چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ / Wednesday, 26 September, 2018

هورمون‌های تیروئید


هورمون‌ها در تنظيم نمو و باليدگى نقش مهمى به‌عهده دارند. اگرچه تنظيم نمو پيچيده است و از اثر احساس و متقابل هورمون‌ها، ژن‌ها، مواد غذايى و عوامل محيطى به‌وجود مى‌آيد، در اينجا بحث بيشتر در مورد غدد درونى و تنظيم نمو خواهد بود.
اگرچه بسيارى از هورمون‌ها در تنظيم نمو و باليدگى دخالت دارند، در اينجا دربارهٔ سه نوع از آنها که اصلى‌تر هستند بحث مى‌شود:
۱. هورمون نمو غدد هيپوفيز (pituitary growth hormome -GH)؛
۲. هورمون‌هاى غدهٔ تيروئيد (تيروکسين، ترئيدوتيرونين، تيروکلسى تونين)؛
۳. هورمون‌هاى غدد جنسى (آندروژن و استروژن).
کاهش يا افزايش هورمون‌هاى نامبرده ممکن است فرآيند طبيعى رشد و نمو را مختل سازد. با وجود اينکه از نظر ساختار شيميايى با يکديگر متفاوت هستند، هر سه به يک طريق روى پيش‌برد نمو اثر مى‌گذارند. آنها آنابوليسم پروتئين‌ها را تحريک مى‌کنند که در نتيجهٔ آن، مواد مورد نياز براى تشکيل بافت‌ها به‌دست مى‌آيد. هريک از هورمون‌ها در زمان به‌خصوص نقش منحصر به فردى در فرآيند نمو دارد.
  هورمون‌هاى نمو
هورمون نمو (GH) در دوره‌هاى کودکى و نوجوانى بيشتر مؤثر است. اين هورمون باعث تحريک آنابوليسم پروتئين‌ها و در نتيجه ساختن بافت‌هاى جديد مى‌شود. هورمون نمو، تحت کنترل دستگاه عصبى مرکزى از بخش قدامى (پيشين) غدهٔ هيپوفيز از طريق ماده‌اى به نام مادهٔ آزادکنندهٔ GH ترشح مى‌شود (تصوير زير). GH حرکت مواد چربى از ذخاير آن را تسهيل و مواد قندى را نگهدارى مى‌کند. بدن انسان پس از تولد به اين هورمون نيازمند است. نبود يا کمبود GH منجر به رشد غيرطبيعى شده، در بعضى از موارد نمو خطى را متوقف مى‌سازد. بخش قدامى غدهٔ هيپوفيز پنج نوع هورمون ديگر نيز ترشح مى‌کند که به آنها هورمون‌هاى تروپيک گويند. آنها همگى به ساير غدد درون‌ريز کمک مى‌کنند تا فعاليت خود را حفظ کنند.
  هورمون‌هاى جنسى
هورمون‌هاى جنسى روى نمو و باليدگى جنسى به‌ويژه در دورهٔ نوجوانى اثر مى‌گذارند. آنها باعث رشد آثار ثانوى بلوغ و اندام‌هاى جنسى مى‌شوند. ترشح آندروژن‌ها، به‌ويژه تستوسترون (testosterone) از بيضه‌ها و آندروژن‌هايى مانند دِى‌هيدرواپى آندروسترون (dehydroepiandrosterone)، آندروستنديون (androstenedione) و b-11- هيدروکسى آندروستنديون از قشر غدد کليوى باعث پيوستگى و همجوشى صفحه‌هاى اپى‌فيز در استخوان‌ها شده، به اين ترتيب اين هورمون‌ها باعث پيشبرد باليدگى اسکلت مى‌شوند. اين عمل مانع پيشرفت سريع طولى استخوان مى‌شود، لذا ملاحظه مى‌شود افرادى که باليدگى زودرس دارند از نظر قامت کوتاه‌تر از آنهايى هستند که باليدگى ديررس دارند.
آندروژن‌ها همچنين در دورهٔ جهش نمو تودهٔ عضلانى نقش دارند. اين عمل را از طريق افزايش و نگهدارى نيتروژن و سنتز پروتئينى انجام مى‌دهند. اين جهش در پسران بارزتر از دختران است؛ زيرا پسران هم تستوسترون و هم آندروژن‌هاى کليوى ترشح مى‌کنند، ليکن دختران فقط داراى ترشحات آندروژن‌هاى کليوى هستند. تخمدان‌ها و قشر غدد کليوى بانوان استروژن ترشح مى‌کند. افزايش ترشحات استروژنى در دورهٔ نوجوانى همانند آندروژن‌ها به محکم شدن اپى‌فيز سرعت مى‌بخشد، ليکن استروژن به جمع شدن مواد چربى در ناحيه‌ٔ سينه‌ها و لگن نيز کمک مى‌کند. در مردها هورمون آندروستنديون به اِستروژن و در زن‌ها هورمون دى‌هيدرواپى آندروسترون به تستوسترون تبديل مى‌شود و در نتيجه هر دو داراى استروژن و تستوسترون -به نسبت‌هاى مختلف- هستند.
  هورمون‌هاى تيروئيد
هورمون‌هاى تيروئيد از غدهٔ تيروئيد که در محل قدامى ناحيهٔ گردن واقع شده است ترشح مى‌شوند. با وجود اينکه تيروکسين و ترئيدوتيرونين روى نمو بالقوهٔ تمامى بدن بعد از تولد اثر مى‌گذارند، به‌دليل اثر خاص خود، باعث افزايش اکسيژن مصرفى در بافت‌هاى معين و در نتيجه رشد و نمو آنها مى‌شوند. ميزان هورمون تحريک‌کنندهٔ غدهٔ تيروئيد (thyroid-stimulating hormone -TSH) که از غدهٔ هيپوفيز ترشح مى‌شود ترشحات غدهٔ تيروئيد را تنظيم مى‌کند. ترشح TSH توسط يک عامل آزادکننده که در مغز و در ناحيهٔ هيپوتالاموس وجود دارد افزايش مى‌يابد، لذا به‌نظر مى‌رسد که اين دو دستگاه به‌طور هماهنگ عمل مى‌کنند: يکى دستگاه ارتباطى هيپوفيز - تيروئيد و ديگرى دستگاه عصبى - تيروئيد. از اين رو مى‌توانيد ملاحظه کنيد که دستگاه درون‌ريز به‌طور ظريفى در حال تعادل است. در مواقع ارتباط GH - تيروئيد نيز وجود دارد، زيرا براى اينکه GH اثرگذار باشد، تيروکسين لازم است.
غدهٔ تيروئيد همچنين از خود تيروکلسى‌تونين ترشح مى‌کند که در نمو مؤثر است. اين هورمون جريان گردش کلسيم را از طريق جلوگيرى از جذب مجدد استخوان کاهش داده، کلسيم بيشترى را در استخوان‌ها ذخيره مى‌سازد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
اسماعیل اسماعیلی , تزدواج , سرپرست فرهنگی وزارت علوم , چرخیدن , مرزوق الغانم , شهروندان اروپایی , ورزشگاه اختصاصی , تفریح خطرناک , بازی کشورهای اسلامی , افت بینایی ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۱۹ اردیبهشت ـ ۹ می ـ اعدام هفت تن دیگر از همکاران رژیم سلطنتی ازجمله حبیب القانیان , بانک اطلاعاتی کتاب / بخوان با من، بساز با من , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری / هیچوقت صد در صد هیچ چیز را برملا نکنید , دین و اندیشه , دین و مذهب , مناسبت‌ها ـ عید سعید قربان / عید قربان; روز قربانی کردن وجود نفسانی , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , دهان و دندان / ترومای ناشی از مسواک , بانک اطلاعاتی کتاب / تحولات مهم بین‌المللی پس از جنگ دوم جهانی , بانک اطلاعاتی کتاب / بیا در یادم تا با هم قدم زنیم: مجموعه شعر , بانک اطلاعاتی کتاب / رادیکال‌های آزاد و آنتی‌اکسیدان‌ها: اثرهای آنها در سلامت و بیماری , نشریات و مطبوعات , صنایع , ماهنامه فناوری و توسعه صنعت بسته‌بندی / فناوری و توسعه صنعت بسته‌بندی ـ سال سوم، شماره ۳۱، دی ۱۳۸۶ , فرهنگی و هنری , میراث‌فرهنگی و تاریخی , آثار تاریخی / فقدان ضمانت اجرایی و مکانیسم های نظارتی ,

برخی منابع مهم خبری
fardanews.com فردا نیوز , aparat.com آپارات , musicema.com موسیقی ما , salamatnews.com سلامت نیوز , rokna.ir رکنا , fa.alalam.ir العالم , farspage.com ویژه‌نامه , tarafdari.ir طرفداری , shabakeh-mag.com مجله شبکه , alodoctor.ir الو دکتر ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.