یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

مطالعه تاریخی افزایش و کاهش بیماری‌ها در جمعیت


با آن که مطالعه پراکندگى بيمارى و علل آن کانون توجه اپيدميولوژى است ولى فنون اپيدميولوژى کاربرد بسيار وسيع‌ترى دارند و بسيارى از زمينه‌هاى مهم را که نه‌تنها مرتبط با بيمارى باشند، بلکه در ارتباط با خدمات بهداشتى را هم، دربرمى‌گيرد. با اصطلاح کاربردى‌تر اپيدميولوژى چنين تعرف مى‌شود:
وسيله آموختن يا طرح پرسش... و گرفتن پاسخ‌هايى که خود منجر به پرسش‌هاى بعدى شود. و در اين رابطه Morris هفت مورد استفاده مشخص براى اپيدميولوژى شناسايى نموده که در پنج مورد همه‌گيرى شناسى فراتر از پژوهش درباره علل بيمارى مى‌باشد و به‌نظرات روزمره پزشکى نوين نزديکتر مى‌شود. اين هفت زمينه عبارتند از:
  مطالعه تاريخى افزايش و کاهش بيمارى‌ها در جمعيت
به‌گفته وينستون چرچيل: اگر گذشته را ببينيد مى‌توانيد آينده را هم مشاهده کنيد. نخستين کاربرد همه‌گيرى شناسايى با اين نظريه ارتباط دارد، يعنى سابقه بيمارى‌ها در جمعيت انسانى را مطالعه مى‌کند. اين نکته کاملاً دانسته شده است که الگوى سلامتى و بيمارى در جامعه هرگز ثابت نيست و هم در درازمدت و هم در کوتاه‌مدت نوساناتى در الگوى بيمارى‌ها وجود دارد. مثلاً نخستين‌بار که اپيدميولوژى در بررسى‌هاى مربوط به بيماريظهاى عروق قلبى سهيم شد از آن نظر بود که يک بيمارى همه‌گير شده بود.
بعدها بيمارى‌هاى بسيارى مانند حوادث، سرطان‌ها و ديابت هم بصورت همه‌گير شناخته شدند. بتدريج که بيمارى‌هاى قديمى (مانند آبله) مغلوب بشر مى‌شوند، بيمارى‌هاى جديد (مانند بيمارى لژيونرها، تب لاسا و ايدز) شناسايى مى‌شوند، و در اين کار هم همه‌گيرى شناسى نقش اصلى را ايفا مى‌کند.
اپيدميولوژى وسيله‌اى است براى بررسى نماى بيمارى و روند زمانى آن در جمعيت بشري. با مطالعه روند بيمارى‌ها مى‌توان پيش‌بين‌هاى مفيدى درباره آينده به‌عمل آورد و ظهور مشکلات بهداشتى و وابسته‌هاى آن را شناسايى نمود.
  تشخيص اجتماعى
يکى از موارد استفاده اپيدميولوژى تشخيص اجتماعى است. اين عنوان بطور معمول به شناسايى و تعيين اندازهٔ دشوارى‌هاى بهداشتى در جامعه از نظر ميزان‌ها و نسبت‌هاى ابتلا و ميرايى و شناسايى پيوندهاى آنها بمنظور تعيين عوامل خطر گروهها يا افراد يا کسانى که نياز به مراقبت‌هاى بهداشتى دارند اطلاق مى‌شود. با تعيين اندازهٔ مشکلات بهداشتي، اولويت‌هاى مربوط به مبارزه با بيمارى‌ها و پيشگيرى از آنها برقرار مى‌شود. ديگر آن‌که با اندازه‌گيرى ابتلا و ميرايى مى‌توان آنها را به بعنوان مبنايى براى ارزشيابى طرز کار خدمات بهداشتى در آينده بکار گرفت و سوم آن‌که اندازه‌گيرى مشکلات بهداشتى مى‌تواند منبع دانش جديد دربارهٔ توزيع، علت، و پيشگيرى از بيمارى باشد.
تشخيص اجتماعى را مى‌توان بنحو سودمندى فراتر از توزيع جمعيت و نماى بيمارى گسترش داد و شناخت. ويژگى‌هاى اجتماعي، فرهنگى و زيست‌محيطى جامعه را هم مشمول آن نمود. و بنابراين اپيدميولوژى بعنوان يک ابزار تشخيص در پزشکى جامعه توصيف مى‌شود.
  برنامه‌ريزى و ارزشيابى
برنامه‌‌ريزى بخش لازم براى تخصيص منطقى اعتبارات و منابع محدود است. مثلاً در کشورهاى رو به پيشرفت بيمارستان‌هاى خيلى زيادى ساخته و تجهيز شده‌اند بدون ‌آن‌که دربارهٔ بيمارى خاصى که مشکل اجتماعى و بهداشتى آن جامعه را تشکيل مى‌دهد آگاهى داشته باشند. آگاهى‌هاى همه‌گيرى شناختى دربارهٔ چگونگى پراکندگى مشکلات بهداشتى در مکان و زمان پايهٔ اساسى برنامه‌ريزى و تهيه خدمات بهداشتى مورد نياز و سنجش تأثير اين خدمات در برطرف کردن دشوارى‌هاى مردم را تأمين مى‌نمايد.
کاربرد اصول همه‌گيرى شناختى در برطرف کردن مشکلات مراقبت‌هاى بهداشتي: اپيدميولوژى نوين را تشکيل مى‌دهد.
مثال‌هاى مربوط به برنامه‌ريزى عبارتند از: برنامه‌ريزى تسهيلات لازم براى مراقبت‌هاى بهداشتى (مانند تعداد تخت‌هاى بيمارستانى مورد نياز براى بيماران مبتلا به بيمارى خاص، برنامه‌ريزى نيروى انسانى مورد نياز براى بهداشت)، برنامه‌ريزى تسهيلات لازم براى مراقبت‌هاى پزشکى پيشگيرى (مانند برنامه‌هاى غربالگري، بسيج، ايمن‌سازي، تدارک خدمات بهسازي)، و برنامه‌ريزى پژوهشى ارزشيابى هم به همين اندازه موردنظر همه‌گيرى‌شناسى و مهم است. هر تدبيرى که براى مبارزه با بيمارى يا پيشگيرى از آن انجام شود بايد ارزشيابى شود تا معلوم گردد آيا تدبير بکار گرفته شده در کاستن از فراوانى بيمارى مؤثر بوده است يا نه. ارزشيابى يک روش مبارزه با بيمارى - مانند ايمن‌سازى عليه هپاتيت B - مستلزم چيزى بيش از کارسازى آن در کاستن از موارد بيمارى است و بايد هزينهٔ انجام ايمن‌سازى در مقياس وسيع - شامل بهاى واکسن، هزينه‌هاى آموزش کارکنان انبارداري، حمل‌ونقل و عوامل ديگر - را هم در نظر گرفت.
ارزش انجام يک روش مبارزه در رابطه با روش‌هاى ديگر به وسيلهٔ مطالعات - هزينه - کارسازى سنجيده مى‌شود. اينک معلوم شده است که نه تنها واکسن‌ها - بلکه در واقع همهٔ خدمات بهداشتى را بايد مورد ارزشيابى قرار داد.
گسترش روش‌هاى کارآزمايى اتفاقى شاهددار (RCT) امکان ارزشيابى انواع مختلف درمان را با يک پايه علمى ثابت فراهم آورده است. با انجام اين گونه کار‌‌آزمايى‌ها ترديدهايى دربارهٔ غربالگرى‌هاى چند مرحله‌اي، برخى روش‌هاى عمل جراحى (مانند لوزه‌برداري، بيرون آوردن و قطع وريدهاى متسع شده) بسترى کردن درازمدت مبتلايان به سکته قلبى در بيمارستان و غيره ... بوجود آمده است.
بديهى است که آگاهى دربارهٔ فوايد بعضى برنامه‌ها کفايت نمى‌کند و لازم است بدانيم فوايد هر روش به چه قيمت و با چه خطر بدست مى‌آيد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
دکترسلام , بدهی‌های شهرداری‌ها , نیروهای آمریکایی , اب مروارید , مولتی مدیا , پرداخت چهار میلیارد , مشکلا ت , حررات مرکزی , کجور , سراجی ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگی و هنری / سینما / کارگردان / هیچ سیاستمداری قهرمان نیست , بهداشت و درمان / بهداشت روان / استرس / استرس و دردسرهایش , بانک اطلاعاتی کتاب / سفر در گذر زمان (ایران امروز) با دورنمایی به هنر گرافیک (قسمت 1): بندر , بانک اطلاعاتی کتاب / امپراتوری نشانه‌ها , بهداشت / تغذیه / تغذیه / جلوگیری و درمان یبوست , بانک اطلاعاتی کتاب / تعارض قوانین , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاهیم اجتماعی در جوامع مستعمراتی (مجموعه مقالات سیاسی - اقتصادی) , موفقیت / زندگی / روابط فردی / توجه و حمایت , بهداشت و درمان / بیماریها / غده‌ها و سرطان‌ها / امان از این تورم , بانک اطلاعاتی کتاب / سوپ جوجه برای روح معلم ,

برخی منابع مهم خبری
tarafdari.ir طرفداری , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , fardanews.com فردا نیوز , shafaqna.com شفقنا , fanousnews.com فانوس نیوز , aparat.com آپارات , vista.ir وبگردی , mashreghnews.ir مشرق نیوز , khordadnews.ir خرداد نیوز , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
جاده عاشقی
اینجا دست‌ها، دست به کار شده‌اند تا دل را به گرو بگذارند و عاشقانه‌ترین گره را به یادگاری تلخ‌ترین رویداد تاریخ بسپارند وقتی دخیل ببندی و دستانت در شتاب بستن محکم‌ترین گره …