یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

درمان تغذیه‌ای


  ديسفاژى (Dysphagia)
دشوارى در بلع. اين حالت ممکن است موقتى بوده و يا اگر ناشى از سکته يا جراحت مغز، ناهنجارى ساختارى يا مکانيکى و بيمارى‌هاى مرتبط با سيستم عصبى باشد. بسيار جدى باشد. علائم اين حالت عبارتند از: افتادگى چهره، سرازير شدن آب از دهان، تبديل شدن لقمه به يک توده کيسه‌اى شکل در دهان، احساس خفگى يا سرفه هنگام خوردن و آشاميدن، بلع تدريجي، رفلکس غيرطبيعى تهوع و يا ريختن خلط از گلو. در صورتى‌که غذا زير سطح تراز طناب‌هاى صوتى وارد مجراى تنفسى شود، ممکن است باعث آسپيراسيون شود.
  درمان تغذيه‌اى
غذا و مايعات را با قوام مناسب تدارک ببينيد و حالت کلى تغذيه‌اى بيمار را تحت نظر داشته باشيد. غذاهائى که در دهان تشکيل يک توده يا لقمه چسبناک مى‌دهند، به‌خوبى تحمل مى‌شوند. غذاهائى که در دهان وا مى‌روند، مانند گوشت خشک ريزريز شده يا گوشت چرخ‌کرده يا برنج ساده، توصيه نمى‌شوند. غذاها را از طريق افزودن حليم و سُس‌هاى مختلف نرم نمائيد. از غذاهائى که به سقف يا کام دهان مى‌چسبند پرهيز نمائيد. قوام مايعات باعث بيشترين مشکلات مى‌شود، براى پرهيز از اين مشکلات بهتر است مايعات را غليظ نمائيد. بسته به شدت بدعملکردى در عمل بلع، بيمار در يکى از چهار سطح قوام ديسفاژيک قرار داده مى‌شود:
سطح ۱ که در آن تمام غذاها همراه با مايعات غليظ پوره شده بود و شامل غلات يا سره‌آل نرم و داغ، ماست نرم، پنير کوتاژ خامه زده، پودينگ‌ها و سوپ‌هاى صاف شده و تغليظ شده تا حد قوام پوره شده مى‌باشد. سطح ۲ که شامل غذاهاى پوره شدهٔ کمتر با مايعات غليظ، کيک نرم مرطوب و نان، گوشت ترد به‌خوبى ريز شده و سبزيجات برگى شکل پخته شده و ماهى خيسانده و نرم شده در سس، پنيرهاى نرم، رشته فرنگى و ماکارونى و موز رسيده قطعه‌قطعه شده. سطح ۳ شامل گوشت‌هاى به‌خوبى چرخ‌شده همراه با سس غليظ، ماهى نرم، تخم‌مرغ به هر شکلي، سبزيجات به‌خوبى ريز شده و ميوه‌جات کنسروشده‌ٔ آب‌گرفته شده و سطح ۴ که شامل غذاهاى معمولى ريزريز شده همراه با مايعات رقيق به استثناء غذاهاى سفت و مخصوص نظير نان خشک، گوشت سفت، ذرت، برنج و سيب مى‌باشد.
غذاهاى پوره شده بايد آن‌قدر غليظ باشند که روى کام دهان شکل خود را حفظ نمايند. مايعات رقيق شامل آب، تمام آب ميوه‌جات رقيق‌تر از آب آناناس، برنج ايتاليائى و ساير مايعات صاف به‌جز دسرهاى ژلاتين مى‌باشد. مايعات غليظ شامل شير، نکتار ميوه‌جات، شربت و بستنى مى‌باشند. براى بيمارانى که نمى‌توانند هيچ شکلى از مايعات را تحمل نمايند ممکن است غليظ کردن مايعات تا حد قوام پوره شده ضرورى باشد. غذاهائى که اندکى ادويه زده شده يا نسبتاً شيرين مى‌باشند و در دماى اتاق سِرو مى‌شوند معمولاً به‌خوبى پذيرفته مى‌شوند. بيمار را با قاشق‌هاى کوچک بخورانيد و زمان کافى براى بلع کامل منظور نمائيد و بيمار را در بهترين وضعيت يا حالت ممکن براى خوردن قرار دهيد.
  ازوفاژى (Esophagitis)
التهاب موکوس‌هاى پوشانندهٔ مري. علت ازوفاژيت ممکن است به‌خاطر تحريکات، عفونت‌ها يا پَس‌زدن محتويات معده به مرى مى‌باشد. براى خنثى کردن اسيديته، درمان داروئى ترجيح داده مى‌شود.
  درمان تغذيه‌اى
براى پيشگيرى از تحريک مري، يک رژيم نرم برحسب تحمل بيمار توصيه مى‌شود. بسيارى از بيماران از ميوه‌هاى اسيدى و عصاره‌ها پرهيز مى‌نمايند. برخى ديگر از بيماران غذاهاى چرب يا چاشنى‌زده شده را تحريک‌کننده مى‌يابند. لازم است از نوشيدنى‌هاى حاوى کافئين و هم‌چنين الکل پرهيز شود.
  اشالازى (Achalasia)
ناهنجارى عصبى مرى که باعث سوء هضم، برگشت مروي، درد مروي، استفراغ و گاهى اوقات کاهش وزن مى‌شود.
  درمان تغذيه‌اى
بسته به شدت بيماري، لازم است غذاها و نوشيدنى‌هائى که قرار است از طريق دهان خورده شود، براى هر فرد با کمال دقت انتخاب شود. برخى افراد ممکن است نياز به تغذيه با لوله داشته باشند. از مصرف غذاهائى که باعث تحريک ترشح گاسترين مى‌شوند بايد اجتناب کرد چرا که گاسترين، اسفنکتر تحتانى مرى را کنترل مى‌نمايد. پروتئين‌ها و کربوهيدرات‌ها باعث تحريک توليد گاسترين مى‌شوند. چربى‌ها، انواع شکلات و قهوه، فشار مرى را کاهش مى‌دهند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
کریم , کارهای خانه , یک گام تا انقلاب , پارلمان دهم , کودکان نابغه , قلدر , آمریگا , گل شرق , ابمیوه گیری , همایش طلایه داران تبلیغ ,

مقالات پربیننده امروز
تفریح و سرگرمی , طالع بینی , طالع بینی روزانه / ۱دی , شخصیت‌ها , علمی , پزشک و طبیب / میرزاقربانعلی برهان قزوینی , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات امتحانی ریاضیات (2) شامل: نکته, فرمول, 1000 سوال امتحانی, تمرینات تکمیلی و ... , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , نرم‌افزار , سیستم عامل / نقدی بر طرح سیستم عامل ملی , هنر , موسیقی , سازهای موسیقی / اپی نت epinet , بانک اطلاعاتی کتاب / بوطیقای معماری (آفرینش در معماری) تئوری طراحی: راهبردهای محسوس به سوی خلاقیت معماری , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , موفقیت در کسب و پیشه / اسرار هفتگانه راهبری کسب و کار درعصر جدید , بانک اطلاعاتی کتاب / آشنایی با ادیان بزرگ , بانک اطلاعاتی کتاب / کرمان و انقلاب اسلامی به روایت تصویر , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , اینترنت / ما را دعوت نکنید، لطفاً! ,

برخی منابع مهم خبری
isna.ir ایسنا , car.ir کار(خودرو) , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , didarnews.ir دیدارنیوز , e-estekhdam.com ای استخدام , tafahomnews.com روزنامه تفاهم , afkarpress.ir روزنامه افکار , irna.ir ایرنا , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , jahaneghtesad.com روزنامه جهان اقتصاد ,وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند