پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ / Thursday, 24 January, 2019

بخش تعاونی


کانال‌هاى توزيع کالا در ايران توسط سه بخش توزيعى يعنى بخش دولتي، بخش خصوصى و بخش تعاونى صورت مى‌گيرد.
   کانال‌هاى تهيه و توزيع دولتى
بعد از انقلاب اسلامى کانال‌هاى تهيه و توزيع کالا زير نظر وزارت بازرگانى به فعاليت پرداختند و در اجراى قانون برنامه اول توسعه اقتصادي، اجتماعى و فرهنگى به‌منظور حذف دستگاه‌هاى موازى و غيرضرور در کنترل و اقلام مورد نياز واحدهاى توليدى توسط آنها و ضرورت کوتاه نمودن مراحل انجام کار کليه مراکز تهيه و توزيع کالا به‌شرح ذيل منحل گرديدند:
۱. مرکز تهيه و توزيع فلزات
۲. مرکز تهيه و توزيع فلزات ساختمانى
۳. مرکز تهيه و توزيع مواد شيميايى و پلاستيکى
۴. مرکز تهيه و توزيع مواد غذايى
۵. مرکز تهيه و توزيع ماشين‌آلات و قطعات يدکى
۶. مرکز تهيه و توزيع ماشين‌آلات صنعتى
۷. مرکز تهيه و توزيع کالاهاى برق و الکترونيک
۸. مرکز تهيه و توزيع ابزارآلات
۹. مرکز تهيه و توزيع صنايع سبک
۱۰. مرکز تهيه و توزيع منسوجات
البته هنوز برخى از اين مراکز همچون سازمان صنايع شير ايران مشغول فعاليت مى‌باشند.
   بخش تعاونى
ورود وسيع تعاونى‌ها در سيستم توزيع کالا به‌ويژه در سال‌هاى پس از پيروزى انقلاب (به استناد اصل ۴۴ قانون اساسي) از جمله ابزارهاى مؤثرى بود که توانسته تا حدودى اهداف نظارتى دولت را بر سيستم توزيع کالا را تأمين نمايد. و جريان توزيع کالاها را بهبود بخشد. با توجه به تک نرخى شدن ارز فعاليت آنها محدود شده است.
توزيع کالا در بخش تعاونى به‌وسيله شرکت‌هاى ذيل انجام مى‌گيرد:
- شرکت تعاونى روستايى
قسمت عمده از فعاليت‌هاى توزيعى شرکت‌هاى تعاونى روستايى در سال‌هاى گذشته و مورد توزيع کالاى مصرفى از قبيل قند و شکر و گندم خوراکى انواع برنج، روغن نباتي، آرد، خرما، حبوبات و سيب‌زميني، پودر رختشويي، انواع صابون، کفش، پارچه، ... بوده است.
- شرکت‌ تعاوتى عشايرى
به‌طورکلى در استان‌هاى کشور جمعيت عشايرى وجود دارند که بالاترين تعداد شرکت‌هاى تعاونى در استان کهکيلويه و بويراحمدى فعاليت دارند. از وظايف عمده اين تعاونى‌ها تهيه و توزيع عادلانه کالاهاى اساسى و نيازهاى توليدى و مصرفى عشاير مى‌باشد.
سرمايه شرکت‌هاى تعاونى عشايرى در مقايسه با شرکت‌هاى تعاونى رقم قابل توجهى نيست.
- شرکت‌هاى تعاونى مصرف
فعاليت‌هاى شرکت‌هاى تعاونى مصرف عمدتاً در ارتباط با توزيع کالا مى‌باشد و در طول سال‌هاى گذشته به‌ويژه پس از انقلاب اسلامى نقش و جايگاه مهمى را در توزيع کالا در سطح کشور برعهده داشته‌اند. تعاونى‌هاى مصرف پس از شرکت‌هاى تعاونى روستايى از جمله مهم‌ترين و در عين حال گسترده‌ترين تعاونى‌هاى موجود در کشور مى‌باشن
۱. شرکت‌هاى تعاونى مصرف شهرى کارگرى
۲. شرکت‌هاى تعاونى مصرف شهرى غيرکارگرى.
تعاونى‌هاى مصرف نيز همانند ساير شرکت‌هاى تعاونى داراى اتحاديه‌هاى منطقه‌اى و مرکزى هستند، اتحاديه‌ها به‌عنوان واسطه بين دولت و توليدکنندگان و تعاونى‌ها عمل مى‌نمايند. اتحاديه تعاونى‌هاى مصرف از عضويت شرکت‌هاى تعاونى مصرف تشکيل مى‌گردد اتحاديه تعاونى مصرف کارگران (امکان)، اتحاديه تعاونى مصرف کشور از اتحاديه‌هاى موجود در کشور مى‌باشند.
  تعاونى‌هايى که در توزيع کالاهاى بخش‌هاى مختلف اقتصادى فعاليت مى‌نمايند
بخش کشاورزى تعاونى‌هاى روستايى
تعاونى‌هاى کشاورزى و دامدارى
تعاونى‌هاى صيادى
تعاونى‌هاى عشايرى
بخش معدن تعاونى‌هاى معدنى
بخش صنعت تعاونى‌هاى صنايع
تعاونى‌هاى توليدى
تعاونى‌هاى صنايع دستى
بخش ساختمان تعاونى‌هاى مسکن
بخش بازرگانى تعاونى‌هاى مرزنشينان
تعاونى‌هاى مصرف
تعاونى‌هاى مشاغل آزاد
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
سد های کشور , نشست شورا , کوک شدن , مصلحات , حمله گرگ , سالگرد شهید زرهرن , فرصتی , فعالان حوزه دینی گیلان , رئی سجمهور , شرکت هوافضای امبرائر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سکوت و فریاد عشق , بانک اطلاعاتی کتاب / دالی , سیاسی , تاریخ سیاسی , شخصیتها / در جست وجوی خوشبختی دشمن , موفقیت , زندگی , آرامش / چگونه آرامش را به زندگی پرتنش امروزی بازگردانیم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی شیمی: آزمون‌های سراسری و آزاد سال 80 و 81 , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / میرزا عبدالحسین صنعتی‌ زادۀ کرمانی , فرهنگی و هنری , سینما , نقد فیلم / جدال با خود یا دشمن , بانک اطلاعاتی کتاب / نوای بهمن , بانک اطلاعاتی کتاب / یاد لبخندهایتان هستم , بانک اطلاعاتی کتاب / تبر طلایی، بی‌بی گل و پرنده‌ها، باد مغرور و خورشید مهربان ,

برخی منابع مهم خبری
salamatnews.com سلامت نیوز , afkarpress.ir روزنامه افکار , siasatrooz.ir روزنامه سیاست روز , caffecinema.com کافه سینما , fardanews.com فردا نیوز , pana.ir خبرگزاری پانا , fa.alalam.ir العالم , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , tabnak.ir تابناک , mehrnews.com خبرگزاری مهر ,وبگردی
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت !
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت ! - خبرها حاکی از آن است که رزمایش قطع اینترنت از سوی سازمان پدافند غیر عامل طراحی و مدیریت شده است. اما سازمان پدافند غیر عامل این موضوع را تکذیب کرده است.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.