جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ / Friday, 16 November, 2018

توریسم زمستانی


   توريسم زمستانى
از جمله تحولاتى که در دهه‌هاى اخير در صنعت توريسم به‌وجود آمده، تنوع فصلى آن است. توريسم زمستانى يکى از اشکال فصلى جهانگردى است که در گذشته طبقات ممتاز اجتماعى مى‌توانستند از آن استفاده کنند، ولى امروزه به‌علت رونق جهانگردى و وجود تسهيلات ارزان‌قيمت و عمومى شدن جريان‌هاى توريستى مورد توجه ديگر اقشار مردمى نيز واقع شده است. کشورهائى که داراى موقعيت‌هاى مناسب کوهستانى و دامنه‌هاى برف‌گير هستند شرايط ايده‌آلى را براى توريسم زمستانى به‌وجود مى‌آورند. آنچه که به توريسم زمستانى رونق مى‌بخشد، شرايط و عوامل مناسبى است که به‌طور نسبى با يکديگر در رابطه هستند. مهم‌ترين اين عوامل عبارتند از: درجه حرارت مناسب در فصل زمستان، ميزان آفتابى بودن روزها، سرعت باد، پوشش برف، ناهموارى‌ها و پوشش گياهي.
در توريسم زمستاني، ارتفاع برف و مدت زمانى که بر روى زمين باقى است، نقش مهمى دارد.ارتفاع مطلوب برف ۴۰ تا ۶۰ سانتى‌متر در يک دورهٔ طولانى است. حوزه‌هائى که در آنها دورهٔ پوشش برف کمتر از ۳۰ روز است و ارتفاع برف نيز کمتر از ۱۰ سانتى‌متر مى‌باشد، امکانات چندان مناسبى جهت همه‌گونه تفريحات زمستانى فراهم نمى‌کنند. از نقطه‌نظر پوشش گياهى نيز، جنگل‌هاى سرو و کاج مهم‌ترين شرايط ار ارائه مى‌دهند. اين جنگل‌ها به‌خوبى قادر هستند که در برابر بادهاى زمستانى موانعى ايجاد کنند و شرايط مناسبى در تفريحات زمستانى فراهم نمايند. علاوه بر اين زيبائى جنگل‌هاى سرو و کاج با پوشش برفى خود، زيبائى خاصى براى توريست‌ها دارد.
مناطق و اماکنى که براى توريسم زمستانى مورد توجه قرار مى‌گيرند مى‌بايست شرايطى را دارا باشند که موجبات رضايت‌خاطر توريست‌ها را فراهم سازند. آنچه که در اين رابطه حائزاهميت است تعداد روزها با حد متوسط درجه حرارت ۵ تا ۱۵ درجه، ميزان ساعات آفتابى در روزهاى زمستان، مدت پوشش برف و ارتفاع آن، زيبائى پوشش گياهى و چشم‌اندازهاى طبيعى فصل زمستان مى‌باشند. در کنار اين‌گونه شرايط مى‌توان از وجود امکانات و تأسيسات توريستى زمستانى هم نام برد.
کشورهاى منطقهٔ آلپى با موقعيت کوهستانى خود شرايط ايده‌آل اين نوع توريسم را دارا هستند و در بين آنها کشور اتريش و سوئيس به‌علت در اختيار داشتن بخش‌هاى متناوبى از کوهستان‌هاى آلپ و وجود امکانات خدماتي، رفاهى توريستى امروزه از مهم‌ترين مراکز توريسم زمستانى هستند. بيشتر مسائل ناحيه‌اى و تجربه‌هاى توريستى که در آلپ‌ها به‌دست آمده است در همه نواحى مشابه به‌عنوان الگو در توسعهٔ صنعت توريسم پذيرفته شده است. عواملى نظير دگرگونى تقاضاها، کوتاه شدن مدت اقامت، شرايط فصلى و همکارى صنعت توريسم با صنايع بومى همواره تجربه‌هاى پرارزشى را جهت مطالعات توريسم زمستانى فراهم ساخته است. ورزش‌هاى زمستانى از خصيصه‌هاى صنعت توريسم در آلپ‌ها است. به‌ويژه که در سوئيس، فرانسه و اتريش عوامل تعيين‌کننده‌اى به‌شمار مى‌آيند. امروزه فعاليت‌هاى توريستى در آلپ‌ها فقط منحصر به فصل زمستان نيست، بلکه سراسر سال را مى‌پوشاند. بخشى از اين امر ناشى از ورود تکنولوژي، تنوع سليقه‌ها و خواسته‌ها و بخشى ديگر ناشى از موقع جغرافيائى مناطق کوهستانى آلپ‌ها است که بين مراکز اصلى حرکت‌هاى توريستى قرار گرفته و شرايط لازم را براى توريسم تابستانى و زمستانى فراهم نموده‌اند.
در منطقهٔ آلپ‌ها، راه‌هاى دسترسى زمينى اهميت زيادى دارند و برخوردهاى فرهنگى در همهٔ سکونت‌گاه‌هاى انسانى صورت مى‌گيرد. توقف‌گاه‌هاى جديد با امکانات موجود در آنها نيز از اهميت بيشترى برخوردار هستند و جهانگردان زيادى را به‌سوى خود جلب مى‌کنند.
صنعت توريسم منطقهٔ آلپ‌ها گرچه در بعضى نقاط محيط زيست روستاهاى پايکوهى را دگرگون ساخته است، ليکن تأثيرات کمترى در شيوهٔ زندگى محلى برجاى نهاده(۱) و به‌لحاظ اينکه در اغلب موارد محل ورزش زمستانى به‌صورت پراکنده و جدا از هم مى‌باشند، نتوانسته است مشاغل و يا سکونت‌گاه‌هاى دائمى براى افراد به‌وجود آورد. با وجود اين امکانات فصلى و ورزش‌هاى زمستانى در بالا رفتن قيمت زمين، به‌وجود آمدن بازار کار فصلى و افزايش خانه‌هاى کوچک اجاره‌اى در منطقهٔ آلپ‌ها تأثير فراوان داشته است.(۲)
(۱) .Isobel cosgrove and Richard Jackson. Geography of Recoreation and Leisure. PP. 55 - 56
(۲). شکوئي، حسين، مقدمه بر جغرافياى جهانگردي، پيشين، ص ۸۲.
گرچه مناطق کوهستانى برف‌گير که با شيب‌هاى ملايم در دامنه‌هاى خود، شرايط مناسبى را براى توريسم زمستانى فراهم کرده‌اند، نقاط طبيعى و يا حوزه‌هاى شهري، روستائى کشورها و مناطق گرم نيز که داراى زمستان‌هاى ملايم و مطبوعى هستند، مى‌توانند از کانون‌هاى جلب توريست زمستانى به‌شمار مى‌آيند و با جنب‌وجوش و فعاليت به‌رونق اقتصادى خود بيفزايند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
گوهرهای، , محصول دانش بنیان , مهدی امیرزاده , غزاله سلطانی , وزود خانم‌ ها به استادیوم , مخدر تجویزی , گرمسار , سپاه انصارالمهدی , مسافر دریایی , صحرای الثرثار ,

مقالات پربیننده امروز
نشریات و مطبوعات , اقتصادی , ماهنامه اقتصاد انرژی / اقتصاد انرژی ـ شمارهٔ ۱۰۸، آبان ۱۳۸۷ , سیاسی , ایران , شخصیتها / خاتمی از دیدن این صف هم تعجب می‌کند؟ , بانک اطلاعاتی کتاب / حسنی ناز و شیطون، نخودی شیرین زبون , بانک اطلاعاتی کتاب / از برکه تا دریا , بانک اطلاعاتی کتاب / نگاهی در آینه عشق: بحثی قرآنی، روائی، تاریخی، اخلاقی در رابطه با حقوق پدر و مادر , هنر , کاردستی , خیاطی / آستین کلوش شماره ۲ , بهداشت , دانستنی‌های پزشکی , بیماریها / تینیوس , بانک اطلاعاتی کتاب / ترجمه و تست کامل زبان انگلیسی عمومی: دانشگاه پیام نور , بانک اطلاعاتی کتاب / عاشوراء و نساء الشیعه , بانک اطلاعاتی کتاب / آسیب‌شناسی روانی: دیدگاههای بالینی درباره اختلالهای روانی براساس DSM-IV-TR ,

برخی منابع مهم خبری
pana.ir خبرگزاری پانا , cinemapress.ir سینما پرس , tejarat.donya-e-eqtesad.com تجارت فردا , rooyeshnews.com رویش , salamatnews.com سلامت نیوز , eranico.com ارانیکو , khordadnews.ir خرداد نیوز , bartarinha.ir برترینها , irdiplomacy.ir دیپلماسی ایرانی , farsnews.ir خبرگزاری فارس ,وبگردی
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم
مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تأمین اجتماعی جان باختند / فیلم - سید محمدتقی نوربخش، رییس سازمان تامین اجتماعی و عبدالرحمن تاج‌الدین معاون حقوقی و امور مجلس این سازمان که در جریان سفر وزیر کار به استان گلستان دچار سانحه...
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.