چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 January, 2019

رشته علوم‌تجربی


در دوره متوسطه براى هر شاخه و رشته تحصيلى قوانين و ضوابط خاصى وجود دارد و براى اينکه دانش‌آموزى بتواند با موفقيت اين دوره يا رشته را به پايان برساند بايد اين ضوابط را رعايت کند و داراى شرايطى باشد. اين ضوابط در رشته‌هاى رياضى - فيزيک، علوم‌تجربي، ادبيات و علوم‌انساني، علوم و معارف‌اسلامي، فنى و حرفه‌اى و کار و دانش به‌صورت اختصاصى وجود دارد که براى آگاهى بيشتر نسبت به ضوابط هر کدام از رشته‌ها به رشته‌ها و شاخه‌هاى نام برده شده مراجعه شود.
  رشته رياضى - فيزيک
الف- مجموع سه نمره قبولى خرداد يا شهريور هر يک از دروس رياضى و علوم‌تجربى در سه پايه در دورهٔ راهنمائى تحصيلي، بدون ضريب کمتر از سى نباشد.
ب- نمره درس رياضى ۱ (پايه اول) در دوره متوسطه حداقل دوازده باشد و درس فيزيک و آزمايشگاه ۱ را با موفقيت (کسب حداقل نمره ده) گذرانده باشد.
ج- مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در دوره راهنمائى و پايه اول متوسطه بايد حداقل ۹۶ باشد؛ به‌عبارت ديگر معدل دروس مرتبط با رشته از دوازده کمتر نباشد.
  رشته علوم‌تجربى
الف- مجموع سه نمرهٔ پذيرفته شده خرداد يا شهريور هر يک از دروس رياضى و علوم‌تجربى در سه پايه در دورهٔ راهنمائى تحصيلي، بدون ضريب کمتر از سى نباشد.
ب- در دورهٔ متوسطه دروس رياضى ۱، شيمى و آزمايشگاه ۱ و علوم زيستى و بهداشت (دروس سال اول) با موفقيت (کسب نمره حداقل ده) گذرانده شده و حداقل در يکى از سه درس مذکور نمره دوازده اخذ شده باشد.
ج- مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در دورهٔ راهنمائى و پايه اول متوسطه بايد حداقل ۱۰۸ باشد؛ به‌عبارت ديگر معدل دروس مرتبط با رشته کمتر نباشد.
  رشته ادبيات و علوم‌انسانى
الف- مجموع سه نمره پذيرفته شدهٔ خرداد يا شهريور، هر يک از دروس ادبيات فارسى (معادل دروس فارسي، دستور، املاء و انشاء) و عربى در سه پايه در دورهٔ راهنمائى تحصيلي، بدون ضريب کمتر از سى نباشد.
ب- در دروس ادبيات فارسى ۱، زبان فارسى ۱، عربى ۱ و مطالعات اجتماعى نمره حداقل ده کسب شده باشد و معدل نمره دروس ادبيات فارسى ۱ و زبان فارسى ۱ حداقل دوازده باشد.
ج- مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در دورهٔ راهنمائى و پايه اول دورهٔ متوسطه بايد حداقل ۱۰۸ باشد؛ به‌عبارت ديگر، معدل دروس مرتبط با رشته از دوازده کمتر نباشد.
  رشته علوم و معارف اسلامى
الف- مجموع سه نمره پذيرفته شده خرداد يا شهريور هر يک از دروس ادبيات فارسى (معدل دروس فارسي، دستور، املاء و انشاء) و عربى در هر سه پايه در دورهٔ راهنمائى تحصيلي، بدون ظريق کمتر از سى نباشد.
ب- در دروس ادبيات فارسى ۱، زبان فارسى ۱، عربى ۱ و تعليمات دينى و قرآن ۱ نمره حداقل يعنى ده کسب شده باشد و حداقل در يکى از دو درس عربى ۱ يا تعليمات دينى و قرآن ۱ نمره دوازده اخذ شده باشد.
ج- مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در دورهٔ راهنمائى و پايه اول دورهٔ متوسطه حداقل ۱۰۸ باشد؛ به‌عبارت ديگر، معدل دروس مرتبط با رشته از دوازده کمتر نباشد.
  شاخه‌ فنى و حرفه‌اى
الف- مجموع سه نمره پذيرفته شده خرداد يا شهريور هر يک از دروس رياضي، علوم‌تجربى و حرفه‌وفن در سه‌ پايه در دورهٔ راهنمائى بدون ضريب کمتر از سى نباشد.
ب- در دورهٔ متوسطه دروس رياضى ۱ و کارگاه خوداتکائى (در صورت انتخاب) با موفقيت (کسب حداقل نمره ده) گذرانيده شده باشد.
ج- مجموع نمرات دروس مرتبط با شاخه در دورهٔ راهنمائى و پايه اول دورهٔ متوسطه بايد حداقل ۱۳۲ بوده و در صورت عدم انتخاب يا حذف درس کارگاه خوداتکائي، حداقل ۱۲۰ باشد؛ به‌عبارت ديگر معدل دروس مرتبط با شاخه از ۱۲ کمتر نباشد.
  شاخهٔ کار و دانش
اين شاخه داراى سه زمينهٔ صنعت کشاورزى و دامپرورى و خدمات است و هر زمينه يک يا چند گروه و هر گروه يک يا چند رشتهٔ مهارتى دارد. رشته‌ تحصيلى بزرگ‌ترين جزء شاخه نظرى و کار و دانش يا گروه تحصيلى در شاخه فنى و حرفه‌اى است. رشتهٔ تحصيلى معرف سمت‌گيرى در يک زمينه مشخص تحصيلى است که چشم‌انداز آن به اشتغال در يک زيربخش اقتصادي، فرهنگى يا ادامه تحصيل در يک گروه متجانس از رشته‌هاى تحصيلى دانشگاهى مى‌انجامد.
هم‌اکنون در شاخهٔ کار و دانش ۶۵۰ رشته مهارتى طراحى و اعلام شده است که بعضى از آنها در مدارس متوسطه داير است.
در کليه رشته‌هاى مهارتى پودمان‌هاى مهارت وجود دارد. دانش‌آموزانى که در شاخه کار و دانش تحصيلى مى‌کنند مى‌توانند پودمان‌هاى مهارت را مطابق برنامه آموزشى مربوطه بگذرانند و در آزمون استاندارد مهارت در حرفه مربوطه شرکت کرده، در صورت توفيق گواهى‌نامه درجه دو مهارت دريافت دارند. هم‌چنين آنان مى‌توانند پس از گذراندن پودمان مهارت مطابق برنامه آموزشى مربوطه و توفيق از آزمون استاندارد مهارت، به دريافت گواهى‌نامه درجه يک نائل مى‌شوند.
به افرادى که در شاخه کار و دانش يا هر يک از شاخه‌هاى تحصيلى ياد شده ۹۶ واحد درسى را گذرانيده باشند ديپلم متوسطه در رشتهٔ مربوطه داده مى‌شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تبریک , فاشیسم , شهید طیبه واعظی , حوزه غذا و دارو , مناطق شهری , نماینده قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی , رسانه های ضد انقلاب , عملیات نجران , لاوروف نشست مونیخ , کمپین حمایت از تولید داخلی ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها , مذهبی , فقیه و عالم دینی / میرزا محمدعلی چهاردهی , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار زبان انگلیسی سال سوم راهنمایی، شامل: سئوالات استاندارد و تمرینات گوناگون در زمینه ساختار دستوری، واژگان، دیکته، درک ... , بانک اطلاعاتی کتاب / تفکر برتر: رویکردی فلسفی, دینی و روان‌شناختی به تفکر و کارکردهای آن در زندگی , بانک اطلاعاتی کتاب / آسان‌ترین راه آموزش زبان انگلیسی: کتاب اصلی , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , شاعر / حسینی کاشانی , بانک اطلاعاتی کتاب / حقوق مدنی: در اموال، مالکیت، حق انتفاع، حق ارتفاق، تعهدات به طور کلی، بیع و معاوضه , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده آموزش روان‌شناسی سال سوم: قابل استفاده داوطلبان نظام قدیم , بانک اطلاعاتی کتاب / دانشگاه و انتخابی آگاهانه: مجموعه مهندسی کامپیوتر , بانک اطلاعاتی کتاب / تست انگلیسی سال اول دبیرستان , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , شخصیت‌ها ـ شاعران‌ / در سایه‌ مونت‌پله شعری سرودم ,

برخی منابع مهم خبری
parsine.com پارسینه , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , mosalas.ir مثلث , jamnews.ir جام نیوز , honarnews.com هنرنیوز , fararu.com فرارو , irna.ir ایرنا , mehrnews.com خبرگزاری مهر , khabaronline.ir خبر آنلاین ,وبگردی
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار
تجمع بازنشستگان مقابل وزارت کار - صبح سه‌شنبه (۲ بهمن) جمعی از بازنشستگان کشور از جمله معلمان بازنشسته در اعتراض به وضعیت معیشتی و همچنین وضعیت نامشخص صندوق بازنشستگی، روبروی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند و همین مسأله هشتگ #بازنشستگان را در فضای مجازی پربازتاب کرد.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.