دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

مخزن و منبع بیماری‌ها


نقطه‌ٔ آغاز بروز بيمارى واگير وجود يک مخزن (Reservoir) يا منبع (Souree) عفونت است. منبع عفونت عبارتست از: انسان، جانور، لوازم يا ماده‌‌اى که عامل بيمارى‌زا از آن مى‌گذرد و يا به ميزبان راه مى‌يابد مخزن عفونت عبارتست از: انسان، جانور بندپا، گياه، خاک يا ماده (يا ترکيبى از اين‌ها) که عامل بيمارى‌زاى عفونى در آن زندگى مى‌کند و تکثير مى‌يابد و در درجهٔ اول بقاى عامل بيمارى‌زا به آن بستگى دارد و جايى است که در آن به نحوى تکثير مى‌يابد که بتواند به ميزبان حساس منتقل شود بطور خلاصه مخزن عفونت محل طبيعى متابوليسم و تکثير عامل بيمارى‌زا است.
اصطلاح‌هاى مخزن و منبع همواره مترادف هم نيستند مثلاً در آلودگى به کرم قلابدار مخزن عفون انسان است ولى منبع عفونت خاک آلوده به لارو آلوده کنندهٔ کرم است.
در کزاز، مخزن و منبع هر دو يکى هستند (خاک)، و در حصبه مخزن عفونت يک بيمار يا حامل عامل بيمارى‌زا، است ولى منبع عفونت مى‌تواند مدفوع يا ادرار بيماران و يا غذا، آب يا شير آلوده باشد. با اين ترتيب اصطلاح منبع به منبع آلودگى بلافصل عفونت اطلاق مى‌شود که مى‌تواند بخشى از مخزن عفونت باشد يا نباشد.
اصطلاح مخزن همگون (Homologus) هنگامى بکار مى‌رود که از يکى ديگر از افراد همان نوع مبتلا شده باشد؛ مانند فلج اطفال و انسان، و مخزن ناهمگون Heterologus هنگامى بکار مى‌ِود که آلودگى از منبع عفونت غيرانسان حاصل شده باشد مانند پرندگان و جانوران آلوده به سالمونلا.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مقایسه گوشی , اسد آباد , مخالفت با توافق , آواره پذیر , در خورو بیابانک , بررسی شش واقعه , نویسنده اسپانیایی , گزینش مذهبی , مزاج افراد , اجرای محمد سلوکی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش گل چینی به سبک ایتالیائی: شامل ساخت انواع گلها ـ برگها ـ رنگ‌آمیزی و طریقه تابلوزدن , بانک اطلاعاتی کتاب / درآمدی به جامعه‌شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / عروسی خاله سوسکه , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱ بهمن ـ برخی دیگر از رویدادهای ۲۱ ژانویه , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای گام به گام دروس سال اول راهنمایی 85 - 1384 , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چهارگزینه‌ای حد , فرهنگی و هنری , رادیو و تلویزیون , سریالهای تلویزیون / بدلکاران در جنگ های «مختارنامه» , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با کشورهای شرق آسیا: امپراطوری ژاپن , بانک اطلاعاتی کتاب / Oxford elementary learner's dictionary , بانک اطلاعاتی کتاب / رساله طهارت انسان: بررسی فنی و فقهی طهارت ذاتی مطلق انسان ,

برخی منابع مهم خبری
chetor.com چطور , shahrefarda.ir شهرفردا , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , zamandaily.ir روزنامه زمان , cinemapress.ir سینما پرس , javanonline.ir جوان آنلاین , baharnews.ir بهارنیوز , icana.ir خانه ملت , mosalas.ir مثلث , seemorgh.com سیمرغ ,وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!