جمعه ۴ اسفند ۱۳۹۶ / Friday, 23 February, 2018

ارزشیابی غذائی


ارزيابى رژيم غذائي، پايه و اساس مشاوره‌ تغذيه‌اى است و همراه با اطلاعات آنتروپومتريک (تَن‌سنجي)، بالينى و آزمايشگاهى مى‌تواند چارچوب خوبى از وضع تغذيه فرد مورد بررسى فراهم کند.
  ۲۴ ساعت يادآمد خوراک
عمومى‌ترين روش به‌دست آوردن اطلاعات غذائى است. از طريق مصاحبه يا پرسش‌نامه از فرد خواسته مى‌شود تا تمام مواد غذائى و نوشيدنى‌هائى که در ۲۴ ساعت گذشته مصرف کرده به‌خاطر آورد و گزارش کند. به ياد نياوردن کامل يا دقيق هر آنچه خورده شده، مشکل در توضيح مقدار مصرف، بازگو نکردن حقيقت به دلايلي، معمولى نبودن غذاى مصرفى روز قبل، از اشکالات اين روش است. گاهى در اين روش مصرف معمولى يک روز پرسش مى‌شود. اين شيوه نيز همان مشکلات فوق‌الذکر را دارد و براى کسانى که عادات غذائى نامرتب دارند، مناسب نيست.
  فهرست بسامد مواد غذائى
در اين روش، فراوانى مصرف مواد غذائى با استفاده از ليست‌هاى کنترل مشخص مى‌شود و گاهى اطلاعات ۲۴ ساعت ياد‌آمد خوراک را نيز کنترل مى‌کند. فهرست‌هائى که براى کنترل مضاعف طراحى مى‌شوند تعداد زيادى از مواد غذائى را شامل مى‌شود. برحسب هدف فهرست کنترل، ليست ممکن است حاوى بسيارى از مواد غذائى باشد يا فقط مواد غذائى که ترکيب خاصى دارند، مثلاً مواد غذائى داراى مقدار زياد چربى‌هاى اشباع شده را شامل شود.
  يادداشت خوراک (Food Diary)
در اين روش، از فرد خواسته مى‌شود هر آنچه را در يک دورهٔ زمانى - چند روز يا گاهى چند هفته يا بيشتر - مى‌خورد گزارش کند. به‌علاوه، ممکن است از وى خواسته شود وقايع مربوط به مصرف غذا مثل ساعت صرف غذا، محل آن، همراهان و حالت خود در هنگام غذا خوردن را بيان کند.
يک گزارش درست ديدگاه خوبى در مورد عادات و رفتار غذائى فرد فراهم مى‌کند و شاخص قابل اعتمادى نسبت به ۲۴ ساعت يادآمد خوراک است. تهيه گزارش وقت‌گير است و ممکن است فرد مورد بررسى همکارى ضعيفى داشته باشد مگراينکه انگيزه خوبى براى او ايجاد شده باشد. آگاهى فرد از اينکه بايد از رژيم غذائى خود گزارش تهيه کند ممکن است سبب ايجاد تغيير در رژيم غذائى او شود، يا براى ساده کردن گزارش يا به‌دليل نشان دادن دريافت غذائى کافى ممکن است تغييراتى در غذاى خود بدهد.
  پيشينه خوراک
پيشينه خوراک معمولاً توسط رژيم‌شناس يا تکنسين رژيم‌شناسى تهيه مى‌شود. تاريخچه غذائى علاوه بر گزارشى از دريافت غذا (که به روش‌هاى ذکر شده به‌دست مى‌آيد)، اطلاعات ديگرى را که مربوط به مصرف غذا توسط فرد است، نيز شامل مى‌شود. اطلاعاتى در مورد پيشينه پزشکي، يافته‌هاى آنتروپومتريک، بالينى و آزمايشگاهى در ارتباط با تغذيه و وضعيت اجتماعى - اقتصادي، شرايط خانوادگى و شغلي، سطح فعاليت، تسهيلات تهيه غذا، سلامت دندان‌ها، داروهاى مصرفى و هر عامل ديگرى که ممکن است بر وضع تغذيه اثر بگذارد، جمع‌آورى مى‌شود. بيشتر اين اطلاعات در پرونده پزشکى يا بهداشتى در دسترس است.
  ارزشيابى غذائى
پس از اينکه اطلاعات غذائى جمع‌آورى شد، با استاندارد مقايسه مى‌گردد. هرم راهنماى غذائى عموماً به‌عنوان استاندارد به‌کار مى‌رود.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ماهیان زینتی , منستریونایتد , سید علی حسینی گنجی , امیر مسعود صبوری منش , افزایش کارمزد , بیمارستان بریگهام , معاونت فنی و عمران , سفر ظریف به آلمان , ناطق محروم , مهمترین دارو ,

مقالات پربیننده امروز
سیاسی / جهان / کشورها / ادامه تقابل دموکراتها و بازها , بانک اطلاعاتی کتاب / حقوق بین‌الملل خصوصی (جلد اول و دوم) (کلیات, تابعیت, اقامتگاه) (وضع اتباع بیگانه و تعارض قوانین و دا , بهداشت و درمان / بیماریها / بیماریهای قلب و عروق / آنژین پکتوریس , بانک اطلاعاتی کتاب / بهره‌گیری از کتابخانه: آشنایی با منابع مرجع , بانک اطلاعاتی کتاب / قضاوتهای حیرت‌انگیز حضرت علی (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / خداحافظ ناامیدی، سلام زندگی , بانک اطلاعاتی فیلم / یک افسر و یک آقا - An Officer And A Gentleman , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمونهای هماهنگ مدارس معراج اندیشه: مرحله اول ـ سوم ریاضی , بانک اطلاعاتی کتاب / برادر خرس , اجتماعی / مشکلات و رفاه اجتماعی / روابط اجتماعی / جای خالی آموزش روابط دو جنس مخالف در ایران قرن ۲۱ ! ,

برخی منابع مهم خبری
car.ir کار(خودرو) , resalat-news.com روزنامه رسالت , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , rooyeshnews.com رویش , shabakeh-mag.com مجله شبکه , parsine.com پارسینه , mizanonline.ir خبرگزاری میزان , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , shahrvand-newspaper.ir روزنامه شهروند , banifilm.ir روزنامه بانی فیلم ,
وبگردی
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا
ممنوعیت پروازهای «هواپیمایی آسمان» در اروپا - پرواز تمام هواپیماهای «آسمان» در اروپا ممنوع است
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    8 نکته باریکتر از مو برای یک تجارت موفق
    داشتن یک تجارت کوچک برای بسیاری از افراد یک رویاست و ترس از ناموفق بودن در این زمینه اغلب افراد را از تحقق بخشیدن به آن بازمی دارد. در زیر 7 پیشنهاد برای داشتن یک تجارت موفق آمده است.