پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

ویژگی‌های تقویتی بازخورد


  ويژگى‌هاى تقويتى بازخورد
در يک مسابقه فرض کنيد مربى فرياد مى‌زند 'آفرين' ، اين تشويق زمانى انجام شده که بازيکن بسکتبال، پاس جسورانه‌اى داد. اين پديده دومين اثر مهم بازخورد را که اثر تقويتى آن است، نشان مى‌دهد. بازخوردى که پس از يک عمل داده مى‌شود، احتمال تکرار آن عمل را در شرايطى مشابه افزايش مى‌دهد.
روانشناسان در آزمايشگاه، يادگيرى وسيله‌اى (Instrumental learning) را بررسى کردند. در يکى از اين آزمايش‌ها، اگر حيوان آزمايشگاهى گرسنه ۵ ثانيه پس از شنيدن صدا اهرمى را مى‌فشرد، به‌عنوان پاداش به او غذا مى‌دادند. اين حيوان به‌تدريج آموخت که با اطمينان بسيار، اهرم را در زمان مقرر فشار دهد. سگ‌هاى خانگى که پس از اطاعت از فرمان، با يک خوراکى يا يک نوازش ساده تشويق مى‌شوند، اطاعت کردن را مى‌آموزند.
گاهى اوقات يک محرک تنبيهى (Punishing stimulus)، مانند شوک الکتريکى ارائه مى‌شود. در اين شرايط حيوان مى‌آموزد از عملى که به تنبيه منجر مى‌شود، پرهيز کند. اسبى که من در زمان کودکى داشتم، در مدت ۲ دقيقه آموخته بود که حصار الکتريکى را لمس نکند (که به وى يک شوک ضعيف ولى نامطبوع مى‌داد) و به‌ويژه براى اين کار از بينى نرم خود استفاده نکند.
دانشمندان پيشتر از اين دريافته بودند که ماهيت و زمان بازخورد، اثر زيادى بر يادگيرى پاسخ هدف دارد. اين يافته‌ها را ثورندايک (Thorndike) در ۱۹۲۷ در 'قانون تجربى اثر - Empirical law of effect' خود جمع‌آورى و خلاصه کرده که اساساً به‌شرح زير است:
قانون اثر. عملى که به‌وسيلهٔ محرکى فراخوانى شود و با پى‌آمدى مطبوع يا پاداش دنبال شود، با ظهور دوبارهٔ محرک، ميل به تکرار آن خواهد بود؛ عملى که با پى‌آمدى نامطبوع يا با تنبيه دنبال شود، ميل به عدم تکرار آن است.
در اين ديدگاه، تمرکز بر بازخوردهاى تقويت‌کننده است. هنگامى که تقويت احتمال بروز پاسخ آتى را افزايش دهد، مثبت ناميده مى‌شود مانند زمانى که دادن بيسکويت موجب افزايش اطاعت سگ خانگى مى‌شود. تقويت، زمانى منفى است که اين احتمال را کاهش دهد، مانند اثر شوک در تماس با حصار الکتريکي. از اين رو، يادگيرى وسيله‌اي، استحکام (به‌وسيلهٔ تقويت منفي) رابطهٔ محرک و پاسخ غلط مى‌باشد. زمانى که محرک مجدداً ارائه شود، پاسخ صحيح منجر به توليد مجدد و پاسخ غلط منجر به بازدارى مى‌گردد و به‌طور کلى به اجراء مؤثرتر منجر مى‌شود. اين احتمال که بازيکن بسکتبال مذکور در ابتداى بحث، به‌دليل تقويت مثبت مربى اين‌گونه پاس را در آينده بيشتر انجام دهد، بسيار زياد است.
در سومين مثالى که پيش از اين ذکر شد، مربى به دوندهٔ خوب خود مى‌گويد که به‌دليل نمرات درسى پائين، از مسابقه کنار گذاشته شده است. اين نمونه‌اى از تقويت منفى است. بازخورد (کنار گذاشتن) بايد به کاهش رفتارى که در آينده به آن بازخورد منجر مى‌شود (درس نخواندن) بينجامد. اين پديده به‌ نوبهٔ خو د احتمال کسب نمرات پائين را کم مى‌کند.
تقويت و رفتار گزينه‌اي. قانون اثر ثورندايک تأثير عمده‌اى بر تحقيق و تفکر در تعليم و تربيت و تمرين مهارت دارد. يادگيرى مهارت شکلى از يادگيرى وسيله‌اى شناخته شده است؛ زيرا نوعاً فراگيرنده بايد در جواب محرک، پاسخ صحيحى بدهد (يک حرکت ماهرانه) و از پاسخ غلط پرهيز کند. به‌نظر مى‌رسد که بازخورد، مانند آگاهى از نتيجهٔ نوع تقويت است و پيوستگى بين محرک و حرکات را استحکام مى‌بخشد يا تضعيف مى‌کند. تقويت، همان‌گونه که در شکل زير خلاصه شده است، در اکثر ورزش‌ها و بازى‌هائى که در اينجا مورد توجه هستند، جنبه‌اى از رفتار گزينه‌اى (Choice behavior) است. انتخاب پرتاب توپ بيسبال به اولين پايگاه به جاى دومين، گرفتن پاس توپ فوتبال يا دفاع در برابر يک مهاجم بسکتبال، نمونه‌هائى از اين بازى‌ها و ورزش‌ها است. تقويت اثر شديدى بر تلاش دارد؛ براى مثال وقتى مربى تلاش فوق‌العادهٔ شاگرد خود را درک و آن را تقويت ‌کند، چنين تلاشى افزايش مى‌يابد. روشن است که تقويت گزينش‌هاى شاگرد توسط مربي، اثر پر قدرتى بر الگوى گزينش‌هاى آينده دارد.
تقويت ناپياپي. يکى از اصول مهم يادگيرى وسيله‌اي، تقويت ناپياپى (Intemittent reinforcement) است که در آن بازخورد فقط در هنگام لزوم ارائه مى‌شود و براى يادگيرى مؤثرتر از زمانى است که بازخورد در هر کوشش داده مى‌شود. در تحقيقات افزايش يادگيرى را معمولاً براساس عملکرد در يک آزمون خاموش‌سازى (Exinction test) تخمين مى‌زنند. آزمون خاموش‌سازي، آزمونى است که در آن رفتار را پس از حذف تمام تقويت‌ها ارزشيابى مى‌کنند. در اين آزمون آزمودنى‌هائى که تقويت ناپياپى دريافت کرده‌اند، زمان بيشترى به پاسخ دادن ادامه مى‌دهند. اين زمان به شکل معنى‌دارى بيشتر از زمان پاسخ آزمودنى‌هائى است که در هر کوشش، تقويت شده‌اند. کاهش تدريجى مقدار و تواتر تقويت در تمرين، به موازات يادگيرى رفتار مناسب، معمولاً باعث استحکام اجراء هنگام حذف کامل تقويت خواهد شد. اين اصول، کاربردهاى قابل توجهى در يادگيرى حرکتى انسان دارد - به‌ويژه در يادگيرى گزينه‌ها که در آن مربى يا معلم در طول تمرين، تقويت را فراهم مى‌کند، اما هدف نهائى در اجراء صحيح آزمون (بازى يا مسابقه) است که تقويت به‌طور کامل در آن حذف مى‌شود. در اينکه اصول تقويت در بسيارى از جنبه‌هاى يادگيرى حرکتي، به‌ويژه در يادگيرى برگزيدن کاربرد داشته باشد، اندکى شک وجود دارد.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
حرفه ای ترین , حاشیه سازان , جام اتحادیه , اداره هواشناسی , مجتمع فرش , تکواندو قهرمانی , چای ساه , حس نوستالژیک , انکارا ترکیه , انواع آلاچیق ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / قراردادهای حقوق مولف , تفریح و سرگرمی / طالع بینی / طالع بینی روزانه / ۸ اسفند , بانک اطلاعاتی کتاب / خودآموز گام به گام تایپ فارسی و لاتین با کامپیوتر Word , بانک اطلاعاتی کتاب / 700 سوال فی الامام علی علیه السلام ولید الکعبه , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش پرده‌دوزی , بانک اطلاعاتی کتاب / نامه‌هایی به یک تدوینگر جوان , بانک اطلاعاتی کتاب / نظام دارویی کشور (تهدیدات, آسیبها) , بانک اطلاعاتی کتاب / درباره پیشگیری از آلودگی غذایی , بانک اطلاعاتی کتاب / بهداشت , بانک اطلاعاتی کتاب / پارسایی ,

برخی منابع مهم خبری
varzesh3.com ورزش سه , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , emtiazdaily.ir روزنامه امتیاز , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , parsine.com پارسینه , fa.alalam.ir العالم , bartarinha.ir برترینها , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , snn.ir دانشجو ,وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
فیلم: پاستا پروانه ای با مرغ و قارچ
این نوعِ متفاوت از پاستا را با مرغ و قارچ آماده کنید و از طعم آن لذت ببرید.