شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

مهمترین بافته‌های دستی ایران‌‌ (۲)


  کرباس
کرباس پارچه‌اى ساده و بدون نقش است که با نخ پنبه‌اى بافته مى‌شود. به‌دليل ارزانى از آن براى آسترى کفش، لايهٔ لباس، نظافت و بسته‌بندى کالا استفاده مى‌شود. اين نوع پارچه بيشتر در شهر يزد بافته مى‌شود.
  بقچهٔ حمام (لنگ)
در شهر يزد و برخى نقاط ديگر ايران پارچه‌اى با زمينهٔ ساده به‌رنگ قرمز با راه‌راه‌هايى به‌رنگ مشکى يا سُرمه‌اى در حاشيه با استفاده از نخ پنبه يا ابريشم مصنوعى بافته مى‌شود که از آن به‌عنوان لنگ يا بقچهٔ حمام استفاده مى‌کنند.
  شمد
شمد نوعى پارچه ابريشمى يا پنبه‌اى است که به‌عنوان روانداز استفاده مى‌شود. مواد اوليهٔ آن عبارتند از نخ پنبه‌اى براى تار و ابريشم به‌عنوان پود. رنگ آن بيشتر سفيد يا کرم است و بيشتر در شهرهاى شوشتر و بهبهان در استان خوزستان و برخى شهرها، و روستاهاى استان مازندران و گلستان بافته مى‌شود.
  باشلوق
نوعى پارچه ساده پشمى است که از پشم خودرنگ بافته مى‌‌شود و بيشتر به مصرف لباس‌هاى محلى مى‌رسد.
  دستمال
از انواع پارچه‌هاى دستباف ايرانى است که بيشتر در شهر يزد توليد مى‌شود. معمولاً در يزد دو نوع دستمال به‌نام‌هاى عشايرى و ابريشمى توليد مى‌شود.
  حصير
حصير يا بوريا فرشى است که از نى يا برگ درخت خرما يا ساير الياف گياهى بافته مى‌شود و به‌عنوان زيرانداز، سايه‌بان، ظروف، سبد و سينى مورد استفاده قرار مى‌گيرد. حصيربافى هنرى است دستى که در ايران سابقه‌اى طولانى دارد و با توجه به جنس مواد اوليه آن به طرق مختلف انجام مى‌شود.
  نمد
نمد شايد از قديمى‌ترين منسوجات پشمى است که توسط انسان بافته شده و منشأ آن به آسياى مرکزى و مغولستان باز مى‌گردد. از نمد، کلاه و کت و پوستين‌هاى خوبى ساخته مى‌شود. تهيه نمد نياز به هيچ‌گونه کارگاه يا دستگاهى ندارد. اساس تهيه آن دو خاصيت پشم يعنى پيچ‌وتاب داشتن و لايه‌لايه بودن آن است. از نمد بيشتر براى کف‌پوش استفاده مى‌شود. موادى که به پشم افزوده مى‌شود در مناطق مختلف تا اندازه‌اى با هم فرق دارد. در مازندران آب خالص و در فارس و کرمانشاه، آب و صابون به‌کار مى‌رود. نمدمالى مستلزم کار بدنى شديدى است که معمولاً به‌وسيلهٔ مردان انجام مى‌شود. نمدمالى يک روزه انجام مى‌شود. از مراکز نمدمالي، منطقهٔ ترکمن‌نشين اصطهبانات فارس، گيلان، مازندران، شيراز، قوچان، دزفول و ... است.
  گبّه
گبه نوعى از جنس قالى است که در بين عشاير و ايليات و بافندگان روستايى و شهرى به‌ويژه در جنوب و مرکز کشور و ايل قشقايى بافت آن متداول است. اين بافته با پرز و خواب بلند و تعداد پود زياد بافته مى‌شود.
گبّه درشت‌بافت و با گوشت زيادى که دارد زيرانداز خوبى براى عشاير و روستائيان به‌شمار مى‌رود. بافت گبّه با طرح‌هاى ذهنى و ابتکارى هندسى و نقوش حيوانات انجام مى‌شود.پشم مورد استفاده در نخ گبّه خودرنگ است که معمولاً از سه تا چهار رنگ تجاوز نمى‌کند. مقاومت گبّه بيشتر از قالى معمولى است. چون مواد اوليه آن طبيعى است.
  موج
موج پارچه دستبافى است بيشتر با طرح چهارخانهٔ درشت که تماماً از پشم بافته مى‌شود و چهارخانه‌هاى آن بيشتر در رنگ‌هاى سرمه‌اي، آبى سير، زرد و قرمز است. از موج بيشتر براى رختخواب پيچ، پشتي، رويهٔ کرسى و نظاير آن استفاده مى‌کنند. موج بيشتر در استان‌هاى کرمانشاه و کردستان بافته مى‌شود.
- موج لرى : دست بافته هاى موج منحصراٌ توسط روستاييان قشقايى و لر درکارگاه هاى مخصوص بافته مى شوند و به عنوان پتو براى فروش به بازار اورده مى شوند.گر چه بافندگان لر از رنگ هاى تيره استفاده مى کنند و مهارت بيشترى در اين کار به خرج مى دهند ، اما موج هاى قشقايى طرح هاى متنوع ترى دارند.
- موج قشقايى : با اين که ظاهر دست بافت هاى موج شباهت فراوانى به جاجيم دارد ، اما موج ها در دو تکه جدا به شيوه بافت اريب متعادل بافته و سپس به هم دوخته مى شوند . از طرف ديگر ، جاجيم ها به شيوه بافت پودرو و در نوارهاى بلند و باريک بافته و سپس در اندازه هاى دلخواه بريده و به يکديگر دوخته مى شوند . بر روى طرح هاى چپ و راست موج ها ، استفاده از رنگ هاى متناوب را بر روى زمينه اى از نوارهاى الوان مى توان مشاهده کرد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حضور وحدت آفرین , حملات تروریستی منچستر و لندن به حملات امروز تهران ارتباط دارند , نمایشگاه کتاب فارس , تصویبنامه هیئت وزیران , ناوگان نیروی دریایی روسیه , سربازخانه , میدان نفتی گچساران , اجرای نوروزی , اهداف متحرک , زندان جیرفت ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / موش نادان و آذوقه‌هایش , بانک اطلاعاتی کتاب / اهل سنت واقعی , بانک اطلاعاتی کتاب / دینامیک (مهندسی مکانیک): ویژه گروه فنی - مهندسی: شامل شرح درس، نکته، مثال‌های حل شده، نکات کلیدی، تست‌های طبقه‌بندی شده، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسش‌های چهارگزینه‌ای عربی (3) , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز جامع How do you do? شامل: متن کامل دوازده CD، ترجمه لغات و اصطلاحات، ترجمه جملات کلیدی، ... , بانک اطلاعاتی کتاب / بانک سوالات آزمونهای ورودی دبیرستانهای نمونه مردمی و دولتی , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , شبكه درمانی / درمان قطعی جهت چین و چروک های پوستی با بافت طبیعی , علم و زندگی , علوم پایه , فیزیك / فیوز چیست ؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / زیارت عاشورا و دعای توسل , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش موضوعی و کاربردی ترجمه و مفاهیم قرآن کریم با پرسش و پاسخ (و سوالات مسابقه‌ای) (جزء چهارم) ,

برخی منابع مهم خبری
roozannews.ir روزنامه روزان , cup.ir کاپ , javanonline.ir جوان آنلاین , khabaronline.ir خبر آنلاین , baharnews.ir بهارنیوز , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , aftabnews.ir آفتاب نیوز , didarnews.ir دیدارنیوز , mizanonline.com خبرگزاری میزان , jamnews.ir جام نیوز ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی