شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

اسپرس (Onobrychis sativa)


از مهمترين پهن‌برگان، گياهان خانواده نخود مى‌باشد. در خانوادهٔ نخود، ۴۳۰ جنس و متجاوز از ۱۴۰۰ گونهٔ گياهى وجود دارد. اين گياهان داراى برگ‌هاى مرکب از برگچه‌ها و گل‌هاى منطم يا نامنظم هستند. خانوادهٔ نخود را به سه خانوادهٔ فرعى يا مستقل به‌شرح زير تقسيم مى‌کنند:
پروانه‌واران (پروانه آسايان) (Papilionaceae)
گل ارغوان‌ها (Caesalpinaceae)
گل ابريشم‌ها (Mimosaceae)
در خانوادهٔ فرعى پروانه‌واران گياهان علفي، بوته‌اى چوبي، درختچه و درختى را مى‌توان ديد که از انواع علفى آنها از نظر تعداد بيشتر است. در اين گياهان، برگ‌ها معمولاً متناوب، سه برگچه‌اى يا شامل برگچه‌هاى بيشتر است. گل‌هاى آنها غالباً به شکل خوشه‌هاى مختلف مجتمع هستند. عده‌اى از آنها نيز گل‌هاى منفرد و يا مجتمع به ‌تعداد کم دارند.
فرمول کلى گل در گياهان پروانه آسا به‌صورت زير است:
۵ کاسبرگ + ۵ گلبرگ + (۵+۵) پرچم + يک برچه
ميوهٔ اين گياهان نيام شکوفا يا ناشکوف مى‌باشد که در آن يک ، دو، يا چند دانه را مى‌توان يافت. دانه‌هاى آنها غالباً بدون آلبومن و داريا جنين خميده با لپه‌هاى گوشت‌دار است.
در ريشهٔ اين گياهان برجستگى‌هائى وجود دارد که بر اثر باکترى‌هاى مخصوص (ريزوبيوم‌ها) به‌وجود مى‌آيند. اين باکترى‌ها نيتروژن هوا را مى‌گيرند و در ريشه تثبيت مى‌کنند. به ‌همين دليل باقى‌مانده اين گياهان در زمين موجب تقويت خاک از نظر نيتروژن مى‌شود.
  يونجه معمولى (Medicago sativa)
يونجهٔ معمولى گياهى پايا به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتى‌متر و داراى برگ‌هاى مرکب سه‌ برگچه‌اى است. اين گياه به حالت وحشى در بعضى نواحى معتدل آسيا و شمال آفريقا مى‌رويد ولى از گذشته‌هاى دور از آن به‌صورت يک گياه اهلى استفاده شده است. کشت آن در ايران از زمان‌هاى بسيار قديم براى تهيهٔ علوفه چهارپايان به‌ويژه اسب معمول بوده است. بذر يونجه در سال ۴۵۰ پيش از ميلاد مسيح به يونان برده شد و از آنجا به ايتاليا انتقال يافت و کشت آن تدريجاً در ديگر کشورهاى ساحل درياى مديترانه توسعه پيدا کرد.
اين گياه در مراتع ايران مى‌رويد ولى به‌دليل خوش ‌خوراکى آن معمولاً درمعرض چراى مفرط دام‌ها قرار مى‌گيرد. يونجه داراى مواد پروتئيني، کربو هيدرات، و انواع ويتامين‌ها است. آمينو اسيدهاى موجود در پروتئين يونجه شامل: ليزين، آرژنين، هيستيدين، آدنين، فنيل آلانين، آسپاراژين و سيستين است.
  يونجه درختى (Cytisus prolifer)
اين گياه، درختچه‌اى است به ارتفاع ۱ تا ۲ متر که مى‌تواند تا حدود سى سال به ‌رشد و نمو خود ادامه دهد. يونجهٔ درختى داراى گل‌هاى سفيد رنگ است و اغلب در مناطق گرم مى‌رويد؛ بومى نواحى درياى مديترانه است و امروزه سطح وسيعى از غرب استراليا را اشغال کرده است. نوع ديگرى يونجهٔ درختى به نام Medicago arborea با گل‌هاى زرد رنگ وجود دارد. يونجهٔ درختى از نظر ارزش غذائى شبيه يونجه معمولى است و ساقه‌ها و برگ‌هاى آن علوفهٔ خوبى را براى تغذيهٔ دام‌ها تشکيل مى‌دهد.
  شاه افسر زرد (Melilotus officinalis)
از اين گياه به نام يونجهٔ زرد و در بعضى منابع شبدر زرد نام برده شده است. گياهى است علفى دوساله داراى ساقه‌هاى راست و بلند که ارتفاع آنها گاهى به بيش از يک متر مى‌رسد. اين گياه داراى برگ‌هاى مرکب سه برگچه‌اى است. برگچه‌ها حاشيهٔ مضرس دارند. گل شاه افسر، زرد رنگ و معطر و ميوهٔ آن تخم‌مرغى شکل و نوک‌دار است که داخل آن يک يا دو دانه وجود دارد. رنگ بذر، زرد متمايل به سبز يا قهوه‌اى است. در دشت‌ها کنار جاده‌ها و مکان‌هاى سايه‌دار، به‌ويژه اگر جنس زمين آهکى باشد، مى‌رويد.
  شاه ‌افسر سفيد (Melilotus albus)
اين گياه داراى گل‌هاى سفيد رنگ و بومى قسمت‌هاى معتدل اروپا و آسيا است و در شرايط متنوع آب و هوائى و خاک مى‌رويد. ميزان بارندگى سالانه مورد نياز آن ۴۰۰ ميلى‌متر است.
  اسپرس (Onobrychis sativa)
اسپرس گياهى است چندساله با ريشه‌هاى طويل و قوى که ساقه‌هاى علفى با مفاصل متعدد دارد. اين گياه از قديم براى تغذيه اسب کشت مى‌شد ولى گونه‌هاى زيادى از آن در مراتع به حد طبيعى مى‌رويند. اسپرس چندين ماه سبز باقى مى‌ماند و به‌طور طبيعى با بذر تکثير مى‌يابد، در برابر چراى مفرط از خود مقاومت نشان مى‌دهد و با خاک‌هاى آهکى خشک کوهستان‌ها و مناطق سنگلاخ سازگارى زياد دارد. در ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميلى‌متر بارندگى رشد رضايت‌بخش دارد و دماى ۲۰- تا ۲۸+ درجه سانتى‌گراد را تحمل مى‌کند. اسپرس را مى‌توان به‌صورت مخلوط با گندميان و ديگر گياهان مرتعى جهت تکثير طبيعى کشت کرد. اينگونه بومى ارمنستان است و مى‌توان آن را در اغلب مناطق اروپاى جنوبى به طرف شرق تا سيبرى مشاهده کرد. ديگر گونه‌هاى اسپرس هستند از اين قرار مى‌باشند:
O. radiata؛ O. gauba؛ O. persica؛ و O. scorbiculata
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
رئیس هیات مدیره اتحادیه مطبوعات محلی کشوری , پترائوس , مرکز رشد فناوری , سروقامتان ایران , انبارلوئی , نیاز مالی , جمال الفضل , نقل و اتقالات فیفا , باختن، , هفته شانزدهم لیگ ,

مقالات پربیننده امروز
فرهنگ و جامعه / گردشگری / شهرهای ایران / نام آذربایجان , سیاسی / ایران / رهبری / نقشه راه , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش ریاضیات , بانک اطلاعاتی کتاب / حقوق تجارت , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان نفیس حافظ شیرازی: از نسخه دکتر قاسم غنی و محمد قزوینی , بانک اطلاعاتی کتاب / الا یقاظ من الهجعه بالبرهان علی الرجعه , اجتماعی / خانه و خانواده / زندگی / زندگی مشترک : برای "اکنون" زندگی کنید , بانک اطلاعاتی کتاب / شان علم , بانک اطلاعاتی کتاب / سایه و شن , بانک اطلاعاتی کتاب / انشائ راهنمایی: موضوعات انشائ همراه با معانی اشعار و سوالات بدیع برای دانش‌آموزان تیزهوش و ... ,

برخی منابع مهم خبری
tafahomnews.com روزنامه تفاهم , tarafdari.ir طرفداری , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , jamnews.ir جام نیوز , asrekhodro.com عصر خودرو , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , bartarinha.ir برترینها , honarnews.com هنرنیوز , javanonline.ir روزنامه جوان , rooyeshnews.com رویش ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
خوراك‌ مرغ‌ با گل‌ كلم‌
● مواد لازم‌ ▪ سینه‌ مرغ‌ نیم‌ كیلو ▪ روغن‌ مایع‌ سه‌ قاشق‌ غذاخوری‌ ▪ نمك‌ به‌ مقدار لازم‌ ▪ پودر كاری‌ در صورت‌ تمایل‌ دو قاشق‌ چایخوری‌ ▪ آب‌ مرغ‌ نصف‌ لیوان‌ ▪ گل‌كلم‌ …