سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

محافظت از مخزن در محل و جایابی مجدد آن در هنگام خطر


براى اينکه قدمى به طرف ايجاد و يا بررسى روش‌هاى برنامه‌ريزى مقابله با حادثه برداريم، مى‌توانيم يک ارزيابى صورى از حادثه انجام دهيم. اين ارزيابى بايد مشخص کند که چه نوع مشکلاتى منجر به ضرر يا صدمه به موجودى کتابخانه و يا قطع خدمات آن مى‌شود و تبعات احتمالى آنها چيست. ارزيابى مذکور ممکن است باعث بالارفتن روش‌هاى حفظ و امنيت ساختمان شود، و کمک کند که چه توافق‌هائى لازم است با تهيه‌کنندگان اين خدمات بسته شود تا خطر به حداقل برسد. و شايد مرحله ارزيابى ضرورت اطمينان از پوشش بيمهٔ مناسب را، تقويت نمايد.
  شناسائى مسائل براى اقدام فورى
همهٔ تغييرات ضرورى را نمى‌توان فوراً انجام داد. اما شايد بتوان طرحى پياده کرد که اقدامات عاجل و اقدامات بلندمدت ديگر، بسته به نياز به تغيير در ساختمان، از آن تفکيک شده باشند. اين را نيز مى‌توان با تهيه فهرستى از تمام اصلاحات بالقوه، منابع ضرورى را تعيين کرد و يادداشت منابع اولويت‌هاى مربوط به هر مرحله برنامه‌ريزى - عاجل و بلندمدت را مشخص ساخت.
  فن‌آورى جديد و نسخه‌بردارى ايمنى
روش اکيد براى حفظ داده‌هاى رايانه‌اى اين است که از آنها نسخه‌ها پشتيبان ترتيب داد. شايد چندين نسخه لازم باشد. توليد چند نسخه پشتيبانى براى نگهداري، متداول است. نسخه‌هاى پشتيبانى بايد کاملاً دور از يکديگر ذخيره شوند تا در اثر يک حادثه تمامى نسخه‌ها آسيب نبينند. تجهيزات رايانه‌اى آسيب‌ديده مى‌تواند اطلاعات روى نسخه‌هاى پشتيبانى را از بين ببرد. لذا در مورد روش‌هاى مربوط به نسخه‌هاى پشتيبان بايد دقيقاً فکر کرد. اطلاعات رايانه‌اى مى‌تواند به‌علت خرابى کپى‌ها و نيز صدمهٔ نسخه‌هاى پشتيباني، به طرق مختلف از بين بروند. ضربات، قطع منبع قدرت، استفاده از سخت‌افزار با کيفيت پائين و ويروس‌هاى رايانه‌اى منابع خطر ديگر هستند. کلمات عبور را بايد کاملاً سرى نگه داشت. و در صورت لازم مرتباً تغيير داد. تا حد امکان تجهيزات رايانه‌ٔ مرکزى را تحت مراقبت ويژه قرار دهيد.
رسانه‌هاى مغناطيسى (نوارهاى رايانه‌اي، فلاپى ديسک‌ها، نوارهاى صوتى و تصويري) را بايد دور از ميادين قوى مغناطيسى ذخيره کرد. سازندگان اين نوع ابزار هشدار مى‌دهند که اين مواد در مجاورت ابزار الکتريکى گذاشته نشوند. به همين ترتيب بعضى وسايل ايمنى نيز مى‌‌توانند به اين مواد آسيب برسانند.
مى‌توان از موجودى‌‌هائى که تنها در اختيار شما است عکس و فتوکپى و ميکروفيلم تهيه نمود و يا در صورت امکان از يک رايانه نسخه‌هاى پشتيبان تهيه کرد. وجود اين نسخه‌ها مى‌تواند خطر زيان يا صدمه به نسخه‌هاى اصلى را کاهش دهد. اگر مى‌خواهيد از نسخه‌ها استفاده کنيد، نسخه‌هاى اصلى بايد تهيه شده و به‌عنوان نسخه‌هاى اطمينان در جائى امن ذخيره شوند. نسخه‌هاى اطمينان براى نسخه‌بردارى و مراجعه روزانه نيست و بايد به‌طور جدى و تحت شرايط کنترل‌شده، به‌صورت ذخيره نگهدارى شوند.
ممکن است لازم باشد قالب اطلاعات ايمنى يا نسخه‌هاى آرشيوى را روزآمد کرد، نوارهاى ويديوئى و رسانه‌هاى رايانه‌‌اى و فنى تا وقتى خوب هستند که ماشين‌هاى مربوط بتوانند آنها را بخوانند.
  حفاظت و ايمنى و امنيت ساختمان
توصيه‌هاى کارشناسى در مورد پيشگيرى از حريق و ايمني، را به خاطر بسپاريد. خدمات آتش‌نشانى محلي، ممکن است پيشگيرى از حريق داشته باشد يعنى کسى که مى‌تواند توصيهٔ رايگان بدهد. جائى که کتابخانه زير کالج يا دانشگاه يا اداره دولتى و يا سازمان‌هاى بزرگ ديگر قرار دارد، مسؤولان امور آتش‌سوزى آن سازمان نيز بايد از ماهيت موجودى‌هاى کتابخانه و نيازهاى به‌خصوص آن باخبر باشند و در اين مورد به مثابه رابط خدمات آتش‌نشانى عمل کنند. علت عمده آتش گرفتن کتابخانه‌ها، حريق عمدى بوده است.
  ذخيره‌سازى استقرار مجدد منابع
مطمئن شويد که مواد يا منابع ارزشمند و غيرقابل جايگزين (مانند تک‌نسخه‌هاى شلف ليست، متون و غيره) در قسمتى از ساختمان با شريط ايمنى و محيطى مناسب نگهدارى مى‌شوند که در مورد ذخيره‌سازى يک سرى توصيه‌هائى ذکر شده است که:
توصيه‌ها:
- سيستم‌هاى قفسه‌بندى بايد محکم، پايدار و غير قابل اشتعال باشند. قفسه‌بندى فلزى با رنگ و پوشش غيرقابل اشتعال ترجيح دارد. اگر بايد قفسه‌بندى زير استاندارد مورد استفاده قرار گيرد، اطمينان حاصل کنيد که مدارک خيلى مهم در قفسه‌بندى بهترى نگهدارى مى‌شوند. نبايد انبار در تماس مستقيم با کف زمين باشد. توصيه مى‌شود که سطح تحتانى سيستم‌هاى ذخيره‌سازى (به‌خصوص در مناطق سيل‌خيز) حداقل ۱۵ سانتى‌متر بالاتر از زمين باشد. اگر امکان ندارد که قفسه تحتانى را تا اين ارتفاع بالا آورد، شايد لازم باشد آن طبقه خالى بماند.
  محافظت از مخزن در محل و جايابى مجدد آن در هنگام خطر
مطمئن شويد که امکان جايابى منابعِ در معرض خطر با عمليات ساختمانى رعايت شده است. به‌دليل آنکه عمل جايابى موجودى‌ها خود، زمينه را براى صدمه‌رسانى در طى نقل مکان فراهم مى‌کند. لذا براى اين چنين تعهدى بايد به دقت برنامه‌ريزى شود. يک روش براى محافظت از مجموعه، پيچيدن در پارچه است. در برخى طرح‌هاى بزرگ تعهد مى‌کنند که در طى عمليات ساختمانى يا در خلال نقل امکان اجبارى به ساختمان جديد، براى محافظت از کتاب‌ها و دسته اسناد در محل مناسب، آنها را در پوشش پلاستيکى ببندند.
توصيه‌ها:
- براى محافظت قفسه‌ها در هنگام کار نظافت مى‌توان از کاغذهاى پلاستيکى استفاده کرد، اما بايد در نظر داشت که گرد و غبار بيش از حد تصور عبور مى‌کند و از هر شکافى در قفسه راه مى‌يابد. کارهاى نظافتى که بعد از رفتن کارگر نظافتچى بايد انجام شود، بيش از حد انتظار است. اگر کار تجربى انجام مى‌شود، خود گرد و غبار ممکن است مشکل باشد، ولى براى انسداد راه فاضلاب و آب‌روها بايد بازرسى صورت گيرد، چوه با سنگريزه و آت و آشغال و سيل به‌راحتى گرفته شده و يا مشکل رطوبت پيش مى‌آيد. اگر سقف تحت تعمير است، حداقل قفسهٔ زير محوطه محل مورد تعمير بايد با روکش نايلونى محافظت شود. امکان دارد کار در زيرزمين باعث جارى شدن سيل گردد.
- با تعميرکاران ساختمان، يا با کارگرانى که در داخل ساختمان يا نزديک ساختمان شما مشغول کار هستند، مستقيماً و يا توسط حفاظت ساختمان، تماس برقرار کنيد. کارکنان مسؤول مراقبت‌هاى عمومي، حمل و نقل و بازسازى قفسه‌ها تا حد ممکن بايد از کارهاى انجام شده خبر داشته و از خطرات خاص انجام آن کار، آگاه باشند تا بتوانند براى جلوگيرى از صدمه ديدن منابع، اقدامات لازم را انجام دهند. اگر قرار است اقدامات پيشگيرانه صورت گيرد، لازم است دربارهٔ کارهاى انجام نشده آگاهى کافى وجود داشته باشد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ماسیمیلیانو جیاکاردی , میتینگ انتخاباتی , فرزانگان , تیم ملی تکواندو , خط انتقال آب همدان , تیروکمان , سیدرسول رئیسی , معبد ایروان , سرهنگ کیوان ظهیری , کارگروه سوانح ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / فرش صیرفیان: نگاهی به قالی ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش سریع AutoCad 2008: با بیش از هشتاد مثال به همراه راه حل گام به گام , بانک اطلاعاتی کتاب / در آشپزخانه = In the kitchen , بانک اطلاعاتی کتاب / استادان من گیاهان بی‌استاد , فرهنگی و هنری , سینما , معرفی فیلم / قیصر، قیصر که می‌گفتن این بود؟! , بانک اطلاعاتی کتاب / فیزیک پیش‌دانشگاهی (2) , بانک اطلاعاتی کتاب / مقدمات زبان‌آموزی ویژه مراکز آموزش قبل از دبستان و کودکان دو زبانه , بانک اطلاعاتی کتاب / مدیریت پویای سازمان (با پیشگفتار مدیریت سازمان در ایران) , بانک اطلاعاتی کتاب / ماهی یکبار خانواده 4 , بانک اطلاعاتی کتاب / تجلی حقیقت, نجات بشریت ,

برخی منابع مهم خبری
iran-newspaper.com روزنامه ایران , faradeed.ir فرادید , rouydad24.ir رویداد 24 , rooyeshnews.com رویش , aftabnews.ir آفتاب نیوز , zoomit.ir زومیت , iranart.ir ایران آرت , mashreghnews.ir مشرق نیوز , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , banifilm.ir بانی فیلم ,وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.