پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

مهمترین بافته‌های دستی ایران‌‌ (۲)


  کرباس
کرباس پارچه‌اى ساده و بدون نقش است که با نخ پنبه‌اى بافته مى‌شود. به‌دليل ارزانى از آن براى آسترى کفش، لايهٔ لباس، نظافت و بسته‌بندى کالا استفاده مى‌شود. اين نوع پارچه بيشتر در شهر يزد بافته مى‌شود.
  بقچهٔ حمام (لنگ)
در شهر يزد و برخى نقاط ديگر ايران پارچه‌اى با زمينهٔ ساده به‌رنگ قرمز با راه‌راه‌هايى به‌رنگ مشکى يا سُرمه‌اى در حاشيه با استفاده از نخ پنبه يا ابريشم مصنوعى بافته مى‌شود که از آن به‌عنوان لنگ يا بقچهٔ حمام استفاده مى‌کنند.
  شمد
شمد نوعى پارچه ابريشمى يا پنبه‌اى است که به‌عنوان روانداز استفاده مى‌شود. مواد اوليهٔ آن عبارتند از نخ پنبه‌اى براى تار و ابريشم به‌عنوان پود. رنگ آن بيشتر سفيد يا کرم است و بيشتر در شهرهاى شوشتر و بهبهان در استان خوزستان و برخى شهرها، و روستاهاى استان مازندران و گلستان بافته مى‌شود.
  باشلوق
نوعى پارچه ساده پشمى است که از پشم خودرنگ بافته مى‌‌شود و بيشتر به مصرف لباس‌هاى محلى مى‌رسد.
  دستمال
از انواع پارچه‌هاى دستباف ايرانى است که بيشتر در شهر يزد توليد مى‌شود. معمولاً در يزد دو نوع دستمال به‌نام‌هاى عشايرى و ابريشمى توليد مى‌شود.
  حصير
حصير يا بوريا فرشى است که از نى يا برگ درخت خرما يا ساير الياف گياهى بافته مى‌شود و به‌عنوان زيرانداز، سايه‌بان، ظروف، سبد و سينى مورد استفاده قرار مى‌گيرد. حصيربافى هنرى است دستى که در ايران سابقه‌اى طولانى دارد و با توجه به جنس مواد اوليه آن به طرق مختلف انجام مى‌شود.
  نمد
نمد شايد از قديمى‌ترين منسوجات پشمى است که توسط انسان بافته شده و منشأ آن به آسياى مرکزى و مغولستان باز مى‌گردد. از نمد، کلاه و کت و پوستين‌هاى خوبى ساخته مى‌شود. تهيه نمد نياز به هيچ‌گونه کارگاه يا دستگاهى ندارد. اساس تهيه آن دو خاصيت پشم يعنى پيچ‌وتاب داشتن و لايه‌لايه بودن آن است. از نمد بيشتر براى کف‌پوش استفاده مى‌شود. موادى که به پشم افزوده مى‌شود در مناطق مختلف تا اندازه‌اى با هم فرق دارد. در مازندران آب خالص و در فارس و کرمانشاه، آب و صابون به‌کار مى‌رود. نمدمالى مستلزم کار بدنى شديدى است که معمولاً به‌وسيلهٔ مردان انجام مى‌شود. نمدمالى يک روزه انجام مى‌شود. از مراکز نمدمالي، منطقهٔ ترکمن‌نشين اصطهبانات فارس، گيلان، مازندران، شيراز، قوچان، دزفول و ... است.
  گبّه
گبه نوعى از جنس قالى است که در بين عشاير و ايليات و بافندگان روستايى و شهرى به‌ويژه در جنوب و مرکز کشور و ايل قشقايى بافت آن متداول است. اين بافته با پرز و خواب بلند و تعداد پود زياد بافته مى‌شود.
گبّه درشت‌بافت و با گوشت زيادى که دارد زيرانداز خوبى براى عشاير و روستائيان به‌شمار مى‌رود. بافت گبّه با طرح‌هاى ذهنى و ابتکارى هندسى و نقوش حيوانات انجام مى‌شود.پشم مورد استفاده در نخ گبّه خودرنگ است که معمولاً از سه تا چهار رنگ تجاوز نمى‌کند. مقاومت گبّه بيشتر از قالى معمولى است. چون مواد اوليه آن طبيعى است.
  موج
موج پارچه دستبافى است بيشتر با طرح چهارخانهٔ درشت که تماماً از پشم بافته مى‌شود و چهارخانه‌هاى آن بيشتر در رنگ‌هاى سرمه‌اي، آبى سير، زرد و قرمز است. از موج بيشتر براى رختخواب پيچ، پشتي، رويهٔ کرسى و نظاير آن استفاده مى‌کنند. موج بيشتر در استان‌هاى کرمانشاه و کردستان بافته مى‌شود.
- موج لرى : دست بافته هاى موج منحصراٌ توسط روستاييان قشقايى و لر درکارگاه هاى مخصوص بافته مى شوند و به عنوان پتو براى فروش به بازار اورده مى شوند.گر چه بافندگان لر از رنگ هاى تيره استفاده مى کنند و مهارت بيشترى در اين کار به خرج مى دهند ، اما موج هاى قشقايى طرح هاى متنوع ترى دارند.
- موج قشقايى : با اين که ظاهر دست بافت هاى موج شباهت فراوانى به جاجيم دارد ، اما موج ها در دو تکه جدا به شيوه بافت اريب متعادل بافته و سپس به هم دوخته مى شوند . از طرف ديگر ، جاجيم ها به شيوه بافت پودرو و در نوارهاى بلند و باريک بافته و سپس در اندازه هاى دلخواه بريده و به يکديگر دوخته مى شوند . بر روى طرح هاى چپ و راست موج ها ، استفاده از رنگ هاى متناوب را بر روى زمينه اى از نوارهاى الوان مى توان مشاهده کرد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تجارات , پمپاژ , اغاز به کار , جشن معبث , استار باکس , برزیل , عباس حریرنیا , حجاب زنان , بیماری های عجیب , دانشجویان افسری ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مفاتیح‌الجنان "درشت خط" با علامات وقف و ترجمه فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / از زبان داریوش ! ... , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمونهای چهارگزینه‌ای فیزیک 1 و 2 و 3 به صورت طبقه‌بندی شده با پاسخ‌های تشریحی همراه با نکات ... , بانک اطلاعاتی کتاب / متره و برآورد ویژه‌ی دوره‌ی کاردانی و آزمون کاردانی به کارشناسی , بانک اطلاعاتی کتاب / مبانی بازی‌های پرورشی , بانک اطلاعاتی گردشگری / پل خداآفرین ، خدا‌آفرین ، کلیبر , بانک اطلاعاتی کتاب / خواص الایات قرآن کریم: بهترین کتاب جهت رفع پریشانی و دفع گرفتاری و علاج بیماری با دستورات و ختومات , بانک اطلاعاتی کتاب / اندکی سایه , بانک اطلاعاتی کتاب / زنان و مردان متولد مرداد را بشناسید , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , ادبیات و شعر / روانشناسی اجتماعی شعر فارسی ,

برخی منابع مهم خبری
eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , 7sobh.com روزنامه هفت صبح , parsine.com پارسینه , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , namehnews.ir نامه نیوز , zoomit.ir زومیت , fa.alalam.ir العالم , fararu.com فرارو , fartaknews.com فرتاک نیوز , musicema.com موسیقی ما ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».