یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ / Sunday, 17 December, 2017

ویژگی‌های تقویتی بازخورد


  ويژگى‌هاى تقويتى بازخورد
در يک مسابقه فرض کنيد مربى فرياد مى‌زند 'آفرين' ، اين تشويق زمانى انجام شده که بازيکن بسکتبال، پاس جسورانه‌اى داد. اين پديده دومين اثر مهم بازخورد را که اثر تقويتى آن است، نشان مى‌دهد. بازخوردى که پس از يک عمل داده مى‌شود، احتمال تکرار آن عمل را در شرايطى مشابه افزايش مى‌دهد.
روانشناسان در آزمايشگاه، يادگيرى وسيله‌اى (Instrumental learning) را بررسى کردند. در يکى از اين آزمايش‌ها، اگر حيوان آزمايشگاهى گرسنه ۵ ثانيه پس از شنيدن صدا اهرمى را مى‌فشرد، به‌عنوان پاداش به او غذا مى‌دادند. اين حيوان به‌تدريج آموخت که با اطمينان بسيار، اهرم را در زمان مقرر فشار دهد. سگ‌هاى خانگى که پس از اطاعت از فرمان، با يک خوراکى يا يک نوازش ساده تشويق مى‌شوند، اطاعت کردن را مى‌آموزند.
گاهى اوقات يک محرک تنبيهى (Punishing stimulus)، مانند شوک الکتريکى ارائه مى‌شود. در اين شرايط حيوان مى‌آموزد از عملى که به تنبيه منجر مى‌شود، پرهيز کند. اسبى که من در زمان کودکى داشتم، در مدت ۲ دقيقه آموخته بود که حصار الکتريکى را لمس نکند (که به وى يک شوک ضعيف ولى نامطبوع مى‌داد) و به‌ويژه براى اين کار از بينى نرم خود استفاده نکند.
دانشمندان پيشتر از اين دريافته بودند که ماهيت و زمان بازخورد، اثر زيادى بر يادگيرى پاسخ هدف دارد. اين يافته‌ها را ثورندايک (Thorndike) در ۱۹۲۷ در 'قانون تجربى اثر - Empirical law of effect' خود جمع‌آورى و خلاصه کرده که اساساً به‌شرح زير است:
قانون اثر. عملى که به‌وسيلهٔ محرکى فراخوانى شود و با پى‌آمدى مطبوع يا پاداش دنبال شود، با ظهور دوبارهٔ محرک، ميل به تکرار آن خواهد بود؛ عملى که با پى‌آمدى نامطبوع يا با تنبيه دنبال شود، ميل به عدم تکرار آن است.
در اين ديدگاه، تمرکز بر بازخوردهاى تقويت‌کننده است. هنگامى که تقويت احتمال بروز پاسخ آتى را افزايش دهد، مثبت ناميده مى‌شود مانند زمانى که دادن بيسکويت موجب افزايش اطاعت سگ خانگى مى‌شود. تقويت، زمانى منفى است که اين احتمال را کاهش دهد، مانند اثر شوک در تماس با حصار الکتريکي. از اين رو، يادگيرى وسيله‌اي، استحکام (به‌وسيلهٔ تقويت منفي) رابطهٔ محرک و پاسخ غلط مى‌باشد. زمانى که محرک مجدداً ارائه شود، پاسخ صحيح منجر به توليد مجدد و پاسخ غلط منجر به بازدارى مى‌گردد و به‌طور کلى به اجراء مؤثرتر منجر مى‌شود. اين احتمال که بازيکن بسکتبال مذکور در ابتداى بحث، به‌دليل تقويت مثبت مربى اين‌گونه پاس را در آينده بيشتر انجام دهد، بسيار زياد است.
در سومين مثالى که پيش از اين ذکر شد، مربى به دوندهٔ خوب خود مى‌گويد که به‌دليل نمرات درسى پائين، از مسابقه کنار گذاشته شده است. اين نمونه‌اى از تقويت منفى است. بازخورد (کنار گذاشتن) بايد به کاهش رفتارى که در آينده به آن بازخورد منجر مى‌شود (درس نخواندن) بينجامد. اين پديده به‌ نوبهٔ خو د احتمال کسب نمرات پائين را کم مى‌کند.
تقويت و رفتار گزينه‌اي. قانون اثر ثورندايک تأثير عمده‌اى بر تحقيق و تفکر در تعليم و تربيت و تمرين مهارت دارد. يادگيرى مهارت شکلى از يادگيرى وسيله‌اى شناخته شده است؛ زيرا نوعاً فراگيرنده بايد در جواب محرک، پاسخ صحيحى بدهد (يک حرکت ماهرانه) و از پاسخ غلط پرهيز کند. به‌نظر مى‌رسد که بازخورد، مانند آگاهى از نتيجهٔ نوع تقويت است و پيوستگى بين محرک و حرکات را استحکام مى‌بخشد يا تضعيف مى‌کند. تقويت، همان‌گونه که در شکل زير خلاصه شده است، در اکثر ورزش‌ها و بازى‌هائى که در اينجا مورد توجه هستند، جنبه‌اى از رفتار گزينه‌اى (Choice behavior) است. انتخاب پرتاب توپ بيسبال به اولين پايگاه به جاى دومين، گرفتن پاس توپ فوتبال يا دفاع در برابر يک مهاجم بسکتبال، نمونه‌هائى از اين بازى‌ها و ورزش‌ها است. تقويت اثر شديدى بر تلاش دارد؛ براى مثال وقتى مربى تلاش فوق‌العادهٔ شاگرد خود را درک و آن را تقويت ‌کند، چنين تلاشى افزايش مى‌يابد. روشن است که تقويت گزينش‌هاى شاگرد توسط مربي، اثر پر قدرتى بر الگوى گزينش‌هاى آينده دارد.
تقويت ناپياپي. يکى از اصول مهم يادگيرى وسيله‌اي، تقويت ناپياپى (Intemittent reinforcement) است که در آن بازخورد فقط در هنگام لزوم ارائه مى‌شود و براى يادگيرى مؤثرتر از زمانى است که بازخورد در هر کوشش داده مى‌شود. در تحقيقات افزايش يادگيرى را معمولاً براساس عملکرد در يک آزمون خاموش‌سازى (Exinction test) تخمين مى‌زنند. آزمون خاموش‌سازي، آزمونى است که در آن رفتار را پس از حذف تمام تقويت‌ها ارزشيابى مى‌کنند. در اين آزمون آزمودنى‌هائى که تقويت ناپياپى دريافت کرده‌اند، زمان بيشترى به پاسخ دادن ادامه مى‌دهند. اين زمان به شکل معنى‌دارى بيشتر از زمان پاسخ آزمودنى‌هائى است که در هر کوشش، تقويت شده‌اند. کاهش تدريجى مقدار و تواتر تقويت در تمرين، به موازات يادگيرى رفتار مناسب، معمولاً باعث استحکام اجراء هنگام حذف کامل تقويت خواهد شد. اين اصول، کاربردهاى قابل توجهى در يادگيرى حرکتى انسان دارد - به‌ويژه در يادگيرى گزينه‌ها که در آن مربى يا معلم در طول تمرين، تقويت را فراهم مى‌کند، اما هدف نهائى در اجراء صحيح آزمون (بازى يا مسابقه) است که تقويت به‌طور کامل در آن حذف مى‌شود. در اينکه اصول تقويت در بسيارى از جنبه‌هاى يادگيرى حرکتي، به‌ويژه در يادگيرى برگزيدن کاربرد داشته باشد، اندکى شک وجود دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ابوالفضل صیادجو , نشست با سمن ها , مردم کوفه , نماینده مردم الیگودرز , پروژه البرز , اشعه فرابنفش , داتیس , توسعه ٥٠ درصدی سردخانه های بخش کشاورزی , جاستین ترو , فتق ,

مقالات پربیننده امروز
ورزشی / فوتبال / فوتبال ایران / دلالی با تابلوی قهرمانی ممنوع ! , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی‌ شده آموزش علوم زیستی و بهداشت سال اول دبیرستان به روش پرسش و پاسخ شامل: آموزش سطر به سطر مطالب کتاب درسی به صورت پرسش و پاسخ تشریح , بانک اطلاعاتی کتاب / تئوری موسیقی = Theory of music , خانه و خانواده / خانه‌داری / نگهداری مواد غذایی / خشک کردن مواد غذایی , بانک اطلاعاتی کتاب / فسقلی بگو چی دوست داری؟ , اقتصاد و بازرگانی / اقتصاد مالی / سرمایه‌گذاری / بورژوازی ملاکان , بانک اطلاعاتی کتاب / موازنه قدرت , بانک اطلاعاتی کتاب / گزارش اولین دوره جایزه کتاب فصل جمهوری اسلامی ایران (بهار 1386) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجرد (دفتر شعر 81) , بانک اطلاعاتی گردشگری / بازار بین‌الحرمین ، تهران ,

برخی منابع مهم خبری
shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , e-estekhdam.com ای استخدام , nasle-farda.ir روزنامه نسل فردا , sedayiran.com صدای ایران , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , khabarkhodro.com خودرو , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , tejaratnews.com تجارت نیوز , tabnak.ir تابناک , salamaneh.com سلامانه ,وبگردی
فقر چطور کار می‌کند
فقر چطور کار می‌کند - «این آقا تا قبل از عید از حسابش ٢٧٠ تومان باقی بود. برای خرید عید فطر ١٠٠ تومان داد و ١٥٠ تومان خرید کرد. برج ٥ آمد اینجا ٥٠ تومان داد و حالا حدود چهار ماه است نیامده. ما هم نه زنگ می‌زنیم و نه پیغامی می‌فرستیم. می‌دانیم حقوق نگرفته.»
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
پربازدیدها