چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

عوامل محیطی و جغرافیای توریستی


در مفهوم محيط جغرافيائي، قبل از هر چيز تأکيد در موجوديت و حضور جامعه است و نمى‌توان ويژگى‌هاى جامعه را از شرايط طبيعى يا مکانى جدا کرد. هر چشم‌انداز جغرافيائي، هماهنگى و سازگارى انسان را با شرايط مکانى ظاهر مى‌سازد و هيچ محيط جغرافيائى بدون نمايش فعاليت‌هاى انسان تحقق نمى‌يابد، از اين جهت روى فرهنگ انسانى و بستر مکانى بيش از هر چيز تأکيد مى‌شود، که با گذشت زمان يعنى در طول تاريخ شکل گرفته و تکامل مى‌يابد و به حيات خود ادامه مى‌دهد.
از آنجائى‌که مناطق جغرافيائى هر کدام ويژگى‌هاى خاص خود را دارند، جاذبه‌هاى طبيعى نيز به تبعيت از آنها شکل مى‌گيرند و به‌همين دليل حوزه‌هاى فعاليت جهانگردى نيز متنوع بوده و از حوزه‌اى به حوزهٔ ديگر فرق مى‌کند. مناطق کوهستانى و ييلاقي، دره‌ها و غارهاى طبيعي، سواحل درياها و درياچه‌ها، چشمه‌هاى آب معدنى و نواحى جنگلى و نظاير آنها، جاذبه‌هائى هستند که در جلب توريست بسيار حائز اهميت بوده و ساماندهى به آنها جهت توسعهٔ توريسم امرى ضرورى به‌نظر مى‌رسد.
اصولاً توريست‌ها در تعطيلات تابستانى به مسافرت مى‌روند و مکان‌هائى را براى استراحت و گذران اوقات فراغت خود انتخاب مى‌کنند که هوائى معتدل و طبيعتى آرام داشته باشند، تا بدين‌وسيله مدتى را به‌دور از زندگى شهرى بگذرانند. حرکت و جابه‌جائى ميليون‌ها توريست در فصل تابستان نيز براى کشورهاى ميزبان مشکلاتى به‌بار مى‌آورد که بى‌توجهى به آن، زيان‌هاى ناگوارى را به‌بار خواهد آورد. از اين جهت آژانس‌هاى توريستى با هماهنگى مراکز اقامتي، هتل‌ها و سازمان‌هاى ادارى کانون‌هاى جهانگردى مى‌بايست با توجه به پيش‌‌بينى‌هايى لازم اقداماتى به‌عمل آورند که از بروز ناهنجارى‌هاى توريستى کاسته شده و رضايت‌خاطر جهانگردان فراهم گردد. توريسم زمستانى نيز از اِشکال فصلى جهانگردى است که در اکثر کشورها در حال گسترش است و برنامه‌ريزى براى آن مى‌تواند به فعاليت‌هاى جهانگردى در فصل زمستان، رونق بخشد.
جاذبه‌هاى توريستى که در ساخت و شکل‌گيرى آنها انسان دخالت داشته از ديگر توان‌هاى جهانگردى به‌شمار مى‌آيند که هرکدام از جايگاه ويژه‌اى برخوردار بوده و گروه‌هاى مختلف توريستى را به‌سوى خود جلب مى‌کنند. در عصر حاضر مراکز معيشتى انسان، به‌ويژه شهرها، نقش‌هائى را ايفاء مى‌کنند که به طريقى نيازهاى اساسى انسان و از جمله نيازهاى فراغتى - توريستى او را تدارک ديده و تأمين مى‌کنند و اينکه يک شهر توان ايفاء چه نقشى را در رابطه با امکانات همه‌گونهٔ خود داشته باشد، اشکال متنوعى از شيوه‌هاى گذران اوقات فراغت و جهانگردى پديد مى‌آيد که برحسب نيازهاى روحى - جسمى و علاقهٔ جهانگردان و با توجه به امکانات مالى و اقتصادى آنان مورد استفاده قرار مى‌گيرند. گستردگى نقش‌هاى توريستى شهرى در ابعاد مختلف آن، از چنان اهميتى برخوردار است که نه تنها جايگاه آن در طرح‌هاى جامع شهرى مى‌بايست روشن و مشخص باشد، بلکه طرح‌هاى جامع توريستى شهرى را نيز مى‌طلبد، که در آنجا پيش‌بينى‌هائى لازم جهت تخصيص فضاهاى مورد نياز براى کاربرى‌هاى مختلف توريستى اعم از تأسيساتى - اقامتى و فراغتى - تفرحى در اولويت قرار مى‌گيرند. آنچه که به چنين طرح‌هاى جامعى براى شهرهاى تاريخي، به‌ويژه در بافت قديمى آنها با سابقهٔ تمدنى کهن، قوت مى‌بخشد، توجه به ميراث‌هاى فرهنگى در ابعاد مختلف است. مجموعه آثار باستانى و تاريخى درون ‌شهرها نه تنها نياز به مرمت و حفاظت جهت حفظ ارزش‌هاى ملى به‌ ياد مانده از پيشينيان هر جامعه‌اى دارد، بلکه با عرضهٔ عينى آنها به جهانگردان، توريسم فرهنگى اشاعه مى‌يابد. گرچه چنين آثار و بناهائى بعضاً کاربرى‌هاى پيشين خود را بازنخواهند يافت، ليکن با ارائهٔ کاربرى‌هاى فرهنگى - سنتى و با نگرش به جنبه‌هاى توريست‌پذيرى آن مى‌توان آنها را فعال نمود و با حفظ ارزش‌ها از جنبه‌هاى اقتصادى آن نيز بهره گرفت.
محيط‌هاى روستائى نيز در هر نقطه‌اى از جهان چشم‌اندازهاى طبيعى و اشکال معيشتى ويژه‌اى دارند که از تأثيرپذيرى دو عامل انسان و طبيعت ناشى شده و با گذشت زمان به تکامل رسيده‌اند. ويژگى‌هاى ناحيه‌اى چنين روستاهائى از چنان جاذبه‌هائى برخوردار هستند که به‌امر توسعهٔ توريسم کمک مى‌نمايند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
نتایج رسمی انتخابات , مواد لبنی , فدراسیون قایقرانی , قهوه خانه قنبر , خانه ها , سپیدرود رشت , اندوهبار , آیین اعتکاف , فیلم زندگی‌نامه , اندام باریک ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / قلاب‌بافی تماشا 99 , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , داروها / سرفه , فرهنگ و جامعه , تمدن , شهر نشینی و مشکلات اجتماعی / چهار قدم تا شهر فرنگ , ورزشی , باشگاهها , باشگاه‌های خارجی / پیشواز اردوی ترکیه , اجتماعی , خانه و خانواده , خشونت‌ خانگی‌ / دلاور دیروز ، دیوانه امروز ! , اجتماعی , خانه و خانواده , خانواده / وقتی مادرها پرواز می‌کنند , خانه و خانواده , خانه‌داری , نکات خانه‌داری / رفع بوی سیر و پیاز , بانک اطلاعاتی کتاب / مرجع کاربران گوسین 98 , بانک اطلاعاتی کتاب / تداوم و تغییر در سیاست امنیتی اسرائیل: گزارش شماره 335 آدلفی , بانک اطلاعاتی کتاب / قبسات من معارف القرآن الکریم مع الترجمه الایطالیه (انواری از معارف قرآنی با ترجمه ایتالیایی) ,

برخی منابع مهم خبری
resalat-news.com روزنامه رسالت , rokna.ir رکنا , shahrefarda.ir شهرفردا , asrekhodro.com عصر خودرو , khabaronline.ir خبر آنلاین , hamshahrionline.ir همشهری آنلاین , seemorgh.com سیمرغ , mashreghnews.ir مشرق نیوز , salamatnews.com سلامت نیوز , ghanoondaily.ir روزنامه قانون ,وبگردی
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.