پنج شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ / Thursday, 24 January, 2019

آرایش سیستم پمپ‌ها


احتياج طرح‌هاى مختلف آبيارى به دبى‌هاى گوناگون ايجاب مى‌کند تا ترکيبى از پمپ‌ها به‌کار رفته و فشار و دبى مورد نظر تأمين گردد. زيرا يک پمپ ممکن است به تنهائى نتواند دقيقاً نيازهاى طرح را تأمين کند. پمپ‌ها يا به‌طور سرى يعنى پشت سرهم نصب مى‌شوند و يا موازي.
نصب پمپ‌هاى سرى براى افزايش فشار و نصب پمپ‌هاى موازى به منظور بالا بردن دبى است. پمپ‌هاى بوستر حالت خاصى از پمپ‌هاى سرى است که در قسمتى از خط انتقال فشار را افزايش مى‌دهند.
  پمپ‌هاى سرى
پمپ‌ها هنگامى به‌طور سرى قرار مى‌گيرند که آبگيرى هر پمپ مستقيماً از خروجى پمپ قبل تأمين شود. به‌عبارت ديگر يک پمپ مقدارى آب را گرفته به پمپ ديگرى که در فاصله کوتاهى از آن قرار گرفته است مى‌دهد و به‌همين ترتيب به پمپ بعدى منتقل مى‌شود. فاصله بين پمپ‌هاى سرى حداکثر از چند متر تجاوز نمى‌کند. اين نحوه آرايش زمانى به‌کار مى‌رود که دبى يک پمپ براى طرح کفايت مى‌کند اما فشار مورد نياز بيشتر از مقدارى است که يک پمپ بتواند تأمين کند. فرض کنيد دو پمپ Aو B با دبى‌هاى QA و AB و بارهاى خروجى HA و HB و قدرت‌هاى مورد نياز PA و PB به‌طور سرى نصب شده باشند و در اين‌صورت معادله‌هاى زير را در مورد آنها مى‌توانيم بنويسيم:
(معادله ۱۲): Qseries = QA = QB
(معادله ۱۳): Hseries = HA + HB
(معادله ۱۴): Pseries = PA + PB
در معادله (۱۲) مشاهده مى‌شود که دبى دو پمپ مساوى است و بنابر اين راندمان سيستم پمپ‌ها از فرمول (۱۵) محاسبه مى‌شود:
(معادله ۱۵): Eseries = ( Qseries(HA + HB) )/ ( 0.102(PA + PB) )
که در آن:
Qseries = دبى m3/s
HA و HB = بار فشاري، m
PA و PB = قدرت، kw (کيلو وات)
  پمپ‌هاى توربينى چند طبقه
پمپ‌هاى توربينى چند طبقه حالت خاصى از پمپ‌هائى است که به‌طور سرى قرار مى‌گيرند. اين پمپ‌ها طورى توسط کارخانه ساخته مى‌شوند که هر پمپ که به آن يک طبقه گفته مى‌شود مستقيماً روى پمپ ديگر پيچ مى‌شود، چون دبى يک پمپ به پمپ بعداى داده مى‌شود بنابراين از نوع پمپ‌هاى سرى به‌شمار مى‌روند.
منحنى عملکرد پمپ‌هاى توربينى عمودى با ساير منحنى‌هاى عملکرد کمى تفاوت دارد. اگر به شکل (منحنى عملکرد پمپ براى يک پمپ چند طبقه توربيني) توجه نمائيد مشاهده مى‌شود که اين منحنى‌هاى عملکرد براى يک، دو، سه يا چهار طبقه که به‌صورت سرى قرار مى‌گيرند تهيه شده است. افزايش بار فاشر در يک دِبى ثابت به ازاء هر طبقه ثابت نيست ولى اگر تعداد طبقات کاهش يابد بار فشار نيز تقليل مى‌يابد. راندمان کلى سيستم نيز به‌طور غيرخطى متناسب با تعداد طبقات است. در استفاده از منحنى‌هاى عملکرد پمپ‌هاى چند طبقه توربينى بايد از منحنى مربوط به تعداد طبقات استفاده شود. راندمان مستقيماً ازروى منحنى خوانده مى‌شود اما فشار (بار) و قدرت مورد نياز براى هر طبقه است و مى‌بايست در تعداد طبقات ضرب شود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تیتو ویلانووا , شعرطنز , آوانامه دانش گستر , فروشگاه شیراز , رونمایی از 22 کتاب ویژه نیروهای مسلح , محمد خیاط زاده , نفتون مسجد سلیمان , نهنگ ها , جهانگیری درگذشت دکتر مریم میرزاخانی را تسلیت گفت , میمون دزد ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / Mastaga , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش مفاهیم ریاضی (آشنایی با مفاهیم قیاسی) , بانک اطلاعاتی کتاب / واژه‌نامه جهانگردی 1: انگلیسی - فارسی , سیاسی , ایران , انقلاب اسلامی / کدام توسعه؟ , علم و زندگی , علوم انسانی , سیاسی / بازخوانی بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان دانشگاهی کشور , بانک اطلاعاتی کتاب / بانک سوالات آزمون‌های ورودی دبیرستان‌های نمونه دولتی , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , تاریخ طب / روابط پزشکی هند و ایران , بانک اطلاعاتی کتاب / تست کامل دستور نگارش 2 و 1 'نگارش پیشرفته' کاربران: دانشجویان پیام نور, آزاد و دانشگاههای دولتی = o , بانک اطلاعاتی کتاب / کارشناسی ارشد: حسابداری مالی: قابل استفاده‌ی: داوطلبان آزمون‌های ورودی کارشناسی ارشد رشته‌ی حسابداری: شامل: برگزیده‌ی نکات مهم درسی، پرسش‌های... , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمونهای زبان و ادبیات فارسی: 8 سال کنکور: کلیه رشته‌ها ,

برخی منابع مهم خبری
55online.ir 55 آنلاین , aparat.com آپارات , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , e-estekhdam.com ای استخدام , banifilm.ir بانی فیلم , didarnews.ir دیدارنیوز , zoomit.ir زومیت , honarnews.com هنرنیوز , karyab.net کاریاب ,وبگردی
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت !
ماجرای عجیب رزمایش قطع اینترنت ! - خبرها حاکی از آن است که رزمایش قطع اینترنت از سوی سازمان پدافند غیر عامل طراحی و مدیریت شده است. اما سازمان پدافند غیر عامل این موضوع را تکذیب کرده است.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.