جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ / Friday, 14 December, 2018

محیط‌های طبیعی و صنعت توریسم (۲)


با اين‌ وجود عزيمت به توقف‌گاه‌هاى دريائى به‌منظور استفاده از پلاژهاى ساحلي، بيش از همه سبب تمرکز مسافران مى‌شود. در کشور فرانسه، بيش از نيمى از مسافران تعطيلات تابستانى را کسانى تشکيل مى‌دهند که به کنار دريا مى‌روند و شمار اين‌گونه مراکز در کشور فرانسه بالغ بر ۳۰۰ واحد مى‌باشد. پاره‌اى از اين مراکز مانند بول (Baule) و يا توکه (Touquet)، با پيش‌بينى لازم، به‌طور يکپارچه بدين منظور ساخته شده است و برخى ديگر مانند کان، بنادر سابقى بوده‌اند که بعدها به فعاليت‌هاى جهانگردى تخصيص يافته‌اند. در مورد اخير فعاليت‌هاى بندرى و جهانگردى مى‌توانند در کنار هم به‌ حيات خويش ادامه دهند، پاره‌اى از اين مراکز، مانند آتلانتيک‌سيتي، در کنار کانون‌هاى جمعيتى بزرگ چون فيلادلفيا باقى مى‌مانند ولى اتومبيل و افزايش يافتن سرعت قطارها موجب پيدايش مراکز جهانگردى دوردستى مانند ميامى درهٔ ايالات متحدهٔ آمريکا شده است.
در هر صورت، وجود تمامى اين‌گونه اماکن و توقف‌گاه‌هاى توريستي، وابسته به وجود پلاژها است. با وجود اين گاهى سواحل سنگي، به‌ويژه زمانى که دست‌خوش جزر و مد شديدى است، بيشتر مورد توجه جهانگردان قرار مى‌گيرند. وضع مساکن در اين قبيل مراکز به‌شيوه‌اى خاص سازمان يافته است. کانون اصلى زندگى جهانگردى در 'جبههٔ دريائي' قرار دارد. استقرار مراکز تجارى از قاعده‌اى ثابت تبعيت نمى‌کند و نقشهٔ آنها متفاوت است. محلهٔ هتل‌ها و محلهٔ ويلاهاى ساحلي، به تناوب قرار دارند و بناهاى بزرگ جمعى گسترش يافته‌اند. امر سفته‌بازي، در دادوستد مستغلات نقشى عمده دارد. سبک و آهنگ زندگى در اين مراکز خاص جهانگردى ويژه‌ خود آنها است. وضع لباس از روالى تابستانى تبعيت مى‌کند و باشگاه‌هاى شبانه همه‌جا در رونق است. در اين مراکز به مجموعهٔ کامل از مشاغل برمى‌خوريم که از ممرٌ اين فعاليت‌ها به حيات خويش ادامه مى‌دهند.(۱)
(۱). دروئوهاکس، جغرافياى انساني، پيشين، ص ۶۷۸.
مناطق کوهستانى نيز از جمله اماکن طبيعى محسوب مى‌شوند که توريست‌ها را به‌سوى خود جلب مى‌نمايند. فعاليت‌هاى کوهنوردى و کوهپيمائى در دهه‌هاى اخير مورد توجه گروه‌هاى زيادى از اقشار قرار گرفته است. کوهنوردى بيشتر جنبهٔ ورزشى داشته و انجام آن مستلزم آموزش فنون و روش‌هاى صعود از کوه‌ها و قله‌ها است، درحالى‌که کوهپيمائى ضمن داشتن جنبه‌هاى ورزشى در مناطقى صورت مى‌گيرد که نياز به تخصص و آموزش خاصى نيست. مسيرهاى کوهپيمائى غالباً براى استفادهٔ عموم از قبل آماده شده و موانع موجود برطرف مى‌شوند. اصطلاح آلپينيسم (Alpinism) که براى کوهنوردى به‌کار مى‌رود از اوايل قرن بيستم بين علاقه‌مندان به پژوهش‌هاى محيط طبيعى و اکوتوريست‌ها رواج زيادى يافته است. اين امر معمولاً براى صعود به ارتفاعات دوردست و صعب‌العبور انجام مى‌گيرد، به‌همين دليل انجام آن مستلزم فراهم نمودن مقدمات زيادى است و توانائى جسمى بيشتر نياز دارد.(۲)
(۲). رهنمائي، محمدتقي، جغرافياى اوقات فراغت و جهانگردي، پيشين، ص ۲۶.
توريسم کوهستانى با اختلافى نه‌چندان زياد در دو شکل کوهنوردى و کوهپيمائى بعضاً نکات مشترک بسيارى با توريسم ساحلى دارد و آن اينکه، امکانات خدماتى و رفاهى از قبيل هتل‌ها و رستوران‌ها در مناطق کوهستانى نيز وجود داشته که از الگوهاى رايج در کوهستان‌ها تبعيت مى‌کند. اصالت وضع توقف‌گاه‌هاى کوهستانى از سوئى در آن است که همواره در دو فصل از سال فعاليت‌هاى جهانگردى در آن جريان دارد. يکى در فصل تابستان که به ورزش کوهنوردى و کوهپيمائى و يا به استراحت و تمدد اعصاب در مناطق ييلاقى اختصاص دارد و ديگرى در فصل زمستان، که ورزش‌هاى زمستانى مانند اسکى و نظاير آن در آنها صورت مى‌گيرد.
مناطق جنگلى نيز از جمله نقاطى هستند که به‌عنوان پديده‌ها و جاذبه‌هاى طبيعى نقش مهمى را براى صنعت توريسم ايفاء مى‌کنند. جنگل‌هاى سواحل رود آمازون واقع در شمال آمريکاى لاتين و جنگل‌هاى آفريقاى‌ مرکزى از جمله جنگل‌هاى مهم منطقه استوائى به‌شمار مى‌آيند و چون در منطقه استوائى اختلاف فصول وجود ندارد، جنگل‌ها در تمام طول سال داراى يک منظره هستند و چشم‌انداز يکسانى دارند. اين جنگل‌ها از لحاظ تعداد گونه بسيار غنى هستند و در تمام طول سال سبز مى‌باشند. درختان اين جنگل‌ها غول‌پيکر و به ارتفاع و قطر قابل‌ملاحظه‌اى مى‌رسند. در اين جنگل‌ها حيوانات عظيم‌الجثه مانند کرگدان، فيل، زرافه و خزندگان به‌سر مى‌برند و در تاج درختان آن پرندگان متنوع و بعضى از جانوران بالارونده مانند انواع ميمون‌ها لانه دارند.
جنگل‌ها و بوته‌زارهاى سواحل مديترانه نيز داراى خصوصياتى هستند که از جنگل‌هاى مناطق ديگر به‌خوبى متمايز است. اين جنگل‌ها چندان انبوه نبوده و از درختان و درختچه‌هاى کوتاهى تشکيل يافته است. درخت زيتون، بلوط سبز و بلوط چوب‌پنبه‌اى که از آن چوب‌پنبه استخراج مى‌شود، از جمله درخت‌هاى اين جنگل‌ها هستند.
در نواحى مرطوب عنصرهاى متوسط که داراى آب‌ و هواى معتدل هستند، جنگل‌ها از نوع پهن‌برگ و سوزنى‌برگ هستند. هرچند جنگل‌هاى سوزنى‌برگ و پهن‌برگ در ناحيهٔ وسيعى با يکديگر آميخته‌اند، اما به‌طور کلى جنگل‌هاى سوزنى‌برگ عنصرهاى فوقانى و نواحى قطبى را که داراى آب ‌و هواى سردتر است اشغال مى‌کند. اين جنگل‌ها به‌استثناء موردى که برگ‌ريزان دارند هميشه سبز هستند. انواع کاج‌ها، درخت نوئل‌نراد و دوگلاس نمونه‌هائى از درختان اين جنگل‌ها هستند. بيشتر جنگل‌ها سوزنى‌برگ در عنصر‌هاى فوقانى نيمکرهٔ شمالى وجود دارند. و شمال آمريکا و آسيا و اروپا را به وسعت قابل‌ ملاحظه‌اى اشغال کرده‌اند. در اين جنگل‌ها حيوانات زيادى ديده نمى‌شود و مهم‌ترين جانورانى که در آنها به‌چشم مى‌خورد، گرگ، خرس و سنجاب است. جنگل‌هاى سوزنى‌برگ نواحى غربى آمريکاى شمالى که از شمال به جنوب و به‌موازات سواحل اقيانوس آرام امتداد يافته و ارتفاعات راکى را اشغال کرده‌اند نه تنها از لحاظ اقتصادى حائزاهميت هستند، بلکه از نظر جاذبه‌هاى توريستى هم داراى ارزش فراوانى بوده و اماکن توريستى که در ميان اين‌گونه جنگل‌ها سازماندهى شده و شکل گرفته‌اند، از کانون‌هاى مهم جلب توريست به‌شمار مى‌آيند. درخت غالب اين جنگل‌ها دوگلاس است.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
دشتی و تنگستان , فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران , حمله به نیروهای پلیس , جلسه شورای عالی مناطق آزاد , اصغر عظیمی مهر , فیلم معمای پرواز 505 , انفجار در مغازه‌ای در گرگان , خسروتاج , آی سی یو , کاوش شهر بلقیس ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / بیماریهای کلیه (سسیل 2004 و 5 مبحث تکمیلی از هاریسون 2005) , بانک اطلاعاتی کتاب / شکونتلا , بانک اطلاعاتی کتاب / مقاومت مصالح , بانک اطلاعاتی کتاب / آرامش گنجشک‌ها: مجموعه داستان‌های بسیار کوتاه , بانک اطلاعاتی فیلم / ترانزیت , بانک اطلاعاتی کتاب / کتاب کار عربی (3) برای دانش‌آموزان سوم دبیرستان , بانک اطلاعاتی کتاب / در آستانه مصیبت عظمی: شهادت صدیقه کبری (س) , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه طبقه‌بندی شده جبر و احتمال شامل: 1 ـ پاسخ تمرینات برگزیده کتاب درسی ... , بانک اطلاعاتی کتاب / آموزش کاراته , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه‌ی طبقه‌بندی شده آموزش ادبیات فارسی (3) سال سوم شاخه‌ی نظری (تجربی و ریاضی) ,

برخی منابع مهم خبری
javanonline.ir جوان آنلاین , shahrefarda.ir شهرفردا , qudsonline.ir روزنامه قدس , resalat-news.com روزنامه رسالت , piroozionline.ir روزنامه پیروزی , alodoctor.ir الو دکتر , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , fartaknews.com فرتاک نیوز , asrekhodro.com عصر خودرو ,وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».