یکشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۷ / Sunday, 24 February, 2019

برنامه‌ریزی آموزش و پرورش در دوره‌های سوم و چهارم و پنجم عمرانی


کيفيت برنامه‌ريزى آموزشى ايران، از آغاز برنامه سوم، پيشرفت بارزى داشته است. نمودهاى مشروح زير از جمله خصوصيات جالب برنامه‌هاى سوم و چهارم و پنجم عمرانى ايران هستند:
  گرايش به مشارکت و همکارى در خدمات آموزش و پرورش
مشارکت و همکارى در خدمات آموزش و پرورش، امرى است حياتى که در مجامع بين‌المللى برنامه‌ريزى با اهميت خاصى تلقى مى‌شود. در برنامه‌ريز‌ى‌هاى آموزشى سه دورهٔ اخير کشور ما نيز گرايش سالمى در اين زمينه ظاهر شده است که از جمله مظاهر آن مى‌توان موارد زير را برشمرد:
- استانى شدن و تدابير ديگرى که براى عدم تمرکز تصميم‌گيرى و مديريت آموزش و پرورش اتخاذ شده است.
- تشکيل هيئت‌هاى امناءِ مؤسسات عالى آموزش و افزايش قابل توجه اختيارات و آزادى عمل مؤسسات مزبور.
- مشارکت فعال سازمان‌هاى مختلف دولتى از قبيل وزارت کار و امور اجتماعي، وزارت اقتصاد، وزارت تعاون و امور روستاها، ارتش، سازمان راديو و تلويزيون، کميتهٔ ملى پيکار با بى‌سوادي، و صاحبان صنايع و بخش خصوصى در خدمات مختلف آموزشي، به‌خصوص از نظر تعليمات فنى و حرفه‌اى و هم‌چنين پيکار با بى‌سواد.
  توجه به ساخت آموزش و پرورش
يکى از مبانى برنامه‌ريزى آموزش و پرورش اين است که موانع و محدوديت‌ها و تنگناهايى که بر سر راه پيشرفت قرار دارد بررسى شود، و تدابيرى براى از ميان برداشتن آنها اتخاذ گردد. در برنامهٔ چهارم، طليعه اين نوع برداشت در سطح وسيع کشورى به چشم مى‌خورد. از جمله تنگناهاى اساسى توسعهٔ آموزش و پرورش ايران، در گذشته، ساخت ادارى مدارس و وزارت فرهنگ قديم، و نظام تقليدى و وارداتى آموزش و پرورش بوده است. در برنامه‌ريزى‌هاى سه دورهٔ اخير، براى رفع نارسايى‌هاى تشکيلاتى و سازمان و اصلاح ساخت و نظام آموزش و پرورش، اقداماتى پيش‌بينى شده و به‌تدريج پياده شده است که نمونه‌هاى زير از آن جمله هستند:
- انحلال وزارت فرهنگ قديم و تفکيک و تقسيم وظايف و مسؤوليت‌هاى خدمات آموزشى و فرهنگى به سه وزارت‌‌خانه جديد آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر و علوم و آموزش عالى و سازمان‌هاى جوان ديگر.
- جانشين ساختن نظام جديد آموزش و پرورش به جاى سيستم قديم.
- تأکيد ضرورت برنامه‌هاى آموزشى براى اصلاح کيفيت مديريت.
البته، محصول سيستم آموزش و پرورش بستگى دارد به محتواى برنامه‌ها، چگونگى اجراء، کيفيت خدمات و فعاليت‌ها، و نوع مديريت و ديگر عوامل و ارکان آموزشي. و گرنه اصلاح چارچوب تشکيلاتي، به‌خودى خود، نمى‌تواند حصول نتايج مطلوب را تضمين کند، ولى به‌هر حال لازم است.
  توجه به ملازمات اداري، زيربنايي، و اجرائى آموزش و پرورش
از جمله اصول برنامه‌ريزى آموزش و پرورش، يکى اصل واقع‌بينى و ديگرى اصل ضمانت اجرائى است. اصول مزبول تا حدودى در برنامه‌ريزى‌هاى آموزشى دوره‌هاى اخير دخالت داده شده‌اند.
از جمله شواهد علمى اين امر، طرح‌هايى است که در برنامه آموزش و پرورش دوره سوم، چهارم و پنجم عمران کشور براى ايجاد شرايط مناسب کار، افزايش حقوق معلمان و استادان، فراهم آوردن مسکن، و پاره‌اى ملازمات ديگر رفاه و آسايش زندگى کارکنان آموزشى منظور شده است.
يکى ديگر از ملازمات زيربنايى پيشرفت آموزش و پرورش، تقويت و حمايت از فعاليت‌هاى تحقيقاتى است. در اين زمينه نيز، به‌خصوص در برنامه پنجم، گرايش‌هاى مثبتى به چشم مى‌خورد. ولى همان‌گونه که در مورد ارتقاى سطح کيفيت آموزش و پرورش ياد شد، اين اقدامات فقط به منزلهٔ پيشگامى هستند در جهت مطلوب، و گرنه تا سر منزل مقصود هنوز راه بسيارى در پيش است.
  توجه به کيفيت آموزش و پرورش
در مجموع، برنامه‌ريزى‌هاى آموزش و پرورش تا کنون به رشد بازوى کميتى بيشتر پرداخته است تا به تقويت بازوى کيفيتي. اگر به آماج اجرائى طرح‌هاى آموزشى نگاه کنيم، جلوه‌هاى رشد کميتى را به روشنى مى‌بينيم. صحبت‌ها از رقم و عدد است، و ملاک‌هاى پيشرف بر اساس افزايش‌هاى کميتى تعيين شده است. ولى چنين به‌نظر مى‌رسد که بهبود کيفيتى نيز به‌تدريج در ميدان عمل وارد مى‌شود. برنامه‌هاى چهارم و پنجم، هر دو در اين زمينه تأکيد‌هايى کرده‌اند و قدم‌هايى برداشته‌اند. از جمله طرح‌هايى را اختصاصاً براى ارتقاء سطح کيفيت آموزش و پرورش در دوره‌هاى مختلف، به‌خصوص تعليمات دانشگاهي، منظور داشته‌اند. برنامه‌هايى که براى آموزش ضمن خدمت و بازآموزى معلمان و بالا بردن سطح کارايى و تقويت علمى کادر دانشگاهى پيش‌بينى شده است، هدف‌هاى کيفيتى را دنبال مى‌کنند. هم‌چنين طرح‌هايى که براى تجهيز کارگاه‌ها، آزمايشگاە‌ها و کتابخانه‌ها تنظيم شده، و تسهيلاتى که براى تشويق تحقيقات تربيتى و نو‌آورى پيش‌بينى شده در جهت بهبود کيفيت آموزش است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تحقیقات کنگره , دورتمند , دایرة المعارف , دادستان بابل , یورو ۴ , سیدرضا میرباقری , انواع غذا , ورشی , خالد مسعود , فعالان حامی فلسطین ,

مقالات پربیننده امروز
ورزشی , دیگر ورزشها , والیبال / صعود تیم ملی والیبال ایران به مسابقات جهانی ۲۰۰۶ , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز زیست‌شناسی و آزمایشگاه 1 , بانک اطلاعاتی کتاب / چرا باید در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / خوزستان در جنگ , بانک اطلاعاتی کتاب / New parade 1 , نشریات و مطبوعات , فرهنگی , دوفصلنامه باستان‌شناسی / باستان‌شناسی ـ سال دوم، شماره ۴، پائیز و زمستان ۱۳۸۵ , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی سال سوم ابتدایی , بانک اطلاعاتی کتاب / متمم حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی (جلد اول - قسمت دوم) , بانک اطلاعاتی کتاب / آفتاب علم: زندگی‌نامه عالم ربانی و عارف الهی آیه الله العظمی سید ابوالقاسم ... , بانک اطلاعاتی کتاب / اصول و مبانی جمعیت و تنظیم خانواده ,

برخی منابع مهم خبری
musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , persiankhodro.com پرشین خودرو , javanonline.ir روزنامه جوان , resalat-news.com روزنامه رسالت , caffecinema.com کافه سینما , smtnews.ir روزنامه صمت , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , setarehnews.ir ستاره‌ها , faradeed.ir فرادید , honarnews.com هنرنیوز ,وبگردی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.