پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ / Thursday, 18 October, 2018

محیط‌های طبیعی و صنعت توریسم (۲)


با اين‌ وجود عزيمت به توقف‌گاه‌هاى دريائى به‌منظور استفاده از پلاژهاى ساحلي، بيش از همه سبب تمرکز مسافران مى‌شود. در کشور فرانسه، بيش از نيمى از مسافران تعطيلات تابستانى را کسانى تشکيل مى‌دهند که به کنار دريا مى‌روند و شمار اين‌گونه مراکز در کشور فرانسه بالغ بر ۳۰۰ واحد مى‌باشد. پاره‌اى از اين مراکز مانند بول (Baule) و يا توکه (Touquet)، با پيش‌بينى لازم، به‌طور يکپارچه بدين منظور ساخته شده است و برخى ديگر مانند کان، بنادر سابقى بوده‌اند که بعدها به فعاليت‌هاى جهانگردى تخصيص يافته‌اند. در مورد اخير فعاليت‌هاى بندرى و جهانگردى مى‌توانند در کنار هم به‌ حيات خويش ادامه دهند، پاره‌اى از اين مراکز، مانند آتلانتيک‌سيتي، در کنار کانون‌هاى جمعيتى بزرگ چون فيلادلفيا باقى مى‌مانند ولى اتومبيل و افزايش يافتن سرعت قطارها موجب پيدايش مراکز جهانگردى دوردستى مانند ميامى درهٔ ايالات متحدهٔ آمريکا شده است.
در هر صورت، وجود تمامى اين‌گونه اماکن و توقف‌گاه‌هاى توريستي، وابسته به وجود پلاژها است. با وجود اين گاهى سواحل سنگي، به‌ويژه زمانى که دست‌خوش جزر و مد شديدى است، بيشتر مورد توجه جهانگردان قرار مى‌گيرند. وضع مساکن در اين قبيل مراکز به‌شيوه‌اى خاص سازمان يافته است. کانون اصلى زندگى جهانگردى در 'جبههٔ دريائي' قرار دارد. استقرار مراکز تجارى از قاعده‌اى ثابت تبعيت نمى‌کند و نقشهٔ آنها متفاوت است. محلهٔ هتل‌ها و محلهٔ ويلاهاى ساحلي، به تناوب قرار دارند و بناهاى بزرگ جمعى گسترش يافته‌اند. امر سفته‌بازي، در دادوستد مستغلات نقشى عمده دارد. سبک و آهنگ زندگى در اين مراکز خاص جهانگردى ويژه‌ خود آنها است. وضع لباس از روالى تابستانى تبعيت مى‌کند و باشگاه‌هاى شبانه همه‌جا در رونق است. در اين مراکز به مجموعهٔ کامل از مشاغل برمى‌خوريم که از ممرٌ اين فعاليت‌ها به حيات خويش ادامه مى‌دهند.(۱)
(۱). دروئوهاکس، جغرافياى انساني، پيشين، ص ۶۷۸.
مناطق کوهستانى نيز از جمله اماکن طبيعى محسوب مى‌شوند که توريست‌ها را به‌سوى خود جلب مى‌نمايند. فعاليت‌هاى کوهنوردى و کوهپيمائى در دهه‌هاى اخير مورد توجه گروه‌هاى زيادى از اقشار قرار گرفته است. کوهنوردى بيشتر جنبهٔ ورزشى داشته و انجام آن مستلزم آموزش فنون و روش‌هاى صعود از کوه‌ها و قله‌ها است، درحالى‌که کوهپيمائى ضمن داشتن جنبه‌هاى ورزشى در مناطقى صورت مى‌گيرد که نياز به تخصص و آموزش خاصى نيست. مسيرهاى کوهپيمائى غالباً براى استفادهٔ عموم از قبل آماده شده و موانع موجود برطرف مى‌شوند. اصطلاح آلپينيسم (Alpinism) که براى کوهنوردى به‌کار مى‌رود از اوايل قرن بيستم بين علاقه‌مندان به پژوهش‌هاى محيط طبيعى و اکوتوريست‌ها رواج زيادى يافته است. اين امر معمولاً براى صعود به ارتفاعات دوردست و صعب‌العبور انجام مى‌گيرد، به‌همين دليل انجام آن مستلزم فراهم نمودن مقدمات زيادى است و توانائى جسمى بيشتر نياز دارد.(۲)
(۲). رهنمائي، محمدتقي، جغرافياى اوقات فراغت و جهانگردي، پيشين، ص ۲۶.
توريسم کوهستانى با اختلافى نه‌چندان زياد در دو شکل کوهنوردى و کوهپيمائى بعضاً نکات مشترک بسيارى با توريسم ساحلى دارد و آن اينکه، امکانات خدماتى و رفاهى از قبيل هتل‌ها و رستوران‌ها در مناطق کوهستانى نيز وجود داشته که از الگوهاى رايج در کوهستان‌ها تبعيت مى‌کند. اصالت وضع توقف‌گاه‌هاى کوهستانى از سوئى در آن است که همواره در دو فصل از سال فعاليت‌هاى جهانگردى در آن جريان دارد. يکى در فصل تابستان که به ورزش کوهنوردى و کوهپيمائى و يا به استراحت و تمدد اعصاب در مناطق ييلاقى اختصاص دارد و ديگرى در فصل زمستان، که ورزش‌هاى زمستانى مانند اسکى و نظاير آن در آنها صورت مى‌گيرد.
مناطق جنگلى نيز از جمله نقاطى هستند که به‌عنوان پديده‌ها و جاذبه‌هاى طبيعى نقش مهمى را براى صنعت توريسم ايفاء مى‌کنند. جنگل‌هاى سواحل رود آمازون واقع در شمال آمريکاى لاتين و جنگل‌هاى آفريقاى‌ مرکزى از جمله جنگل‌هاى مهم منطقه استوائى به‌شمار مى‌آيند و چون در منطقه استوائى اختلاف فصول وجود ندارد، جنگل‌ها در تمام طول سال داراى يک منظره هستند و چشم‌انداز يکسانى دارند. اين جنگل‌ها از لحاظ تعداد گونه بسيار غنى هستند و در تمام طول سال سبز مى‌باشند. درختان اين جنگل‌ها غول‌پيکر و به ارتفاع و قطر قابل‌ملاحظه‌اى مى‌رسند. در اين جنگل‌ها حيوانات عظيم‌الجثه مانند کرگدان، فيل، زرافه و خزندگان به‌سر مى‌برند و در تاج درختان آن پرندگان متنوع و بعضى از جانوران بالارونده مانند انواع ميمون‌ها لانه دارند.
جنگل‌ها و بوته‌زارهاى سواحل مديترانه نيز داراى خصوصياتى هستند که از جنگل‌هاى مناطق ديگر به‌خوبى متمايز است. اين جنگل‌ها چندان انبوه نبوده و از درختان و درختچه‌هاى کوتاهى تشکيل يافته است. درخت زيتون، بلوط سبز و بلوط چوب‌پنبه‌اى که از آن چوب‌پنبه استخراج مى‌شود، از جمله درخت‌هاى اين جنگل‌ها هستند.
در نواحى مرطوب عنصرهاى متوسط که داراى آب‌ و هواى معتدل هستند، جنگل‌ها از نوع پهن‌برگ و سوزنى‌برگ هستند. هرچند جنگل‌هاى سوزنى‌برگ و پهن‌برگ در ناحيهٔ وسيعى با يکديگر آميخته‌اند، اما به‌طور کلى جنگل‌هاى سوزنى‌برگ عنصرهاى فوقانى و نواحى قطبى را که داراى آب ‌و هواى سردتر است اشغال مى‌کند. اين جنگل‌ها به‌استثناء موردى که برگ‌ريزان دارند هميشه سبز هستند. انواع کاج‌ها، درخت نوئل‌نراد و دوگلاس نمونه‌هائى از درختان اين جنگل‌ها هستند. بيشتر جنگل‌ها سوزنى‌برگ در عنصر‌هاى فوقانى نيمکرهٔ شمالى وجود دارند. و شمال آمريکا و آسيا و اروپا را به وسعت قابل‌ ملاحظه‌اى اشغال کرده‌اند. در اين جنگل‌ها حيوانات زيادى ديده نمى‌شود و مهم‌ترين جانورانى که در آنها به‌چشم مى‌خورد، گرگ، خرس و سنجاب است. جنگل‌هاى سوزنى‌برگ نواحى غربى آمريکاى شمالى که از شمال به جنوب و به‌موازات سواحل اقيانوس آرام امتداد يافته و ارتفاعات راکى را اشغال کرده‌اند نه تنها از لحاظ اقتصادى حائزاهميت هستند، بلکه از نظر جاذبه‌هاى توريستى هم داراى ارزش فراوانى بوده و اماکن توريستى که در ميان اين‌گونه جنگل‌ها سازماندهى شده و شکل گرفته‌اند، از کانون‌هاى مهم جلب توريست به‌شمار مى‌آيند. درخت غالب اين جنگل‌ها دوگلاس است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
مینی ساندویچ تن ماهی , خوردن شن , تبعه اسرائیلی , اشک مادر , بی‌اعتمادی , آفرین عبیسی , وظیفه سازمان اوقاف وامور خیریه , کارشناسی , حوضه آبریز , شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان یزد ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / مناجات با خدا , بانک اطلاعاتی کتاب / سرشماری عمومی کارگاهی 1381, نتایج تفصیلی: استان قم , فرهنگی و هنری , میراث‌فرهنگی و تاریخی , ایران شناسی / اصفهان؛ موزه‌ زندگی , فرهنگی و هنری , سینما , بازیگر / حکم از دید بازیگر , بانک اطلاعاتی کتاب / جستارهایی در مهدویت (مهدویت و فلسفه نظری تاریخ، جهانی شدن، نزاع حق و باطل‌، انقلاب و انتظار) , بانک اطلاعاتی کتاب / نگاهی به تمدنهای باستانی , بانک اطلاعاتی کتاب / جوان , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها / توجه مبتلایان به «التهاب معده» , بانک اطلاعاتی کتاب / نوبت سگی , بانک اطلاعاتی کتاب / حساب دیفرانسیل و انتگرال با هندسه تحلیلی کتاب عام ,

برخی منابع مهم خبری
isna.ir ایسنا , iranart.ir ایران آرت , kasbokarnews.ir روزنامه کسب و کار , car.ir کار(خودرو) , home.abrarnews.com روزنامه ابرار , fararu.com فرارو , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , khorasannews.com روزنامه خراسان , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , jahanesanat.ir روزنامه جهان صنعت ,وبگردی
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی