سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

درمان تغذیه‌ای


  ديسفاژى (Dysphagia)
دشوارى در بلع. اين حالت ممکن است موقتى بوده و يا اگر ناشى از سکته يا جراحت مغز، ناهنجارى ساختارى يا مکانيکى و بيمارى‌هاى مرتبط با سيستم عصبى باشد. بسيار جدى باشد. علائم اين حالت عبارتند از: افتادگى چهره، سرازير شدن آب از دهان، تبديل شدن لقمه به يک توده کيسه‌اى شکل در دهان، احساس خفگى يا سرفه هنگام خوردن و آشاميدن، بلع تدريجي، رفلکس غيرطبيعى تهوع و يا ريختن خلط از گلو. در صورتى‌که غذا زير سطح تراز طناب‌هاى صوتى وارد مجراى تنفسى شود، ممکن است باعث آسپيراسيون شود.
  درمان تغذيه‌اى
غذا و مايعات را با قوام مناسب تدارک ببينيد و حالت کلى تغذيه‌اى بيمار را تحت نظر داشته باشيد. غذاهائى که در دهان تشکيل يک توده يا لقمه چسبناک مى‌دهند، به‌خوبى تحمل مى‌شوند. غذاهائى که در دهان وا مى‌روند، مانند گوشت خشک ريزريز شده يا گوشت چرخ‌کرده يا برنج ساده، توصيه نمى‌شوند. غذاها را از طريق افزودن حليم و سُس‌هاى مختلف نرم نمائيد. از غذاهائى که به سقف يا کام دهان مى‌چسبند پرهيز نمائيد. قوام مايعات باعث بيشترين مشکلات مى‌شود، براى پرهيز از اين مشکلات بهتر است مايعات را غليظ نمائيد. بسته به شدت بدعملکردى در عمل بلع، بيمار در يکى از چهار سطح قوام ديسفاژيک قرار داده مى‌شود:
سطح ۱ که در آن تمام غذاها همراه با مايعات غليظ پوره شده بود و شامل غلات يا سره‌آل نرم و داغ، ماست نرم، پنير کوتاژ خامه زده، پودينگ‌ها و سوپ‌هاى صاف شده و تغليظ شده تا حد قوام پوره شده مى‌باشد. سطح ۲ که شامل غذاهاى پوره شدهٔ کمتر با مايعات غليظ، کيک نرم مرطوب و نان، گوشت ترد به‌خوبى ريز شده و سبزيجات برگى شکل پخته شده و ماهى خيسانده و نرم شده در سس، پنيرهاى نرم، رشته فرنگى و ماکارونى و موز رسيده قطعه‌قطعه شده. سطح ۳ شامل گوشت‌هاى به‌خوبى چرخ‌شده همراه با سس غليظ، ماهى نرم، تخم‌مرغ به هر شکلي، سبزيجات به‌خوبى ريز شده و ميوه‌جات کنسروشده‌ٔ آب‌گرفته شده و سطح ۴ که شامل غذاهاى معمولى ريزريز شده همراه با مايعات رقيق به استثناء غذاهاى سفت و مخصوص نظير نان خشک، گوشت سفت، ذرت، برنج و سيب مى‌باشد.
غذاهاى پوره شده بايد آن‌قدر غليظ باشند که روى کام دهان شکل خود را حفظ نمايند. مايعات رقيق شامل آب، تمام آب ميوه‌جات رقيق‌تر از آب آناناس، برنج ايتاليائى و ساير مايعات صاف به‌جز دسرهاى ژلاتين مى‌باشد. مايعات غليظ شامل شير، نکتار ميوه‌جات، شربت و بستنى مى‌باشند. براى بيمارانى که نمى‌توانند هيچ شکلى از مايعات را تحمل نمايند ممکن است غليظ کردن مايعات تا حد قوام پوره شده ضرورى باشد. غذاهائى که اندکى ادويه زده شده يا نسبتاً شيرين مى‌باشند و در دماى اتاق سِرو مى‌شوند معمولاً به‌خوبى پذيرفته مى‌شوند. بيمار را با قاشق‌هاى کوچک بخورانيد و زمان کافى براى بلع کامل منظور نمائيد و بيمار را در بهترين وضعيت يا حالت ممکن براى خوردن قرار دهيد.
  ازوفاژى (Esophagitis)
التهاب موکوس‌هاى پوشانندهٔ مري. علت ازوفاژيت ممکن است به‌خاطر تحريکات، عفونت‌ها يا پَس‌زدن محتويات معده به مرى مى‌باشد. براى خنثى کردن اسيديته، درمان داروئى ترجيح داده مى‌شود.
  درمان تغذيه‌اى
براى پيشگيرى از تحريک مري، يک رژيم نرم برحسب تحمل بيمار توصيه مى‌شود. بسيارى از بيماران از ميوه‌هاى اسيدى و عصاره‌ها پرهيز مى‌نمايند. برخى ديگر از بيماران غذاهاى چرب يا چاشنى‌زده شده را تحريک‌کننده مى‌يابند. لازم است از نوشيدنى‌هاى حاوى کافئين و هم‌چنين الکل پرهيز شود.
  اشالازى (Achalasia)
ناهنجارى عصبى مرى که باعث سوء هضم، برگشت مروي، درد مروي، استفراغ و گاهى اوقات کاهش وزن مى‌شود.
  درمان تغذيه‌اى
بسته به شدت بيماري، لازم است غذاها و نوشيدنى‌هائى که قرار است از طريق دهان خورده شود، براى هر فرد با کمال دقت انتخاب شود. برخى افراد ممکن است نياز به تغذيه با لوله داشته باشند. از مصرف غذاهائى که باعث تحريک ترشح گاسترين مى‌شوند بايد اجتناب کرد چرا که گاسترين، اسفنکتر تحتانى مرى را کنترل مى‌نمايد. پروتئين‌ها و کربوهيدرات‌ها باعث تحريک توليد گاسترين مى‌شوند. چربى‌ها، انواع شکلات و قهوه، فشار مرى را کاهش مى‌دهند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
ورقه و گلشاه , علی بیات , خسارت زلزله تهران , هشتم خرداد , پیمایش سوخت , سیتستان وبلوچستان , جشنواره کشوری دانشجوی نمونه , سفیر عربستان در چین , ماده مغناطیسی , سالخوردگان ,

مقالات پربیننده امروز
شخصیت‌ها / فرهنگی و هنری / خوشنویس / محمد مؤمن , فرهنگی و هنری / هنرهای نمایشی / نقد ـ معرفی / هجویه ای بر شاهنامه! , بانک اطلاعاتی کتاب / اسوه حسنه: شعرهای برگزیده اولین کنگره بین‌المللی شعر نبوی , اقتصاد و بازرگانی / صنایع نفت و گاز / افزایش تولیدنفت اوپک بیشتر اثر روانی دارد , بانک اطلاعاتی کتاب / ریاضی دوم راهنمایی: قابل استفاده‌ی دانش‌آموزان دوم راهنمایی و علاقه‌مندان به شرکت در آزمون‌های مدارس ممتاز , علمی و آموزشی / فنی و مهندسی / مهندسی شیمی / کامپوزیت ها یا چند سازه های مصنوعی , علوم انسانی / ارتباطات / رسانه ـ فناوری اطلاعات / فراگیری و دسترسی در رسانه‌های الکترونیک , بهداشت و درمان / توصیه های پزشکی / نوزادان / نیش زدن مرواریدهای نوزادی , نشریات و مطبوعات / فرهنگی / هفته‌نامه مینو / مینو ـ شماره ۳۱، نیمه اول آذر ۱۳۸۷ , بانک اطلاعاتی کتاب / زن در گذر میانسالی: چگونه پس از 35 سالگی جوان و سالم بمانیم ,

برخی منابع مهم خبری
eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , farspage.com ویژه‌نامه , farsnews.ir خبرگزاری فارس , setarehnews.ir ستاره‌ها , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , tabnak.ir تابناک , bahardaily.ir روزنامه بهار , mashreghnews.ir مشرق نیوز , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار ,وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
اهمیت تفکر در زندگی
بارها سر کلاس دانشجویانی از من پرسیده اند ، بزرگترین درسی که شما تا کنون فراگرفته اید چه درسی بوده است ؟ ومن در پاسخ سوال آن ها گفته ام اهمیت تفکر و اندیشه ازروی طرز تفکر افراد …