جمعه ۷ آبان ۱۳۹۵ / Friday, 28 October, 2016

گیاهان خوراکی


در سطح مراتع انواع گياهان مختلف مى‌رويند و با محيط خود و يکديگر سازگارى دارند. در وهلهٔ نخست به‌نظر مى‌رسد که مهمترين مورد استفاده از گياهان مرتعى همان چراى دام و استفاده علوفه‌اى است ولى بسيارى از گياهان موجود در مراتع داراى ويژگى‌هائى هستند که مى‌توان از آنها به ‌گونه‌هاى ديگرى به غير از مصرف علوفهٔ دام نيز بهره‌بردارى کرد. بر اين پايه، گياهان مرتعى را به‌جز استفاده علوفه‌اي، به گياهان داروئي، گياهان صنعتى، گياهان خوراکى و گياهان سمى مى‌توان دسته‌بندى کرد.
  گياهان سمى
در مراتع تعدادى از گياهان وجود دارند که تغذيهٔ از آنها در دام‌ها ايجاد مسموميت مى‌کند؛ اما گاو جز در مواردى ‌که گرسنه باشد و گياهان علوفه‌اى مطلوب در دسترس نداشته باشد از گياهان سمى تغذيه نمى‌کند.
معمولاً خوش‌خوراکى گياهان سمى کمتر از گياهان علوفه‌اى است. تعداد گياهان سمى موجود در مراتع زياد است از آن جمله شوکران ‌آبي، زبان در قفا، آلالهٔ تلخ، شقايق نعمانى را مى‌توان نام برد. براى از بين بردن گياهان سمى راه‌هاى مختلفى وجود دارد که درو کردن، کندن، سوزاندن، شخم زدن و به‌کار بردن علف‌کُش‌ها از جمله اين راه‌ها است.
  گياهان خوراکى
در ميان گياهانى که در سطح مراتع مى‌رويند تعدادى يافت مى‌شوند که براى انسان مصرف خوراکى دارند که از آن جمله مى‌باشند: ريواس، والک، شِنگ، تُرشَک، کَنگر، سلمه، گونه‌هائى از قارچ‌ها، درختچه زرشک‌، که در بسيارى از مراتع کوهستانى مى‌رويد و ميوه‌اش مصرف خوراکى دارد و درختچهٔ گَز که از آن گزانگبين گرفته مى‌شود. توضيح آنکه مادهٔ شيرين گَز از دو نوع گياه ديگر که يکى از جنس بلوط و ديگرى از جنس گَون است به‌دست مى‌آيد. گياهانى چون کُما، آويشن، زيرهٔ ‌سياه و پونه در تهيهٔ انواعى از غذاها و ادويه مورد استفاده قرار مى‌گيرند.
  گياهان صنعتى
از تعدادى از گياهان در مراتع علاوه بر مصرف علوفه‌اى فرآورده‌هائى به‌دست مى‌آيد که در صنعت کاربرد دارند. در زير به ‌تعدادى از آنها اشاره مى‌شود.
- گَوَن (.Astragalus spp): از گَوَن صمغى به نام کتيرا گرفته مى‌شود که از اقلام مهم صادراتى کشور است و در صنايع داروسازي، بهداشتى و نساجى مصرف مى‌‌شود.
- کُما (.Ferula spp): از خانوادهٔ چتريان است؛ از آن صمغ آنقوزه به‌دست مى‌آيد.
- باريجه (Ferula gumosa): گياهى است از خانوادهٔ چتريان. از اين گياه صمغى به ‌نام باريجه به‌دست مى‌آيد که مصرف صنعتى دارد.
  گياهان داروئى
در ميان گياهان مرتعى تعداد زيادى از گياهان هستند که علاوه بر مصرف علوفه‌اى به‌عنوان گياهان داروئى مورد استفاده قرار مى‌گيرند. گونه‌هاى زيادى از خانواده‌هاى مختلف گياهان از جمله گندميان، مرکبان، بادمجانيان، پروانه‌واران، اسفناجيان ـ نعناعيان، گاوزبانيان، فرفيونيان و غيره يافت مى‌شوند که داراى خواص درمانى هستند و مى‌توانند در تهيهٔ داروهاى مختلف مؤثر باشند. به‌علاوه، تعدادى از گياهان نيز اثر دفع حشرات و از بين بردن انگل‌هاى پوستى و غيره را در انسان و دام دارند و بدين‌گونه در پزشکى و دام‌پزشکى کاربرد دارند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
استعماری , اس ام اس عاشورا , کمرنگ , کشف تینر , هندبال پیشکسوتان , حضور زنان در ورزشگاهها , مهدی ترابی , انصازی فرد , اثرات بارش , آیت الله قدوسی , نحسن ناجی , پونز , اسکناس‌ها , نیروی انگلیسی , ترمیم سوختگی , بخش دوم , مجله آشپزی مثبت , آهن فروش , نماینده اسدآباد , خودمراقبیتی , پردیس تئاتر خاوران , مزاحمان نوامیس , زور جهانی زن , مسابقه کراس , خود ساخته , سطانی، , سایفون سه , آقای الف , مدیریت تامین زنجیره , ال نینیوها , سنت ازدواج , حما , آزمایش موشکی کره شمالی , کار پزشک و پرستار , کتاب های خز , اسفالت , درآمد نفتی داعش , برنامه هاشور , گناه , اختصاص یافتن , فرزند سالم , پیشکوه , ایرانیان باستان , طوایف سادات , واحد ها , مرد تیتر ایران , ستاره رئال و میز ناهار , محصولات تراریخته , بطری یخ , سخت ترین ورزش های جهان ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / سه دفتر (گناه دریا، ابر و کوچه و بهار را باور کن) , بانک اطلاعاتی کتاب / Calico caper: worksheet , بانک اطلاعاتی کتاب / 20 آزمون کنکور حساب دیفرانسیل و انتگرال 1 , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده شیمی (1) قابل استفاده داوطلبان آزمون کاردانی پیوسته (فنی و حرفه‌ای و کارودانش , بانک اطلاعاتی کتاب / درآمدی بر پارادایم جغرافیای جنسیت , شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / نویسنده / باقرعاملی , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / مناسبت‌های ملی / شهادت آیت الله سید محمد علی قاضی طباطبایی , بانک اطلاعاتی کتاب / سقفی برای عشق , اجتماعی / مشکلات و رفاه اجتماعی / مشکلات اجتماعی ـ ازدواج موقت / ازدواج موقت قابل دفاع است , بانک اطلاعاتی کتاب / حریق باد , بهداشت و درمان / دارو و درمان / گیاهان دارویی / گیاه شناسی تعدای از گیاهان داروئی , بهداشت و درمان / بهداشت روان / روشهای خاص درمانی / روان درمانی از راه دور (e-therapy) , بهداشت و درمان / بهداشت روان / خواب و رؤیا / رویا درمانی , بانک اطلاعاتی کتاب / Really useful English words , بانک اطلاعاتی کتاب / CMOS pocket guide: special components , بانک اطلاعاتی کتاب / حساب دیفرانسیل و انتگرال پیشرفته , تفریح و سرگرمی / گوناگون / بازی و سرگرمی / توپ کلمه ها , بانک اطلاعاتی کتاب / بررسی وضعیت سلامت در اورژانس پیش‌بیمارستانی , بانک اطلاعاتی فیلم / دوستان یکرنگ , دین و اندیشه / فلسفه و منطق / شخصیت‌ها و مشاهیر فلسفه / دموکریت ,

برخی منابع مهم خبری
javanemrooz.com جوان امروز , sharghdaily.ir روزنامه شرق , zoomit.ir زومیت , rajanews.com رجانیوز , navad.net روزنامه نود , eghtesadeiranonline.com اقتصاد ایران , webshahr.org وب شهر , parsnews.com پارس نیوز , honarnews.com هنرنیوز , snn.ir دانشجو , iccim.ir اتاق بازرگانی , iana.ir ایانا , hayat.ir حیات , click.ir کلیک , kayhan.ir روزنامه کیهان , 90tv.ir نود , itanalyze.com آی تی آنالیز , farjamnews.com فرجام نیوز , pariyana.com پریانا , porseshnews.ir پرسش , cup.ir کاپ , varzesh3.com ورزش سه , unp.ir اخبار دانشگاهی , uromnews.ir اروم‌نیوز , otaghkhabar24.ir اتاق خبر 24 , p30world.com پی سی ورلد , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , donyayefootball.com دنیای فوتبال , poolnews.ir پول نیوز , shafaqna.com شفقنا ,وبگردی
زنی که ۴ کیلومتر زیر خودرو کشیده شد و زنده ماند! / عکس - بانوی دیگر نیز زیر این خودرو گیر کرده بود و راننده بی خبر از این ماجرا به سرعت از محل متواری شده بود. رضایی گفت : پس از طی کردن مسافت طولانی و رسیدن به حوالی میدان امام علی(ع) خودروهای دیگر راننده را متوجه این اتفاق کردند و خودرو متوقف شد.
گفتگوی جنجالی با فائزه هاشمی - نوبت اول| گفتگوی فائزه هاشمی با حسین دهباشی
اظهارنظر غیرمنتظره مجری مشهور درباره گلشیفته فراهانی - اظهارنظر غیرمنتظره مجری مشهور تلویزیون درباره گلشیفته فراهانی و الهام چرخنده/روایتی تلخ از غسالخانه و بهشت زهرای مرتضی پاشایی از زبان سیدجواد هاشمی
تلاش عجیب احمدزاده برای گریاندن مردم با دختر خردسال - کلیپ زیر مصاحبه ای است دیدنی با دختر خردسال ایرانی در بین الحرمین که به مناسبت شهادت حضرت رقیه(س) تقدیم مخاطبان می شود
قمه‌زنی بی‌حجاب‌ها در شب عاشورا! / تصاویر - گروهی از جوانان منطقه حاره در شهر صور لبنان در شب عاشورای حسینی با برگزاری راهپیمایی اقدام به قمه زنی کردند. نکته عجیب در این مراسم حضور دو زن بود که آنان نیز قمه زنی کردند.
انتشار تصاویر مراسم ازدواج ژیلا صادقی مجری معروف - ژیلا صادقی و همسرش محسن رجبی مدتی است که ازدواج کرده اند. این مجری 43 ساله عکس هایی از مراسم ازدواجش و همچنین عکسی از خودش در لباس عروس را در سایت شخصی اش منتشر کرده است.
سلفی گیران - در واقع، گروه علاقه مند به این شیوه از عکاسی به دنبال این هستند که خلأ وجود دیگری را با جلب توجه از طریق سلفی گرفتن جبران کنند. این گروه از افراد به طور متوسط روزانه 50 درصد از وقت خود را به مشغولیت با تلفن های همراه­شان سپری می کنند؛ عکس گرفتن، اشتراک گذاری در اینستاگرام و نگاه کردن عکس های دیگران عمده فعالیت این افراد را تشکیل می دهد.
کشف موجود عجیب در سواحل استرالیا / فیلم - یک مرد انگلیسی که خود را کاشف این موجود عجیب می‌داند مدعی است که بخش میانی این جسم که توسط امواج به ساحل آورده شده است، متلاشی شده است اما سر و دم تقریباً به همان شکل مانده است.
سحر قریشی و مادرش ! - این بازیگر 29 ساله عکس جدیدی از خودش و مادرش را منتشر کرده است.
زیبایی صورتم بیننده را جذب می کند - تینا آخوندتبار بازیگر زن تلویزیون و سینمای ایران در گفتگویی که با تی وی پلاس انجام داد، حرف های جالبی درباره شباهتش به الناز شاکردوست زد که بخش هایی از مهم ترین صحبت هایش را به صورت خلاصه در این ویدیو می بینید.
تصاویر/ برگزاری شب مُد در بصره - مراسمی با عنوان شب مُد در هتل بین المللی شهر بصره واقع در جنوب عراق برگزار شد. در این رویداد طراحان لباس طرح‌های خود را که مدل‌ها آنها را به تن کرده بودند به دید شرکت کنندگان گذاشتند.
مار 400 کیلویی در دام یک کارگر ساختمان (فیلم و تصاویر) - فیلمی که توسط یکی از کارگران این ساختمان ضبط شده یک مار عظیم‌الجثه را نشان می‌دهد که به یک جرثقیل زنجیر شده و بعد بالا کشیده شده تا شکم خالدارش دیده شود.
ازدواج بازیگر زن مشهور با مردی ۲۰سال بزرگتر از خودش / عکس - لادن مستوفی بازیگر سرشناس و معروف سینما با ۲۰ سال اختلاف سنی همسر شهرام اسدی کارگردان با ذوق سینما است.
    پربازدیدها