سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

روش‌های تنظیم خانواده طبیعی (Natural Family Planning Methods)


اصطلاح تنظيم خانواده طبيعى به سه روش اطلاق مى‌شود:
اصول اين روش‌ها شبيه به روش تقويمى است، اما در اينجا خانم‌ها به علائم خاص فيزيولوژيکى که همراه با تخمک‌گذارى دارند توجه مى‌کنند و از آنها براى تعيين شروع دوره باردارى استفاده مى‌کنند. براى پيش‌گيرى از بارداري، زوج‌ها در دوره بارورى چرخه قاعدگى از نزديکى خوددارى مى‌کنند. در اين روش‌ زوج‌ها از هيچ وسيله يا داروى پيش‌گيرى از باردارى استفاده نمى‌کنند و اين اساس تنظيم خانواده طبيعى است.
  روش دماى پايه بدن (Basal Bady Temperature Methods)
روش دماى پايه بدن بستگى به تشخيص يکى از وقايع فيزيولوژيک خاص دارد يعنى افزايش دماى پايه بدن در زمان تخمک‌گذاري، که در نتيجه افزايش پروژسترون به ‌وجود مى‌آيد. افزايش درجه حرارت بسيار مختصر و بين ۳/۰ تا ۵/۰ درجه سانتى‌گراد است. وقتى تخمک‌گذارى اتفاق نيافتد (براى مثال بعد از منارک يا در زمان شيردهي) دماى بدن پايه بالا نمى‌رود. دماى بدن صبح‌ها و قبل از بيرون آمدن از تخت، اندازه‌گيرى مى‌شود. روش دماى پايه بدن وقتى مطمئن است که انجام نزديکي، به دوره ايمن بعد از تخمک‌گذارى موکول شود. اين زمان از ۳ روز بعد از افزايش دماى بدن شروع مى‌شود و تا شروع قاعدگى بعدى ادامه مى‌يابد. عيب اصلى اين روش اين است که در تمام دورهٔ قبل از تخمک‌گذارى بايد از نزديکى خوددارى شود. بنابراين زوج‌هاى کمى از اين روش به تنهائى استفاده مى‌کنند.
  روش ترشح مخاطى گردن رحم
اين روش به نام 'Billing' يا روش تخمک‌گذارى نيز ناميده مى‌شود. اين روش بر اساس مشاهده تغييرات، در خصوصيات ترشحات مخاطى گردن رحم مى‌باشد. در زمان تخمک‌گذارى ترشح مخاطى گردن رحم آبکى روشن و شبيه به سفيده خام تخم‌مرغ صاف و ليز شده و به مقدار فراوان ديده مى‌شود. بعد از تخمک‌گذارى و تحت تأثير پروژسترون، ترشحات مخاطى سفت شده و به مقدار کم مى‌شود. براى بررسى اين مخاط توصيه مى‌شود که خانم‌ها يک دستمال کاغذى را داخل مهبل خود کرده تا بتوانند مقدار و خصوصيات ترشح را برآورد کنند. براى به‌کار گيرى از اين روش خانم‌ها بايد بتوانند انواع مختلف ترشحات را بشناسند. انجام اين روش نياز به انگيزه قوى‌ترى نسبت به روش‌هاى ديگر دارد.
  روش نشانه‌اى - گرمائى (Syptothermal method)
اين روش، روش‌هاى گرمائي، ترشح مخاطى گردن رحم و تقويمى را، براى تشخيص دوره باروري، با هم ترکيب مى‌کند. اگر خانمى نتوانست يک علامت را پيش‌بينى کند، با تفسير ديگر علائم خواهد توانست پيش‌بينى خود را مجدداً مورد آزمايش قرار دهد. بنابراين اين روش از روش 'Billings' مؤثرتر است.
در مجموع روش‌هاى تنظيم خانواده طبيعى نياز به نظم و ترتيب و فهم درستى از چگونگى مسائل جنسى دارد و بنابر اين براى هر کسى مناسب نيست. آموزش در اين روش‌ها، نسبت به روش ديگر، اهميت بيشترى دارد. عقيده کميته مشورتى برنامه خاص تحقيق در بارورى انسان سازمان جهانى بهداشت اين است که روش‌هاى تنظيم خانواده طبيعى کاربرد بسيار اندکى در کشورهاى در حال توسعه دارند.
مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
جهان ارا , رعایت ایمنی , ماموریت های نیروهای مسلح , رضوی , وودز , انیمیشن کوبو و دو رشته سیم , شرکت کنتور سازی , تیم کین , جشنواره هنر آسمانی , سفلیس ,

مقالات پربیننده امروز
بانک اطلاعاتی کتاب / جامعه آماده (1) (اصول آماده‌سازی سازمان‌ها و جوامع برای رویارویی با شرایط اضطراری) , اجتماعی , مشکلات و رفاه اجتماعی , برنامه‌های ایمنی و سلامت عمومی / عدالت در سلامت , بانک اطلاعاتی کتاب / جمعیت و تنظیم خانواده , بانک اطلاعاتی کتاب / افسانه‌های ایرانی , بانک اطلاعاتی کتاب / اوسنه گمشده , بانک اطلاعاتی کتاب / شب بخیر کوچولو , علمی و آموزشی , کشاورزی و شیلات , کشاورزی ـ تحقیق و پژوهش / ارزیابی ویژگی های جوانه زنی ژنوتیپ های مختلف گندم در شرایط تنش اسمزی و هم بستگی آنها با سرعت سبز شدن و مقاومت به خشکی در شرایط مزرعه ای , بانک اطلاعاتی کتاب / Headway elementary: workbook , بانک اطلاعاتی کتاب / صحیفه سجادیه: نیایشهای جاودانی حضرت علی بن الحسین (ع) , بانک اطلاعاتی کتاب / روانخوانی و تجوید قرآن کریم 'با تجدیدنظر و اضافات' ,

برخی منابع مهم خبری
e-estekhdam.com ای استخدام , vaghayedaily.ir روزنامه وقایع اتفاقیه , karyab.net کاریاب , jamnews.ir جام نیوز , fa.alalam.ir العالم , hamshahrilinks.org روزنامه همشهری , iusnews.ir خبرنامه دانشجویان , jomhourieslami.net روزنامه جمهوری اسلامی , parsnews.com پارس نیوز , chetor.com چطور ,وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.