جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ / Friday, 21 September, 2018

بخش تعاونی


کانال‌هاى توزيع کالا در ايران توسط سه بخش توزيعى يعنى بخش دولتي، بخش خصوصى و بخش تعاونى صورت مى‌گيرد.
   کانال‌هاى تهيه و توزيع دولتى
بعد از انقلاب اسلامى کانال‌هاى تهيه و توزيع کالا زير نظر وزارت بازرگانى به فعاليت پرداختند و در اجراى قانون برنامه اول توسعه اقتصادي، اجتماعى و فرهنگى به‌منظور حذف دستگاه‌هاى موازى و غيرضرور در کنترل و اقلام مورد نياز واحدهاى توليدى توسط آنها و ضرورت کوتاه نمودن مراحل انجام کار کليه مراکز تهيه و توزيع کالا به‌شرح ذيل منحل گرديدند:
۱. مرکز تهيه و توزيع فلزات
۲. مرکز تهيه و توزيع فلزات ساختمانى
۳. مرکز تهيه و توزيع مواد شيميايى و پلاستيکى
۴. مرکز تهيه و توزيع مواد غذايى
۵. مرکز تهيه و توزيع ماشين‌آلات و قطعات يدکى
۶. مرکز تهيه و توزيع ماشين‌آلات صنعتى
۷. مرکز تهيه و توزيع کالاهاى برق و الکترونيک
۸. مرکز تهيه و توزيع ابزارآلات
۹. مرکز تهيه و توزيع صنايع سبک
۱۰. مرکز تهيه و توزيع منسوجات
البته هنوز برخى از اين مراکز همچون سازمان صنايع شير ايران مشغول فعاليت مى‌باشند.
   بخش تعاونى
ورود وسيع تعاونى‌ها در سيستم توزيع کالا به‌ويژه در سال‌هاى پس از پيروزى انقلاب (به استناد اصل ۴۴ قانون اساسي) از جمله ابزارهاى مؤثرى بود که توانسته تا حدودى اهداف نظارتى دولت را بر سيستم توزيع کالا را تأمين نمايد. و جريان توزيع کالاها را بهبود بخشد. با توجه به تک نرخى شدن ارز فعاليت آنها محدود شده است.
توزيع کالا در بخش تعاونى به‌وسيله شرکت‌هاى ذيل انجام مى‌گيرد:
- شرکت تعاونى روستايى
قسمت عمده از فعاليت‌هاى توزيعى شرکت‌هاى تعاونى روستايى در سال‌هاى گذشته و مورد توزيع کالاى مصرفى از قبيل قند و شکر و گندم خوراکى انواع برنج، روغن نباتي، آرد، خرما، حبوبات و سيب‌زميني، پودر رختشويي، انواع صابون، کفش، پارچه، ... بوده است.
- شرکت‌ تعاوتى عشايرى
به‌طورکلى در استان‌هاى کشور جمعيت عشايرى وجود دارند که بالاترين تعداد شرکت‌هاى تعاونى در استان کهکيلويه و بويراحمدى فعاليت دارند. از وظايف عمده اين تعاونى‌ها تهيه و توزيع عادلانه کالاهاى اساسى و نيازهاى توليدى و مصرفى عشاير مى‌باشد.
سرمايه شرکت‌هاى تعاونى عشايرى در مقايسه با شرکت‌هاى تعاونى رقم قابل توجهى نيست.
- شرکت‌هاى تعاونى مصرف
فعاليت‌هاى شرکت‌هاى تعاونى مصرف عمدتاً در ارتباط با توزيع کالا مى‌باشد و در طول سال‌هاى گذشته به‌ويژه پس از انقلاب اسلامى نقش و جايگاه مهمى را در توزيع کالا در سطح کشور برعهده داشته‌اند. تعاونى‌هاى مصرف پس از شرکت‌هاى تعاونى روستايى از جمله مهم‌ترين و در عين حال گسترده‌ترين تعاونى‌هاى موجود در کشور مى‌باشن
۱. شرکت‌هاى تعاونى مصرف شهرى کارگرى
۲. شرکت‌هاى تعاونى مصرف شهرى غيرکارگرى.
تعاونى‌هاى مصرف نيز همانند ساير شرکت‌هاى تعاونى داراى اتحاديه‌هاى منطقه‌اى و مرکزى هستند، اتحاديه‌ها به‌عنوان واسطه بين دولت و توليدکنندگان و تعاونى‌ها عمل مى‌نمايند. اتحاديه تعاونى‌هاى مصرف از عضويت شرکت‌هاى تعاونى مصرف تشکيل مى‌گردد اتحاديه تعاونى مصرف کارگران (امکان)، اتحاديه تعاونى مصرف کشور از اتحاديه‌هاى موجود در کشور مى‌باشند.
  تعاونى‌هايى که در توزيع کالاهاى بخش‌هاى مختلف اقتصادى فعاليت مى‌نمايند
بخش کشاورزى تعاونى‌هاى روستايى
تعاونى‌هاى کشاورزى و دامدارى
تعاونى‌هاى صيادى
تعاونى‌هاى عشايرى
بخش معدن تعاونى‌هاى معدنى
بخش صنعت تعاونى‌هاى صنايع
تعاونى‌هاى توليدى
تعاونى‌هاى صنايع دستى
بخش ساختمان تعاونى‌هاى مسکن
بخش بازرگانى تعاونى‌هاى مرزنشينان
تعاونى‌هاى مصرف
تعاونى‌هاى مشاغل آزاد
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
برنامه های تابستانی , خطوط ریل‌باس , مسدودسازی , پوریان , حمله به فرانسه , تبلیغات خارجی , گانسو , افزایش آلاینده , نویسنده عربستانی , آزادراه اردکان - مهریز ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌شناسی بلوغ , بانک اطلاعاتی کتاب / بحارالانوار , بانک اطلاعاتی کتاب / هله! , دین و اندیشه , فلسفه و منطق , معرفت‌شناسی / از زیباشناسی تا معرفت شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / بازگشت روح , بانک اطلاعاتی کتاب / جادوی کامیابی: فرآیند تغییر , بانک اطلاعاتی کتاب / زبان عمومی و تخصصی مهندسی صنایع: ویژه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد گرایش‌های: صنایع ـ سیستمهای اقتصا , بانک اطلاعاتی کتاب / درس آزمون 1 پنجم ابتدایی , بهداشت , تغذیه , تغذیه و سلامتی / خوردن زیتون باعث کاهش فشارخون می‌شود , بانک اطلاعاتی کتاب / فرزند پنجم ,

برخی منابع مهم خبری
eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , smtnews.ir روزنامه صمت , faradeed.ir فرادید , didarnews.ir دیدارنیوز , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , farspage.com ویژه‌نامه , iran-newspaper.com روزنامه ایران , shafaqna.com شفقنا , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , hemayatonline.ir روزنامه حمایت ,وبگردی
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت»
فیلم | روایت یک روحانی از هایده و ترانه «علی ای همای رحمت» - فیلم - روایت یک روحانی از هایده و ماجرای خواندن ترانه «علی ای همای رحمت» را در ویدئوی زیر ببینید.