دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ / Monday, 18 December, 2017

درمان تغذیه‌ای


  ديسفاژى (Dysphagia)
دشوارى در بلع. اين حالت ممکن است موقتى بوده و يا اگر ناشى از سکته يا جراحت مغز، ناهنجارى ساختارى يا مکانيکى و بيمارى‌هاى مرتبط با سيستم عصبى باشد. بسيار جدى باشد. علائم اين حالت عبارتند از: افتادگى چهره، سرازير شدن آب از دهان، تبديل شدن لقمه به يک توده کيسه‌اى شکل در دهان، احساس خفگى يا سرفه هنگام خوردن و آشاميدن، بلع تدريجي، رفلکس غيرطبيعى تهوع و يا ريختن خلط از گلو. در صورتى‌که غذا زير سطح تراز طناب‌هاى صوتى وارد مجراى تنفسى شود، ممکن است باعث آسپيراسيون شود.
  درمان تغذيه‌اى
غذا و مايعات را با قوام مناسب تدارک ببينيد و حالت کلى تغذيه‌اى بيمار را تحت نظر داشته باشيد. غذاهائى که در دهان تشکيل يک توده يا لقمه چسبناک مى‌دهند، به‌خوبى تحمل مى‌شوند. غذاهائى که در دهان وا مى‌روند، مانند گوشت خشک ريزريز شده يا گوشت چرخ‌کرده يا برنج ساده، توصيه نمى‌شوند. غذاها را از طريق افزودن حليم و سُس‌هاى مختلف نرم نمائيد. از غذاهائى که به سقف يا کام دهان مى‌چسبند پرهيز نمائيد. قوام مايعات باعث بيشترين مشکلات مى‌شود، براى پرهيز از اين مشکلات بهتر است مايعات را غليظ نمائيد. بسته به شدت بدعملکردى در عمل بلع، بيمار در يکى از چهار سطح قوام ديسفاژيک قرار داده مى‌شود:
سطح ۱ که در آن تمام غذاها همراه با مايعات غليظ پوره شده بود و شامل غلات يا سره‌آل نرم و داغ، ماست نرم، پنير کوتاژ خامه زده، پودينگ‌ها و سوپ‌هاى صاف شده و تغليظ شده تا حد قوام پوره شده مى‌باشد. سطح ۲ که شامل غذاهاى پوره شدهٔ کمتر با مايعات غليظ، کيک نرم مرطوب و نان، گوشت ترد به‌خوبى ريز شده و سبزيجات برگى شکل پخته شده و ماهى خيسانده و نرم شده در سس، پنيرهاى نرم، رشته فرنگى و ماکارونى و موز رسيده قطعه‌قطعه شده. سطح ۳ شامل گوشت‌هاى به‌خوبى چرخ‌شده همراه با سس غليظ، ماهى نرم، تخم‌مرغ به هر شکلي، سبزيجات به‌خوبى ريز شده و ميوه‌جات کنسروشده‌ٔ آب‌گرفته شده و سطح ۴ که شامل غذاهاى معمولى ريزريز شده همراه با مايعات رقيق به استثناء غذاهاى سفت و مخصوص نظير نان خشک، گوشت سفت، ذرت، برنج و سيب مى‌باشد.
غذاهاى پوره شده بايد آن‌قدر غليظ باشند که روى کام دهان شکل خود را حفظ نمايند. مايعات رقيق شامل آب، تمام آب ميوه‌جات رقيق‌تر از آب آناناس، برنج ايتاليائى و ساير مايعات صاف به‌جز دسرهاى ژلاتين مى‌باشد. مايعات غليظ شامل شير، نکتار ميوه‌جات، شربت و بستنى مى‌باشند. براى بيمارانى که نمى‌توانند هيچ شکلى از مايعات را تحمل نمايند ممکن است غليظ کردن مايعات تا حد قوام پوره شده ضرورى باشد. غذاهائى که اندکى ادويه زده شده يا نسبتاً شيرين مى‌باشند و در دماى اتاق سِرو مى‌شوند معمولاً به‌خوبى پذيرفته مى‌شوند. بيمار را با قاشق‌هاى کوچک بخورانيد و زمان کافى براى بلع کامل منظور نمائيد و بيمار را در بهترين وضعيت يا حالت ممکن براى خوردن قرار دهيد.
  ازوفاژى (Esophagitis)
التهاب موکوس‌هاى پوشانندهٔ مري. علت ازوفاژيت ممکن است به‌خاطر تحريکات، عفونت‌ها يا پَس‌زدن محتويات معده به مرى مى‌باشد. براى خنثى کردن اسيديته، درمان داروئى ترجيح داده مى‌شود.
  درمان تغذيه‌اى
براى پيشگيرى از تحريک مري، يک رژيم نرم برحسب تحمل بيمار توصيه مى‌شود. بسيارى از بيماران از ميوه‌هاى اسيدى و عصاره‌ها پرهيز مى‌نمايند. برخى ديگر از بيماران غذاهاى چرب يا چاشنى‌زده شده را تحريک‌کننده مى‌يابند. لازم است از نوشيدنى‌هاى حاوى کافئين و هم‌چنين الکل پرهيز شود.
  اشالازى (Achalasia)
ناهنجارى عصبى مرى که باعث سوء هضم، برگشت مروي، درد مروي، استفراغ و گاهى اوقات کاهش وزن مى‌شود.
  درمان تغذيه‌اى
بسته به شدت بيماري، لازم است غذاها و نوشيدنى‌هائى که قرار است از طريق دهان خورده شود، براى هر فرد با کمال دقت انتخاب شود. برخى افراد ممکن است نياز به تغذيه با لوله داشته باشند. از مصرف غذاهائى که باعث تحريک ترشح گاسترين مى‌شوند بايد اجتناب کرد چرا که گاسترين، اسفنکتر تحتانى مرى را کنترل مى‌نمايد. پروتئين‌ها و کربوهيدرات‌ها باعث تحريک توليد گاسترين مى‌شوند. چربى‌ها، انواع شکلات و قهوه، فشار مرى را کاهش مى‌دهند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
انضباطی , خرج کردن اموال , قلمدان های مرصع , همابیش , اصغر استاد حسن معمار , جمهوري , هادی باوندی , زرین آباد , تکاپوی صنعت , کالای مسافر ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / فیزیک دانشگاهی: مکانیک , ورزشی / فوتبال / لیگ ها / رؤیاهای شیرینی که تعبیر نشد , سیاسی / ایران / مجلس شورای اسلامی / عوامل شرمندگی , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات / فناوری اطلاعات / فن‌آوری‌ اطلاعات ـ شرکت‌ها و سازمان‌ها / AMD موفقیت ها و شکست ها ! , بانک اطلاعاتی کتاب / Listening comprehension through VOA special English on audio CD in MP3 format , بانک اطلاعاتی کتاب / پروفسور حسابی و چگونگی تاسیس اولین دانشگاه کشور (دانشگاه تهران) , فرهنگ و جامعه / گاه‌شمار / گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / ۲۳ آبان ـ ۱۴ نوامبر ـ سالروز درگذشت سعید نفیسی ادیب پرکار معاصر و اشاره ای به مبحث نام " ایران " , بانک اطلاعاتی کتاب / مفاتیح‌الجنان , بانک اطلاعاتی کتاب / همگام با غدیر , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات کنکور کاردانی پیوسته (فنی و حرفه‌ای ـ کاردانش) کامپیوتر (مطابق با سرفصلهای جدید) ... ,

برخی منابع مهم خبری
iran-varzeshi.com روزنامه ایران ورزشی , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , mizanonline.ir خبرگزاری میزان , shabakeh-mag.com مجله شبکه , tebyan.net تبیان , mashreghnews.ir مشرق نیوز , farhangnews.ir فرهنگ نیوز , khabarsport.com خبر ورزشی , yjc.ir باشگاه خبرنگاران , banifilm.ir بانی فیلم ,وبگردی
ضرب الأجل ۴۸ ساعته احمدی نژاد به ریاست قوه قضاییه
ضرب الأجل ۴۸ ساعته احمدی نژاد به ریاست قوه قضاییه - محمود احمدی نژاد در ویدئویی بازهم به انتقاد از ریاست قوه قضاییه پرداخت.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
پربازدیدها