جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ / Friday, 19 October, 2018

محیط‌های طبیعی و صنعت توریسم


در جغرافياى جهانگردى چگونگى استقرار پديده‌ها و جاذبه‌هاى طبيعى در رابطه با عوامل و شرايط محيط طبيعي، اهميت به‌سزائى دارند. آب و هواى مطلوب، مناطق کوهستانى و غارهاى طبيعي، تنوع ناهموارى‌ها و نواحى ييلاقي، سواحل درياهاى گرم، درياچه‌ها و جزاير توريستي، رودخانه‌هاى بزرگ، چشمه‌هاى آب معدنى و منابع لجن درماني، مناطق بيابانى و کويرها، نواحى جنگلي، پارک‌هاى حفاظت شده، حيات‌وحش و زيبائى پوشش گياهى از جمله پديده‌هاى طبيعى محسوب مى‌شوند که با توجه به شرايط محيط طبيعى کشورها و سرزمين‌هاى مختلف بسيار متنوع هستند. استفادهٔ بهينه و بهره‌جوئى از چنين جاذبه‌هائى براى جذب توريست نه تنها رضايت‌خاطر آنان را فراهم مى‌سازد بلکه به توسعهٔ اقتصادي، اجتماعى و فرهنگى کشورهاى ميزبان نيز مى‌افرايد.
به‌طور معمول مناطقى که براى گذران تعطيلات برگزيده مى‌شوند، وابستگى شديدى به شرايط طبيعي، روانى و اجتماعى دارند. آنچه که در گذشته‌اى نه‌چندان دور، توريست‌ها در جستجوى آن بوده‌اند برخوردار شدن از خنکى هوا بوده است و آنچه که در حال‌حاضر از تعطيلات تابستانى و تاحدودى از تعطيلات زمستانى انتظار مى‌رود، استفاده از آفتاب در حداکثر زمان ممکن است، از آنچه که خانم کويبينه (Coebineh) در مورد کشور فرانسه متذکر مى‌شود مى‌توان نتيجه گرفت که کسى مايل به مسافرت تابستانى به محلى نيست که هواى آن نامساعدتر از هواى محل اقامت او بوده باشد. بدين ترتيب ساکنان شهرهاى ناحيهٔ اورنى (Auvergne)، واقع در فلات مرکزى فرانسه، تابستان‌ها، رهسپار نواحى ساحلى مديترانه و اقيانوس اطلس، واقع در جنوب لوريان (Lorient) مى‌شوند و به‌ندرت اتفاق مى‌افتد که عازم ييلاق‌هاى نرماندى (Normandie) و يا پيکاردى (Picardie) شوند. مرکز جهانگردى توکه (Touquet)، منحصراً ساکنان ناحيهٔ شمال فرانسه را مى‌پذيرد. در حالى‌که، موفقيت‌هاى کشورهاى اسپانيا در جلب توريست‌ها، نه تنها وابسته به سطح نازل قيمت‌ها در اين کشور است، بلکه مربوط به شرايط محيط طبيعى و اقليم مساعد آن است.
شکل ظاهرى اراضى و اماکن نيز، نقش بزرگى در اين زمينه ايفاء مى‌کند. انتخاب شيب مناسب براى ورزش‌هاى زمستاني، انتخاب ساحلى مناسب براى شنا و به‌ويژه زيبائى و جاذبهٔ چشم‌انداز مناظر و يا ابنيه از اين ‌جمله است، تا آنجا که مى‌توان به‌تدوين يک جغرافياى مناظر و ابنيه براساس اهداف جهانگردى اقدام نمود، بديهى است که تمامى جاذبه‌هاى طبيعى و اماکن ديدني، مورد تردد جهانگردان قرار ندارند. برخى از آنها يا چنانکه بايد شناخته نشده‌اند و يا آنکه هنوز به وسايل لازم مجهز نشده‌اند. مثلاً تا سال ۱۹۵۵، حدود ۱۶۰ کيلومتر از درياکنار ناحيهٔ لانگدوک عليا، واقع در کرانه‌هاى درياى مديترانه، تنها مورد توجه معدودى مشتريان محلى قرار داشته است و اين مورد پس از وارد شدن شمار بيش‌ از حد توريست‌ها به ساير قرارگاه‌هاى ساحلى درياى مديترانه بوده که مقامات مسئول را به جستجوى فضاهاى تقريباً بکر و از جمله بخش ساحلى لانگدوک عليا وادار کرده است.
سهولت دسترسى نيز، اهميت به‌سزائى در جلب جريان‌هاى جهانگردى به‌نقاط مختلف طبيعى دارد، جهانگردى نخست در نقاط نزديک به کانون‌هاى بزرگ جمعيتي، که وجود خطوط آهن، رفت‌وآمد به آنها را تسهيل مى‌کرده، متمرکز شده است. به لحاظ نزديکى و وجود آمدوشد بوده است که برايتون (Brighton) براى لندن و دوويل (Deauvile) براى پاريس و آرکاشون
(Arcachon) براى بورد و به‌صورت استراحتگاه جهانگردان درآمده‌اند. ولى نيروى انعطافى که در مسافرت با اتومبيل و هواپيما وجود دارد، اشتياق جهانگردان را به ديدار از مناطق جغرافيائى دوردست برانگيخته است، به‌طورى که مسافرت به تونس، بانکوک و يا جزاير بالى را براى مردم اروپا و آمريکا به‌صورت امرى متداول درآورده است و هواپيماهاى دربست (چارتر) پاى هزاران توريست را به اين اماکن دورافتاده بازکرده است. از ميان اين اماکن پاره‌اى مانند شهرهاى دريائي، مبدل به کانون‌هاى واقعى جمعيت شهرنشينى شده‌اند. و بقيه مانند نقاط بين ‌راه (رستوران‌هاى واقع بر سر شاهراه‌ها، هتل‌هاى برپاشده در قصرهاى قديمي) و يا 'خانه‌هاى روستائي' همچنان پراکنده برجاى مانده‌اند. گاهى اين نقاط جهانگردى بر سر مسير راه‌هاى ارتباطى گره مى‌خورند وگاهى از آن جدا و دور مى‌مانند.
عزيمت به مراکز آب‌هاى معدنى اخيراً رواج يافته و رونق گرفته است. شهرهاى آب‌هاى معدنى که در گذشته به سبب مجهز بودن به هتل‌هاى بزرگ، سالن‌هاى قمار و تجارت اشياء تجملي، صاحب‌ نام و آوازه بوده‌اند، جزء به‌ندرت قادر نبوده‌اند مشتريان صاحب مکنت خود را همچنان در اختيار نگاه دارند، زيرا که عزيمت به اين قبيل اماکن نيز به‌تدريج عموميت مى‌يابد و به‌صورت امرى اجتماعى خود را تحمل مى‌کند، سازمان‌هاى رفاهى دولتى مانند سازمان تأمين اجتماعى با عهده‌دار شدن مخارج درمانى مربوط به اين مراکز به‌رونق آن کمک کرده‌اند و استفاده از آن را در فصولى طولانى‌تر ميسر ساخته‌اند تا آنجا که تنظيم زمان استفاده از آن از ساير وجوه تعطيلات مناسب‌تر بوده است. در برخى از کشورهاى اروپاى شرقي، هتل‌هاى برخوردار از آب‌هاى معدنى در تمام طول سال به‌کار اشتغال دارند و استفاده‌کنندگان حتى در زمستان نيز به آنها روى مى‌آورند. در اروپاى غربي، علاو بر اين تحول به‌جانب استفادهٔ اجتماعى از مراکز آب‌هاى معدني، بسيارى از اين مراکز به ناچار به فعاليت‌هاى ديگر روى آورده‌اند؛ مانند ويشى که شمار فراوانى از مشتريان مستعمراتى خود را از دست داده است.
آب‌هاى معدنى و چشمه‌هاى آب‌گرم مى‌توانند جدا از جاذبه‌هاى توريستي، به‌عنوان راه‌حلى مؤثر در کاهش هزينه‌هاى درمانى که دائماً رو به‌افزايش مى‌باشند به‌حساب آيند. استفاده از تسهيلات چشمه‌هاى آب‌گرم صرفه‌جوئى‌هاى عمده‌اى را در امور داروئى و کاهش ايام مرخصى‌هاى استعلاجى به‌وجود خواهد آورد. همين‌طور از حجم فشار بر تخت‌هاى بيمارستان‌ها خواهد کاست. چشمه‌هاى آب‌گرم همچنين به‌عنوان سرمايه‌اى گرانبها در جهانگردي، تفريح و بخش‌هاى فرهنگى و محيطى به‌حساب مى‌آيد و در جوامع و سياستگذارى‌هاى جهانگردى هر کشور بايستى کاملاً مورد استفاده و بهره‌بردارى قرار گيرند. سازمان‌هاى توريستى نيز بايستى چشمه‌هاى آب‌گرم را به‌عنوان منبعى مناسب و ايده‌آل در درمان افراد پير و جوان توسعه بخشند و توريست‌ها را به استفاده از آنها تشويق نمايند.
تهيه و تدوين قوانين و استانداردهاى مشترک بين کشورهائى که داراى مراکز آب‌هاى معدنى مى‌باشند و ايجاد ارتباط و هماهنگى بين آنها، مى‌تواند براى درمان داروئى و توريسم چشمه‌هاى آب‌معدنى و لجن‌درمانى کمک مؤثرى بنمايد.
عزيمت به‌نقاط ييلاقى و خوش‌آب‌وهوا موجب پيدايش آسايشگاه‌هائى مانند اوتويل (Hauteville) واقع در ناحيه ژورا (Jura) و برک (Berck) در سواحل پيکاردى (Picardie) فرانسه شده است.
دو شکل از متداول‌ترين انواع جهانگردي، ورزش‌هاى آبى و ورزش‌هاى کوهستانى است. رواج ورزش‌هاى آبي، سبب تعدد تجهيزات 'رام‌آب‌ها' (Plans d eau) شده است (مانند سدهائى که بر روى رودخانه‌ها احداث گرديده‌اند، استفاده از درياچه‌ها، نظير آنچه که در حومهٔ برلن ديده مى‌شود، استفاده از زمين‌هاى پست و آبگير و يا گودال‌هاى باقى‌مانده از معادن زغال‌سنگ، نظير آنچه که در کلن آلمان مشاهده مى‌شود).
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
باغ شاکر , محمد علی حیدریان , فلورایدتراپی , ممیزی , بودجه آتش نشانی , مدد جباری , چرخ صنعت و اقتصاد , جنجال در عروسی مجوز ورود به خانه ها ار گرفت , طراحان لباس ایرانی , گورساچ ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / 20 آزمون هوشیار صیانت: ویژه کنکور تیزهوشان , بانک اطلاعاتی کتاب / عمو نوروز , علوم انسانی , علوم اجتماعی , جامعه شناسی علم / تکنولوژی، تکنولوژیک نیست! , بانک اطلاعاتی کتاب / بابا ریش سفید , بانک اطلاعاتی کتاب / دیوان قدسی , بانک اطلاعاتی کتاب / خانواده پویا 6 , فرهنگ و جامعه , تمدن , تاریخ تمدن / تمدن بین النهرین - سومریان و بابلیان , بانک اطلاعاتی کتاب / حدیقه‌الآیات , بهداشت و درمان , علوم پزشکی , شخصیت‌ها / دنیا را به ایران آورده‌ایم! , بانک اطلاعاتی کتاب / حقیقت ,

برخی منابع مهم خبری
sourehcinema.ir سوره سینما , ilna.ir ایلنا , musicema.com موسیقی ما , eslahat.news روزنامه صدای اصلاحات , asianews.ir روزنامه آسیا , cup.ir کاپ , faradeed.ir فرادید , irna.ir ایرنا , roozannews.ir روزنامه روزان , tabnak.ir تابناک ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی