شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ / Saturday, 23 June, 2018

اسپرس (Onobrychis sativa)


از مهمترين پهن‌برگان، گياهان خانواده نخود مى‌باشد. در خانوادهٔ نخود، ۴۳۰ جنس و متجاوز از ۱۴۰۰ گونهٔ گياهى وجود دارد. اين گياهان داراى برگ‌هاى مرکب از برگچه‌ها و گل‌هاى منطم يا نامنظم هستند. خانوادهٔ نخود را به سه خانوادهٔ فرعى يا مستقل به‌شرح زير تقسيم مى‌کنند:
پروانه‌واران (پروانه آسايان) (Papilionaceae)
گل ارغوان‌ها (Caesalpinaceae)
گل ابريشم‌ها (Mimosaceae)
در خانوادهٔ فرعى پروانه‌واران گياهان علفي، بوته‌اى چوبي، درختچه و درختى را مى‌توان ديد که از انواع علفى آنها از نظر تعداد بيشتر است. در اين گياهان، برگ‌ها معمولاً متناوب، سه برگچه‌اى يا شامل برگچه‌هاى بيشتر است. گل‌هاى آنها غالباً به شکل خوشه‌هاى مختلف مجتمع هستند. عده‌اى از آنها نيز گل‌هاى منفرد و يا مجتمع به ‌تعداد کم دارند.
فرمول کلى گل در گياهان پروانه آسا به‌صورت زير است:
۵ کاسبرگ + ۵ گلبرگ + (۵+۵) پرچم + يک برچه
ميوهٔ اين گياهان نيام شکوفا يا ناشکوف مى‌باشد که در آن يک ، دو، يا چند دانه را مى‌توان يافت. دانه‌هاى آنها غالباً بدون آلبومن و داريا جنين خميده با لپه‌هاى گوشت‌دار است.
در ريشهٔ اين گياهان برجستگى‌هائى وجود دارد که بر اثر باکترى‌هاى مخصوص (ريزوبيوم‌ها) به‌وجود مى‌آيند. اين باکترى‌ها نيتروژن هوا را مى‌گيرند و در ريشه تثبيت مى‌کنند. به ‌همين دليل باقى‌مانده اين گياهان در زمين موجب تقويت خاک از نظر نيتروژن مى‌شود.
  يونجه معمولى (Medicago sativa)
يونجهٔ معمولى گياهى پايا به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتى‌متر و داراى برگ‌هاى مرکب سه‌ برگچه‌اى است. اين گياه به حالت وحشى در بعضى نواحى معتدل آسيا و شمال آفريقا مى‌رويد ولى از گذشته‌هاى دور از آن به‌صورت يک گياه اهلى استفاده شده است. کشت آن در ايران از زمان‌هاى بسيار قديم براى تهيهٔ علوفه چهارپايان به‌ويژه اسب معمول بوده است. بذر يونجه در سال ۴۵۰ پيش از ميلاد مسيح به يونان برده شد و از آنجا به ايتاليا انتقال يافت و کشت آن تدريجاً در ديگر کشورهاى ساحل درياى مديترانه توسعه پيدا کرد.
اين گياه در مراتع ايران مى‌رويد ولى به‌دليل خوش ‌خوراکى آن معمولاً درمعرض چراى مفرط دام‌ها قرار مى‌گيرد. يونجه داراى مواد پروتئيني، کربو هيدرات، و انواع ويتامين‌ها است. آمينو اسيدهاى موجود در پروتئين يونجه شامل: ليزين، آرژنين، هيستيدين، آدنين، فنيل آلانين، آسپاراژين و سيستين است.
  يونجه درختى (Cytisus prolifer)
اين گياه، درختچه‌اى است به ارتفاع ۱ تا ۲ متر که مى‌تواند تا حدود سى سال به ‌رشد و نمو خود ادامه دهد. يونجهٔ درختى داراى گل‌هاى سفيد رنگ است و اغلب در مناطق گرم مى‌رويد؛ بومى نواحى درياى مديترانه است و امروزه سطح وسيعى از غرب استراليا را اشغال کرده است. نوع ديگرى يونجهٔ درختى به نام Medicago arborea با گل‌هاى زرد رنگ وجود دارد. يونجهٔ درختى از نظر ارزش غذائى شبيه يونجه معمولى است و ساقه‌ها و برگ‌هاى آن علوفهٔ خوبى را براى تغذيهٔ دام‌ها تشکيل مى‌دهد.
  شاه افسر زرد (Melilotus officinalis)
از اين گياه به نام يونجهٔ زرد و در بعضى منابع شبدر زرد نام برده شده است. گياهى است علفى دوساله داراى ساقه‌هاى راست و بلند که ارتفاع آنها گاهى به بيش از يک متر مى‌رسد. اين گياه داراى برگ‌هاى مرکب سه برگچه‌اى است. برگچه‌ها حاشيهٔ مضرس دارند. گل شاه افسر، زرد رنگ و معطر و ميوهٔ آن تخم‌مرغى شکل و نوک‌دار است که داخل آن يک يا دو دانه وجود دارد. رنگ بذر، زرد متمايل به سبز يا قهوه‌اى است. در دشت‌ها کنار جاده‌ها و مکان‌هاى سايه‌دار، به‌ويژه اگر جنس زمين آهکى باشد، مى‌رويد.
  شاه ‌افسر سفيد (Melilotus albus)
اين گياه داراى گل‌هاى سفيد رنگ و بومى قسمت‌هاى معتدل اروپا و آسيا است و در شرايط متنوع آب و هوائى و خاک مى‌رويد. ميزان بارندگى سالانه مورد نياز آن ۴۰۰ ميلى‌متر است.
  اسپرس (Onobrychis sativa)
اسپرس گياهى است چندساله با ريشه‌هاى طويل و قوى که ساقه‌هاى علفى با مفاصل متعدد دارد. اين گياه از قديم براى تغذيه اسب کشت مى‌شد ولى گونه‌هاى زيادى از آن در مراتع به حد طبيعى مى‌رويند. اسپرس چندين ماه سبز باقى مى‌ماند و به‌طور طبيعى با بذر تکثير مى‌يابد، در برابر چراى مفرط از خود مقاومت نشان مى‌دهد و با خاک‌هاى آهکى خشک کوهستان‌ها و مناطق سنگلاخ سازگارى زياد دارد. در ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميلى‌متر بارندگى رشد رضايت‌بخش دارد و دماى ۲۰- تا ۲۸+ درجه سانتى‌گراد را تحمل مى‌کند. اسپرس را مى‌توان به‌صورت مخلوط با گندميان و ديگر گياهان مرتعى جهت تکثير طبيعى کشت کرد. اينگونه بومى ارمنستان است و مى‌توان آن را در اغلب مناطق اروپاى جنوبى به طرف شرق تا سيبرى مشاهده کرد. ديگر گونه‌هاى اسپرس هستند از اين قرار مى‌باشند:
O. radiata؛ O. gauba؛ O. persica؛ و O. scorbiculata
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
روپایی زن اسلامشهری , جراحی عجیب , مجوز اجرا , گزارش اقدامات وزارت اقتصاد , القیروان , وانجمن , احمق و , فامنین , فهرست بها , صفات امام ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی فیلم / سلاطین آفتاب - Kings Of The Sun , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسش‌های چهارگزینه‌ای جبر و احتمال , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمایی برای خودباوری زنان: کوششها و موفقیتها در جستجوی هویت , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده زیست‌شناسی پیش‌دانشگاهی (1 و 2): شامل 1300 تست از مولفان و کنکورهای سراسری و , ورزشی , دیگر ورزشها / فرمول یک و پیشنهاد تازه , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , تغذیه / چگونه به یک تغذیه سالم دست یابیم؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / مصباح الفقیه , بانک اطلاعاتی کتاب / مکانیک سیالات , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با سقراط: از مجموعه آشنایی با فیلسوفان , بانک اطلاعاتی کتاب / فضایل و آثار ذکر ,

برخی منابع مهم خبری
cup.ir کاپ , persiankhodro.com پرشین خودرو , seemorgh.com سیمرغ , bahardaily.ir روزنامه بهار , aparat.com آپارات , karyab.net کاریاب , banifilm.ir بانی فیلم , snn.ir دانشجو , armanshargh.ir آرمان شرق , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!