پنج شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ / Thursday, 22 February, 2018

درک کودکان نسبت به ویژگی‌های برنامه‌ها


پژوهشگران دريافته‌اند که توجه کودکان خردسال به تلويزيون با محتواى متنوع و ارائه قالب‌هاى ويژه فرق مى‌کند. دليل اين کار اين است که توجه بصرى کودکان به صفحهٔ تلويزيون، در سطحى وسيع، به‌وسيلهٔ ميزان درک آنها از وقايعى که در برنامه رخ مى‌دهد، هدايت مى‌شود. دو نوع ويژگى‌ براى شکل يا قالب برنامه شناخته شده است: ويژگى‌هاى سمعى و بصري. تفاوت اصلى بين اين دو ويژگي، در نحوهٔ توانايى آنها در تأثيرگذارى و کنترل توجه بيننده است. روشن است که ويژگى بصرى تنها زمانى مى‌تواند تأثيرگذار باشد که ديده شود؛ به‌بيان ديگر، زمانى که کودک به صفحهٔ تلويزيون نگاه مى‌کند از سوى ديگر، ويژگى‌هاى سمعي، مى‌توانند توجه کودک را حتى زمانى که به‌طور مستقيم در حال تماشاى تلويزيون نيست، به‌سوى آن جلب کنند.
در مطالعه‌اي، پژوهشگران کودکان ۳ تا ۵ سال را، زمانى که در حال تماشاى مجموعه در هم آميخته‌اى از برنامه‌ها بودند، طى دوره‌اى سه ساعته، به‌طور پيوسته زيرنظر گرفتند. زمانى که کودکان در حال تماشا بودند، اسباب‌بازى و تنقلات در اختيارشان قرار داشت. در وهلهٔ اول، کودکان از نظر ميزان زمانى که به طرف تلويزيون نگاه مى‌کردند يا به‌کار مى‌پرداختند و براساس اينکه توجه آنهابه چه ميزان تحت تأثير ويژگى‌هاى صوتى و تصويرى برنامه‌ها قرار گرفت، ارزيابى شدند. زمانى که کودکان حواسشان معطوف کار ديگرى بود، چه جنبه‌هايى از برنامه، آنها را وا مى‌داشت که به‌سوى تلويزيون روى برگردانند و چه جنبه‌هايى از برنامه، مى‌توانست زمانى که کودک واقعاً در حال تماشاى تلويزيون بود، توجه او را همچنان به صفحهٔ تلويزون حفظ کند؟
همان‌طور که مى‌توان انتظار داشت، ثابت شده است که تأثيرات سمعى يا شنيداري، از شيوه‌هاى اصلى جلب‌توجه دوبارهٔ کودک هستند، در حالى که ويژگى‌هاى بصرى در حفظ توجه کودک بهتر عمل مى‌کردند. به‌بيان ديگر، نوعى تغيير در گفت‌گوهاى انجام شده: آشنايى قبلى به صداها يا موسيقى مى‌تواند کودک را به نگاه کردن به صفحه تلويزيون تشويق کند، اما اين نگاه کردن تنها در صورتى مى‌تواند به طول انجامد که آنچه اتفاق مى‌افتد از نظر بصرى نيز موردعلاقه واقع شود. به‌اين ترتيب هر دو ويژگى‌هاى سمعى و بصرى آزمايش شدند تا توان آنها براى به‌دست آوردن يا باز داشتن توجه، سنجيده شود.
به‌طور کلي، هفت نوع تغيير مختلف در صدا يا موسيقى متن، توجه بصرى خردسالى را که نسبت به تلويزيون بى توجه هستند، جلب مى‌کند: تغيير بلندى و کوتاهى صدا، جلوه‌هاى ويژهٔ صدا، خنده، صداهاى زنانه، صداى بچه‌ها، صداهاى غير عادى و موسيقى سازهاى مختلف. سه ويژگى صوتى فرد را از توجه باز مى‌دارد: صداهاى مردانه، آواز خواندن انفرادى و موسيقى آرام. دو ويژگى صوتى تأثير دوگانه داشتند: شروع موسيقى دوست‌داشتنى يا موزون که توجه را جلب مى‌کند، اما تنها براى چند ثانيه. سرانجام اينکه، دو ويژگى صوتى هيچ‌گونه تغييرى در توجه بصرى ايجاد نمى‌کند: آواز گروهى و تشويق و کف زدن. اگر کودک در حال نگاه کردن به تلويزيون بود، هر دو ويژگى‌هاى سمعى و بصرى موجب حفظ توجه مى‌شدند. به‌طور کلى شش ويژگى بصرى شناسايى شدند که موجب حفظ توجه مى‌شدند، شش ويژگى بصرى توجه کودک را منحرف مى‌کردند و هشت مورد هيچ‌گونه تأثيرى نداشتند؛ سه ويژگى صوتي موجب حفظ توجه مى شدند،سه مورد صوتى مانع توجه مى شدند و پنج مورد بى اهميت بودند .
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
قایم باشک , لهستان و آرژانتین , عبدالرضا رحمانی فضلی , ایالت های وابسته به انرژی آمریکا , قدرت انصارالله , شهر باستانی تدمر , سلاح های آمریکای , قارچ کش , تعزیر مدیر , رکورد داغترین ماه سال ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه / ادبیات و شعر / شعر / یاورم باش , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه درسهای خلاصه التجوید: جهت تدریس در کلاسهای آموزش قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / Faculty of engineering: a background , بانک اطلاعاتی کتاب / لوله‌کشی و تاسیسات برای آنان که نمی‌خواهند به کلاس بروند , بانک اطلاعاتی کتاب / نظریه‌های جامعه اطلاعاتی , بانک اطلاعاتی کتاب / صد راز موفقیت در زندگی زناشویی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام حساب دیفرانسیل و انتگرال (2) دوره پیش‌دانشگاهی ... , بانک اطلاعاتی کتاب / ابر و کوچه , بانک اطلاعاتی کتاب / تست نکته‌های طلایی عربی مروارید: با پاسخهای کاملا تشریحی , اجتماعی / برنامه‌ریزی و توسعه اجتماعی / فرهنگ و جامعه / ذوق موسیقایی بورژوازی سرافراز ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , varzesh3.com ورزش سه , bahardaily.ir روزنامه بهار , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , fararu.com فرارو , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , aftabeyazd.ir روزنامه آفتاب یزد , bartarinha.ir برترینها , alef.ir الف , faradeed.ir فرادید ,
وبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
سیف و بازی تکراری غیر مجازها !
سیف و بازی تکراری غیر مجازها ! - حرفهای تکرای بانک مرکزی در مورد صرافی ها و موسسات مالی غیر مجاز با یک جستجوی ساده در اینترنت.
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    درس‌ هایی از غول‌ های دنیای فناوری
    به نظرم رهبران بسیاری از سازمان‌های بزرگ اعتقادی به تغییر ندارند؛ اما با نگاهی به گذشته، رد پای تاریخ را خواهید دید. بدانید که اگر کسب‌ و کاری بی‌رمق دارید، مسلما با مشکلاتی روبه‌رو خواهید بود.