چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

آرایش سیستم پمپ‌ها


احتياج طرح‌هاى مختلف آبيارى به دبى‌هاى گوناگون ايجاب مى‌کند تا ترکيبى از پمپ‌ها به‌کار رفته و فشار و دبى مورد نظر تأمين گردد. زيرا يک پمپ ممکن است به تنهائى نتواند دقيقاً نيازهاى طرح را تأمين کند. پمپ‌ها يا به‌طور سرى يعنى پشت سرهم نصب مى‌شوند و يا موازي.
نصب پمپ‌هاى سرى براى افزايش فشار و نصب پمپ‌هاى موازى به منظور بالا بردن دبى است. پمپ‌هاى بوستر حالت خاصى از پمپ‌هاى سرى است که در قسمتى از خط انتقال فشار را افزايش مى‌دهند.
  پمپ‌هاى سرى
پمپ‌ها هنگامى به‌طور سرى قرار مى‌گيرند که آبگيرى هر پمپ مستقيماً از خروجى پمپ قبل تأمين شود. به‌عبارت ديگر يک پمپ مقدارى آب را گرفته به پمپ ديگرى که در فاصله کوتاهى از آن قرار گرفته است مى‌دهد و به‌همين ترتيب به پمپ بعدى منتقل مى‌شود. فاصله بين پمپ‌هاى سرى حداکثر از چند متر تجاوز نمى‌کند. اين نحوه آرايش زمانى به‌کار مى‌رود که دبى يک پمپ براى طرح کفايت مى‌کند اما فشار مورد نياز بيشتر از مقدارى است که يک پمپ بتواند تأمين کند. فرض کنيد دو پمپ Aو B با دبى‌هاى QA و AB و بارهاى خروجى HA و HB و قدرت‌هاى مورد نياز PA و PB به‌طور سرى نصب شده باشند و در اين‌صورت معادله‌هاى زير را در مورد آنها مى‌توانيم بنويسيم:
(معادله ۱۲): Qseries = QA = QB
(معادله ۱۳): Hseries = HA + HB
(معادله ۱۴): Pseries = PA + PB
در معادله (۱۲) مشاهده مى‌شود که دبى دو پمپ مساوى است و بنابر اين راندمان سيستم پمپ‌ها از فرمول (۱۵) محاسبه مى‌شود:
(معادله ۱۵): Eseries = ( Qseries(HA + HB) )/ ( 0.102(PA + PB) )
که در آن:
Qseries = دبى m3/s
HA و HB = بار فشاري، m
PA و PB = قدرت، kw (کيلو وات)
  پمپ‌هاى توربينى چند طبقه
پمپ‌هاى توربينى چند طبقه حالت خاصى از پمپ‌هائى است که به‌طور سرى قرار مى‌گيرند. اين پمپ‌ها طورى توسط کارخانه ساخته مى‌شوند که هر پمپ که به آن يک طبقه گفته مى‌شود مستقيماً روى پمپ ديگر پيچ مى‌شود، چون دبى يک پمپ به پمپ بعداى داده مى‌شود بنابراين از نوع پمپ‌هاى سرى به‌شمار مى‌روند.
منحنى عملکرد پمپ‌هاى توربينى عمودى با ساير منحنى‌هاى عملکرد کمى تفاوت دارد. اگر به شکل (منحنى عملکرد پمپ براى يک پمپ چند طبقه توربيني) توجه نمائيد مشاهده مى‌شود که اين منحنى‌هاى عملکرد براى يک، دو، سه يا چهار طبقه که به‌صورت سرى قرار مى‌گيرند تهيه شده است. افزايش بار فاشر در يک دِبى ثابت به ازاء هر طبقه ثابت نيست ولى اگر تعداد طبقات کاهش يابد بار فشار نيز تقليل مى‌يابد. راندمان کلى سيستم نيز به‌طور غيرخطى متناسب با تعداد طبقات است. در استفاده از منحنى‌هاى عملکرد پمپ‌هاى چند طبقه توربينى بايد از منحنى مربوط به تعداد طبقات استفاده شود. راندمان مستقيماً ازروى منحنى خوانده مى‌شود اما فشار (بار) و قدرت مورد نياز براى هر طبقه است و مى‌بايست در تعداد طبقات ضرب شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
آذر میرزایف , های روشن , کلر استخر , برناردینو لیون , هنرمندان ایرانی , بازوی رباتیک , حزب عدالت وتوسعه , جشنواره چنای هند , انسان شاد , دختر شجاع ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / ماجرای فلسطین و اسراییل , بانک اطلاعاتی کتاب / پیش‌بینی سوالات علوم انسانی کنکور 86 , بانک اطلاعاتی کتاب / معاد در قرآن , بانک اطلاعاتی کتاب / کوثر اشک , بانک اطلاعاتی کتاب / ره‌توشه ساکنان حرم یار: ویژه عمره مفرده , بانک اطلاعاتی کتاب / کارآزمائی‌های بالینی , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی پایه‌ی چهارم دبستان شامل فعالیت‌های متنوع و خلاق , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین ـ حقوق / بازخوانی حقوق خانواده در پرتو سنت نبوی , بانک اطلاعاتی کتاب / قصه عسل , موفقیت , زندگی , موفقیت / تعمیرکار کشتی بخار ,

برخی منابع مهم خبری
rooyeshnews.com رویش , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , qudsonline.ir روزنامه قدس , cinemakhabar.ir سینما خبر , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , armanshargh.ir آرمان شرق , asrekhodro.com عصر خودرو , asriran.com عصرایران , tarafdari.ir طرفداری , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی ,وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.