چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 19 December, 2018

محیط‌های طبیعی و صنعت توریسم


در جغرافياى جهانگردى چگونگى استقرار پديده‌ها و جاذبه‌هاى طبيعى در رابطه با عوامل و شرايط محيط طبيعي، اهميت به‌سزائى دارند. آب و هواى مطلوب، مناطق کوهستانى و غارهاى طبيعي، تنوع ناهموارى‌ها و نواحى ييلاقي، سواحل درياهاى گرم، درياچه‌ها و جزاير توريستي، رودخانه‌هاى بزرگ، چشمه‌هاى آب معدنى و منابع لجن درماني، مناطق بيابانى و کويرها، نواحى جنگلي، پارک‌هاى حفاظت شده، حيات‌وحش و زيبائى پوشش گياهى از جمله پديده‌هاى طبيعى محسوب مى‌شوند که با توجه به شرايط محيط طبيعى کشورها و سرزمين‌هاى مختلف بسيار متنوع هستند. استفادهٔ بهينه و بهره‌جوئى از چنين جاذبه‌هائى براى جذب توريست نه تنها رضايت‌خاطر آنان را فراهم مى‌سازد بلکه به توسعهٔ اقتصادي، اجتماعى و فرهنگى کشورهاى ميزبان نيز مى‌افرايد.
به‌طور معمول مناطقى که براى گذران تعطيلات برگزيده مى‌شوند، وابستگى شديدى به شرايط طبيعي، روانى و اجتماعى دارند. آنچه که در گذشته‌اى نه‌چندان دور، توريست‌ها در جستجوى آن بوده‌اند برخوردار شدن از خنکى هوا بوده است و آنچه که در حال‌حاضر از تعطيلات تابستانى و تاحدودى از تعطيلات زمستانى انتظار مى‌رود، استفاده از آفتاب در حداکثر زمان ممکن است، از آنچه که خانم کويبينه (Coebineh) در مورد کشور فرانسه متذکر مى‌شود مى‌توان نتيجه گرفت که کسى مايل به مسافرت تابستانى به محلى نيست که هواى آن نامساعدتر از هواى محل اقامت او بوده باشد. بدين ترتيب ساکنان شهرهاى ناحيهٔ اورنى (Auvergne)، واقع در فلات مرکزى فرانسه، تابستان‌ها، رهسپار نواحى ساحلى مديترانه و اقيانوس اطلس، واقع در جنوب لوريان (Lorient) مى‌شوند و به‌ندرت اتفاق مى‌افتد که عازم ييلاق‌هاى نرماندى (Normandie) و يا پيکاردى (Picardie) شوند. مرکز جهانگردى توکه (Touquet)، منحصراً ساکنان ناحيهٔ شمال فرانسه را مى‌پذيرد. در حالى‌که، موفقيت‌هاى کشورهاى اسپانيا در جلب توريست‌ها، نه تنها وابسته به سطح نازل قيمت‌ها در اين کشور است، بلکه مربوط به شرايط محيط طبيعى و اقليم مساعد آن است.
شکل ظاهرى اراضى و اماکن نيز، نقش بزرگى در اين زمينه ايفاء مى‌کند. انتخاب شيب مناسب براى ورزش‌هاى زمستاني، انتخاب ساحلى مناسب براى شنا و به‌ويژه زيبائى و جاذبهٔ چشم‌انداز مناظر و يا ابنيه از اين ‌جمله است، تا آنجا که مى‌توان به‌تدوين يک جغرافياى مناظر و ابنيه براساس اهداف جهانگردى اقدام نمود، بديهى است که تمامى جاذبه‌هاى طبيعى و اماکن ديدني، مورد تردد جهانگردان قرار ندارند. برخى از آنها يا چنانکه بايد شناخته نشده‌اند و يا آنکه هنوز به وسايل لازم مجهز نشده‌اند. مثلاً تا سال ۱۹۵۵، حدود ۱۶۰ کيلومتر از درياکنار ناحيهٔ لانگدوک عليا، واقع در کرانه‌هاى درياى مديترانه، تنها مورد توجه معدودى مشتريان محلى قرار داشته است و اين مورد پس از وارد شدن شمار بيش‌ از حد توريست‌ها به ساير قرارگاه‌هاى ساحلى درياى مديترانه بوده که مقامات مسئول را به جستجوى فضاهاى تقريباً بکر و از جمله بخش ساحلى لانگدوک عليا وادار کرده است.
سهولت دسترسى نيز، اهميت به‌سزائى در جلب جريان‌هاى جهانگردى به‌نقاط مختلف طبيعى دارد، جهانگردى نخست در نقاط نزديک به کانون‌هاى بزرگ جمعيتي، که وجود خطوط آهن، رفت‌وآمد به آنها را تسهيل مى‌کرده، متمرکز شده است. به لحاظ نزديکى و وجود آمدوشد بوده است که برايتون (Brighton) براى لندن و دوويل (Deauvile) براى پاريس و آرکاشون
(Arcachon) براى بورد و به‌صورت استراحتگاه جهانگردان درآمده‌اند. ولى نيروى انعطافى که در مسافرت با اتومبيل و هواپيما وجود دارد، اشتياق جهانگردان را به ديدار از مناطق جغرافيائى دوردست برانگيخته است، به‌طورى که مسافرت به تونس، بانکوک و يا جزاير بالى را براى مردم اروپا و آمريکا به‌صورت امرى متداول درآورده است و هواپيماهاى دربست (چارتر) پاى هزاران توريست را به اين اماکن دورافتاده بازکرده است. از ميان اين اماکن پاره‌اى مانند شهرهاى دريائي، مبدل به کانون‌هاى واقعى جمعيت شهرنشينى شده‌اند. و بقيه مانند نقاط بين ‌راه (رستوران‌هاى واقع بر سر شاهراه‌ها، هتل‌هاى برپاشده در قصرهاى قديمي) و يا 'خانه‌هاى روستائي' همچنان پراکنده برجاى مانده‌اند. گاهى اين نقاط جهانگردى بر سر مسير راه‌هاى ارتباطى گره مى‌خورند وگاهى از آن جدا و دور مى‌مانند.
عزيمت به مراکز آب‌هاى معدنى اخيراً رواج يافته و رونق گرفته است. شهرهاى آب‌هاى معدنى که در گذشته به سبب مجهز بودن به هتل‌هاى بزرگ، سالن‌هاى قمار و تجارت اشياء تجملي، صاحب‌ نام و آوازه بوده‌اند، جزء به‌ندرت قادر نبوده‌اند مشتريان صاحب مکنت خود را همچنان در اختيار نگاه دارند، زيرا که عزيمت به اين قبيل اماکن نيز به‌تدريج عموميت مى‌يابد و به‌صورت امرى اجتماعى خود را تحمل مى‌کند، سازمان‌هاى رفاهى دولتى مانند سازمان تأمين اجتماعى با عهده‌دار شدن مخارج درمانى مربوط به اين مراکز به‌رونق آن کمک کرده‌اند و استفاده از آن را در فصولى طولانى‌تر ميسر ساخته‌اند تا آنجا که تنظيم زمان استفاده از آن از ساير وجوه تعطيلات مناسب‌تر بوده است. در برخى از کشورهاى اروپاى شرقي، هتل‌هاى برخوردار از آب‌هاى معدنى در تمام طول سال به‌کار اشتغال دارند و استفاده‌کنندگان حتى در زمستان نيز به آنها روى مى‌آورند. در اروپاى غربي، علاو بر اين تحول به‌جانب استفادهٔ اجتماعى از مراکز آب‌هاى معدني، بسيارى از اين مراکز به ناچار به فعاليت‌هاى ديگر روى آورده‌اند؛ مانند ويشى که شمار فراوانى از مشتريان مستعمراتى خود را از دست داده است.
آب‌هاى معدنى و چشمه‌هاى آب‌گرم مى‌توانند جدا از جاذبه‌هاى توريستي، به‌عنوان راه‌حلى مؤثر در کاهش هزينه‌هاى درمانى که دائماً رو به‌افزايش مى‌باشند به‌حساب آيند. استفاده از تسهيلات چشمه‌هاى آب‌گرم صرفه‌جوئى‌هاى عمده‌اى را در امور داروئى و کاهش ايام مرخصى‌هاى استعلاجى به‌وجود خواهد آورد. همين‌طور از حجم فشار بر تخت‌هاى بيمارستان‌ها خواهد کاست. چشمه‌هاى آب‌گرم همچنين به‌عنوان سرمايه‌اى گرانبها در جهانگردي، تفريح و بخش‌هاى فرهنگى و محيطى به‌حساب مى‌آيد و در جوامع و سياستگذارى‌هاى جهانگردى هر کشور بايستى کاملاً مورد استفاده و بهره‌بردارى قرار گيرند. سازمان‌هاى توريستى نيز بايستى چشمه‌هاى آب‌گرم را به‌عنوان منبعى مناسب و ايده‌آل در درمان افراد پير و جوان توسعه بخشند و توريست‌ها را به استفاده از آنها تشويق نمايند.
تهيه و تدوين قوانين و استانداردهاى مشترک بين کشورهائى که داراى مراکز آب‌هاى معدنى مى‌باشند و ايجاد ارتباط و هماهنگى بين آنها، مى‌تواند براى درمان داروئى و توريسم چشمه‌هاى آب‌معدنى و لجن‌درمانى کمک مؤثرى بنمايد.
عزيمت به‌نقاط ييلاقى و خوش‌آب‌وهوا موجب پيدايش آسايشگاه‌هائى مانند اوتويل (Hauteville) واقع در ناحيه ژورا (Jura) و برک (Berck) در سواحل پيکاردى (Picardie) فرانسه شده است.
دو شکل از متداول‌ترين انواع جهانگردي، ورزش‌هاى آبى و ورزش‌هاى کوهستانى است. رواج ورزش‌هاى آبي، سبب تعدد تجهيزات 'رام‌آب‌ها' (Plans d eau) شده است (مانند سدهائى که بر روى رودخانه‌ها احداث گرديده‌اند، استفاده از درياچه‌ها، نظير آنچه که در حومهٔ برلن ديده مى‌شود، استفاده از زمين‌هاى پست و آبگير و يا گودال‌هاى باقى‌مانده از معادن زغال‌سنگ، نظير آنچه که در کلن آلمان مشاهده مى‌شود).
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تمانمم سلام , 20تن , جاده تهران , نشست ژمو , ستایش قریشی , نامه به شهید , اداره کل حمل ونقل استان یزد , نشست مشترک موسسه توانمند سازان , تیم ملی فوتبال کمتر از 17 سال , رضا میرکریمی ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / آزمون هوشمند: ریاضی: برای دانش‌آموزان پنجم ابتدایی جهت شرکت در تمام آزمونها, مخصوصا آزمون ورودی... , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار ورزش / ماشین زمان /۲۱ ژوئن , شخصیت‌ها , فرهنگی و هنری , سینماو تأتر / رؤیا تیموریان , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / چند رویداد مهم دیگر ایران در این روز ۲۵ سپتامبر , بانک اطلاعاتی کتاب / همه چیز با کاغذ , اجتماعی , حقوقی , حقوق مطبوعات / تهدید مطبوعات، تحدید آزادی , فرهنگی و هنری , رادیو و تلویزیون , بازیگر / احساس گم نمی‌شود , بانک اطلاعاتی کتاب / بیماریهای عفونی , بانک اطلاعاتی کتاب / دوپینگ و داروهای محرک , علم و زندگی , علوم پایه , محیط زیست / سد البرز گنجینه مردم شناسی ,

برخی منابع مهم خبری
ettelaat.com روزنامه اطلاعات , varzesh3.com ورزش سه , musicema.com موسیقی ما , tasnimnews.com خبرگزاری تسنیم , shana.ir شانا , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , taraznews.com تراز نیوز , eghtesad-pooya.com روزنامه اقتصاد پویا , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , tebyan.net تبیان ,وبگردی
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک
تهدیدهای ناتمام نماینده سراوان علیه وزیر اقتصاد و گمرک - فیلمبردای یک نماینده مجلس از جلسه غیرعلنی امروز درباره فیلم منتشر شده از بحث نماینده مجلس با یک کارمند و انتشار آن!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران
(ویدیو) بدرفتاری با مهاجران افغان در مرز ایران - بدرفتاری با هر شخصی در هر جایگاهی پسندیده نیست و باعث واکنش‌های منفی و ناراحتی میشود. ویدئویی در فضای مجازی در حال پخش شدن است که در آن با چند مهاجر افغان برخورد نامناسبی صورت می‌گیرد و باعث خشم و ناراحتی کاربران شده است.
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی
توهین زشت رئیس بیمارستان آمل به بیمار تالاسمی - به دنبال عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار در بیمارستان آمل، رئیس این بیمارستان برکنار شد.
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان
فحاشی و رفتار زشت نماینده مجلس سراوان - نماینده سراوان در مجلس، مواجهه از بالا به پایین او با یک کارمند، نحوه واکنش مردم به یک مسوول احتمالا رده بالا در پاسخ به فحاشی های رکیک او..
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود
پاسپورتی که همه جا به آن توهین میشود - مدتی است که تب سرمایه‌گذاری در گرجستان شایع شده است و مردم برای خرید ملک یا راه اندازی یک کسب و کار عازم این کشور می‌شوند. در این میان چند اتفاق رخ داد. یکی این بود که تحریم‌های امریکا گریبان گیر ایران شد و به عقیده من این‌ها به نوعی بازخورد عملیات روانی ترامپ علیه ایران است و از سوی دیگر انتخابات اخیر گرجستان هم با پیروزی جریان راست تندرو این کشور به پایان رسید. وگرنه گرجستان اصلا کشوری نیست که قادر…
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.