سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ / Tuesday, 17 July, 2018

بهداشت محیط


وضعيت سلامت هر فرد، هر جامعه، يا هر ملت با تأثير متقابل و تلفيق اثر دو محيط تعيين مى‌شود؛ يکى محيطِ‌ زيستِ داخليِ خودِ انسان و ديگرى محيط پيرامون وي. برابر مفاهيم نوين بيمارى به‌علت برهم خوردنِ توازنِ حساسِ موجود بين انسان و محيط زيست او روى مى‌دهد. در بين سه عامل بوم‌شناختيِ (ميزبان، محيط زيست و عامل بيمارى‌زا) موجبِ بيماري؛ عامل بيمارى‌زا به‌طور معمول با کمک آزمايشگاه شناخته مى‌شود، ميزبان براى بررسى در دسترس قرار دارد، ولى محيطى که بيمار از آن آمده است به‌طور عمده ناشناخته است. با وجود اين بيشتر اوقات کليد پيدا کردن ماهيّت بيماري، بروز آن، پيشگيرى و مبارزه با بيمارى در محيط زيست قرار دارد. بدون آگاهى از محيط زيست ممکن است کليد مذکور در اختيار پزشکى که مشتاق درمان، پيشگيرى و مبارزه با بيمارى است، قرار نگيرد.
در فرهنگ‌نامه‌ها معناى واژه‌ٔ بهسازى (sanitation) چنين است: علم نگاه‌دارى سلامت. يکى از بهترين تعريف‌هائى که از بهسازى شده مربوط به ‌بنياد بهسازى ملى ايالات‌متحده‌ٔ آمريکا (National Sanitation Foundation of the USA)، و به اين شرح است:
بهسازى راهى براى زندگى است، بهسازى کيفيتى از زندگى است که بيان‌کننده‌ٔ خانه‌ٔ تميز، مزرعه‌ٔ تميز، کار تميز، همسايگان تميز، و جامعه‌ٔ تميز مى‌باشد. چون راهى براى زندگى است بايد از درون مردم برخيزد و با آگاهى تغذيه شود و به‌صورت يک الزام و آرمان در روابط انسانى رشد کند. سازمان بهداشت جهانى بهسازى را چنين تعريف کرده:
مبارزه با همه عوامل محيط زيست فيزيکى انسان که اثرات زيان‌آور بر رشد فيزيکى انسان، سلامت و بقايِ او دارند يا مى‌توانند داشته باشند.
در گذشته بهسازى بر دفعِ بهداشتيِ فضولاتِ انسانى متمرکز بود، و هم ‌‌اکنون نيز هنوز بسيارى از مردم بهسازى را به‌معناى ساختن مستراح مى‌دانند. واقعيّت عملى آن است که بهسازى همه‌ٔ عوامل مبارزه با محيط زيست را از نظر پيشگيرى از بيمارى‌ها و ارتقاء سلامت زير پوشش دارد. انسان همواره با شمارى از عواملِ محيطِ زيستِ خود مبارزه کرده است، مانند بهسازى آب، مواد غذائي، مسکن، پوشاک و ... اين عوامل مراقبت‌پذير همان‌هائى هستند که استاندارد زندگي را شامل مى‌شوند. و مبارزه با آنها است که موجبِ بهبودِ قابلِ ملاحظه در زندگى مردم کشورهاى پيشرفته در سدهٔ گذشته شده است. ولى پيروزى انسان بر محيط زيست کامل نيست و به‌تدريج که دشوارى‌هاى پيشين برطرف مى‌شوند دشوارى‌هاى تازه‌اى سر بر مى‌آورند. اکنون آلودگى هوا در بسيارى از شهرها روزبه‌روز بيشتر مطرح مى‌شود، رشد صنعتى موجب بروز دشوارى‌هاى مربوط به آلودگى محيط زيست به علت فضولات صنعتى شده است.
پيشرفت‌هاى مربوط به فن‌آورى هسته‌اى دشوارى‌هاى مربوط به آلودگى محيط زيست به مواد پرتوزا (Radio-Active) را ايجاد کرده و رشد جمعيت و افزايش سرعت شهرنشينى در سراسر جهان دگرگونى‌هاى اجتماعى و زيست‌محيطى ژرفى را به همراه دارند. از اين‌رو دست‌يابى به محيط زيست سالم روزبه‌روز پيچيده‌تر مى‌شود، اينک اصطلاح بهسازى زيست‌محيطى جانشين بهداشت محيط زيست شده است. اکنون براى خوب بودن بهداشت محيط زيست به خدمات بهداشت عمومى نياز است؛ از جمله: پزشک متخصص، اپيدميولوژيست، مهندس بهداشت عمومى و برنامه‌ريزان شهري، جامعه‌شناس، اقتصاددان و بازرس بهداشت. روش‌هاى کاملاً پزشکى يا مهندسى ديگر کافى نيست بلکه برنامه‌هائى شامل فعاليت‌ چند رده از خدمات براى رسيدن به محيط زيست سالم مورد نياز است. کنفرانس سازمان ملل متحد دربارهٔ محيط زيست انسان که در سال ۱۹۷۲ در استکهلم برگزار شد نياز به بهبود محيط زيست را به‌وسيله‌ٔ بهبود بهسازى زيست‌محيطي، تأکيد کرد.
کشورهاى رو به پيشرفت هنوز هم در زمينه بهداشت محيط زيست با کندى پيش مى‌روند و دشوارى‌هاى پايه درباره‌ٔ تأمين آب سالم و دفع بهداشتى فضولات انسانى بايد در اين کشورها حل شود. بسيارى از ضعف‌هاى بهداشت در اين کشورها به‌علت نقص زيست‌محيطى است و در حالى‌که اکثريت مردم در مناطق روستائى کشورهاى رو به پيشرفت زندگى مى‌کنند يکى از مشکلات آنها بهسازى روستائى است. نخستين گام در هر برنامه‌ٔ بهداشتى از بين بردن عوامل زيان‌آور در محيط زيست و مبارزه با آنها است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
معاون وزیر خارجه کویت , کابینه داووداغلو , سرفصل درسی , احکام دائمی , امريکايي , وکیل آمریکایی , خاطراتی , ردپای وهابیت , محب اهری , معاون سازمان میراث فرهنگی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / الوان من اللغه العربیه: کتاب الدروس , بانک اطلاعاتی کتاب / منطق , شخصیت‌ها , مذهبی , عارف / شاه شجاع کرمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / مکاشفات صوفیان (شطحیات): ترجمه‌ی منطق الاسرار، ببیان الانوار روزبهان بقلی شیرازی , خانه و خانواده , آموزش همگانی , توصیه‌های ایمنی / ایمنی در سوارکاری , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین / الهیات فلسفی یا نگاه عقلانی به دین , ورزشی , بانوان / حجاب، زینت قهرمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / زن زیادی , علمی و آموزشی , دانستنیها , معرفی خودرو / هیوندای i۳۰ , علم و زندگی , علوم پایه , زمین شناسی / فرورفتگی‌های زمین ,

برخی منابع مهم خبری
musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , vista.ir وبگردی , mehrnews.com خبرگزاری مهر , tarafdari.ir طرفداری , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , aftabnews.ir آفتاب نیوز , setarehnews.ir ستاره‌ها , asianews.ir روزنامه آسیا , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات ,وبگردی
در حالی که همه فکر میکردند این آغوش جنسی است مطهری گفت مادرانه بود. ولی اشکال داشت !
در حالی که همه فکر میکردند این آغوش جنسی است مطهری گفت مادرانه بود. ولی اشکال داشت ! - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند