دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

ارزشیابی غذائی


ارزيابى رژيم غذائي، پايه و اساس مشاوره‌ تغذيه‌اى است و همراه با اطلاعات آنتروپومتريک (تَن‌سنجي)، بالينى و آزمايشگاهى مى‌تواند چارچوب خوبى از وضع تغذيه فرد مورد بررسى فراهم کند.
  ۲۴ ساعت يادآمد خوراک
عمومى‌ترين روش به‌دست آوردن اطلاعات غذائى است. از طريق مصاحبه يا پرسش‌نامه از فرد خواسته مى‌شود تا تمام مواد غذائى و نوشيدنى‌هائى که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده به‌خاطر آورد و گزارش کند. به ياد نياوردن کامل يا دقيق هر آنچه خورده شده، مشکل در توضيح مقدار مصرف، بازگو نکردن حقيقت به دلايلي، معمولى نبودن غذاى مصرفى روز قبل، از اشکالات اين روش است. گاهى در اين روش مصرف معمولى يک روز پرسش مى‌شود. اين شيوه نيز همان مشکلات فوق‌الذکر را دارد و براى کسانى که عادات غذائى نامرتب دارند، مناسب نيست.
  فهرست بسامد مواد غذائى
در اين روش، فراوانى مصرف مواد غذائى با استفاده از ليست‌هاى کنترل مشخص مى‌شود و گاهى اطلاعات ۲۴ ساعت ياد‌آمد خوراک را نيز کنترل مى‌کند. فهرست‌هائى که براى کنترل مضاعف طراحى مى‌شوند تعداد زيادى از مواد غذائى را شامل مى‌شود. برحسب هدف فهرست کنترل، ليست ممکن است حاوى بسيارى از مواد غذائى باشد يا فقط مواد غذائى که ترکيب خاصى دارند، مثلاً مواد غذائى داراى مقدار زياد چربى‌هاى اشباع شده را شامل شود.
  يادداشت خوراک (Food Diary)
در اين روش، از فرد خواسته مى‌شود هر آنچه را در يک دورهٔ زمانى - چند روز يا گاهى چند هفته يا بيشتر - مى‌خورد گزارش کند. به‌علاوه، ممکن است از وى خواسته شود وقايع مربوط به مصرف غذا مثل ساعت صرف غذا، محل آن، همراهان و حالت خود در هنگام غذا خوردن را بيان کند.
يک گزارش درست ديدگاه خوبى در مورد عادات و رفتار غذائى فرد فراهم مى‌کند و شاخص قابل اعتمادى نسبت به ۲۴ ساعت يادآمد خوراک است. تهيه گزارش وقت‌گير است و ممکن است فرد مورد بررسى همکارى ضعيفى داشته باشد مگراينکه انگيزه خوبى براى او ايجاد شده باشد. آگاهى فرد از اينکه بايد از رژيم غذائى خود گزارش تهيه کند ممکن است سبب ايجاد تغيير در رژيم غذائى او شود، يا براى ساده کردن گزارش يا به‌دليل نشان دادن دريافت غذائى کافى ممکن است تغييراتى در غذاى خود بدهد.
  پيشينه خوراک
پيشينه خوراک معمولاً توسط رژيم‌شناس يا تکنسين رژيم‌شناسى تهيه مى‌شود. تاريخچه غذائى علاوه بر گزارشى از دريافت غذا (که به روش‌هاى ذکر شده به‌دست مى‌آيد)، اطلاعات ديگرى را که مربوط به مصرف غذا توسط فرد است، نيز شامل مى‌شود. اطلاعاتى در مورد پيشينه پزشکي، يافته‌هاى آنتروپومتريک، بالينى و آزمايشگاهى در ارتباط با تغذيه و وضعيت اجتماعى - اقتصادي، شرايط خانوادگى و شغلي، سطح فعاليت، تسهيلات تهيه غذا، سلامت دندان‌ها، داروهاى مصرفى و هر عامل ديگرى که ممکن است بر وضع تغذيه اثر بگذارد، جمع‌آورى مى‌شود. بيشتر اين اطلاعات در پرونده پزشکى يا بهداشتى در دسترس است.
  ارزشيابى غذائى
پس از اينکه اطلاعات غذائى جمع‌آورى شد، با استاندارد مقايسه مى‌گردد. هرم راهنماى غذائى عموماً به‌عنوان استاندارد به‌کار مى‌رود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
محل دفن زباله , شورای فنی کشتی آزاد , ذینفعان , بعشیقه , سریاز , تعامل با دنیا , قدرت سیاسی , ضد تکفیر , شمال شرق فرانسه , فرودگاه فرانکفورت ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / گاوخونی , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاتیح‌الجنان , بانک اطلاعاتی کتاب / طراحان آموزش مفاهیم: دین و زندگی پیش‌دانشگاهی , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب من در خانه و مهد کودک , تفریح و سرگرمی , طالع بینی , طالع بینی روزانه / ۱۱ دی , هنر , کاردستی / دمپایی روفرشی , نشریات و مطبوعات , علوم انسانی , فصلنامه رساله التقریب / رساله التقریب ـ شماره ۶۹، مهر و آبان ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / فرهنگ علوم سیاسی , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمون‌های ورودی دبیرستانهای نمونه ('16+5' آزمون) شامل: ادبیات ـ اجتماعی ـ تاریخ ـ جغرافیا ـ دینی... , بانک اطلاعاتی کتاب / طرح‌های معرق ,

برخی منابع مهم خبری
resalat-news.com روزنامه رسالت , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , zamandaily.ir روزنامه زمان , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , shana.ir شانا , navad.net روزنامه نود , musiceiranian.ir موسیقی ایرانیان , mehrnews.com خبرگزاری مهر , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی ,وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!