شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

نزدیک شدن


  حرکات استخوان بازو در مفصل شانه
استخوان بازو قادر است تمام حرکات را انجام دهد. اين حرکات عبارتند از:
  تا شدن
در اين حرکت دست از جلوى بدن به طرف بالا مى‌رود. اين حرکت در سطحى عمود بر سطح استخوان کتف انجام مى‌شود و اگر از ۱۸۰ درجه تجاوز نمايد هايپرفلکشن گفته مى‌شود. فلکشن شانه حرکت مهمى است که در فعاليت‌هايى چون، راه رفتن، دويدن، پرتاب‌هاى پايين دست، (بولينگ)، پرش‌ها، دوى با مانع، بعضى از حرکات تنيس، بدمينتون، اسکواش، هندبال و حرکات ريتميک به‌کار مى‌رود. عضلاتى که اين حرکت را موجب مى‌شوند عبارتند از: دلتوئيد (بخش قدامي)، سينه‌ايى بزرگ(بخش ترقوه‌اي)، دو سر بازويى (سر کوتاه) و غرابى بازويي. شکل زير فلکشن، اکسنتشن و هايپراکستنشن بازو را نشان مى‌دهد.
  باز شدن
برگشت حرکت تا شدن است که تا حد شروع حرکت تا شدن (صفر درجه) مى‌رسد و چنانچه حرکت دست به عقب ادامه يابد حرکت هايپراکستنشن استخوان بازو بوده و به آن (Bach Ward Extension) نيز گفته مى‌شود. همان‌گونه که در شکل زير مشاهده مى‌گردد فلکشن يا تا شدن استخون بازو تا ۱۸۰ درجه و هايپراکستنشن بازو تا ۶۰ درجه امکان‌پذير است.
استخوان بازو مى‌تواند حرکت دورانى (Circumduction) را نيز انجام دهد که ترکيب حرکات فلشکن، آبداکشن، آداکشن و اکستنشن مى‌باشد.
اکستنشن بازو توسط هفت عضله صورت مى‌گيرد و در فعاليت‌هايى چون بالا رفتن با دست از طناب بارفيکس (کشيدن بدن به بالا)، پرش با نيزە، دويدن، راه رفتن، حرکات ژيمناستيک، دست مخالف در پرتاب وزنه و غيره به‌کار مى‌رود. عضلات عمل‌کنندهٔ اين حرکت عبارتند از: پشتى بزرگ، گرد بزرگ، سينه‌اى بزرگ (بخش جناغي)، دلتوئيد (بخش خلفي)، تحت خاري، گرد کوچک و سر دراز عضلهٔ سه سر بازويي.
  دور شدن
حرکت بالا آوردن استخوان بازو از کنار بدن در سطحى موازى با سطح استخوان کتف است و چنانچه از ۱۸۰ درجه فراتر رود و يا به عبارتى از سطح ساجيتال مفصل شانه عبور نمايد، آن را هايپرآبداکشن مى‌گويند. اغلب افراد قادر هستند حرکت هايپرآبداکشن را انجام دهد.
اين حرکت را احتمالاً ضعيف‌ترين حرکت شانه مى‌باشد و توسط سه عضلهٔ دلتوئيد، فوق خارى و دو سر بازويى (سر دراز) انجام مى‌شود، در هنگامى که دست از حد افقى شانه در اين حرکت بگذرد و بخواهد فراتر رود، بخش ترقوه‌اى سينه‌اى بزرگ نيز در اين عمل دخالت مى‌کند. در فوتبال و رشته‌هاى ورزشى که بدن‌ها با هم تماس پيدا مى‌کند، شوت هوک بسکتبال، حرکات ريتميک، باله، اسکي، اسکيت، شناى پروانه و غيره انجام مى‌شود.
  نزديک شدن
برگشت حرکت آبداکشن است و چنانچه از حد شروع (صفر درجه) حرکت آبداکشن بگذرد آن را هايپرآداکشن مى‌گوييم اين حرکت ممکن نخواهد شد مگر آنکه با کمى فلکشن همراه شود (هايپرآداکشن تا ۷۵ درجه) اين حرکت توسط شش عضله پشتى بزرگ، سينه‌اى بزرگ، گرد بزرگ، سه سر بازويي، تحت کتفى و غرابى بازويى انجام مى‌شود و در حرکت‌هاى مربوط به ژيمناستيک، در هر چهار شناى قورباغه، شناى کرال سينه، شناى کرال پشت و پروانه و حرکات ريتميک به‌کار مى‌رود.
  فلکشن افقى
حرکتى است که دست در حالت افقى در کنار بدن به حالت افقى در جلوى بدن کشيده مى‌شود (تا ۱۳۰ درجه) در بعضى از منابع اين حرکت نزديک شدن افقى گفته شده است. اين حرکت در شکل زير ديده مى‌شود.
  اکستنشن افقى
عکس حرکت فلکشن افقى است به‌طورى‌که حتى از مرحلهٔ شروع حرکت تا شدن افقى (صفر درجه) نيز فراتر رود اين حرکت را دور شدن افقى نيز مى‌گويند (Horizinatal Abduction).
  چرخش خارجى
چرخش استخوان بازو حول محور طولى خود به‌طورى‌که سطح قدامى آن به‌طرف بيرون بدن چرخش پيدا مى‌کند. اين حرکت در بک هند تنيس به‌خوبى ديده مى‌شود و يه عضله در انجام آن دخالت دارند که عبارتند از تحت خاري، گرد کوچک و دلتوئيد (بخش خلفي). دو حرکت چرخش خارجى و داخلى استخوان بازو نبايستى با حرکت‌هاى چرخشى ساعد اشتباه شود.
  چرخش داخلى
چرخش استخوان بازو حول محور طولى خود به‌طورى‌که سطح قدامى استخوان بازو به‌ طرف خط ميانى بدن چرخش پيدا مى‌کند. بهترين طريق مشاهدهٔ حداکثر دامنهٔ حرکتى چرخش داخلى و خارجى استخوان بازو زمانى است که آرنج فلکشن ۹۰ درجه و استخوان بازو نيز آبداکشن ۹۰ درجه داشته باشد. (شکل زير)
اين حرکت در پرتاب‌هاى بالاى دست، فورهند تنيس، ضربه‌هاى مخصوص در بدمينتون، اسکواش، هندبال، شناى کرال سينه، پروانه، کرال پشت و قورباغه به‌کار مى‌رود و شش عضلهٔ شرکت‌کننده در حرکت فوق عبارتند از سينه‌اى بزرگ، گرد بزرگ، پشتى بزرگ، دالى (قدامي)، دو سر بازويى (سر کوتاه) و تحت کتفى انجام مى‌شود.
  دوران استخوان بازو از مفصل شانه
ترکيبى از حرکت‌هاى فلکشن، آبداکشن، اکستنشن، هايپراکستنشن و آداکشن است که به تناوب تکرار مى‌شود. هميشه حرکت دورانى از ترکيب چهار حرکت تا شدن، باز شدن، دور شدن، نزديک شدن حاصل مى‌شود، که در شناها و بعضى از حرکات ورزشى انجام مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سازمان تعاون , مدیرعامل پارس خودرو , بوستالن جنگلی , احمد مرادی , سنوات ارفاقی , مطالعه تفصیلی , سید جلال اشرف , دلیجان , درد مداوم , سرمایه گذاران آلمانی ,

مقالات پربیننده امروز
خانه و خانواده , آموزش همگانی , بیمه / بیمه‌های باربری (حمل و نقل) کالا , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / مقایسه تاثیر زنجبیل و متوکلوپرامید در درمان تهوع و استفراغ ناشی از بارداری , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضیات سوم راهنمایی , اقتصاد و بازرگانی , اقتصاد و سیاست , اقتصاد ایران / آزادسازی اقتصادی و مصلحت نظام , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مجموعه نکات ادبیات عمومی - عربی - جغرافیا - روانشناسی - تاریخ - تاریخ ادبیات - آرایه ادبی , دین و اندیشه , دین و مذهب , عصر ظهور / در انتظار نوروزی که قائم آل محمد (ص) ظهور خواهد کرد , اقتصاد و بازرگانی , کار و اشتغال , کارآفرینی / ماتسوشیتا درخشان ترین کارآفرین سده بیستم , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه‌های قبل از خواب برای بچه‌ها زمستان: مجموعه 90 قصه , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای مهندسان صنایع قند , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۹ نوامبر سال ۱۹۱۱ ـ اولتیماتوم روسیه به ایران که شوستر آمریکایی را اخراج کند، دنباله ماجرا و محتوای کتاب خاطرات شوستر ,

برخی منابع مهم خبری
press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , fa.alalam.ir العالم , 90tv.ir نود , persiankhodro.com پرشین خودرو , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , cinemakhabar.ir سینما خبر , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , vista.ir وبگردی , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!