شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

مفهوم جغرافیای محیط


قبل از بيان مفهوم محيط جغرافيائي، مفهوم محيط طبيعى مورد بررسى قرار مى‌گيرد تا با درک آن هرچه بهتر بتوان محيط جغرافيائى را بازشناخت.
محيط طبيعي، محدوده‌هائى از کُرهٔ‌ زمين است، که انسان بدانجا راه نيافته و هيچ‌گونه دگرگونى و تغييراتى در آنجا به‌عمل نياورده است، به‌عبارت ديگر محيط‌هاى طبيعى سرزمين‌هاى بکر و دست‌نخورده‌اى هستند که چشم‌انداز طبيعى خود را حفظ کرده و يا توسط عوامل طبيعى مانند زلزله، آتشفشان، سيل و نظاير آن تغييرشکل مى‌يابند. اين‌گونه محيط‌ها را توجه ويژگى‌هاى خاص کرهٔ زمين در نقاط مختلف آن، از تنوع زيادى برخوردار بوده و چشم‌اندازهاى متفاوت طبيعى را به‌وجود آورده‌اند. 'تفاوت‌هاى موجود در محيط طبيعى و تنوع آن از عواملى نظير موقعيت جغرافيائى و رياضي، ارتفاع از سطح دريا و يا دورى و نزديکى بدان، ساختمان زمين‌شناسي، شرايط آب و هوائى و شکل زميني، جهت و جريان آب‌ها، جنس خاک و رويش گياهى تبعيت مى‌کنند.' (۱) به محض ورود انسان به ‌اين‌گونه محيط‌ها و دخل و تصرف در آنها، محيط طبيعى دستخوش دگرگونى شده و به محيط جغرافيائى مبدل مى‌گردند.
(۱). رهنمائي، محمدتقي، توان‌هاى محيطى ايران، مرکز مطالعات و تحقيقات شهرسازى و معمارى ايران، ۱۳۷۱، ص ۳
'انسان وقتى به ماشين مجهز مى‌شود، قدرت تخريب و ويرانگرى آن در محيط طبيعى صدها برابر مى‌شود. کوه‌ها را مى‌تراشد تا با سنگ‌هاى آن ديوار بسازد، دشت‌ها را برمى‌کند و آنها را به زمين‌هاى زراعى و باغات مبدل مى‌کند، از مواد معدنى فلز و از فلزات کارخانه و ماشين مى‌سازد، نفت‌ها، هيدروکروبورها و زغال‌سنگ‌ها را مى‌سوزاند، جنگل‌ها را تخريب مى‌کند، برکه‌ها را مى‌خشکاند، و در مقابل همه استدلال‌ها و اعتراضات به يک اصل متوسل مى‌شود. و آن اينکه، همهٔ اينها براى سعادت نوع انسان لازم است.' (۲) چنين تغييراتى در محيط‌هاى طبيعى منجر به پيدايش محيط‌هاى جغرافيائى و چشم‌اندازهاى زيستى مى‌گردد، که هر کدام در رابطه با عوامل طبيعى و انساني، داراى اشکال متنوع و ويژگى‌هاى خاص خود هستند. از اين‌رو محيط جغرافيائى پهنه و بسترى است، که مجموعه زيستى نقش حياتى خود را در آن ايفاء مى‌کند و همه‌جا توان زيستى يکسانى ندارد. قدرت عمل برخى عوامل تغييردهندهٔ آن شديد و برخى کُند است. محيط جغرافيائى خصلت پويائى دارد و به‌دليل اين خصوصيت ديناميکى تغييرات و درک علت آن حائز اهميت فراوان است. بديهى است، نقش انسان نيز در سازماندهى محيط‌هاى جغرافيائى روزبه‌روز بيشتر مى‌شود و قدرت نفوذ وى براى دخل و تصرف در محيط طبيعى در تمامى زمينه‌ها منجر به پيدايش و شکل‌گيرى محيط‌هاى اجتماعى و اقتصادى مى‌شود.
(۲). وديعي، کاظم، مقدمه بر محيط‌شناسي، سازمان حفاظت محيط زيست، ۱۳۵۴، ص ۲۲.
محيط اجتماعى عبارت از شکل و شيوهٔ تجمع گروه‌هاى انسانى است که به‌صورت سازمان معينى در محيط طبيعى استقرار يافته‌اند. محيط اجتماعى دربرگيرندهٔ ارزش‌ها و معيارهائى است که روابط و مناسبات ميان‌گروه‌هاى انسانى براساس آن تعيين مى‌شوند.
سازمان‌يابى فضائى محيط اجتماعى هم از محيط طبيعى متأثر مى‌شود و هم بر آن اثر مى‌گذارد، روابط ميان گروه‌هاى اجتماعى الگوهاى پيچيده و درهمى دارند که شناخت آنها نيز خود يکى از زمينه‌هاى لازم براى اعمال مديريت صحيح در محيط است.
محيط اقتصادى نيز از ايفاء نقش معيشتى گروه‌هاى اجتماعى در بستر محيط و چگونگى سازمان‌يابى فضائى اين نقش به‌وجود مى‌آيد. به‌عبارت ديگر محيط اقتصادى حاصل تلاقى و برخورد معيشتى محيط‌هاى اجتماعى و طبيعى با يکديگر است. توان‌هاى محيط طبيعى به‌تناسب تنوع خود، محيط اقتصادى متفاوتى را به‌وجود مى‌آورند. روابط ميان انسان و محيط براى ايفاء نقش‌هاى اساسى معيشت، چشم‌انداز محيط طبيعى را تحت‌تأثير خلاقيت و ابتکار انسان متحول ساخته و توان‌هاى بالقوهٔ آن را به‌کار مى‌اندازد. حاصل اين فعل و انفعالات پيدايش منظر جديدى از سيماى محيط است که باراقتصادى داشته و محيط اقتصادى را تشکيل مى‌دهد.(۳)
(۳). رهنمائي، محمدتقي، توان‌هاى محيطى ايران، پيشين، ص ۴.
هرکدام از محيط‌هاى طبيعي، جغرافيائي، اجتماعى و اقتصادى زمينه‌ساز فعاليت‌هاى گوناگونى هستند که جهانگردى و توريسم نيز از جمله آنها مجسوب مى‌شود. شدت و ضعف فعاليت‌هاى جهانگردى به‌طور نسبى متأثير از حوزه‌هاى فعاليتى فوق‌الذکر و امکانات و توانمندى‌هاى موجود در آنها است. از اين‌رو همان‌گونه که مکان‌هاى زيست‌محيطى هر کدام داراى خصوصيات و ويژگى‌هاى منطقه‌اى خاص خود هستند، حوزه‌هاى فعاليتى جهانگردى نيز متنوع بوده و از حوزه‌اى به حوزهٔ ديگر متفاوت است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مهندسی هسته ای , دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله خامنه ای , سیگنال‌های رادیویی , تبعه تاجیک , اساسنامه کمیته ملی المپیک , سفبدپوش , توصیه پزشکان , واردات عجیب , علی زندی فر , دبیر فدراسیون پیوند اعضا و بیماریهای خاص ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آخرین وصیت حضرت علی (ع) , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , علوم پزشکی ـ تحقیقات پزشکی / بررسی فراوانی موارد هیپوکروم میکروسیتر با علت نامشخص در کودکان مراجعه کننده به بیمارستان کودکان مفید تهران در ۱۳۸۳ , بانک اطلاعاتی کتاب / Figurative senses in translation from theory to practice , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان خواجه شمس‌الدین محمد حافظ شیرازی: بر اساس نسخه محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان پروین اعتصامی , خانه و خانواده , خانه‌داری , نظافت / میز درخشان , بانک اطلاعاتی کتاب / آزمایشگاه شیمی آلی 2 (رشته شیمی) , بانک اطلاعاتی کتاب / کلیات مفاتیح‌الجنان: با علامت وقف , بانک اطلاعاتی کتاب / زندگی با قرآن , سیاسی , ایران , انقلاب اسلامی / برقی از ملکوت ,

برخی منابع مهم خبری
caffecinema.com کافه سینما , kojaro.com کجارو , fardanews.com فردا نیوز , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , ilna.ir ایلنا , armanshargh.ir آرمان شرق , karyab.net کاریاب , eghtesadonline.com اقتصاد آنلاین , qudsonline.ir روزنامه قدس , tabnak.ir تابناک ,وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی