌هیدرامین ۲۵ میلی‌گرم خوراکی چهار بار در روز
۲۵ میلی‌گرم وریدی یا عضلانی
دیستونی حاد پارکینسونیسم، آکاتیژیا، سندرم خرگوش
آمانتادین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم خوراکی دو بار در روز پارکینسونیسم، آکینزی، سندرم
خرگوش
آنتاگونیست‌های بتا - آدرنرژیک
پروپرانولول ۲۰ تا ۴۰ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز آکاتیژیا، لرزش
آنتاگونیست‌های آلفا - آدرنرژیک
کلونیدین ۰/۱ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز آکاتیژیا
بنزودیازپین‌ها
کلونازپام ۱ میلی‌گرم خوراکی دو بار در روز آکاتیژیا، دیستونی حاد
لورازپام ۱ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز
بوسپیرون ۲۰ تا ۴۰ میلی‌گرم خوراکی سه بار در روز دیسکینزی دیررس
ویتامین E ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ IU در روز دیسکینزی دیررس
آنتی‌کولینرژیک‌ها را باید بعد از ۴ تا ۶ هفته قطع نمود تا برآورد کرد که آیا تحمل نسبت به عوارض پارکینسونی ایجاد شده است یا خیر. تقریباً نصف مبتلایان به پارکینسونیسم ناشی از مصرف نورولپتیک، نیاز به ادامه درمان خواهند داشت. علایم پارکینسونی حتی پس از قطع داروهای آنتی‌پسیکوتیک، ممکن است تا ۲ هفته و در افراد مسن تا ۳ ماه باقی بمانند. در این بیماران بهتر است پزشک داروهای آنتی‌کولینرژیک را پس از قطع آنتی‌پسیکوتیک‌ها، تا محو کامل علایم پارکینسونی ادامه دهد.
  دیستونی حاد ناشی از مصرف نورولپتیک
  تشخیص، علایم و نشانه‌ها
حرکات دیستونیک به‌علت انقباض یا اسپاسم آهسته عضلات که می‌تواند منجر به حرکت غیرارادی شود ایجاد می‌شوند. دیستونی می‌توانند گردن (تورتی‌کولی 'torticollis' یا رتروکولی 'retrocolis' اسپاسمودیک)، فک (بسته شدن محکم فک که می‌تواند منجر به دررفتگی فک یا تریسموس شود)، زبان (بیرون آمدن یا چرخش) یا کل بدن (اُپیستوتونوس) را دربربگیرد. درگیر شدن چشم‌ها می‌تواند منجر به حمله آگولوجایریک (oculogyric crisis) گردد که در آن، چشم‌ها به‌صورت یک طرفه به سمت بالا می‌روند. دیگر انواع دیستونی عبارتند از اسپاسم پلک (blepharospasm) و دیستونی گلوسوفارنژیال منجر به دیزارتری (dysarthria)، دیس‌فاژی (اختلال در بلع dysphagia) و حتی اشکال در تنفس می‌گردد که می‌تواند منجر به سیانوز شود. به‌خصوص در کودکان امکان دارد اپیستوتونوس، اسکولیوز، لوردوز، و حرکات چرخشی دیده شود. دیستونی می‌تواند ایجاد درد یا ترس نماید، و اغلب منجر به عدم همکاری بیمار نسبت به ادامه درمان داروئی خواهد گردید.
  اپیدمیولوژی
حدود ۱۰% بیماران، مبتلا به عارضه دیستونی آنتی‌پسیکوتیک‌ها می‌شوند که معمولاً در ساعات یا روزهای اولیه درمان اتفاق می‌افتد. دیستونی عمدتاً در مردان جوان (زیر ۴۰ سال) رخ می‌دهد، ولی ممکن است در هر سنی و جنسی روی دهد.
  سبب‌شناسی
گرچه این عارضه عمدتاً به‌علت تجویز عضلانی آنتی‌پسیکوتیک‌های قوی ایجاد می‌شود، ولی می‌تواند با هر نوع آنتی‌پسیکوتیکی رخ دهد. دیستونی کمتر از همه همراه با تیوریدازین دیده می‌شود و با مصرف ریسپریدون نیز شایع نیست. تصور می‌شود. مکانیسم دیستونی، افزایش فعالیت دوپامینی در هسته‌های قاعده‌ای باشد، و هنگامی رخ می‌دهد که سطح داروهای آنتی‌پسیکوتیک در CNS، مابین نوبت‌های دریافت دارو افت پیدا می‌کند.
  تشخیص افتراقی
شامل انواع تشنج و دیسکینزی دیررس می‌گردد.
  سیر و پیش‌آگهی
دیستونی از نظر شدت می‌تواند خودبه‌خود نوسان داشته باشد و امکان دارد در پاسخ به اطمینان دادن، بهتر شود. در نتیجه، ممکن است پزشک به اشتباه نتیجه‌گیری کند که این حرکت، هیستریک و یا کاملاً ارادی است.
  درمان
درمان پیشگیرانه با آنتی‌کولینرژیک‌ها یا داروهای مربوط، معمولاً از بروز دیستونی پیشگیری می‌کند اما خطرهای چنین درمانی به منافع آن نمی‌ارزد. درمان با آنتی‌کولینرژیک‌های عضلانی یا دیفن‌هیدرامین عضلانی یا وریدی (۵۰ میلی‌گرم) تقریباً همواره نشانه‌های این عارضه را برطرف می‌کند. دیازپام (۱۰ میلی‌گرم وریدی)، آموباربیتال، بنزوآت سدیم کافئین، و هیپنوتیسم نیز بنا بر بعضی گزارش‌ها مؤثر بوده‌اند. اگرچه معمولاً نسبت به این عوارض تحمل پیدا می‌شود، گاهی عاقلانه آن است که چنانچه بیمار بسیار در مورد عود این عارضه نگران باشد، داروی آنتی‌پسیکوتیک را تعویض نمائیم.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بها، , تالار شهر , مرمت نسخ خطی , هلیکوپتر , دبیرکل جدید سازمان ملل , هاشم‌پور , انتخاب نام کودک , وزیر امنیت آمریکا , مریام بستر , سارقان به عنف سابقه دار دستگیرشدند ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / عزادار حقیقی , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ آلمانی فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / بره کوچولو گمشده , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای تجزیه و ترکیب عربی: همراه با نکات اساسی قواعد صرف و نحو , بانک اطلاعاتی کتاب / جک و لوبیای سحرآمیز , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی با استفاده از نسخه تصحیح شده محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی , فرهنگی و هنری / ادبیات و شعر / شخصیت‌ها ـ شاعران‌ / به مناسبت سالروز درگذشت سلمان هراتی , بانک اطلاعاتی کتاب / زیست‌شناسی جانوری (رشته زیست‌شناسی) , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / شاعر / میرزا محمد صالح وامق اصفهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول صنایع شیمیایی (رشته شیمی) ,

برخی منابع مهم خبری
newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , tebyan.net تبیان , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , zamandaily.ir روزنامه زمان , rokna.ir رکنا , car.ir کار(خودرو) , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , isna.ir ایسنا , iranart.ir ایران آرت ,وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    من رفتار او را تغییر می دهم
    من او را می سازم در فكر تغییر شخصیت طرف مقابل خود نباشید كه كوشش بیهوده ای است بارها از دهان مردان جوان شنیده ایم كه می گویند من او را می سازم مثل این كه می خواهند مجسمه بسازند …