سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 January, 2019

توریسم زمستانی


   توريسم زمستانى
از جمله تحولاتى که در دهه‌هاى اخير در صنعت توريسم به‌وجود آمده، تنوع فصلى آن است. توريسم زمستانى يکى از اشکال فصلى جهانگردى است که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعى مى‌توانستند از آن استفاده کنند، ولى امروزه به‌علت رونق جهانگردى و وجود تسهيلات ارزان‌قيمت و عمومى شدن جريان‌هاى توريستى مورد توجه ديگر اقشار مردمى نيز واقع شده است. کشورهائى که داراى موقعيت‌هاى مناسب کوهستانى و دامنه‌هاى برف‌گير هستند شرايط ايده‌آلى را براى توريسم زمستانى به‌وجود مى‌آورند. آنچه که به توريسم زمستانى رونق مى‌بخشد، شرايط و عوامل مناسبى است که به‌طور نسبى با يکديگر در رابطه هستند. مهم‌ترين اين عوامل عبارتند از: درجه حرارت مناسب در فصل زمستان، ميزان آفتابى بودن روزها، سرعت باد، پوشش برف، ناهموارى‌ها و پوشش گياهي.
در توريسم زمستاني، ارتفاع برف و مدت زمانى که بر روى زمين باقى است، نقش مهمى دارد.ارتفاع مطلوب برف ۴۰ تا ۶۰ سانتى‌متر در يک دورهٔ طولانى است. حوزه‌هائى که در آنها دورهٔ پوشش برف کمتر از ۳۰ روز است و ارتفاع برف نيز کمتر از ۱۰ سانتى‌متر مى‌باشد، امکانات چندان مناسبى جهت همه‌گونه تفريحات زمستانى فراهم نمى‌کنند. از نقطه‌نظر پوشش گياهى نيز، جنگل‌هاى سرو و کاج مهم‌ترين شرايط ار ارائه مى‌دهند. اين جنگل‌ها به‌خوبى قادر هستند که در برابر بادهاى زمستانى موانعى ايجاد کنند و شرايط مناسبى در تفريحات زمستانى فراهم نمايند. علاوه بر اين زيبائى جنگل‌هاى سرو و کاج با پوشش برفى خود، زيبائى خاصى براى توريست‌ها دارد.
مناطق و اماکنى که براى توريسم زمستانى مورد توجه قرار مى‌گيرند مى‌بايست شرايطى را دارا باشند که موجبات رضايت‌خاطر توريست‌ها را فراهم سازند. آنچه که در اين رابطه حائزاهميت است تعداد روزها با حد متوسط درجه حرارت ۵ تا ۱۵ درجه، ميزان ساعات آفتابى در روزهاى زمستان، مدت پوشش برف و ارتفاع آن، زيبائى پوشش گياهى و چشم‌اندازهاى طبيعى فصل زمستان مى‌باشند. در کنار اين‌گونه شرايط مى‌توان از وجود امکانات و تأسيسات توريستى زمستانى هم نام برد.
کشورهاى منطقهٔ آلپى با موقعيت کوهستانى خود شرايط ايده‌آل اين نوع توريسم را دارا هستند و در بين آنها کشور اتريش و سوئيس به‌علت در اختيار داشتن بخش‌هاى متناوبى از کوهستان‌هاى آلپ و وجود امکانات خدماتي، رفاهى توريستى امروزه از مهم‌ترين مراکز توريسم زمستانى هستند. بيشتر مسائل ناحيه‌اى و تجربه‌هاى توريستى که در آلپ‌ها به‌دست آمده است در همه نواحى مشابه به‌عنوان الگو در توسعهٔ صنعت توريسم پذيرفته شده است. عواملى نظير دگرگونى تقاضاها، کوتاه شدن مدت اقامت، شرايط فصلى و همکارى صنعت توريسم با صنايع بومى همواره تجربه‌هاى پرارزشى را جهت مطالعات توريسم زمستانى فراهم ساخته است. ورزش‌هاى زمستانى از خصيصه‌هاى صنعت توريسم در آلپ‌ها است. به‌ويژه که در سوئيس، فرانسه و اتريش عوامل تعيين‌کننده‌اى به‌شمار مى‌آيند. امروزه فعاليت‌هاى توريستى در آلپ‌ها فقط منحصر به فصل زمستان نيست، بلکه سراسر سال را مى‌پوشاند. بخشى از اين امر ناشى از ورود تکنولوژي، تنوع سليقه‌ها و خواسته‌ها و بخشى ديگر ناشى از موقع جغرافيائى مناطق کوهستانى آلپ‌ها است که بين مراکز اصلى حرکت‌هاى توريستى قرار گرفته و شرايط لازم را براى توريسم تابستانى و زمستانى فراهم نموده‌اند.
در منطقهٔ آلپ‌ها، راه‌هاى دسترسى زمينى اهميت زيادى دارند و برخوردهاى فرهنگى در همهٔ سکونت‌گاه‌هاى انسانى صورت مى‌گيرد. توقف‌گاه‌هاى جديد با امکانات موجود در آنها نيز از اهميت بيشترى برخوردار هستند و جهانگردان زيادى را به‌سوى خود جلب مى‌کنند.
صنعت توريسم منطقهٔ آلپ‌ها گرچه در بعضى نقاط محيط زيست روستاهاى پايکوهى را دگرگون ساخته است، ليکن تأثيرات کمترى در شيوهٔ زندگى محلى برجاى نهاده(۱) و به‌لحاظ اينکه در اغلب موارد محل ورزش زمستانى به‌صورت پراکنده و جدا از هم مى‌باشند، نتوانسته است مشاغل و يا سکونت‌گاه‌هاى دائمى براى افراد به‌وجود آورد. با وجود اين امکانات فصلى و ورزش‌هاى زمستانى در بالا رفتن قيمت زمين، به‌وجود آمدن بازار کار فصلى و افزايش خانه‌هاى کوچک اجاره‌اى در منطقهٔ آلپ‌ها تأثير فراوان داشته است.(۲)
(۱) .Isobel cosgrove and Richard Jackson. Geography of Recoreation and Leisure. PP. 55 - 56
(۲). شکوئي، حسين، مقدمه بر جغرافياى جهانگردي، پيشين، ص ۸۲.
گرچه مناطق کوهستانى برف‌گير که با شيب‌هاى ملايم در دامنه‌هاى خود، شرايط مناسبى را براى توريسم زمستانى فراهم کرده‌اند، نقاط طبيعى و يا حوزه‌هاى شهري، روستائى کشورها و مناطق گرم نيز که داراى زمستان‌هاى ملايم و مطبوعى هستند، مى‌توانند از کانون‌هاى جلب توريست زمستانى به‌شمار مى‌آيند و با جنب‌وجوش و فعاليت به‌رونق اقتصادى خود بيفزايند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
تولیدات صنایع دستی , بیتل ها , کارگر، , سریال مولانا , ۶۰متری , آخر زمان , دالیا گریبوسکایته , نکوداشت , استاندار خراسان رضوی , علیرضا رییسی ,

مقالات پربیننده امروز
علم و زندگی , ابزار و وسایل , ابزار و وسایل ـ بهداشتی / نکاتی مهم درباره صابون و مواد شوینده , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , اینترنت و شبکه , اینترنت / تولید محتوا در اینترنت ضرورتی انکار ناپذیر , بانک اطلاعاتی کتاب / چگونه کتاب بنویسیم: درسنامه‌ی تحقیق , بانک اطلاعاتی کتاب / مجموعه سوالات طبقه‌بندی شده کنکور کودکیاری فنی و حرفه‌ای - کار دانش (کاردانی پیوسته) , فرهنگ و جامعه , گاه‌شمار , گاه‌شمار تاریخ ـ میلادی / برخی دیگر از رویدادهای ۱۸ دسامبر , بانک اطلاعاتی کتاب / درسنامه حسابرسی , بانک اطلاعاتی کتاب / فال دیوان غزلیات حافظ با معنی , موفقیت , زندگی , زندگی فردی / این پاییز ماست، با برگ و باران و ابری که قرار گذاشته این روزها ببارد , کامپیوتر و فناوری‌اطلاعات , فناوری اطلاعات , فن‌آوری‌ ارتباطات‌ و اطلاعات / تکنولوژی ذخیره کم‌کم بالغ می‌شود , شخصیت‌ها , مذهبی , عالم و فاضل / رازی ، صفی الدین ,

برخی منابع مهم خبری
piroozionline.ir روزنامه پیروزی , karyab.net کاریاب , hemayatonline.ir روزنامه حمایت , seemorgh.com سیمرغ , banifilm.ir بانی فیلم , esteghlaljavan.ir روزنامه استقلال جوان , e-estekhdam.com ای استخدام , alef.ir الف , asianews.ir روزنامه آسیا , sourehcinema.ir سوره سینما ,وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.