دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

عضلهٔ نیم‌غشایی


  راست قدامى زانو
عضلهٔ فوق بازکنندهٔ (اکستنسور) مفصل زانو نيز مى‌باشد. اين عضله بر هر دو مفصل به‌طور مؤثر عمل مى‌کند و يکى از عضلات پرقدرت چهارسر رانى مى‌باشد.
  عضلات رانى
سه عضله هستند که در ناحيهٔ سطح قدامى و دو طرف ران قرار گرفته‌اند و به نام‌هاى پهن خارجي، پهن داخلي، و پهن ميانى مورد بررسى قرار مى‌گيرند و هر سه از گروه عضلات چهارسر رانى مى‌باشند. پهن خارجى در کنار خارجى عضلهٔ راست قدامى قرار گرفته و قابل لمس مى‌باشد، پهن داخلى در قسمت داخلى راست قدامى قرار گرفته و موقعى که زانو در حالت اکستنشن کامل باشد به‌خوبى قابل لمس مى‌شود. پهن ميانى يا عضلهٔ رانى در زير عضلهٔ راست قدامى قرار گرفته و قابل لمس نمى‌باشد. سر ثابت هر سه عضلهٔ فوق روى استخوان ران قرار گرفته است، سر ثابت پهن خارجى به سطح خارجى استخوان ران، در زير برآمدگى بزرگ و نصف بالاى خط خشن و سر ثابت پهن داخلى به سرتاسر خط خشن ران، و بالاخره سر ثابت عضلهٔ رانى به دو سوم بالاى سطح قدامى استخوان ران متصل مى‌شود، ولى سر متحرک هر سه عضله به لبه‌هاى استخوان کشگک متصل مى‌شود و استخوان کشکک توسط رباط کشگکى به استخوان درشت‌نى اتصال مى‌يابد.
عمل هر سه عضلهٔ اکستنشن (بازکنندگي) مفصل زانو مى‌باشد. اين عضلات در شکل زير نشان داده شده‌اند.
  نيم‌وترى
عضلهٔ فوق علاوه بر اکستنشن مفصل ران فلکسور زانو بوده و به استخوان درشت‌نى از مفصل زانو چرخش داخلى مى‌دهد.
  عضلهٔ نيم‌غشايى
اين عضله نيز علاوه بر اينکه در عمل اکستنشن ران دخالت دارد، موجب فلکشن زانو و همچنين چرخش داخلى استخوان درشت‌نى از مفصل مى‌شود.
  دوسر رانى
اين عضله نيز علاوه بر اينکه در عمل اکستنشن ران دخالت مى‌کند، موجب حرکت فلکشن زانو شده و به استخوان درشت‌نى از مفصل زانو چرخش خارجى مى‌دهد.
هر سه عضلهٔ ذکر شده از گروه عضلات همسترينگ بوده و با قدرت زانو را تا مى‌کنند.
  خياطه
اين عضلهٔ زانو را تا کرده (فلکسور) و به استخوان درشت‌نى چرخش داخلى مى‌دهد. دربعضى از افراد اين عضله به بخش قدامى زانو اتصال مى‌يابد که در چنين مواقعى عمل بازکنندگى مفصل زانو را موجب مى‌گردد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رئیس جمهوری آمریکا , سخنرانی پیش از خطبه , مالیات گردشگری , پارامتر , فرزاد میلانی , مرورگر اینترنتی , دستگاه خالکوبی , ازمکران , دهه شفاعت , هدف حمله ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب نوآموز چیچک‌لر , بانک اطلاعاتی کتاب / تاریخ پوشاک ایرانیان (از ابتدای اسلام تا حمله مغول) , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ الفبایی روشن عربی - فارسی (یک‌جلدی) , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , نویسنده / حسین‌‌علی گلشن اصفهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / هنر جنگ: جنگ و اندیشه سیاسی , بانک اطلاعاتی کتاب / جمال محمد (ص) "پیامبر اعظم اسلام" گزیده "سنن النبی" اثر علامه طباطبایی (قدس سره) با انضمام گزیده گلواژه‌های ادب فارسی در ستایش پیامبر اعظم (ص) , بانک اطلاعاتی کتاب / پزشکی قانونی همراه با تصویر رنگی , بانک اطلاعاتی گردشگری / بُندرِآباد ، روستای بندرآباد ، یزد , تفریح و سرگرمی , طالع بینی , طالع بینی روزانه / ‌ ۲۸ دی , علوم انسانی , علوم اجتماعی , فرهنگ و جامعه / مشکلات فرهنگی ما ایرانیان ,

برخی منابع مهم خبری
tafahomnews.com روزنامه تفاهم , iranart.ir ایران آرت , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , gsm.ir جی اس ام , mashreghnews.ir مشرق نیوز , fardanews.com فردا نیوز , mizanonline.com خبرگزاری میزان , farsnews.ir خبرگزاری فارس , rooyeshnews.com رویش , eghtesadnews.com اقتصادنیوز ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.