جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ / Friday, 20 July, 2018

ویژگی‌های تقویتی بازخورد


  ويژگى‌هاى تقويتى بازخورد
در يک مسابقه فرض کنيد مربى فرياد مى‌زند 'آفرين' ، اين تشويق زمانى انجام شده که بازيکن بسکتبال، پاس جسورانه‌اى داد. اين پديده دومين اثر مهم بازخورد را که اثر تقويتى آن است، نشان مى‌دهد. بازخوردى که پس از يک عمل داده مى‌شود، احتمال تکرار آن عمل را در شرايطى مشابه افزايش مى‌دهد.
روانشناسان در آزمايشگاه، يادگيرى وسيله‌اى (Instrumental learning) را بررسى کردند. در يکى از اين آزمايش‌ها، اگر حيوان آزمايشگاهى گرسنه ۵ ثانيه پس از شنيدن صدا اهرمى را مى‌فشرد، به‌عنوان پاداش به او غذا مى‌دادند. اين حيوان به‌تدريج آموخت که با اطمينان بسيار، اهرم را در زمان مقرر فشار دهد. سگ‌هاى خانگى که پس از اطاعت از فرمان، با يک خوراکى يا يک نوازش ساده تشويق مى‌شوند، اطاعت کردن را مى‌آموزند.
گاهى اوقات يک محرک تنبيهى (Punishing stimulus)، مانند شوک الکتريکى ارائه مى‌شود. در اين شرايط حيوان مى‌آموزد از عملى که به تنبيه منجر مى‌شود، پرهيز کند. اسبى که من در زمان کودکى داشتم، در مدت ۲ دقيقه آموخته بود که حصار الکتريکى را لمس نکند (که به وى يک شوک ضعيف ولى نامطبوع مى‌داد) و به‌ويژه براى اين کار از بينى نرم خود استفاده نکند.
دانشمندان پيشتر از اين دريافته بودند که ماهيت و زمان بازخورد، اثر زيادى بر يادگيرى پاسخ هدف دارد. اين يافته‌ها را ثورندايک (Thorndike) در ۱۹۲۷ در 'قانون تجربى اثر - Empirical law of effect' خود جمع‌آورى و خلاصه کرده که اساساً به‌شرح زير است:
قانون اثر. عملى که به‌وسيلهٔ محرکى فراخوانى شود و با پى‌آمدى مطبوع يا پاداش دنبال شود، با ظهور دوبارهٔ محرک، ميل به تکرار آن خواهد بود؛ عملى که با پى‌آمدى نامطبوع يا با تنبيه دنبال شود، ميل به عدم تکرار آن است.
در اين ديدگاه، تمرکز بر بازخوردهاى تقويت‌کننده است. هنگامى که تقويت احتمال بروز پاسخ آتى را افزايش دهد، مثبت ناميده مى‌شود مانند زمانى که دادن بيسکويت موجب افزايش اطاعت سگ خانگى مى‌شود. تقويت، زمانى منفى است که اين احتمال را کاهش دهد، مانند اثر شوک در تماس با حصار الکتريکي. از اين رو، يادگيرى وسيله‌اي، استحکام (به‌وسيلهٔ تقويت منفي) رابطهٔ محرک و پاسخ غلط مى‌باشد. زمانى که محرک مجدداً ارائه شود، پاسخ صحيح منجر به توليد مجدد و پاسخ غلط منجر به بازدارى مى‌گردد و به‌طور کلى به اجراء مؤثرتر منجر مى‌شود. اين احتمال که بازيکن بسکتبال مذکور در ابتداى بحث، به‌دليل تقويت مثبت مربى اين‌گونه پاس را در آينده بيشتر انجام دهد، بسيار زياد است.
در سومين مثالى که پيش از اين ذکر شد، مربى به دوندهٔ خوب خود مى‌گويد که به‌دليل نمرات درسى پائين، از مسابقه کنار گذاشته شده است. اين نمونه‌اى از تقويت منفى است. بازخورد (کنار گذاشتن) بايد به کاهش رفتارى که در آينده به آن بازخورد منجر مى‌شود (درس نخواندن) بينجامد. اين پديده به‌ نوبهٔ خو د احتمال کسب نمرات پائين را کم مى‌کند.
تقويت و رفتار گزينه‌اي. قانون اثر ثورندايک تأثير عمده‌اى بر تحقيق و تفکر در تعليم و تربيت و تمرين مهارت دارد. يادگيرى مهارت شکلى از يادگيرى وسيله‌اى شناخته شده است؛ زيرا نوعاً فراگيرنده بايد در جواب محرک، پاسخ صحيحى بدهد (يک حرکت ماهرانه) و از پاسخ غلط پرهيز کند. به‌نظر مى‌رسد که بازخورد، مانند آگاهى از نتيجهٔ نوع تقويت است و پيوستگى بين محرک و حرکات را استحکام مى‌بخشد يا تضعيف مى‌کند. تقويت، همان‌گونه که در شکل زير خلاصه شده است، در اکثر ورزش‌ها و بازى‌هائى که در اينجا مورد توجه هستند، جنبه‌اى از رفتار گزينه‌اى (Choice behavior) است. انتخاب پرتاب توپ بيسبال به اولين پايگاه به جاى دومين، گرفتن پاس توپ فوتبال يا دفاع در برابر يک مهاجم بسکتبال، نمونه‌هائى از اين بازى‌ها و ورزش‌ها است. تقويت اثر شديدى بر تلاش دارد؛ براى مثال وقتى مربى تلاش فوق‌العادهٔ شاگرد خود را درک و آن را تقويت ‌کند، چنين تلاشى افزايش مى‌يابد. روشن است که تقويت گزينش‌هاى شاگرد توسط مربي، اثر پر قدرتى بر الگوى گزينش‌هاى آينده دارد.
تقويت ناپياپي. يکى از اصول مهم يادگيرى وسيله‌اي، تقويت ناپياپى (Intemittent reinforcement) است که در آن بازخورد فقط در هنگام لزوم ارائه مى‌شود و براى يادگيرى مؤثرتر از زمانى است که بازخورد در هر کوشش داده مى‌شود. در تحقيقات افزايش يادگيرى را معمولاً براساس عملکرد در يک آزمون خاموش‌سازى (Exinction test) تخمين مى‌زنند. آزمون خاموش‌سازي، آزمونى است که در آن رفتار را پس از حذف تمام تقويت‌ها ارزشيابى مى‌کنند. در اين آزمون آزمودنى‌هائى که تقويت ناپياپى دريافت کرده‌اند، زمان بيشترى به پاسخ دادن ادامه مى‌دهند. اين زمان به شکل معنى‌دارى بيشتر از زمان پاسخ آزمودنى‌هائى است که در هر کوشش، تقويت شده‌اند. کاهش تدريجى مقدار و تواتر تقويت در تمرين، به موازات يادگيرى رفتار مناسب، معمولاً باعث استحکام اجراء هنگام حذف کامل تقويت خواهد شد. اين اصول، کاربردهاى قابل توجهى در يادگيرى حرکتى انسان دارد - به‌ويژه در يادگيرى گزينه‌ها که در آن مربى يا معلم در طول تمرين، تقويت را فراهم مى‌کند، اما هدف نهائى در اجراء صحيح آزمون (بازى يا مسابقه) است که تقويت به‌طور کامل در آن حذف مى‌شود. در اينکه اصول تقويت در بسيارى از جنبه‌هاى يادگيرى حرکتي، به‌ويژه در يادگيرى برگزيدن کاربرد داشته باشد، اندکى شک وجود دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
بخش چلو , ذلار , دنیای کودکان , اتمام شارژ گوشی , ژائو ویلا , دو صحرانوردی , کمک به مردم توفان زده , انجمن , تیم ملی فوتبال جوانان ونزوئلا , داخل هواپیما ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / زیارت عاشورا با علامت وقف و ترجمه فارسی , بانک اطلاعاتی کتاب / راه نفوذ بر دلها: چگونه دیگران را متقاعد کنید , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش حروف و مفاهیم (برای نونهالان) , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان اشعار: جلد دوم آئینه جوان: پند و اندرز و مدح و منقب خاندان عصمت و طهارت (ع)، جنگ ایران و عراق , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسش فلسفی 'ایرانی بودن چیست' , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش نسخه‌نویسی: راهنمای دارویی , بانک اطلاعاتی کتاب / کلیات علم اقتصاد , بانک اطلاعاتی کتاب / Oxford elementary learners dictionary , بانک اطلاعاتی کتاب / پرسشهای چهارگزینه‌ای اپیدمیولوژی , بانک اطلاعاتی کتاب / در محضر شیخ انصاری (ره): شرح خیارات: با استفاده از تقریرات درس حضرت آیه‌الله پایانی مدظله ,

برخی منابع مهم خبری
varzesh3.com ورزش سه , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , shahrefarda.ir شهرفردا , mashreghnews.ir مشرق نیوز , pana.ir خبرگزاری پانا , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , farheekhtegan.ir روزنامه فرهیختگان , salamatnews.com سلامت نیوز , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , tarafdari.ir طرفداری ,وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند