سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ / Tuesday, 11 December, 2018

مفهوم جغرافیای محیط


قبل از بيان مفهوم محيط جغرافيائي، مفهوم محيط طبيعى مورد بررسى قرار مى‌گيرد تا با درک آن هرچه بهتر بتوان محيط جغرافيائى را بازشناخت.
محيط طبيعي، محدوده‌هائى از کُرهٔ‌ زمين است، که انسان بدانجا راه نيافته و هيچ‌گونه دگرگونى و تغييراتى در آنجا به‌عمل نياورده است، به‌عبارت ديگر محيط‌هاى طبيعى سرزمين‌هاى بکر و دست‌نخورده‌اى هستند که چشم‌انداز طبيعى خود را حفظ کرده و يا توسط عوامل طبيعى مانند زلزله، آتشفشان، سيل و نظاير آن تغييرشکل مى‌يابند. اين‌گونه محيط‌ها را توجه ويژگى‌هاى خاص کرهٔ زمين در نقاط مختلف آن، از تنوع زيادى برخوردار بوده و چشم‌اندازهاى متفاوت طبيعى را به‌وجود آورده‌اند. 'تفاوت‌هاى موجود در محيط طبيعى و تنوع آن از عواملى نظير موقعيت جغرافيائى و رياضي، ارتفاع از سطح دريا و يا دورى و نزديکى بدان، ساختمان زمين‌شناسي، شرايط آب و هوائى و شکل زميني، جهت و جريان آب‌ها، جنس خاک و رويش گياهى تبعيت مى‌کنند.' (۱) به محض ورود انسان به ‌اين‌گونه محيط‌ها و دخل و تصرف در آنها، محيط طبيعى دستخوش دگرگونى شده و به محيط جغرافيائى مبدل مى‌گردند.
(۱). رهنمائي، محمدتقي، توان‌هاى محيطى ايران، مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازى و معمارى ايران، ۱۳۷۱، ص ۳
'انسان وقتى به ماشين مجهز مى‌شود، قدرت تخريب و ويرانگرى آن در محيط طبيعى صدها برابر مى‌شود. کوه‌ها را مى‌تراشد تا با سنگ‌هاى آن ديوار بسازد، دشت‌ها را برمى‌کند و آنها را به زمين‌هاى زراعى و باغات مبدل مى‌کند، از مواد معدنى فلز و از فلزات کارخانه و ماشين مى‌سازد، نفت‌ها، هيدروکروبورها و زغال‌سنگ‌ها را مى‌سوزاند، جنگل‌ها را تخريب مى‌کند، برکه‌ها را مى‌خشکاند، و در مقابل همه استدلال‌ها و اعتراضات به يک اصل متوسل مى‌شود. و آن اينکه، همهٔ اينها براى سعادت نوع انسان لازم است.' (۲) چنين تغييراتى در محيط‌هاى طبيعى منجر به پيدايش محيط‌هاى جغرافيائى و چشم‌اندازهاى زيستى مى‌گردد، که هر کدام در رابطه با عوامل طبيعى و انساني، داراى اشکال متنوع و ويژگى‌هاى خاص خود هستند. از اين‌رو محيط جغرافيائى پهنه و بسترى است، که مجموعه زيستى نقش حياتى خود را در آن ايفاء مى‌کند و همه‌جا توان زيستى يکسانى ندارد. قدرت عمل برخى عوامل تغييردهندهٔ آن شديد و برخى کُند است. محيط جغرافيائى خصلت پويائى دارد و به‌دليل اين خصوصيت ديناميکى تغييرات و درک علت آن حائز اهميت فراوان است. بديهى است، نقش انسان نيز در سازماندهى محيط‌هاى جغرافيائى روزبه‌روز بيشتر مى‌شود و قدرت نفوذ وى براى دخل و تصرف در محيط طبيعى در تمامى زمينه‌ها منجر به پيدايش و شکل‌گيرى محيط‌هاى اجتماعى و اقتصادى مى‌شود.
(۲). وديعي، کاظم، مقدمه بر محيط‌شناسي، سازمان حفاظت محيط زيست، ۱۳۵۴، ص ۲۲.
محيط اجتماعى عبارت از شکل و شيوهٔ تجمع گروه‌هاى انسانى است که به‌صورت سازمان معينى در محيط طبيعى استقرار يافته‌اند. محيط اجتماعى دربرگيرندهٔ ارزش‌ها و معيارهائى است که روابط و مناسبات ميان‌گروه‌هاى انسانى براساس آن تعيين مى‌شوند.
سازمان‌يابى فضائى محيط اجتماعى هم از محيط طبيعى متأثر مى‌شود و هم بر آن اثر مى‌گذارد، روابط ميان گروه‌هاى اجتماعى الگوهاى پيچيده و درهمى دارند که شناخت آنها نيز خود يکى از زمينه‌هاى لازم براى اعمال مديريت صحيح در محيط است.
محيط اقتصادى نيز از ايفاء نقش معيشتى گروه‌هاى اجتماعى در بستر محيط و چگونگى سازمان‌يابى فضائى اين نقش به‌وجود مى‌آيد. به‌عبارت ديگر محيط اقتصادى حاصل تلاقى و برخورد معيشتى محيط‌هاى اجتماعى و طبيعى با يکديگر است. توان‌هاى محيط طبيعى به‌تناسب تنوع خود، محيط اقتصادى متفاوتى را به‌وجود مى‌آورند. روابط ميان انسان و محيط براى ايفاء نقش‌هاى اساسى معيشت، چشم‌انداز محيط طبيعى را تحت‌تأثير خلاقيت و ابتکار انسان متحول ساخته و توان‌هاى بالقوهٔ آن را به‌کار مى‌اندازد. حاصل اين فعل و انفعالات پيدايش منظر جديدى از سيماى محيط است که باراقتصادى داشته و محيط اقتصادى را تشکيل مى‌دهد.(۳)
(۳). رهنمائي، محمدتقي، توان‌هاى محيطى ايران، پيشين، ص ۴.
هرکدام از محيط‌هاى طبيعي، جغرافيائي، اجتماعى و اقتصادى زمينه‌ساز فعاليت‌هاى گوناگونى هستند که جهانگردى و توريسم نيز از جمله آنها مجسوب مى‌شود. شدت و ضعف فعاليت‌هاى جهانگردى به‌طور نسبى متأثير از حوزه‌هاى فعاليتى فوق‌الذکر و امکانات و توانمندى‌هاى موجود در آنها است. از اين‌رو همان‌گونه که مکان‌هاى زيست‌محيطى هر کدام داراى خصوصيات و ويژگى‌هاى منطقه‌اى خاص خود هستند، حوزه‌هاى فعاليتى جهانگردى نيز متنوع بوده و از حوزه‌اى به حوزهٔ ديگر متفاوت است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
علی سالمین احمد , نزاع در عروسی , حرکات بامزه , کک , اعلام خسارت , دکوراسیون خانه , انوشیروان ارجمند , مارگون , سخنرانی , دعوت داووداغلو ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / کلید طلایی ارتباطات , دین و اندیشه , دین و مذهب , تاریخ اسلام / داستان حنین , بانک اطلاعاتی فیلم / مدرسهٔ راک - SCHOOL OF ROCK , بانک اطلاعاتی کتاب / هم قصه، هم پند: مجموعه 3 جلدی 101 حکایت اخلاقی , فرهنگی و هنری , ادبیات و شعر , نقد ادبی / باید ها و نباید ها در نقد ادبی , علوم انسانی , مدیریت و خدمات اداری , مدیریت / اصول مدیریت دولتی , بانک اطلاعاتی کتاب / نسیم بهشت: ترجمه ثواب الاعمال و عقاب الاعمال , بانک اطلاعاتی کتاب / انگل‌شناسی عملی: مرفولوژی مراحل تشخیص انگل‌های مهم انسانی , بانک اطلاعاتی کتاب / راهنمای نرم‌افزارهای سازمانی آزاد / متن باز (نرم‌افزارهای کاربردی): طرح تدوین طرح جامع ... , اجتماعی , مشکلات و رفاه اجتماعی , روابط اجتماعی / حلقه گمشده آموزش‌های پیش از ازدواج ,

برخی منابع مهم خبری
shabakeh-mag.com مجله شبکه , snn.ir دانشجو , isna.ir ایسنا , khabargozarisaba.ir خبرگزاری صبا , https: نکست هالیدی , zoomit.ir زومیت , rokna.ir رکنا , rooznamehsaba.ir روزنامه صبا , cinemapress.ir سینما پرس , tebyan.net تبیان ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».