شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

ارزشیابی غذائی


ارزيابى رژيم غذائي، پايه و اساس مشاوره‌ تغذيه‌اى است و همراه با اطلاعات آنتروپومتريک (تَن‌سنجي)، بالينى و آزمايشگاهى مى‌تواند چارچوب خوبى از وضع تغذيه فرد مورد بررسى فراهم کند.
  ۲۴ ساعت يادآمد خوراک
عمومى‌ترين روش به‌دست آوردن اطلاعات غذائى است. از طريق مصاحبه يا پرسش‌نامه از فرد خواسته مى‌شود تا تمام مواد غذائى و نوشيدنى‌هائى که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده به‌خاطر آورد و گزارش کند. به ياد نياوردن کامل يا دقيق هر آنچه خورده شده، مشکل در توضيح مقدار مصرف، بازگو نکردن حقيقت به دلايلي، معمولى نبودن غذاى مصرفى روز قبل، از اشکالات اين روش است. گاهى در اين روش مصرف معمولى يک روز پرسش مى‌شود. اين شيوه نيز همان مشکلات فوق‌الذکر را دارد و براى کسانى که عادات غذائى نامرتب دارند، مناسب نيست.
  فهرست بسامد مواد غذائى
در اين روش، فراوانى مصرف مواد غذائى با استفاده از ليست‌هاى کنترل مشخص مى‌شود و گاهى اطلاعات ۲۴ ساعت ياد‌آمد خوراک را نيز کنترل مى‌کند. فهرست‌هائى که براى کنترل مضاعف طراحى مى‌شوند تعداد زيادى از مواد غذائى را شامل مى‌شود. برحسب هدف فهرست کنترل، ليست ممکن است حاوى بسيارى از مواد غذائى باشد يا فقط مواد غذائى که ترکيب خاصى دارند، مثلاً مواد غذائى داراى مقدار زياد چربى‌هاى اشباع شده را شامل شود.
  يادداشت خوراک (Food Diary)
در اين روش، از فرد خواسته مى‌شود هر آنچه را در يک دورهٔ زمانى - چند روز يا گاهى چند هفته يا بيشتر - مى‌خورد گزارش کند. به‌علاوه، ممکن است از وى خواسته شود وقايع مربوط به مصرف غذا مثل ساعت صرف غذا، محل آن، همراهان و حالت خود در هنگام غذا خوردن را بيان کند.
يک گزارش درست ديدگاه خوبى در مورد عادات و رفتار غذائى فرد فراهم مى‌کند و شاخص قابل اعتمادى نسبت به ۲۴ ساعت يادآمد خوراک است. تهيه گزارش وقت‌گير است و ممکن است فرد مورد بررسى همکارى ضعيفى داشته باشد مگراينکه انگيزه خوبى براى او ايجاد شده باشد. آگاهى فرد از اينکه بايد از رژيم غذائى خود گزارش تهيه کند ممکن است سبب ايجاد تغيير در رژيم غذائى او شود، يا براى ساده کردن گزارش يا به‌دليل نشان دادن دريافت غذائى کافى ممکن است تغييراتى در غذاى خود بدهد.
  پيشينه خوراک
پيشينه خوراک معمولاً توسط رژيم‌شناس يا تکنسين رژيم‌شناسى تهيه مى‌شود. تاريخچه غذائى علاوه بر گزارشى از دريافت غذا (که به روش‌هاى ذکر شده به‌دست مى‌آيد)، اطلاعات ديگرى را که مربوط به مصرف غذا توسط فرد است، نيز شامل مى‌شود. اطلاعاتى در مورد پيشينه پزشکي، يافته‌هاى آنتروپومتريک، بالينى و آزمايشگاهى در ارتباط با تغذيه و وضعيت اجتماعى - اقتصادي، شرايط خانوادگى و شغلي، سطح فعاليت، تسهيلات تهيه غذا، سلامت دندان‌ها، داروهاى مصرفى و هر عامل ديگرى که ممکن است بر وضع تغذيه اثر بگذارد، جمع‌آورى مى‌شود. بيشتر اين اطلاعات در پرونده پزشکى يا بهداشتى در دسترس است.
  ارزشيابى غذائى
پس از اينکه اطلاعات غذائى جمع‌آورى شد، با استاندارد مقايسه مى‌گردد. هرم راهنماى غذائى عموماً به‌عنوان استاندارد به‌کار مى‌رود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
و ین , حسن خلج طهرانی , بلیت تئاتر , فردوس و اسلامیه , رژیم صهیو نیستی , خوردن سبزیجات , محمدحسن نجاری , فرناز پناهی زاده , جان سپرد , جنگلی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کلیات مفاتیح‌الجنان , بانک اطلاعاتی کتاب / برگ آزمون‌های مفاهیم قرآن سال دوم راهنمایی تحصیلی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای سریع ویژوال Linux 7.2 , بانک اطلاعاتی کتاب / جودو = Judo , علمی و آموزشی , علم و دانش , اختراعات و اکتشافات / ۱۰ کشف بزرگ ۲۰۰۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / ماتاماتا و آفتاب‌پرست خال‌خالی , اجتماعی , خانه و خانواده , روابط زناشویی / زندگی زناشویی , بانک اطلاعاتی کتاب / حدیث مدهوشی: سیری در بوستان شهدای برازجان , علم و زندگی , ابزار و وسایل , معرفی خودرو / خودروی اسمارت چگونه کار می کند؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / عناصر کمیاب، فرآیندهای متابولیکی و اختلالات بالینی آنها ,

برخی منابع مهم خبری
banifilm.ir بانی فیلم , setarehnews.ir ستاره‌ها , asrekhodro.com عصر خودرو , farsnews.ir خبرگزاری فارس , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , zamandaily.ir روزنامه زمان , 55online.ir 55 آنلاین , https: العالم , alodoctor.ir الو دکتر , e-estekhdam.com ای استخدام ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی