سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

اسپرس (Onobrychis sativa)


از مهمترين پهن‌برگان، گياهان خانواده نخود مى‌باشد. در خانوادهٔ نخود، ۴۳۰ جنس و متجاوز از ۱۴۰۰ گونهٔ گياهى وجود دارد. اين گياهان داراى برگ‌هاى مرکب از برگچه‌ها و گل‌هاى منطم يا نامنظم هستند. خانوادهٔ نخود را به سه خانوادهٔ فرعى يا مستقل به‌شرح زير تقسيم مى‌کنند:
پروانه‌واران (پروانه آسايان) (Papilionaceae)
گل ارغوان‌ها (Caesalpinaceae)
گل ابريشم‌ها (Mimosaceae)
در خانوادهٔ فرعى پروانه‌واران گياهان علفي، بوته‌اى چوبي، درختچه و درختى را مى‌توان ديد که از انواع علفى آنها از نظر تعداد بيشتر است. در اين گياهان، برگ‌ها معمولاً متناوب، سه برگچه‌اى يا شامل برگچه‌هاى بيشتر است. گل‌هاى آنها غالباً به شکل خوشه‌هاى مختلف مجتمع هستند. عده‌اى از آنها نيز گل‌هاى منفرد و يا مجتمع به ‌تعداد کم دارند.
فرمول کلى گل در گياهان پروانه آسا به‌صورت زير است:
۵ کاسبرگ + ۵ گلبرگ + (۵+۵) پرچم + يک برچه
ميوهٔ اين گياهان نيام شکوفا يا ناشکوف مى‌باشد که در آن يک ، دو، يا چند دانه را مى‌توان يافت. دانه‌هاى آنها غالباً بدون آلبومن و داريا جنين خميده با لپه‌هاى گوشت‌دار است.
در ريشهٔ اين گياهان برجستگى‌هائى وجود دارد که بر اثر باکترى‌هاى مخصوص (ريزوبيوم‌ها) به‌وجود مى‌آيند. اين باکترى‌ها نيتروژن هوا را مى‌گيرند و در ريشه تثبيت مى‌کنند. به ‌همين دليل باقى‌مانده اين گياهان در زمين موجب تقويت خاک از نظر نيتروژن مى‌شود.
  يونجه معمولى (Medicago sativa)
يونجهٔ معمولى گياهى پايا به ارتفاع ۳۰ تا ۸۰ سانتى‌متر و داراى برگ‌هاى مرکب سه‌ برگچه‌اى است. اين گياه به حالت وحشى در بعضى نواحى معتدل آسيا و شمال آفريقا مى‌رويد ولى از گذشته‌هاى دور از آن به‌صورت يک گياه اهلى استفاده شده است. کشت آن در ايران از زمان‌هاى بسيار قديم براى تهيهٔ علوفه چهارپايان به‌ويژه اسب معمول بوده است. بذر يونجه در سال ۴۵۰ پيش از ميلاد مسيح به يونان برده شد و از آنجا به ايتاليا انتقال يافت و کشت آن تدريجاً در ديگر کشورهاى ساحل درياى مديترانه توسعه پيدا کرد.
اين گياه در مراتع ايران مى‌رويد ولى به‌دليل خوش ‌خوراکى آن معمولاً درمعرض چراى مفرط دام‌ها قرار مى‌گيرد. يونجه داراى مواد پروتئيني، کربو هيدرات، و انواع ويتامين‌ها است. آمينو اسيدهاى موجود در پروتئين يونجه شامل: ليزين، آرژنين، هيستيدين، آدنين، فنيل آلانين، آسپاراژين و سيستين است.
  يونجه درختى (Cytisus prolifer)
اين گياه، درختچه‌اى است به ارتفاع ۱ تا ۲ متر که مى‌تواند تا حدود سى سال به ‌رشد و نمو خود ادامه دهد. يونجهٔ درختى داراى گل‌هاى سفيد رنگ است و اغلب در مناطق گرم مى‌رويد؛ بومى نواحى درياى مديترانه است و امروزه سطح وسيعى از غرب استراليا را اشغال کرده است. نوع ديگرى يونجهٔ درختى به نام Medicago arborea با گل‌هاى زرد رنگ وجود دارد. يونجهٔ درختى از نظر ارزش غذائى شبيه يونجه معمولى است و ساقه‌ها و برگ‌هاى آن علوفهٔ خوبى را براى تغذيهٔ دام‌ها تشکيل مى‌دهد.
  شاه افسر زرد (Melilotus officinalis)
از اين گياه به نام يونجهٔ زرد و در بعضى منابع شبدر زرد نام برده شده است. گياهى است علفى دوساله داراى ساقه‌هاى راست و بلند که ارتفاع آنها گاهى به بيش از يک متر مى‌رسد. اين گياه داراى برگ‌هاى مرکب سه برگچه‌اى است. برگچه‌ها حاشيهٔ مضرس دارند. گل شاه افسر، زرد رنگ و معطر و ميوهٔ آن تخم‌مرغى شکل و نوک‌دار است که داخل آن يک يا دو دانه وجود دارد. رنگ بذر، زرد متمايل به سبز يا قهوه‌اى است. در دشت‌ها کنار جاده‌ها و مکان‌هاى سايه‌دار، به‌ويژه اگر جنس زمين آهکى باشد، مى‌رويد.
  شاه ‌افسر سفيد (Melilotus albus)
اين گياه داراى گل‌هاى سفيد رنگ و بومى قسمت‌هاى معتدل اروپا و آسيا است و در شرايط متنوع آب و هوائى و خاک مى‌رويد. ميزان بارندگى سالانه مورد نياز آن ۴۰۰ ميلى‌متر است.
  اسپرس (Onobrychis sativa)
اسپرس گياهى است چندساله با ريشه‌هاى طويل و قوى که ساقه‌هاى علفى با مفاصل متعدد دارد. اين گياه از قديم براى تغذيه اسب کشت مى‌شد ولى گونه‌هاى زيادى از آن در مراتع به حد طبيعى مى‌رويند. اسپرس چندين ماه سبز باقى مى‌ماند و به‌طور طبيعى با بذر تکثير مى‌يابد، در برابر چراى مفرط از خود مقاومت نشان مى‌دهد و با خاک‌هاى آهکى خشک کوهستان‌ها و مناطق سنگلاخ سازگارى زياد دارد. در ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميلى‌متر بارندگى رشد رضايت‌بخش دارد و دماى ۲۰- تا ۲۸+ درجه سانتى‌گراد را تحمل مى‌کند. اسپرس را مى‌توان به‌صورت مخلوط با گندميان و ديگر گياهان مرتعى جهت تکثير طبيعى کشت کرد. اينگونه بومى ارمنستان است و مى‌توان آن را در اغلب مناطق اروپاى جنوبى به طرف شرق تا سيبرى مشاهده کرد. ديگر گونه‌هاى اسپرس هستند از اين قرار مى‌باشند:
O. radiata؛ O. gauba؛ O. persica؛ و O. scorbiculata
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مطالبات جوکاران , پارک جی سونگ , تاکسی‌ها , هیات رئیسه مجلس دهم , وسواس اجباری , نظام معیوب قضایی , پرنده گیری , بادبادک‌باز , امیر سرتیپ حاتمی , کارگردان فیلم دو ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کلبه احزان (داستان زندگانی بانوی بزرگ هستی حضرت فاطمه زهرا (ع)) , بانک اطلاعاتی کتاب / واژگان انگلیسی کنکور در جمله: سه کتاب در یک کتاب: سوم دبیرستان + پیش‌دانشگاهی 1 و 2، مخصوص: داوطلبان کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، شامل: کلیه ... , بانک اطلاعاتی کتاب / ترفندهای کاربردی کامپیوتر: یاهو، اینترنت، امنیت سیستم، ویندوز، سخت‌افزار، نرم‌افزار، خطاهای مودم , بانک اطلاعاتی کتاب / حجاب و عفت از دیدگاه اسلام , بانک اطلاعاتی کتاب / صرفه‌جویی: پس‌انداز, سرمایه‌گذاری و توانگری اقتصادی , بانک اطلاعاتی کتاب / دیپلماسی , بانک اطلاعاتی کتاب / روان‌درمانی کودک , بانک اطلاعاتی کتاب / نامه‌ها , سیاسی , جهان , شخصیتها / دومین انقلاب موگابه , دین و اندیشه , دین و مذهب , دین و سیاست / سکولاریسم و دینداری ,

برخی منابع مهم خبری
banifilm.ir روزنامه بانی فیلم , iran-newspaper.com روزنامه ایران , asriran.com عصرایران , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , shafaqna.com شفقنا , afkarpress.ir روزنامه افکار , goftarnews.ir گفتار نیوز , farsnews.ir خبرگزاری فارس , isna.ir ایسنا , setarehnews.ir ستاره‌ها ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».