سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 13 November, 2018

بخش تعاونی


کانال‌هاى توزيع کالا در ايران توسط سه بخش توزيعى يعنى بخش دولتي، بخش خصوصى و بخش تعاونى صورت مى‌گيرد.
   کانال‌هاى تهيه و توزيع دولتى
بعد از انقلاب اسلامى کانال‌هاى تهيه و توزيع کالا زير نظر وزارت بازرگانى به فعاليت پرداختند و در اجراى قانون برنامه اول توسعه اقتصادي، اجتماعى و فرهنگى به‌منظور حذف دستگاه‌هاى موازى و غيرضرور در کنترل و اقلام مورد نياز واحدهاى توليدى توسط آنها و ضرورت کوتاه نمودن مراحل انجام کار کليه مراکز تهيه و توزيع کالا به‌شرح ذيل منحل گرديدند:
۱. مرکز تهيه و توزيع فلزات
۲. مرکز تهيه و توزيع فلزات ساختمانى
۳. مرکز تهيه و توزيع مواد شيميايى و پلاستيکى
۴. مرکز تهيه و توزيع مواد غذايى
۵. مرکز تهيه و توزيع ماشين‌آلات و قطعات يدکى
۶. مرکز تهيه و توزيع ماشين‌آلات صنعتى
۷. مرکز تهيه و توزيع کالاهاى برق و الکترونيک
۸. مرکز تهيه و توزيع ابزارآلات
۹. مرکز تهيه و توزيع صنايع سبک
۱۰. مرکز تهيه و توزيع منسوجات
البته هنوز برخى از اين مراکز همچون سازمان صنايع شير ايران مشغول فعاليت مى‌باشند.
   بخش تعاونى
ورود وسيع تعاونى‌ها در سيستم توزيع کالا به‌ويژه در سال‌هاى پس از پيروزى انقلاب (به استناد اصل ۴۴ قانون اساسي) از جمله ابزارهاى مؤثرى بود که توانسته تا حدودى اهداف نظارتى دولت را بر سيستم توزيع کالا را تأمين نمايد. و جريان توزيع کالاها را بهبود بخشد. با توجه به تک نرخى شدن ارز فعاليت آنها محدود شده است.
توزيع کالا در بخش تعاونى به‌وسيله شرکت‌هاى ذيل انجام مى‌گيرد:
- شرکت تعاونى روستايى
قسمت عمده از فعاليت‌هاى توزيعى شرکت‌هاى تعاونى روستايى در سال‌هاى گذشته و مورد توزيع کالاى مصرفى از قبيل قند و شکر و گندم خوراکى انواع برنج، روغن نباتي، آرد، خرما، حبوبات و سيب‌زميني، پودر رختشويي، انواع صابون، کفش، پارچه، ... بوده است.
- شرکت‌ تعاوتى عشايرى
به‌طورکلى در استان‌هاى کشور جمعيت عشايرى وجود دارند که بالاترين تعداد شرکت‌هاى تعاونى در استان کهکيلويه و بويراحمدى فعاليت دارند. از وظايف عمده اين تعاونى‌ها تهيه و توزيع عادلانه کالاهاى اساسى و نيازهاى توليدى و مصرفى عشاير مى‌باشد.
سرمايه شرکت‌هاى تعاونى عشايرى در مقايسه با شرکت‌هاى تعاونى رقم قابل توجهى نيست.
- شرکت‌هاى تعاونى مصرف
فعاليت‌هاى شرکت‌هاى تعاونى مصرف عمدتاً در ارتباط با توزيع کالا مى‌باشد و در طول سال‌هاى گذشته به‌ويژه پس از انقلاب اسلامى نقش و جايگاه مهمى را در توزيع کالا در سطح کشور برعهده داشته‌اند. تعاونى‌هاى مصرف پس از شرکت‌هاى تعاونى روستايى از جمله مهم‌ترين و در عين حال گسترده‌ترين تعاونى‌هاى موجود در کشور مى‌باشن
۱. شرکت‌هاى تعاونى مصرف شهرى کارگرى
۲. شرکت‌هاى تعاونى مصرف شهرى غيرکارگرى.
تعاونى‌هاى مصرف نيز همانند ساير شرکت‌هاى تعاونى داراى اتحاديه‌هاى منطقه‌اى و مرکزى هستند، اتحاديه‌ها به‌عنوان واسطه بين دولت و توليدکنندگان و تعاونى‌ها عمل مى‌نمايند. اتحاديه تعاونى‌هاى مصرف از عضويت شرکت‌هاى تعاونى مصرف تشکيل مى‌گردد اتحاديه تعاونى مصرف کارگران (امکان)، اتحاديه تعاونى مصرف کشور از اتحاديه‌هاى موجود در کشور مى‌باشند.
  تعاونى‌هايى که در توزيع کالاهاى بخش‌هاى مختلف اقتصادى فعاليت مى‌نمايند
بخش کشاورزى تعاونى‌هاى روستايى
تعاونى‌هاى کشاورزى و دامدارى
تعاونى‌هاى صيادى
تعاونى‌هاى عشايرى
بخش معدن تعاونى‌هاى معدنى
بخش صنعت تعاونى‌هاى صنايع
تعاونى‌هاى توليدى
تعاونى‌هاى صنايع دستى
بخش ساختمان تعاونى‌هاى مسکن
بخش بازرگانى تعاونى‌هاى مرزنشينان
تعاونى‌هاى مصرف
تعاونى‌هاى مشاغل آزاد
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
عشق خاموش , کالای سرمایه ای , میرملاس , هوملس , اسماعیل خلیفه , سعدون الساعدی , مهره عربستان , مسابقات مقدماتی قهرمانی فوتبال زیر 23 سال آسیا , پیکارهای جهانی , 20 خرداد 96 ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مسائل ریاضی اول ابتدایی , دین و اندیشه , دین و مذهب , زن در اسلام / زنان در حکومت امام زمان(عجّ) , بانک اطلاعاتی کتاب / کفش‌ها و پاروها , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / حیات‌ شهید آیت الله مدرس‌ , هنر , هنرهای تصویری و نمایشی , سینما / آرامش در میان مردگان , علمی و آموزشی , زمین‌شناسی , زمین‌شناسی / چینه‌شناسی , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۶ مه ۱۹۹۷ ـ اعلامیه توخالی و به ظاهر زیبای سران سران چین و روسیه , بهداشت , تغذیه , خواص خوراکی‌ها / غذاهای دریایی، رمز و راز سلامتی , سیاسی , دیپلماسی , عراق / همه پرسی قانون اساسی و آینده عراق , بانک اطلاعاتی کتاب / سواحل ایران ,

برخی منابع مهم خبری
zoomit.ir زومیت , asriran.com عصرایران , farsnews.ir خبرگزاری فارس , shafaqna.com شفقنا , afkarpress.ir روزنامه افکار , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , resalat-news.com روزنامه رسالت , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , didarnews.ir دیدارنیوز , qudsonline.ir روزنامه قدس ,وبگردی
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر
پدیده آلاچیق نشین‌ها در قلب شهر - اینجا زندگی یخ زده است، اینجا درست در وسط شلوغ‌ترین نقطه شهر ری، در گوشه به گوشه بوستانی که قرار بود زیر آلاچیق هایش، انسان‌ها در کنار عزیزان، قهقهه‌های شادیشان فضا را لبریز کند.
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو
شویِ زنان گزینشی! برای حفظ آبرو - اما حقیقت این شویِ توهین‌آمیز، آبروداری آقایان مسئولین در مقابل نماینده فیفا و ای‌اف‌سی فشار این مقام‌ها برای ورود زنان به ورزشگاه است.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور
گزارشی تکان دهنده از تولید و توزیع سیب زمینی و پیاز سمی در کشور - در این گزارش اسنادی ارائه میشود که یک واقعیت عجیب را بازگو میکند.