جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ / Friday, 15 December, 2017

بهداشت محیط


وضعيت سلامت هر فرد، هر جامعه، يا هر ملت با تأثير متقابل و تلفيق اثر دو محيط تعيين مى‌شود؛ يکى محيطِ‌ زيستِ داخليِ خودِ انسان و ديگرى محيط پيرامون وي. برابر مفاهيم نوين بيمارى به‌علت برهم خوردنِ توازنِ حساسِ موجود بين انسان و محيط زيست او روى مى‌دهد. در بين سه عامل بوم‌شناختيِ (ميزبان، محيط زيست و عامل بيمارى‌زا) موجبِ بيماري؛ عامل بيمارى‌زا به‌طور معمول با کمک آزمايشگاه شناخته مى‌شود، ميزبان براى بررسى در دسترس قرار دارد، ولى محيطى که بيمار از آن آمده است به‌طور عمده ناشناخته است. با وجود اين بيشتر اوقات کليد پيدا کردن ماهيّت بيماري، بروز آن، پيشگيرى و مبارزه با بيمارى در محيط زيست قرار دارد. بدون آگاهى از محيط زيست ممکن است کليد مذکور در اختيار پزشکى که مشتاق درمان، پيشگيرى و مبارزه با بيمارى است، قرار نگيرد.
در فرهنگ‌نامه‌ها معناى واژه‌ٔ بهسازى (sanitation) چنين است: علم نگاه‌دارى سلامت. يکى از بهترين تعريف‌هائى که از بهسازى شده مربوط به ‌بنياد بهسازى ملى ايالات‌متحده‌ٔ آمريکا (National Sanitation Foundation of the USA)، و به اين شرح است:
بهسازى راهى براى زندگى است، بهسازى کيفيتى از زندگى است که بيان‌کننده‌ٔ خانه‌ٔ تميز، مزرعه‌ٔ تميز، کار تميز، همسايگان تميز، و جامعه‌ٔ تميز مى‌باشد. چون راهى براى زندگى است بايد از درون مردم برخيزد و با آگاهى تغذيه شود و به‌صورت يک الزام و آرمان در روابط انسانى رشد کند. سازمان بهداشت جهانى بهسازى را چنين تعريف کرده:
مبارزه با همه عوامل محيط زيست فيزيکى انسان که اثرات زيان‌آور بر رشد فيزيکى انسان، سلامت و بقايِ او دارند يا مى‌توانند داشته باشند.
در گذشته بهسازى بر دفعِ بهداشتيِ فضولاتِ انسانى متمرکز بود، و هم ‌‌اکنون نيز هنوز بسيارى از مردم بهسازى را به‌معناى ساختن مستراح مى‌دانند. واقعيّت عملى آن است که بهسازى همه‌ٔ عوامل مبارزه با محيط زيست را از نظر پيشگيرى از بيمارى‌ها و ارتقاء سلامت زير پوشش دارد. انسان همواره با شمارى از عواملِ محيطِ زيستِ خود مبارزه کرده است، مانند بهسازى آب، مواد غذائي، مسکن، پوشاک و ... اين عوامل مراقبت‌پذير همان‌هائى هستند که استاندارد زندگي را شامل مى‌شوند. و مبارزه با آنها است که موجبِ بهبودِ قابلِ ملاحظه در زندگى مردم کشورهاى پيشرفته در سدهٔ گذشته شده است. ولى پيروزى انسان بر محيط زيست کامل نيست و به‌تدريج که دشوارى‌هاى پيشين برطرف مى‌شوند دشوارى‌هاى تازه‌اى سر بر مى‌آورند. اکنون آلودگى هوا در بسيارى از شهرها روزبه‌روز بيشتر مطرح مى‌شود، رشد صنعتى موجب بروز دشوارى‌هاى مربوط به آلودگى محيط زيست به علت فضولات صنعتى شده است.
پيشرفت‌هاى مربوط به فن‌آورى هسته‌اى دشوارى‌هاى مربوط به آلودگى محيط زيست به مواد پرتوزا (Radio-Active) را ايجاد کرده و رشد جمعيت و افزايش سرعت شهرنشينى در سراسر جهان دگرگونى‌هاى اجتماعى و زيست‌محيطى ژرفى را به همراه دارند. از اين‌رو دست‌يابى به محيط زيست سالم روزبه‌روز پيچيده‌تر مى‌شود، اينک اصطلاح بهسازى زيست‌محيطى جانشين بهداشت محيط زيست شده است. اکنون براى خوب بودن بهداشت محيط زيست به خدمات بهداشت عمومى نياز است؛ از جمله: پزشک متخصص، اپيدميولوژيست، مهندس بهداشت عمومى و برنامه‌ريزان شهري، جامعه‌شناس، اقتصاددان و بازرس بهداشت. روش‌هاى کاملاً پزشکى يا مهندسى ديگر کافى نيست بلکه برنامه‌هائى شامل فعاليت‌ چند رده از خدمات براى رسيدن به محيط زيست سالم مورد نياز است. کنفرانس سازمان ملل متحد دربارهٔ محيط زيست انسان که در سال ۱۹۷۲ در استکهلم برگزار شد نياز به بهبود محيط زيست را به‌وسيله‌ٔ بهبود بهسازى زيست‌محيطي، تأکيد کرد.
کشورهاى رو به پيشرفت هنوز هم در زمينه بهداشت محيط زيست با کندى پيش مى‌روند و دشوارى‌هاى پايه درباره‌ٔ تأمين آب سالم و دفع بهداشتى فضولات انسانى بايد در اين کشورها حل شود. بسيارى از ضعف‌هاى بهداشت در اين کشورها به‌علت نقص زيست‌محيطى است و در حالى‌که اکثريت مردم در مناطق روستائى کشورهاى رو به پيشرفت زندگى مى‌کنند يکى از مشکلات آنها بهسازى روستائى است. نخستين گام در هر برنامه‌ٔ بهداشتى از بين بردن عوامل زيان‌آور در محيط زيست و مبارزه با آنها است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جان اسپراو , تئاتر ایران , معاون حقوقی رئیس جمهور , برچسب دارو , تاریخ مصرف گذشته , رشد جمعیت , موشک ماهواره بر , حسین عشاقی , مسابقات قرآت , موسسه هنرمندان پیشسکوت ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی / جهان / خاورمیانه / دموکراسی سازی در شیخ نشین ها , بانک اطلاعاتی کتاب / تبلی‌ غ: اصول, مبانی و قالب‌ها , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / اینترنت و شبکه / موتورهای جستجو / معامله مایکروسافت و یاهو بی‌سرانجام ماند , بهداشت و درمان / تغذیه و سلامتی / خواص‌میوه‌ها و صیفی‌جات / گلابی، شاه‌میوه‌ها , بانک اطلاعاتی کتاب / بیماری‌های عفونی و میکربی , علمی و آموزشی / کشاورزی و شیلات / مرغداری / عارضه آسیت و روش‌های پیشگیری از آن , ورزشی / فوتبال / مربیان / شوستر: برای قهرمانی در چمپیونزلیگ چیزی کم نداریم , بانک اطلاعاتی کتاب / عربی عمومی: دوره کامل عربی پایه تا کنکور , بانک اطلاعاتی کتاب / رنگ‌آمیزی برای کودکان , بانک اطلاعاتی کتاب / سلاله هابیل ,

برخی منابع مهم خبری
puyesh.net پویش , donya-e-eqtesad.com دنیای اقتصاد , namayande.com نماینده , iraneconomist.com ایران اکونومیست , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , chetor.com چطور , modeonline.ir مدآنلاین , rokna.ir رکنا , sourehcinema.ir سوره سینما , irna.ir ایرنا ,وبگردی
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها