جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ / Friday, 14 December, 2018

برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در دوره‌های سوم و چهارم و پنجم عمرانی


کيفيت برنامه‌ريزى آموزشى ايران، از آغاز برنامه سوم، پيشرفت بارزى داشته است. نمودهاى مشروح زير از جمله خصوصيات جالب برنامه‌هاى سوم و چهارم و پنجم عمرانى ايران هستند:
  گرايش به مشارکت و همکارى در خدمات آموزش و پرورش
مشارکت و همکارى در خدمات آموزش و پرورش، امرى است حياتى که در مجامع بين‌المللى برنامه‌ريزى با اهميت خاصى تلقى مى‌شود. در برنامه‌ريز‌ى‌هاى آموزشى سه دورهٔ اخير کشور ما نيز گرايش سالمى در اين زمينه ظاهر شده است که از جمله مظاهر آن مى‌توان موارد زير را برشمرد:
- استانى شدن و تدابير ديگرى که براى عدم تمرکز تصميم‌گيرى و مديريت آموزش و پرورش اتخاذ شده است.
- تشکيل هيئت‌هاى امناءِ مؤسسات عالى آموزش و افزايش قابل توجه اختيارات و آزادى عمل مؤسسات مزبور.
- مشارکت فعال سازمان‌هاى مختلف دولتى از قبيل وزارت کار و امور اجتماعي، وزارت اقتصاد، وزارت تعاون و امور روستاها، ارتش، سازمان راديو و تلويزيون، کميتهٔ ملى پيکار با بى‌سوادي، و صاحبان صنايع و بخش خصوصى در خدمات مختلف آموزشي، به‌خصوص از نظر تعليمات فنى و حرفه‌اى و هم‌چنين پيکار با بى‌سواد.
  توجه به ساخت آموزش و پرورش
يکى از مبانى برنامه‌ريزى آموزش و پرورش اين است که موانع و محدوديت‌ها و تنگناهايى که بر سر راه پيشرفت قرار دارد بررسى شود، و تدابيرى براى از ميان برداشتن آنها اتخاذ گردد. در برنامهٔ چهارم، طليعه اين نوع برداشت در سطح وسيع کشورى به چشم مى‌خورد. از جمله تنگناهاى اساسى توسعهٔ آموزش و پرورش ايران، در گذشته، ساخت ادارى مدارس و وزارت فرهنگ قديم، و نظام تقليدى و وارداتى آموزش و پرورش بوده است. در برنامه‌ريزى‌هاى سه دورهٔ اخير، براى رفع نارسايى‌هاى تشکيلاتى و سازمان و اصلاح ساخت و نظام آموزش و پرورش، اقداماتى پيش‌بينى شده و به‌تدريج پياده شده است که نمونه‌هاى زير از آن جمله هستند:
- انحلال وزارت فرهنگ قديم و تفکيک و تقسيم وظايف و مسؤوليت‌هاى خدمات آموزشى و فرهنگى به سه وزارت‌‌خانه جديد آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر و علوم و آموزش عالى و سازمان‌هاى جوان ديگر.
- جانشين ساختن نظام جديد آموزش و پرورش به جاى سيستم قديم.
- تأکيد ضرورت برنامه‌هاى آموزشى براى اصلاح کيفيت مديريت.
البته، محصول سيستم آموزش و پرورش بستگى دارد به محتواى برنامه‌ها، چگونگى اجراء، کيفيت خدمات و فعاليت‌ها، و نوع مديريت و ديگر عوامل و ارکان آموزشي. و گرنه اصلاح چارچوب تشکيلاتي، به‌خودى خود، نمى‌تواند حصول نتايج مطلوب را تضمين کند، ولى به‌هر حال لازم است.
  توجه به ملازمات اداري، زيربنايي، و اجرائى آموزش و پرورش
از جمله اصول برنامه‌ريزى آموزش و پرورش، يکى اصل واقع‌بينى و ديگرى اصل ضمانت اجرائى است. اصول مزبول تا حدودى در برنامه‌ريزى‌هاى آموزشى دوره‌هاى اخير دخالت داده شده‌اند.
از جمله شواهد علمى اين امر، طرح‌هايى است که در برنامه آموزش و پرورش دوره سوم، چهارم و پنجم عمران کشور براى ايجاد شرايط مناسب کار، افزايش حقوق معلمان و استادان، فراهم آوردن مسکن، و پاره‌اى ملازمات ديگر رفاه و آسايش زندگى کارکنان آموزشى منظور شده است.
يکى ديگر از ملازمات زيربنايى پيشرفت آموزش و پرورش، تقويت و حمايت از فعاليت‌هاى تحقيقاتى است. در اين زمينه نيز، به‌خصوص در برنامه پنجم، گرايش‌هاى مثبتى به چشم مى‌خورد. ولى همان‌گونه که در مورد ارتقاى سطح کيفيت آموزش و پرورش ياد شد، اين اقدامات فقط به منزلهٔ پيشگامى هستند در جهت مطلوب، و گرنه تا سر منزل مقصود هنوز راه بسيارى در پيش است.
  توجه به کيفيت آموزش و پرورش
در مجموع، برنامه‌ريزى‌هاى آموزش و پرورش تا کنون به رشد بازوى کميتى بيشتر پرداخته است تا به تقويت بازوى کيفيتي. اگر به آماج اجرائى طرح‌هاى آموزشى نگاه کنيم، جلوه‌هاى رشد کميتى را به روشنى مى‌بينيم. صحبت‌ها از رقم و عدد است، و ملاک‌هاى پيشرف بر اساس افزايش‌هاى کميتى تعيين شده است. ولى چنين به‌نظر مى‌رسد که بهبود کيفيتى نيز به‌تدريج در ميدان عمل وارد مى‌شود. برنامه‌هاى چهارم و پنجم، هر دو در اين زمينه تأکيد‌هايى کرده‌اند و قدم‌هايى برداشته‌اند. از جمله طرح‌هايى را اختصاصاً براى ارتقاء سطح کيفيت آموزش و پرورش در دوره‌هاى مختلف، به‌خصوص تعليمات دانشگاهي، منظور داشته‌اند. برنامه‌هايى که براى آموزش ضمن خدمت و بازآموزى معلمان و بالا بردن سطح کارايى و تقويت علمى کادر دانشگاهى پيش‌بينى شده است، هدف‌هاى کيفيتى را دنبال مى‌کنند. هم‌چنين طرح‌هايى که براى تجهيز کارگاه‌ها، آزمايشگاە‌ها و کتابخانه‌ها تنظيم شده، و تسهيلاتى که براى تشويق تحقيقات تربيتى و نو‌آورى پيش‌بينى شده در جهت بهبود کيفيت آموزش است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کارکنان ارتش گرگان , هاماربی , تاریخ پژوه , مربی اکراینی , مانتوهای تابستانی , کشف خمپاره , آزادی اتباع ژاپنی , یکجانبه گرایی , بیت الله عباسپور , آمرلی ,

مقالات پربیننده امروز
اقتصاد و بازرگانی , مناطق‌آزاد و ویژه اقتصادی , کلیات / نقبی به کریدور شمال ـ جنوب , بانک اطلاعاتی کتاب / آفتاب در حصار (روایت داستانی زندگی امام هادی (ع)) , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ جامع نامهای ایران زمین , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , نقد / نردبانی که به آسمان تکیه داده است , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , بازی و سرگرمی , بازیهای رایانه ای / معرفی بازی: Tactica Online , بانک اطلاعاتی کتاب / دانش‌نامه میزان‌الحکمه , بانک اطلاعاتی کتاب / گرافیک‌های طراحی شهری , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب مجموعه نکات ادبیات عمومی - عربی عمومی - فیزیک - زیست‌شناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / ثواب بسم‌الله الرحمن الرحیم , علمی و آموزشی , علم و دانش , تحقیق و پژوهش / پژوهش و توسعه ایران ۱۴۰۰ ,

برخی منابع مهم خبری
siasatrooz.ir سیاست روز , persiankhodro.com پرشین خودرو , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , shahrefarda.ir شهرفردا , kayhan.ir روزنامه کیهان , fa.alalam.ir العالم , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».