یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 24 June, 2018

درک کودکان نسبت به ویژگی‌های برنامه‌ها


پژوهشگران دريافته‌اند که توجه کودکان خردسال به تلويزيون با محتواى متنوع و ارائه قالب‌هاى ويژه فرق مى‌کند. دليل اين کار اين است که توجه بصرى کودکان به صفحهٔ تلويزيون، در سطحى وسيع، به‌وسيلهٔ ميزان درک آنها از وقايعى که در برنامه رخ مى‌دهد، هدايت مى‌شود. دو نوع ويژگى‌ براى شکل يا قالب برنامه شناخته شده است: ويژگى‌هاى سمعى و بصري. تفاوت اصلى بين اين دو ويژگي، در نحوهٔ توانايى آنها در تأثيرگذارى و کنترل توجه بيننده است. روشن است که ويژگى بصرى تنها زمانى مى‌تواند تأثيرگذار باشد که ديده شود؛ به‌بيان ديگر، زمانى که کودک به صفحهٔ تلويزيون نگاه مى‌کند از سوى ديگر، ويژگى‌هاى سمعي، مى‌توانند توجه کودک را حتى زمانى که به‌طور مستقيم در حال تماشاى تلويزيون نيست، به‌سوى آن جلب کنند.
در مطالعه‌اي، پژوهشگران کودکان ۳ تا ۵ سال را، زمانى که در حال تماشاى مجموعه در هم آميخته‌اى از برنامه‌ها بودند، طى دوره‌اى سه ساعته، به‌طور پيوسته زيرنظر گرفتند. زمانى که کودکان در حال تماشا بودند، اسباب‌بازى و تنقلات در اختيارشان قرار داشت. در وهلهٔ اول، کودکان از نظر ميزان زمانى که به طرف تلويزيون نگاه مى‌کردند يا به‌کار مى‌پرداختند و براساس اينکه توجه آنهابه چه ميزان تحت تأثير ويژگى‌هاى صوتى و تصويرى برنامه‌ها قرار گرفت، ارزيابى شدند. زمانى که کودکان حواسشان معطوف کار ديگرى بود، چه جنبه‌هايى از برنامه، آنها را وا مى‌داشت که به‌سوى تلويزيون روى برگردانند و چه جنبه‌هايى از برنامه، مى‌توانست زمانى که کودک واقعاً در حال تماشاى تلويزيون بود، توجه او را همچنان به صفحهٔ تلويزون حفظ کند؟
همان‌طور که مى‌توان انتظار داشت، ثابت شده است که تأثيرات سمعى يا شنيداري، از شيوه‌هاى اصلى جلب‌توجه دوبارهٔ کودک هستند، در حالى که ويژگى‌هاى بصرى در حفظ توجه کودک بهتر عمل مى‌کردند. به‌بيان ديگر، نوعى تغيير در گفت‌گوهاى انجام شده: آشنايى قبلى به صداها يا موسيقى مى‌تواند کودک را به نگاه کردن به صفحه تلويزيون تشويق کند، اما اين نگاه کردن تنها در صورتى مى‌تواند به طول انجامد که آنچه اتفاق مى‌افتد از نظر بصرى نيز موردعلاقه واقع شود. به‌اين ترتيب هر دو ويژگى‌هاى سمعى و بصرى آزمايش شدند تا توان آنها براى به‌دست آوردن يا باز داشتن توجه، سنجيده شود.
به‌طور کلي، هفت نوع تغيير مختلف در صدا يا موسيقى متن، توجه بصرى خردسالى را که نسبت به تلويزيون بى توجه هستند، جلب مى‌کند: تغيير بلندى و کوتاهى صدا، جلوه‌هاى ويژهٔ صدا، خنده، صداهاى زنانه، صداى بچه‌ها، صداهاى غير عادى و موسيقى سازهاى مختلف. سه ويژگى صوتى فرد را از توجه باز مى‌دارد: صداهاى مردانه، آواز خواندن انفرادى و موسيقى آرام. دو ويژگى صوتى تأثير دوگانه داشتند: شروع موسيقى دوست‌داشتنى يا موزون که توجه را جلب مى‌کند، اما تنها براى چند ثانيه. سرانجام اينکه، دو ويژگى صوتى هيچ‌گونه تغييرى در توجه بصرى ايجاد نمى‌کند: آواز گروهى و تشويق و کف زدن. اگر کودک در حال نگاه کردن به تلويزيون بود، هر دو ويژگى‌هاى سمعى و بصرى موجب حفظ توجه مى‌شدند. به‌طور کلى شش ويژگى بصرى شناسايى شدند که موجب حفظ توجه مى‌شدند، شش ويژگى بصرى توجه کودک را منحرف مى‌کردند و هشت مورد هيچ‌گونه تأثيرى نداشتند؛ سه ويژگى صوتي موجب حفظ توجه مى شدند،سه مورد صوتى مانع توجه مى شدند و پنج مورد بى اهميت بودند .
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
عبدالهی , استقلال کشور , شهادت قاسم سلیمانی , نشست خبری سخنگوی دولت آغاز شد , صفحات جعلی اینترنت , معاون حقوقی وزارت , مشاور کری , مجمع نمایندگان تهران , شهروندان کوچک , صعود به اورست ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / انسان , بانک اطلاعاتی کتاب / مبانی مهندسی ارزش , بانک اطلاعاتی کتاب / گنج‌آزمون ریاضی: جدیدترین تمرینات و نمونه سوالات مخصوص دوم راهنمایی , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجهای معنوی , ورزشی , دانستنیهای ورزشی , ورزش و بیماریها / درمان سندرم روده تحریک پذیر به کمک یوگا , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / شعوری کاشانی , بانک اطلاعاتی کتاب / حکومتگران بختیاری , بانک اطلاعاتی کتاب / تکنولوژی آب‌نبات و شکلات‌سازی , هنر , موسیقی , سازهای موسیقی / ارحو- کمانچه دوتار , بانک اطلاعاتی گردشگری / غار کُهناب (اِشکفت کُهناب) ، لالی،مسجدسلیمان ,

برخی منابع مهم خبری
irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , sourehcinema.ir سوره سینما , javanonline.ir جوان آنلاین , ebtekarnews.com روزنامه ابتکار , khabaronline.ir خبر آنلاین , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , iranart.ir ایران آرت , mashreghnews.ir مشرق نیوز , bartarinha.ir برترینها , bahardaily.ir روزنامه بهار ,وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!