چهارشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۳۹۷ / 20 March, 2019
مجله ویستا

بهداشت مو(۲)


۲. برس زدن روزانه موها و ماساژ مرتب آن باعث تشديد سرعت جريان خون شده و نيز مانع از جمع شدن گرد و غبار و کثافات در سر گشته و هوا بهتر به ريشه موها مى‌رسد ولى در هر حال تعداد دفعات برس کشيدن روزانه موها نبايستى از دو بار تجاوز کند زيرا برس‌زدن‌هاى خيلى شديد و مکرر يا خيلى طولانى موجب شاخه شاخه شدن نوک مو، شکسته شدن مو و ريزش آن مى‌گردد.
۳. لازم است موها را تقريباً هر ۳ - ۴ هفته يک بار اصلاح نمود و براى اين کار بايد يک سالن آرايش خيلى تميز انتخاب کرد تا از انتقال عفونت‌هاى ميکروبى يا انگلى و قارچى به‌وسيلهٔ وسايل آرايش کثيف و وسايلى که به قدر کافى تميز نشده‌اند جلوگيرى شود.
۴. بعضى اشخاص دچار پوسته و شوره‌سر مى‌شوند. شورهٔ سر عبارت است از سلول‌هاى مرده پوسته سر که کم‌کارى غدد مولد چربى کنار مو، بدى جريان خود در پوست سر، موادى که چربى پوست سر را از بين مى‌برند، نوع غذا، مقدار خواب و ناراحتى‌هاى عصبى در بروز آن مؤثر هستند. معمولاً برس زدن، شانه‌ کردن و شستن مرتب، شوره سر را کنترل مى‌نمايد. حالات شديدتر شوره مانند پوسته بستن، خارش و التهاب احتياج به معالجات مخصوص و تجويز به‌وسيله پزشک دارد.
۵. پس از شستشو براى خشک کردن موها از مالش شديد با حوله خوددارى نمائيد به جاى آن موها را با فشار دادن به حوله خشک کنيد. زيرا موى تر داراى قوه کشش کمترى است و به آسانى مى‌شکند. هم‌چنين براى خشک کردن کامل موها از خشک‌کننده‌هايى استفاده کنيد که حرارت آن قابل تنظيم باشد تا از حرارت دادن زياد به موها خوددارى شود.
۶. براى بهداشت موها به برنامهٔ غذايى نيز بايد توجه خاص شود. ويتامين‌ها و کلسيم براى سلامت مو مؤثر هستند. ناراحتى‌هاى عصبي، بى‌خوابي، بدى تغذيه در وضع موها اثر مهمى داشته لذا بايد مورد توجه واقع شوند.
۷. تراشيدن موها، سالم‌ترين راه برطرف کردن آنها است. البته برطرف کردن موهاى زايد به کمک مواد شيميايى و کرم‌هاى ويژه نيز ممکن است ولى بايد دانست که اگر ماده‌اى آن چنان قوى است که مى‌تواند مو را از جايش سست کند و بيرون آورد، قطعاً بر سلول‌هاى پوست نيز بى‌تأثير نيست. در ضمن اين مواد در بعضى از افراد ايجاد حساسيت پوستى مى‌کند. اگر از چنين موادى استفاده مى‌کنيد نبايد اين کار را به‌طور مداوم انجام دهيد، به‌ويژه اگر عکس‌العملى در پوست شما بروز کند مصرف آنها را فوراً بايد قطع کنيد.
۸. ساليان درازى است که رنگ کردن موها مد شده است و هم‌اکنون نيز افراد زيادى در يافتن راه‌حل‌هاى جديد و پيشرفته‌ترى براى تغيير رنگ موى خود هستند. اگر چه ممکن است رنگ زدن به موها اگر با احتياطات لازم همراه باشد عوارض نامطلوبى نظير خارش شديد در سطح پوست و برجستگى‌هاى مشخص در محل خارش بر جاى نگذارد ليکن در موارد زير رنگ کردن موها مناسب نبوده و بهتر است انجام نگيرد.
- اگر موهاى شما به‌طور غيرطبيعى مى‌ريزد.
- اگر در رنگ کردن قبل، خارش‌هايى در پوست سر خود داشته‌ايد.
- اگر قبلاً بحران نفس تنگى داشته‌ايد و يا هم‌اکنون دچار آن هستيد.
- اگر دچار بيمارى‌هاى حاد يا مزمن کليه هستيد.
- اگر پوست بدن شما در برخى نقاط مانند آرنج، زانو، پائين کمر و يا سر پوسته پوسته مى‌شود.
- اگر باردار هستيد.
عملاً ثابت شده است که نزديکى‌هاى شروع عادت ماهانه يا در دوران يائسگى نيز رنگ کردن موها نزد برخى از خانم‌ها، عوارضى به‌دنبال داشته است لذا انجام رنگ مو در اين مواقع نيز براى اين قبيل از افراد توصيه نمى‌شود.
همچنین مشاهده کنید
 آگهی
آموزشگاه زبان های خارجی پردیسان
خرید و فروش چرخ گوشت 32 تسمه ای و صنعتی 42 گیربکسی

تولید محتوی، اخبار و بولتنهای تخصصی
مکانیک سیار باطری ساز امداد خودرو تعمیر خودرو …

 از میان خبرها

سرخط خبرها