یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 18 March, 2018

مخزن و منبع بیماری‌ها


نقطه‌ٔ آغاز بروز بيمارى واگير وجود يک مخزن (Reservoir) يا منبع (Souree) عفونت است. منبع عفونت عبارتست از: انسان، جانور، لوازم يا ماده‌‌اى که عامل بيمارى‌زا از آن مى‌گذرد و يا به ميزبان راه مى‌يابد مخزن عفونت عبارتست از: انسان، جانور بندپا، گياه، خاک يا ماده (يا ترکيبى از اين‌ها) که عامل بيمارى‌زاى عفونى در آن زندگى مى‌کند و تکثير مى‌يابد و در درجهٔ اول بقاى عامل بيمارى‌زا به آن بستگى دارد و جايى است که در آن به نحوى تکثير مى‌يابد که بتواند به ميزبان حساس منتقل شود بطور خلاصه مخزن عفونت محل طبيعى متابوليسم و تکثير عامل بيمارى‌زا است.
اصطلاح‌هاى مخزن و منبع همواره مترادف هم نيستند مثلاً در آلودگى به کرم قلابدار مخزن عفون انسان است ولى منبع عفونت خاک آلوده به لارو آلوده کنندهٔ کرم است.
در کزاز، مخزن و منبع هر دو يکى هستند (خاک)، و در حصبه مخزن عفونت يک بيمار يا حامل عامل بيمارى‌زا، است ولى منبع عفونت مى‌تواند مدفوع يا ادرار بيماران و يا غذا، آب يا شير آلوده باشد. با اين ترتيب اصطلاح منبع به منبع آلودگى بلافصل عفونت اطلاق مى‌شود که مى‌تواند بخشى از مخزن عفونت باشد يا نباشد.
اصطلاح مخزن همگون (Homologus) هنگامى بکار مى‌رود که از يکى ديگر از افراد همان نوع مبتلا شده باشد؛ مانند فلج اطفال و انسان، و مخزن ناهمگون Heterologus هنگامى بکار مى‌ِود که آلودگى از منبع عفونت غيرانسان حاصل شده باشد مانند پرندگان و جانوران آلوده به سالمونلا.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تخلفات رانندگی , دانشگا الزهرا , 23ساله , 40روزنامه سراسری , شهید خدمت , حریم کیفی رودخانه‌ها , شرکتی‌ها , جنگاوری , منطقه ویژه , سید احمد محمدی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مهندسی صنایع: چکیده‌ای از پنج درس تخصصی مهندسی صنایع همراه با حل تشریحی یازده دوره ... , بانک اطلاعاتی کتاب / آرائ ماهوی دیوانعالی کشور در امور حقوقی و جزائی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه دروس رشته مهندسی کشاورزی: حشره‌شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات هندسه (1) , بانک اطلاعاتی کتاب / دستور زبان فارسی امروز , اقتصاد و بازرگانی / صنایع نفت و گاز / تبدیل مواد آلی به کروژن و گاز , بانک اطلاعاتی کتاب / سبزیجات , بانک اطلاعاتی کتاب / عارض خورشید: مقدمه‌ای بر اندیشه سیاسی امام خمینی (ره) , اجتماعی / خانه و خانواده / ازدواج / ازدواج و اعتبارسنجی یک راه‏حل , بانک اطلاعاتی کتاب / Longman handy learner's dictionary of American English ,

برخی منابع مهم خبری
kayhan.ir روزنامه کیهان , asianews.ir روزنامه آسیا , tabnak.ir تابناک , fararu.com فرارو , khordadnews.ir خرداد نیوز , snn.ir دانشجو , javanonline.ir جوان آنلاین , khabarsport.com خبر ورزشی , khorasannews.com روزنامه خراسان , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند ,وبگردی
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
کوفته هویج | طرز تهیه کوفته هویج
کوفته هویج و کوفته ی هویج و تهیه کوفته هویج و کوفته با هویج و دستور پخت کوفته هویج را در نمناک بخوانید.