جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

عوامل محیطی و جغرافیای توریستی


در مفهوم محيط جغرافيائي، قبل از هر چيز تأکيد در موجوديت و حضور جامعه است و نمى‌توان ويژگى‌هاى جامعه را از شرايط طبيعى يا مکانى جدا کرد. هر چشم‌انداز جغرافيائي، هماهنگى و سازگارى انسان را با شرايط مکانى ظاهر مى‌سازد و هيچ محيط جغرافيائى بدون نمايش فعاليت‌هاى انسان تحقق نمى‌يابد، از اين جهت روى فرهنگ انسانى و بستر مکانى بيش از هر چيز تأکيد مى‌شود، که با گذشت زمان يعنى در طول تاريخ شکل گرفته و تکامل مى‌يابد و به حيات خود ادامه مى‌دهد.
از آنجائى‌که مناطق جغرافيائى هر کدام ويژگى‌هاى خاص خود را دارند، جاذبه‌هاى طبيعى نيز به تبعيت از آنها شکل مى‌گيرند و به‌همين دليل حوزه‌هاى فعاليت جهانگردى نيز متنوع بوده و از حوزه‌اى به حوزهٔ ديگر فرق مى‌کند. مناطق کوهستانى و ييلاقي، دره‌ها و غارهاى طبيعي، سواحل درياها و درياچه‌ها، چشمه‌هاى آب معدنى و نواحى جنگلى و نظاير آنها، جاذبه‌هائى هستند که در جلب توريست بسيار حائز اهميت بوده و ساماندهى به آنها جهت توسعهٔ توريسم امرى ضرورى به‌نظر مى‌رسد.
اصولاً توريست‌ها در تعطيلات تابستانى به مسافرت مى‌روند و مکان‌هائى را براى استراحت و گذران اوقات فراغت خود انتخاب مى‌کنند که هوائى معتدل و طبيعتى آرام داشته باشند، تا بدين‌وسيله مدتى را به‌دور از زندگى شهرى بگذرانند. حرکت و جابه‌جائى ميليون‌ها توريست در فصل تابستان نيز براى کشورهاى ميزبان مشکلاتى به‌بار مى‌آورد که بى‌توجهى به آن، زيان‌هاى ناگوارى را به‌بار خواهد آورد. از اين جهت آژانس‌هاى توريستى با هماهنگى مراکز اقامتي، هتل‌ها و سازمان‌هاى ادارى کانون‌هاى جهانگردى مى‌بايست با توجه به پيش‌‌بينى‌هايى لازم اقداماتى به‌عمل آورند که از بروز ناهنجارى‌هاى توريستى کاسته شده و رضايت‌خاطر جهانگردان فراهم گردد. توريسم زمستانى نيز از اِشکال فصلى جهانگردى است که در اکثر کشورها در حال گسترش است و برنامه‌ريزى براى آن مى‌تواند به فعاليت‌هاى جهانگردى در فصل زمستان، رونق بخشد.
جاذبه‌هاى توريستى که در ساخت و شکل‌گيرى آنها انسان دخالت داشته از ديگر توان‌هاى جهانگردى به‌شمار مى‌آيند که هرکدام از جايگاه ويژه‌اى برخوردار بوده و گروه‌هاى مختلف توريستى را به‌سوى خود جلب مى‌کنند. در عصر حاضر مراکز معيشتى انسان، به‌ويژه شهرها، نقش‌هائى را ايفاء مى‌کنند که به طريقى نيازهاى اساسى انسان و از جمله نيازهاى فراغتى - توريستى او را تدارک ديده و تأمين مى‌کنند و اينکه يک شهر توان ايفاء چه نقشى را در رابطه با امکانات همه‌گونهٔ خود داشته باشد، اشکال متنوعى از شيوه‌هاى گذران اوقات فراغت و جهانگردى پديد مى‌آيد که برحسب نيازهاى روحى - جسمى و علاقهٔ جهانگردان و با توجه به امکانات مالى و اقتصادى آنان مورد استفاده قرار مى‌گيرند. گستردگى نقش‌هاى توريستى شهرى در ابعاد مختلف آن، از چنان اهميتى برخوردار است که نه تنها جايگاه آن در طرح‌هاى جامع شهرى مى‌بايست روشن و مشخص باشد، بلکه طرح‌هاى جامع توريستى شهرى را نيز مى‌طلبد، که در آنجا پيش‌بينى‌هائى لازم جهت تخصيص فضاهاى مورد نياز براى کاربرى‌هاى مختلف توريستى اعم از تأسيساتى - اقامتى و فراغتى - تفرحى در اولويت قرار مى‌گيرند. آنچه که به چنين طرح‌هاى جامعى براى شهرهاى تاريخي، به‌ويژه در بافت قديمى آنها با سابقهٔ تمدنى کهن، قوت مى‌بخشد، توجه به ميراث‌هاى فرهنگى در ابعاد مختلف است. مجموعه آثار باستانى و تاريخى درون ‌شهرها نه تنها نياز به مرمت و حفاظت جهت حفظ ارزش‌هاى ملى به‌ ياد مانده از پيشينيان هر جامعه‌اى دارد، بلکه با عرضهٔ عينى آنها به جهانگردان، توريسم فرهنگى اشاعه مى‌يابد. گرچه چنين آثار و بناهائى بعضاً کاربرى‌هاى پيشين خود را بازنخواهند يافت، ليکن با ارائهٔ کاربرى‌هاى فرهنگى - سنتى و با نگرش به جنبه‌هاى توريست‌پذيرى آن مى‌توان آنها را فعال نمود و با حفظ ارزش‌ها از جنبه‌هاى اقتصادى آن نيز بهره گرفت.
محيط‌هاى روستائى نيز در هر نقطه‌اى از جهان چشم‌اندازهاى طبيعى و اشکال معيشتى ويژه‌اى دارند که از تأثيرپذيرى دو عامل انسان و طبيعت ناشى شده و با گذشت زمان به تکامل رسيده‌اند. ويژگى‌هاى ناحيه‌اى چنين روستاهائى از چنان جاذبه‌هائى برخوردار هستند که به‌امر توسعهٔ توريسم کمک مى‌نمايند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شماره 24 , «ره افسانه زدند» , نامه 17 مقام اروپایی , سفر هیات دولت , دیوید لیپتن , مرتضی الماسی , مدیریت بحران استان بوشهر , کاترین مانسفیلد , کاهش نرخ سود سپرده , مهدی هاشمی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / گنجینه پرسش‌های طلایی ریاضیات گسسته , بانک اطلاعاتی کتاب / منتخب ادعیه از مفاتیح‌الجنان: درشت خط با ترجمه , سیاسی , دیپلماسی , آمریکا / نهادهای غیرحکومتی تاثیرگذار بر سیاست خارجی آمریکا , ورزشی , فوتبال / ساختارشکنی در فوتبال ایرانی , بانک اطلاعاتی کتاب / صحیفه کامله سجادیه , بانک اطلاعاتی کتاب / لطیفه‌های ریزه‌میزه , بانک اطلاعاتی کتاب / مسائل سجده سهو , تفریح و سرگرمی , کوتاه و خواندنی , ضرب‌المثل / قاپش پر است , بانک اطلاعاتی کتاب / سفر کوتاه و خنده‌دار خاله ریزه , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده‌ی فیزیک (3) سال سوم تجربی: کنکورهای سراسری و آزاد (سال‌های 57 تا 86) همراه با پاسخ تشریحی ,

برخی منابع مهم خبری
khorasannews.com روزنامه خراسان , press.jamejamonline.ir روزنامه جام جم , salamatnews.com سلامت نیوز , car.ir کار(خودرو) , newsrahemardom.ir روزنامه راه مردم , musicema.com موسیقی ما , farspage.com ویژه‌نامه , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , isna.ir ایسنا , piroozionline.ir روزنامه پیروزی ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی